Electron appok

MS Teams macen mostantól támogatja a zaj szűrést, de

This feature is now available for all MAC users except for those with new MACs that have the M1 ARM processor.

Milyen világban élünk!? :slight_smile:

Az M1-esek eleve hangszigeteltek… 😉

Fu, ez az alkalmazas valami katasztrofa :D De tenyleg. Az egy dolog, lassan 6! honapja boltokban is kaphatoak az M1-es gepek es lassan 12 honapja, hogy a fejlesztok ratehettek a kezuket az elso publikus prototipusokra, ez az alkalmazas meg mindig x86-64-es csak (annak ellenere, hogy 2021 marcius 13-an jelent meg a most letoltheto verzio). Ez annak fenyeben plane rohejes, hogy Electron, tehat belul html+javascript. Tovabb noveli a komediat es a kozrohejt, hogy nem siman a .app -ot terjesztik egy ZIP-be csomagolva, hanem pkg telepitot kapott (minek, bzmg, ez nem Windows ez Mac, itt letezik az app boundle foglama, amivel az uninstall is konnyebb), de itt nem allt meg meg a keszito banda, mert valszeg nem sikerult mindent javascriptben leprogramozni, tartalmaz egy binaris melyebb rertegu drivert, egy Audio Server Driver plugint. Belegondolva, ebben programoztak le a zajszurest, viszont mivel a plugineknek egyeznie kell a host alkalmazas architekturajaval (x86-32bites appba csak x86 32 bites plugin, x86-64 bites appba csak x86 64 bites plugin, powerpc 32 bites appba csak powerpc 32 bites plugin toltheto be, stb stb), ezert ez totalisan kihullott mint lehetseges opcio.

Ezeknek az alkalmazasoknak meg kellene tagadni a hasznalatat es akkor talan eltunne ez a fajta emberiseg elleni buntett, amit az Electron alkalmazasok kepviselnek.

7 kedvelés

De szépen meg lett fogalmazva :D

Cserébe legalább van App és nem kell a webes felületen szerencsétlenkedni. :slight_smile:

Se az appot nem ismerem, se a webes feluletet, de az App utan, a webes feluletet meg sem akarom ismerni.

Őszintén szólva nekem semmi bajom sincs ezzel az appal. Nap mint nap használjuk, és teszi a dolgát rendesen.
Nyilván amiket leírtál azokban szakmai szemmel nézve sok igazság van, de ez a userek 99%-át nem érdekli, csak az számít, hogy valami működik e vagy sem. Egy átlag usert mennyire érdekli, hogy .app vagy .pkg? Amúgy mi a baj a .pkg-val? Next-next-finish.
Electron appokkal mi a gond? Sokkal egyszerűbb bennük normális UI-t készíteni, mint natív swiftes appban. Nem véletlenül írnak/használnak a nagyobb cégek (facebook/google/airbnb stb) saját libraryket, frameworkoket a natív megoldásokkal szemben. Crossplatform megoldás, nem vagy bezárva az apple világába.
Egyébként a jövő a böngészőben futó appok felé megy, elég csak olyan dolgokra gondolni mint webassembly, webgpu; idővel az applenek is ebbe az irányba kell majd mennie, ezek a natív megoldások nem elég fenntarthatóak.

MacOS eseten ki van talalva az App Bundle, miszerint minden app, elfer a sajat kontenereben. Ezt nem kell telepiteni, ennelfogva nem kell uninstallalni sem (felmasolod, letorlod, az appbol semmi sem marad fenn). A pkg-s appokat egy telepito pakolja ide-oda, viszont az igy feltelepitett appok 99.9999%-nak nincs uninstallere. Kidobni kidobhatod drag n droppal, de az nem fog mindent letotorlni amit a pkg telepitett, plussz a pkg-s telepites tenyet sem torli a feltelepitett csomagok listajabol. Tehat uninstallalni halal. Az atlag user, akit ez qrvara nem erdekel, az fog ezek utan egyszercsak megjelenni random forumon, hogy nem tudja pl felrakni XYZ appot, mert azt irja ki, hogy mar fenn van, holott nincs fenn. Ez akkor gyonyoru, ha a telepito OKOS es megnezi a telepitett PKG-k listajaban, hogy mi van fenn es csak azokat a fileokat masolja fel, ami “elvileg” valtozott. Vagy ez az user fog panaszkodni, hogy letorolte, de idorol idore lat valami ‘Teams’-hez kapcsolod nevu valamit az activity monitorban/istatban. Aztan ennel az usernel fog megjelenni a MacCleaner meg a tobbi szenny, amivel megprobalja ezt megoldani. Szoval nem, az ilyesmit kerulni amennyire lehet. Itt lehetne. Egy Microsoft Office-nal, ahol az appoknak van egy raklap shared komponense, ott van ertelme a telepitonek, de a Microsoft az Office melle csomagol egyebkent uninstallert is. Ugyonez a vicc jatszodik le a Edge korul. Ott is kepesek voltak telepitot mellekelni, raadasul kulon x86-ot es ARM-ot, az x86-os verzio csak x86-os binarist, mig az ARM-os verzio ARM+x86 binarist tartalmaz. Ennek igy van am ertelme.

