Electron appok

Okay, ennek mi köze van ahhoz, hogy a desktop kliens milyen technológiára épül?

Szintúgy, ez nekem munkaeszköz, ezzel tartom a kapcsolatot a kollégáimmal. E-mailen, telefonon, sokkal lassabban és vontatottabban menne a dolog.

Tényleg rohadjon meg a fejlesztő(cég), hogy nem egy egyszeri bevételre épül az üzleti modell, hanem havi előfizetéses modellre. Hosszú távon sokkal biztosabb egy ilyen üzleti modell, amíg az egyszeri fizetésnél csak akkor tudsz felszínen maradni, amíg mindig új felhasználók vásárolják meg az alkalmazásokat, addig így egy havi biztos felhasználói bázissal hosszú időn keresztül is sokkal fenntarthatóbb az üzlet.
Azt még mindig nem tudjuk, te mit használsz, ami self-hosted és nem Electron?

1 kedvelés

En 0 db Electron appot hasznalok a gepemen, ez soha, semmilyen korulmenyek kozott nem fog valtozni.

Nem hasznalok ilyen kommunikacios formakat, ahogyan telefont sem. Hasznalok klasszikus IRC klienst hogy elerjem a discordon es slacken zajlo szoveges kummunikaciot. Ennek a barmi nelkul olvashato szoveges logfilejait indexeli a spotlight es akar egy grep+cat is tokeletesen keres benne. Ezen kivul ott az email, ami 20 evre visszamenoleg megvan, barmikor idezheto, szamonkerheto. Amit igy nem lehet megbeszelni, azt imho sehogyan mashogyan sem lehet megbeszelni. Nincs idohuzas, nincs felreertelmezes. Ha pl kivennek az iPhonebol a hagyomanyos telefonhivast, lehet, hogy 6-8 honapig fel sem tunne, mert ez az egyik legelhagyhatobb funkcioja a keszuleknek.

Ez oké, de egy secund level supportal a felhasználó egy nagy vállalatnál nem fog discordon kommunikálni, hogy te IRC kliensen tudd olvasni. Itt ausztriában az én volt cégemnél signal volt páromnál pedig webex van.

Marmint reszletesen leirt es megnyitott ticket helyett van egy signalos/webexes chat?

Nekem a céges kommunikáció ment ott, én melos voltam. Párom secound level supporter ticket system van és mellette webexen megy a komunikáció minden dolgozóval. Ha telefonon kell hívnia valakit azt is gép elött webexen keresztül teszi meg.

Hol van olyan cég, ahol nem IT-hoz dilettáns vezetők hoznak meg ilyen döntéseket? Persze nyilván kivéve az IT cégeket. Ha valahol vannak hozzá nem értő vezetők, akkor általában (szerencsés esetben) van IT szakember (mondjuk IT Igazgató), aki elmondja az előnyöket, hátrányokat és javaslatot tesz. És itt még nincs vége a sztorinak, mert egy IT vezetőnek nem “egy” alkalamzásban kell gondolkodnia, hanem ökoszisztémában (jobb esetben), azaz nem csak egy alkalmazásnak kell illeeszkednie a vállalatra, hanem annak az alkalmazásnak a többihez intergárlhatóság tekintetében.

Na igen, ez az egyetlen vitathatatlan óriási előnye a Skype for Businessnek. Az üzemeltetése és már maga a tudása számomra röhej a Teamshez képest!!! Vicces a lokális indexálás, tárolás, aminek az az óriási nagy hátránya, hogy egyetlen eszközön tényleg megtalálod gyorsan amit akarsz, de már másik eszközön nem. Régen, mikor nem voltak még “okos” eszközök, mindenkinek volt egy PC-je, akkor igen, a Skype tényleg jó volt. Sőt még most is lehet jó családi körben. De mai világban már inkább röhej az egész úgy ahogy van! Nem hiába dobta az MS. Nyilván valamit beáldozva, de a felhős szolgáltatásnak sokkal több előnye van, mint hátránya (szerintem)!

