ARM MacBook

ez a kép vagy 10 éves. :)

Ezt csak ugy bedobom ide…

Siman lehet, hogy a rosetta 1-2 ev mulva amugy is eltunne. Az elozo verzio se sok releaset elt meg. Benne volt a 10.4-ben es a 10.5-ben, a 10.6-ban mar csak opcionalis volt, 10.7-ben pedig eltunt. Most eleve meg sem jelent mint beepitett eszkoz, tehat a 10.6-os “csak opcionalis” fazistol indul a buli.

Jo de az kicsit mas idoszamitas volt… 2-3 evente jottek a release-ek.

En nem hiszem, hogy most tovabb tamogatnak. En ugy gondolom, hogy a Big Sur utan meg 1 release lesz Intelre, azutan ez az utolso release amolyan Snow Leopard fajta modon tovabbi 3-5 evig fog security updatet kapni majd elfelejtuk az Intel vonalat. A Rosetta pedig a Big Sur utani (tehat a mostani 2021-ben megjeleno) releaseben meg benne lesz, a azt kovetoben pedig mar nem. Anno “tovabb tamogattak” regebbi rendszereket (teszemazt nem kellett mindig minden cuccuk ala az akkori legujabb OS X), most viszont azt az idoszakot eljuk, hogy ezzel mar nem foglalkoznak.

1 kedvelés

Amikor befejezik az intel arusitasat (3 evet mondtak ra tavaly) utana meg 1-2 os biztosan kijon ra. Szoval gyanitom 2024ben meg 100%-ban jon inteles OS. 2025 pedig 50%

Ugyan, anno a PPC-nel is eveket mondtak meg, meg hogy 2 evig biztsan tartani fog az atallas es nyugodtan vegyetek meg PPC-t, mert tamogatni fogjuk. Az egesz atallast lezavartak 1 ev alatt. A 10.6 betak meg mentek PPC-n, a vegleges kiadas mar nem. Amikor az iOS SDK megjelent meg teljes gozzel tamogatott platform volt a PPC (allitasuk szerint!) megis kikerult a vegleges PPC verzios Xcodebol 2008-ban az iOS SDK (a beta verzios Xcodeban itt is benne volt minden, termeszetesen az iOS Simulator is, tehat azon fejlesztok, akik 2008-ban az alig 3 eves PMG5 Quaddal tesztelgettek a beta Xcodeot, igencsak meglepodtek, amikor a vegleges megjelent). Ezek utan szerintem nem kell keszpenznek venni semmit, amit mondanak.

2 kedvelés

Azért ma már nem az a cég az apple mint akkor, lényegesen nagyobb felhasználói bázisa van. Sokkal több pénzük van és úgy gondolom sokkal okosabbak is.

Ez egyertelmuen latszik az iphone-lightning cable/usb-macbook elgondolason…
Szomoru hirt kell kozoljek: jelen vilagunk nem a felhasznalokrol szol hanem a profitrol.

3 kedvelés

Sajnos egyet kell, hogy értsék veled :(

Nem értem mi a probléma a iphone-lightning cable/usb-macbook elgondolason.

A kábelt a töltőhöz adták nem a géphez. a gépet vezetéknélkül tudod szinkronizálni a laptoppal 6 éve minimum.

En 2018-ban vettem egyszerre toltot es gepet, a kekpolos a storeban megdobott egy gratis usb-c - lightning kabellel. Ma mar ilyen kabelt adnak eleve a telefonnal. Szerintem itt pont nincs para.

Jesz, az Apple-ből én már bármit is kinézek. De sztem nem is itt leng ki igazán a para-méter, hanem a third party szoftvereknél. Elnézegetném én egy izmos imac tv-jén még akár 5 évig a catalinát, de ha pl. 3 év múlva nem indul el az indesign rajta, akkor van egy bazidrága papírnehezékem, aminek addigra az értéke konvergál majd a nullához; talán ha valaki windowst akar rajta futtatni, megveszi – már ha lehet még egyáltalán natívan win-nel hajtani.

Idoben el kell adni. Nekem is eleg a 16” mbp most. De ahogy kiadjak a kovetkezo szerias arm-es gepeket azonnal cserelek ez biztos.

Aki megveszi, az papírnehezéknek venné meg? Gondolom nem.
Tehát attól még valós probléma marad sokaknak, hogy meddig lesznek támogatottak és jól használhatóak az inteles gépek.
Például én még nem tervezem a következő generációnál sem a váltást, hisz nem olyan rég vásároltam új gépet (úgy hogy már tudtam jönnek az arm procis mac-ek).

1 kedvelés

Pedig időben váltani kell.

Koszi fenntarthatosag, koszi termeszet!

Nem volt altalanos ez a “gratis” dobalozas… es visszautalnek az egyel feljebbi valaszomra… a gyartas-elgondolas kaphat egy -5ost. Ujabb szemet, meg tobb doboz…stb.

Az a baj, hogy jelenleg az ARM macek hirtelen bejelentésével nagyon-nagyon sok komoly céggel szúrt ki az Apple. Én egyébként értem miért kellett így bejelenteni, de attól még kiszúrás egy csomó céggel. Én csak audio eszközökkel / szofvterekkel kapcsolatban nézelődtem. Alig pár cég tudta megoldani eddig (nemhogy még megjelenésig, ami 1 hónap volt kb), hogy működjön a hardver/szoftver az új ARM gépen.
Itt egy lista, hogy miről beszélek: https://www.sweetwater.com/sweetcare/articles/macos-11-big-sur-compatibility-guide/

Én konkrétan Steinberg driver miatt olvasgatom a saját fórumot. Ott a driverekkel kapcsolatban rengetegen! írták, hogy mennek a konkurenciához, mert ők már megoldották. És ez csak 1 cég, ahol olvasgattam fórumot. Hozzáteszem azt is, hogy egyébként hangkártya driverrel van bajuk, maga az eszköz egyébként működik az ARM macen, csak a featurek, amiket maguk az eszközök tudnak, azok nem. Azaz pl Audio-Midi kompatibilis az új rendszerrel, szóval tudnak rögzíteni vele, csak ahhoz le kell törölniük a drivert, ha telepítették!

Szóval értem én, hogy vannak olyan szerencsések, akik gond nélkül átállhatnak az új eszközökre, de sok profi felhasználó van, aki nem. Én nem vagyok profi felhasználó, nekem csak hobbi szinten van egy Yamaha MODX-em (Steinberg driver kell hozzá), és már csak emiatt nem akarok felváltani az új rendszerre Intelen!, míg meg nem oldják a full kompatibilitást. Hozzá teszem azt is, hogy még van pár év átállni remélhetőleg, és addig remélhetőleg megoldódnak a problémák nagy része.

A hangkartya gyertok amugy is elmehetnek a pixsaba, minden eszkozt 3-4 OS-ig tamogatnak es utana elengedik a termeket. Millios hangkartyak 6-7 ev alatt 200 dollar ernek az ebayen (pedig nyilvan az elofokok abban is jok mar sok csoda nem tortenik ennyi ido alatt).