Az Electron appokkal az a baj, hogy nem nativak. A hanyiger kerulgeti az embert, amikor meglat benne egy jobb gombos menut, ami nem ugy nez ki mint a rendszer menu. Szinten a hanyinger kerulgeti az embert, amikor olvassa a szovegeket es messzirol latni, hogy a font rendering motor, amivel megjelenik a szoveg egy katasztrofalis fos es nem a rendszer sajatja. De ha ugyonez az ember pl Google Chromeot hasznal, ahol szinten ugyonaz a sajat renderelomotor van, akkor neki fel se tunik hogy ■■■■ az egesz. Az Electron appok egyszeruen keptelenek arra, hogy belesimuljanak abba a kornyezetbe amit a felhasznalo hasznal. Az apro kis reszletek, a gombok lekerekitese, a gorditosavok szelessege, lathatosaga, a rugozas mikentje, vagy annak hianya. Az inaktiv approl torteni “atkattintas” (aktivalja az appot? aktivalja az appot es vegre is hatja a funkciot?) kezelesenek a modja. Ezer +1 sebbol vereznek ezek az alkalmazasok, emiatt lehetetlen oket hasznalni.

Technikai szemmel nezve a WebAssembly es a WebGPU olyan dolgok, amiket ki kellene irtani. Evek ota zajlik a versenyfutas, hogy hogyan kell ugy WebGPU/WebGL shader kodot irni, amit nem fog meg a bongeszo vedelmi vonala cserebe total lockupra tudja kuldeni a GPU-t vagy az egesz gepet. Egyszeruen ez nem a jo irany, a jelenlegi web, a tulzott javascript hasznalat (olyanra is javascripet hasznalunk, amire lenne nativ CSS “animacio” vagy barmi jobb megoldas) illetve a frameworkok es az azok koruli dependency hell valami olyan fos, amitol meg kellene szabadulni. Gondolok itt a kozelmultban kiderult CocoaPods-os remote code execution hibarol, vagy a korabban tobbszor elofordult FB fejlesztoi elbasznak valamit es emiatt hullanak az alkalmazasok hibara.

A web elkorcsult teruletfoglalasat erzi az Apple is, ennek eredmennye a Catalyst, ami kb az utolso lehetoseg arra, hogy az iOS-en nativ alkalmazasokhoz, desktopon is nativ alternativat nyujtsanak a fejlesztok, illetve ez lenne az ARM gepeken a natin iOS appok futtatasanak lehetosege.

2 kedvelés

Az Electron egyszerre jó és rossz. Rossz, amiatt, amit írtál, de ugyanakkor jó is, mert lehetővé teszi a fejlesztőknek, hogy viszonylag egyszerűen és gyorsan tudjon “natív” appot a piacra dobni több platformra. A Teams tipikusan egy olyan alkalmazás, amit az ember azért használ, mert muszáj. Ezek után meg inkább használnám így, mint egy webes felületet korlátozott funkcionalitással.

2 kedvelés

En tovabbra is tartom, hogy semmit sem muszaly hasznalni, mindenki maga tudja eldonteni mit hasznal es mit nem. En nulla darab Electron appot hasznalok jelenleg es ez a jovoben is igy fog maradni. Minden egyes felrakott, elinditott es akarcsak 5 perig hasznalt Electron app, azt a visszajelzest adja, hogy midnen tokeletes igy, egy dekaval sem kell jobb, kevesbe pazarlo, kornyezetbe illeszkedo szoftvert gyartani. En ebben nem vagyok hajlando reszt venni.