Amúgy egy migráció sosem könnyű, sőt… Nálunk On Premise Exchange van még mindig (policy miatt) és úgy van hozzá O365. Na, itt az Exchangenél (Levelezés, naptár) el is veszítettük a Microsoft Graph nyújtotta előnyöket. Ha tisztán mennénk O365-be, akkor boldogok lennénk üzemeltetés terén.
És ezzel a quotával sem értek egyet. Már 5MB-os levelekkel is bajom van! Vicces azt feltételezni, hogy szabadság a több GB átküldése levélben. De kinek??? A felhasználónak nyílván, de üzemeltetés szempontjából??? Vegyünk 1 db 1 GB-os levelet. Ez elküldve 1 embernek már 2GB-ot foglal a levelező tárhelyén. Akkor ezt mentsd el biztonságosan. Ahhoz, hogy elmentsd hány plusz GB-ra van szükség? Nyilván a raidek miatt nem csak +1. Legyen mondjuk 2, de szerintem ez sem állja meg a helyét valójában, sőt akkor még geo redundanciáról nem is beszéltünk. Szóval minimum 4GB-nál tartunk. Akkor most 1 GB-nyi levelél egyszeri küldése mekkora tárhelybe és mentésbe kerül. Ennek van értelme? Azért vannak a felhős tárhelyek, ahonnan meg lehet ilyeneket osztani, hogy csak 1x foglaljon helyet (plusz mentés nyilván), de akárhogy is nézzük, ha csak 1 embernek küldik el az adott nagy méretű levelet, akkor a levelező tárhelye legalább kétszer annyi helyet foglal.
Mondok egy példát. Van több szervezeti egységünk. Karácsony és egy ünnepek miatt szoktak küldözgetni az összes dolgozónak levelet, amieben csilivili kép van. Ezt kb 2500 embernek küldi el 1 szervezet nálunk. Azaz csak 10 szervezettel számolva ez 25000 levél. Ha csak 500kb/levél, akkor ez 12GB + mentés, azaz nálunk egy ilyen időszak miatt keletkező többlet tárhely igény kb 50GB!!! És mindezt a semmiért.

Teamsről:
Én szeretem a Teams-et az összes hibája ellenére. Használom közepes vállalati (csak kb 2500 felhasználó van) környezetben és kezdő vállalkozásban is (néhány ember) külön-külön fiókkal, szemlélettel. Mindkét helyen tökéletesen megállja a helyét. Amit nagyon utálok az az, hogy nem használ natív értesítéseket. Minden hónapban egyel tovább tolják a kiadás dátumát. Ez megy már legalább egy éve. Emiatt, ha teljes képernyőre teszem az MS Teamst és közben valami miatt visszaváltok az asztalra, onnan vissza szeretném menni az alma+tab kombóval a Teamsre, nem tudok, mert! a notificationnek külön ablaka van (ami persze üres) és az lesz aktív és nem pedig a főablak. Emiatt utálom ezt nagyon. Valamint az, hogy zabál rendesen a program win és macen egyaránt. Ugyanakkor szerintem pl. a képernyő megosztás egész jól működik. Van amiben jobb, mint a mac beépítettje, de van amiben meg rosszabb. :D. Szeretem az intergrálhatóságát. Szerintem sokkal jobban átláthatóak a beszélgetések benne, mint a versenytársakéban (én is láttam több “híresebb” alternatívát). Szerintem nagyon jól átgondolták a felépítését, helyét, tudását. De vannak hibái. És amúgy melyiknek nincs? Amúgy még az a másik nagyon nagy hibája még, hogy a háttérben állandóan frissül. Naponta változik, naponta cserélnek le dolgokat, hoznak be újakat, és naponta okoznak külön féle hibákat. Ez a legnagyobb szívás az egész Teamsszel. Ugyanakkor az egséz világon mindenkinél ugyanaz a verzió van, tehát kiküszöbölik a több vállalalt közötti verzió eltéréseket ezzel (remélhetőleg).

1 kedvelés

Nálunk ez most kezd kialakulni csak Teamsen. Mindenkit Teamsen hívunk, amikor lehet. Bár nálunk a 2 level el van “zárva” szándékosan. Mármint ezt úgy értem, hogy nem folyunk bele (én is 2. level vagyok) az átlag user felhasználással kapcsolatos dolgokba, de ugyanúgy elérhetőek vagyunk Teamsen bárki számára.