Azért a teamset nem te döntöd el. Ha a céged azt használ akkor neked is azt kell, ha nem te vagy a cégben az aki megmondja miben megy a homeoffice akkor azt használod amit mondanak.

2 kedvelés

Ha engem ilyen szoftver hasznalatara kenyszeritenenek, az lenne az elso, hogy felmondanek, szerencsere ezt barmikor megtehetem. Eleve folosleges olyan helyen dolgozni, ahol egy ember sem nezte meg, hogy mekkora foshalom az, amit be akarnak vezetni…

Ezek a döntések általában úgy születnek, hogy teljesíti-e az elvárásokat az adott eszköz vagy nem. Ha a Teams ezt teljesíti, miért ne vezetnék be? Az senkit nem érdekel, hogy Electron vagy valami más technológiát használ.
Egy kicsit talán túlzás amiatt felmondani, mert a bevezetett kommunikációs platform Electront használ…

2 kedvelés

Ez így szép elmélet, de azért ne legyünk már ilyenek. Az élet nem így működik és nem mindenki IT-s szakember. Az élet sok olyan területén neked is van olyan dolog amit csinálsz vagy elfogad az azon a területen meg profi azt mondja, hogy te ezt hogyan vagy képes megvenni, megenni, használni…stb.

Ausztriában az egész távoktatás most teams-en megy. Lehet jönni azzal hogy ■■■■ (mert azt) de hirtelen átállt erre az ország most pedig már működik, nem fognak még egyszer átállni. Nem csak pénzkérdése ez a dolog. Szép lenne ha az összes számtech. tanár felmondana az országban mert teams van.
Legyünk már reálisak.

A Teams kivalasztasa pedig pont egy kituno pelda, hogy dilettansak a vezetok, tehat onnan jobb minnel elobb elmenekulni mert a vegen mashol is ilyen kreten megoldasokat vezetnek be. Ha ma elturod a Teamset, holnap el fogsz turni mast is, ez pont a lassu tuzun forralt beka esete.

A Teams nem a legjobb nyilván, de a kategóriájában szerintem kiemelkedő. Kb. egy éve használom, közben Slack és ezek előtt self-hosted Rocket Chat. Nekem ezek közül a Teams áll legjobban kézre, ebben vannak jó kollaborációs eszközök és úgy általában működik. Nem is tudna kevésbé érdekelni, milyen technológiával készült. Nálam működik, a célját ellátja.
A bevezetés is egyszerű, ha van Microsoft 365 előfizetés ahhoz alapból jár, szóval totál logikus szerintem.
Azt hiszem nem árulok el azzal nagy titkot, hogy az ilyesmi döntések nem azon szoktak eldőlni, milyen technológiára épül a kliens…
Neked mi a preferenciád? Ti mit használtok, ami nem Electronos?

1 kedvelés

A Spotify is electron app, mégis 1000x átláthatóbb, mint a natív, “környezetbe illeszkedő” iTunes/Music vagy akárminek hívják is. Nem is kérdés melyiket használom.

@solareclipse "Lehet jönni azzal hogy ■■■■ (mert azt) "
Miért az? Bugos? Hiányzik belőle valami? Vagy azért, mert Microsoft? Tudásban szerintem jelenleg nincs alternatívája. Pl egyetemi fiókok működnek, automatikusan be lehet léptetni a felhasználókat (diákokat) különböző csoportokba, hozzá lehet rendelni a tanulmányi rendszerhez (neptun) stb.
Ilyen szinten sem a zoomot, sem a google classroomot, sem a facetime-ot (na ez a szoftver tényleg fapados) nem lehet testreszabni.

@Czo visszatérve arra, hogy mondtad, hogy mennyire fontos az egységes, natív kinézet: pl, ha telefonos felhasználásról beszélünk, az emberek összesen 9-10 appot használnak az idő 99%-ában. Ezek olyan appok, mint pl Messenger, Instagram, FB stb… Ezek közül sok app nem is swiftben írodott, de ami véletlenül igen, az is annyira egyedien néz ki, hogy semmi köze az apple féle design guidelinehoz. Mégsem zavar senkit. Mivel az emberek ezeket használják, megszokják gyorsan a designt.

1 kedvelés

10-böl 5ször nem csörög a gépen csak a telefonon. És olyankor mindig felveszem a telefonon mondom, hogy egy pillanat és átrakom a gépre a hívást.
De pl ami zavar, és lehet hogy van rá megoldás, de miért nincs pl szünet? Miért nincs az előadónak egy gomb amit megnyom szünetre rakja az egész órát.
De arra már kisetérek, hogy olyan szinten teheli a gépet mint ha full hd videót vagdosnék :D
16" MBP 3 óra alatt lemerül teams alatt.

Hogy mi a baj a Teams-vel? En kezdenem ott, hogy nem self hosted, en jobban szeretem ezeket a dolgokat hazon belul tudni. Pl. korabban Skype for Business eseten, a chatlogokat indexelni tudtak a keresok (ha ez be volt jol allitva), tehat a chatbeszelgetesekben tudott talalatot dobni a spotlight es a windows beepitett keresoje is. Ugyonigy, ha jol beallitott megosztasokon zajlik a filecserebere (smb/cifs/nfs/afp), akkor azt szinten tudja indexelni a ketto rendszer keresoje. Ha self-hosted volt a skype for businessed, vagy volt legalabb 1 nodeod a lokalis networkben, akkor a belso hivasok megfelelo beallitas eseten nem szaladtak ki az internetre. Igazabol en semmi elonyet nem latom a korabbi megvalositashoz kepest, de szerencsere hasznalnom sem kell (en elengedtem minden ilyet, mert spotlight nelkul eleve agyhalott az egesz). A szolgaltatasok nagy reszet nem ismerem, mert en csak filemegosztas/chat funkcionalitasban hasznalom, mas aki mellettem ult o hasznalja a hang/kep kapsolatot is. Illetve, az elado szemszogebol tudom mi az elony! A korabbi egyszeri liszensz helyett, elofizeteses lett a dolog :D eljenek a szolgaltatasok. A Microsoft 365 pedig egyebkent a kovetkezo rohejes “migracio”. Itt megint mas helyrol tudok “meriteni”, mert mashol lattam ezt a szivasi folyamatot. Amig self-hosted volt azon a helyen az Exchange, addig nem nagyon volt quotazva a mailboxok merete, a belso levelezesnel tobb gigabyteos limit volt beallitva levelmeretre (mertugye ha epuleten belul van minden, akkor a tobb gigas psd siman keresztulszalad a gigas halon es megerkezik a celgep postaladajaba), majd a migracio szepen bevezette a postafiok quotat es visszakerultunk minimum a 18. szazadba, mert 20-30 mbytenal nagyobb levelet nem lehetett kuldeni… Szoval eljenek ezek a modern technologiak. Koszonom, nem.

Spotify elofizum van ugyan, de csak telefonon hasznalom (most ott se nagyon, mert nem megyek sehova :D). Macen tobb bajom volt vele, pont abbol fakadoan, hogy Electron szeru (nem Electron egyebkent, hanem CWE, de kb ugyonaz), emiatt fel sincs rakva. Pl. volt, hogy egyfolytaban irta a disket, (nem ertem miert, emiatt ezen nem tudtam tullendulni sem), vagy rendszeresen megszaladt a memoriahasznalata 40-50 gbytera illetve mindig bekapcsolta a dedikalt gput, nem beszelve arrol, hogy a scrollozhato elemek rugozasa kb. teljes egeszeben hianyzik belole.

A Spotify pl vagy kb barmi mas Electron vagy webes app amit lattam, nem kicsit ut el egy macos apptol, hanem nagyon. Semmi, de semmi control (gombok, szovegdobozok, chekboxok, barmi) nem hasonlit a rendszer gyari megoldasara. A legtobb, amit ezek a szoftverek tenni szoktak, hogy a Windows ModernUI-nak megfelelo kinezetet probalnak meghonositani (gondolom ott tortenik a fejlesztes). Mobilon viszont kepesek ezek az alkalmazasok az iOS szeru feluletet tolni minden platformra (pl Androidon is lattam emiatt iOS-es UISwitch -et :D). En nem tudok mit kezdeni mas igenytelensegevel, de en nem tudok olyat hasznalni, ami ennyire nagyon idegen.

1 kedvelés