Az O365 2010-11 koruli elesbe allasa elott, mar javaban futott a betateszt, az elotte megjelent Exchange 2010 pedig tudatosan dobott ki funkciokat, hogy “egyszerubb” legyen az arazas. Peldaul Exchange 2010 elott szepen deduplikalt volt az Exchange serveren a storage (az online storage!), tehat ha szepen elkuldtel 5000 embernek egy 500 kbyteos levelet, akkor ez csak egyszer foglalt helyet a storageon! Nyilvan, ha tudatosan epitkezve keszited a felhos jelenleteed, akkor EL KELL tavolitani minden ilyen featuret a szoftverbol, hogy az elofizetesi dijakat az egekbe tudd novelni. Ez pl nem keves fejfajast okozott/okoz a 2010-re torteno migracional, mert kiderul, hogy ami korabban elfert, az nem fog elferni… Ez azert is kellemetlen, mert 2020-ban lejart az Exchange 2010 supportja, tehat mondhatni nincs mas opcio, mint vagy a hely infrat novelni, hogy minden elfejren, vagy menekulni az elofizeteses rendszerbe. Koszi MS, kedves toled. Azota egyebkent ujabb mantra Exchange uzemeltetokent a “figyu Bela, told mar at az archive taroloba a leveleidet”, merthogy ha nem is az online mail storagehoz, de az offline storagehoz visszakerult a deduplikacio (aszem a Server 2012 vagy a 2016-ban lett ez filesystem feature, tehat a Windowsba kerult ez bele), tehat, az archiv leveleknel ujra lehet ertelmesen gazdalkodni a storageval. Ja igen, adalek, hogy legutobbi informaciom szerint (par honap), felhos exchange eseten nem csokken az adott user havidija a deduplikacioval :D Szoval vegulis tenyleg celt ertek. Mentes szempontjabol egyebkent tok mind1, hogy az elkuldott mail csatolmanya 1x foglal helyet a deduplikalt storageban, vagy 1x foglal helyet egy random fileserver random megosztasanak a melyen. Menteni mind a kettot kell. De az jol latszik, hogy 10 ev alatt MS fronton az Exchange minosege nem keveset zuhant.

Nem tudom latod, en nem dolgozom a mobilomon, nem is akarok dolgozni a mobilomon (nyilvan uzenetekre lehet valaszolni, dehat azt lehetett korabban Skype alatt is) de a ketto miert zarja ki egymast? Skypenal pl volt lokalban history, de ez megvolt a serveren is, a kliens pedig letolthette (megintcsak beallitas kerdese). Tehat megvolt a kliensen torteno indexelt kereses es nem kellett elinditani a klienst ahhoz, hogy keresni lehessen a felhoben is. A Teams minden ilyenfajta normalis hibrid mukodest elvett, felho onlyra tolva az osszes dolgot, ami szerintem nem jo irany. De tovabbmegyek, azt mondod, hogy tudod, hogy sok eroforrast zabal. Pl. audio/video hivas kozben 4-6x annyi terhelest okoz a CPU/GPU-nak, mint teszi azt pl. a Facetime. Ez raadasul azert nonszensz es fura, mert az audio/video codecek nativ kodok. Legalabbis amikor kb 1 eve darabokra szedtem, akkor az OS X Video Toolbox API-t hasznalta, merthogy azt kerestem, hogy miert latvanyosan rosszabb es akkuzabalobb, mint a Facetime. Tehat az okot nem ez okozza, gyanitom, JS koddal es nem nativ modullal lapatoljak a byteokat a videohoz a halozatra. Vegulis mind1. De ezer+1 helyen kellene/lehetne javitani az alkalmazason, hogy rendes OS X szoftver legyen belole. Ezek azok a dolgok, amiket soha nem fognak belerakni egy Electron appba, mert az ilyen koztes dolgok egy dologra jok, eltuntetik azokat a dolgokat/elonyoet, amiket csak 1 platform ismer. Peldaul irhatnanak plugint a Spotlight-hoz, hogy az keressen a lokalis es felhos dolgok kozott is, de ehhez meg kellene irni azokat a belepesi pontokat, amikkel pl egy spotlight keresesbol a megfelelo chatre/ember nevjegyre/shared filera tudnal ugrani. De ugyonigy meg kellene irni a storage providert is, hogy pl egy oda megosztott Excel allomanyt, ne az egyszerusitett webes Excel nyisson meg hanem a lokalis Exceled vagy Numbersed vagy barmid, amid xlsx formatumhoz van (de ugye lehet, hogy valakinek Photoshop PSD-k, vagy barmi masok vannak ott). Pl. tettek is bele hasonlot, de nem jol, hanem letolti a Tempdirbe, onnnan megnyitja, a filet pollozza valtozasok utan, ha valtozas van feltolti. Ez is messze van az idealistol. De ugyonigy a notifikaciok. 10.7 ota van push noti az OS X-ben, 10.8 ota, amiota van notification center pedig nemcsak badge, hanem ugyonugy uzenet es hang is lehet a pushban (tehat ugyonolyan lehetne, mint iPhoneon). Tehat, bumm, meg lehetne csinalni azt, hogy el se kell inditanod ezt a formedvenyt, de kapj ertesitest. Sott, eszembejutott, hogy VoIP extensionnel a hang es video hivast is be lehetne csempeszni a hivasokhoz is normal mukodessel. Pl. le tudna pauseolni a youtubeot/spotifyt/musicot/barmit (azaz barmi olyan alkalmazast, ami tudatja a rendszerrel, hogy mediatartalmat jatszik le, azaz olyan app, ami a Big Sur control centereben is lepauseolhato) ha bejon 1 hivas… De ugye ezzel kapnal olyan megjobb dolgokat, hogy az OS X-es Address Book az ember neve mellett tudna jelezni, hogy Teamsen elered es egy kattintas lenne Teams hivast inditani, amit at lehetne Handoffolni a telefonra (ha felallnal a gep mellol mikozben telefonalsz), mint a telefonhivast… Tudom, ez mar ott megbukik, hogy a ceges emberek sem kerulnek bele ide, hanem inditsak hozza Outlookot… Nem inditok. Pedighat, bekerulhetne es akkor EGY helyen lenne… plane, hiszen a rendszer sajat cucca is pluginezheto, tamogat servereket… Szoval adna magat, hogy rendes, szepen megirt OS X cucc lehessen ebbol a csomagbol, de nem az es soha nem is lesz az.
Na most rogton felsoroltam 3-4 olyan dolgot, ami nem csak itt nem, de SOHA nem lesz benne egy masik Electron alkalmazasban sem. Ezek mindegyike egy-egy ok, hogy soha senki se telepitsen es hasznaljon ilyen szemetet. Nyilvan, ha nem tudnam, hogy mit lehet megcsinalni, lehet, hogy orommel hasznalnek ilyeneket. Plane azert nem ertem ezt, mert az ember tudatos dontese, hogy o OS X alatt akar elni, tehat szeretne kihasznalni mindazt, amit az OS X okoz.

Ja es meg 1 dolog igy az Electron ellen. Az Electron appok eloszele volt 10-15 eve a Fluid.app. Mukodesi elve hasonlo, csak eppen ez a rendszer Safarit hasznalta. Itt olyan nyilvanvalo elonyeid voltak, hogy a random weboldalad, amit Fluidba csomagoltal, az nem foglalt el 300 megabyteot, csak mondjuk par szaz kilobyteot. Mivel a rendszer safarit hasznalta, mint kozos Framework szemben az Electron appok azon mukodesevel, hogy sajat magukon belul tartalmazzak az Electron frameworkot, igy ha elinditottal 20 Fluid-os appot, csak annyival nott a memoriaigeny, mintha nyitottal volna egy uj tabot a Safariban (par szaz kbyte). Mig ugye Electron eseten nincs rensdzerbe telepitett ElectronJS.Framework, hanem minden alkalmazas sajat magan belul tartalmaz belole egy peldanyt, amit igy minden egyes alkalmazashoz be kell tolteni.

Szoval nem tudok annyi elonyt talalni, amennyi elony ellensulyozna a hatranyait.

1 kedvelés

És ha be vagy jelentkezve a Teams desktop appban egy accountba, hogyan lépsz át egy másikba? Mert a logout link a bejelentkező képernyő alján nem müködik, a jobbklikkes app menü Sign Out menüpontja sem, a “letöröljük az appot Force Quit után, és újratelepítjük” sem.

Nem az a baj, hogy elektron, hanem az, hogy egy f@stalicska hulladék.

Pontosan. Én is 2 gyerekével küzdök, jelszómegjegyzés sincs, pedig kilóméteres (!) címek vannak (egyik 39, másik 44 karakter – ezért is járna egy billentés az “informatikus” “kollégának” :)

Gépen a gyereknek két külön profil kell, ugy már megjegyzi az egy adott felhasználói nevet és jelszót nem?

Lehetséges, de itt a saját gépemről van szó.

Nyilván ettől még ■■■■ a teams, de ha nincs más akkor nekünk kell alkalmazkodni sajnos.

Leginkább ezzel van a probléma…

Nem tudsz mit csinálni.

Erre azt kell mondjam: ez egy rossz berögződés… “nem tudsz mit csinálni…”
Lehet tenni ellene, csak ahhoz a birkáknak hangosabban kellene bégetni.

Egy titkar no vagy vagy egy diak az iskolaban meg is mit tudd csinalni?
Most suliba jartam teams volt meg is mit tudok csinalni?

Oké, a Teams az ■■■■. De akkor mi az, ami nem az?
Mert úgy érdemes nekikezdeni bégetni ha tudsz alternatívát ajánlani.
Ha adott egy cég, ami kb mindent MS alapra húzott fel (AD, Sharepoint), akkor mi az, ami összemérhető alternatívát ad? Lehetőleg egyben. Mert egy 8 cuccból álló koktél nyilván nem versenyképes.

2 kedvelés

Erre pont igy nincs válasz mint amikor a macbook pro drága. De amikor mondj ugyan ilyen gépet olcsóbban, valahogy nincs 10 éve.

Attól még, hogy kénytelen vagy használni, pedig gyengécske, még elmondhatod a véleményed.