HomeKit

Kinek milyen homekites eszköze van már otthon? Most keresek egy belső időjárás-állomást ami képes lenne logolni (igazából csak a páratartalom monitorozása lenne fontos, persze ha megvan a többi általános dolog csak pluszpont).

Kettőt találtam eddig Elgato EVE room és a Netatmo. Kültéri egység nem kell! Valaki tudd mást ajánlani?

füvet termesztesz? ;)

2 kedvelés

Megnezem. Koszi.

Hogyne :D

Nalam tobb HomeKit -es dolog is van, a vilagitas teljesen egeszeben Philips Hue alapokon nyugszik, minden kapcsolo helyett Philips Hue Dimmert szerelem fel, ehhez terveztem es 3D nyomtattam magamnak fali muanyagadaptert. Ezen kivul van 2db Elgato Eve Energy is itthon. Ezt nem szeretem, mert borzasztoan lassu szegeny es csak Bluetoothot tud. Igy a konyhaban levo dolgokhoz mar nem er el az Apple TV keze. Ezen a ponton jottem ra, hogy tok jo dolog a HomeKit, de nem jo semmire. Egyetlen elonye van, az, hogy az eszkozok latszanak a telefonon is. Tehat, ha veszek is barmit, ami HomeKites az rendelkezzen rendes fejlesztoi tamogatassal (mint pl. a Philips Hue).

Szoval, elkezdtem sajat eszkozoket nezegetni. A kollega rakott ossze egy aprocska nyakot (kep1, kep2), amin van egy WiFi (2.4 GHz) kepes mikrokontroller, egy homero, egy paratartalommero es egy fenyerossegmero.

Majd jelentkeztem az Applenel, hogy szeretnek hozzaferni az MFI dokumentumokhoz (itt van leirva a HomeKit szorostrol-borostul). Idokozben talaltam egy ugy ahogy mukodo, de nem tul jo implmentaciot erre a platformra HomeKithez (majd ezt fogom idovel kireszelni). Ezutan talaltam kinai cuccokat, amikben ugyonez a mikrokontroller van, es az Elgato cucc tizedeert van cucc, amivel kapcsolni tulok, es az elgato aranak nyolcadaert olyan, amiben van fogyasztasmero IC is. A tavlati cel mindenkeppen az, hogy az eszkoz a HomeKit kepesseget arra hasznalja, hogy latszodjek a telefonomban is, ezenkivul legyen valamilyen nem HomeKit-es felulete, amivel pl a PhilipsHue kapcsolokkal vagy barhonnan vezerelheto.

Tovabba szeretnem, hogy az eszkozeim csak sajat eszkozoket/szervereket hasznaljaknak. A HomeKit miatt az Apple nem hagyhato ki, de nem akarom, hogy mindenfele random gyarto, random lyukas felhoje szolgaltassa ki a lakasom adatait.

1 kedvelés

A Hue rendszer a Zigbee Light Link nevu protokollt hasznalja, ami ugyonugy 2.4 GHz-s kommunikacio, mint a WiFi vagy a BlueTooth, csak egy masik szabvany, amely elsosorban kisfogyasztasu eszkozokre van kitalalva, igy a Bridge nevu doboz nelul semmit nem tudsz vezerelni. A Philipsen kivul mas gyartoknak (pl. Osram vagy General Electric) is van Zigbee ZLL kompatibilis eszkoze. A Bridge tudja vezerlni es kezelni a Zigbee ZHA protokollu eszkozoket is.

Ez nem az lesz amit én keresek.

Leírtam mire van szükségem, amúgy is albérletben lakok. Egy eszköz kell ami méri a páratartalmat és logolja (ha ennél többet tudd mérni az csak plusszpont).

Minden meglevo csillar es egyeb maradhat. Kapsz sima kortet E27 foglalattal, gyertya alakut E14 foglalattal es a spotok helyere GU10 foglalattal. A kortek egy komplett halozatot alkotnak ha feszultseg alatt vannak, igy ha nagy a lakas, nem okoz problemat, ha pl az egyik kapcsolo vagy korte mar nem eri el a bridget, mert csak az fontos, hogy elerjen olyan eszkozt, ami igy vagy ugy, de eleri a bridget. (Ez zavar a bluetoothos homekit cuccokban, hogy ha messze van, es se a telefonom se az Apple TV nem er el odaig, akkor nem tudom kapcsolni)

Mondjuk én nem ismerem azt az élethelyzetet amikor telorol akarom kapcsolgatni a lámpát. Egyedül valami színes hangulat fény lenne jó.

Ritkan szoktam telefonrol kapcsolgatni, a legtobbszor a telot csak arra hasznalaom, hogy “hey siri, turn off haloszoba”. Ami nekem tetszik a Philips Hueben, az a sok lehetoseg. Pl. van a gyari “dimmer switch” nevu cucc (elemes kapcsolo, 4db gombbal), amit a gyari szoftverrel hozza tudok rendelni egy grouphoz (pl. nappali) es kesz. Viszont az APInak hala, a gyari appnal tobb lehetosegem is van, es kezelhetem ugy a dimmer switchet, mint egy kapcsolot 4 gombbal. Ezutan az API hivasokkal felviszem az extrabb funkcionalitast a rendszerbe (amiket a bridge tarol es mukodtet, tehat nem kell hozza plussz hardver), pl nalam ilyenek vannak beallitva:

  • a nappaliban a csillarban 3 korte talalhato, a kapcsolonal hasznalok tobbszori nyomast es hosszu nyomast is. Hosszunyomasra valt a beallitas a melegfeher es napfenyfeher kozott, mert a sima melegfeheret hasznalom estenkent, de ha dolgoznom kell, akkor napfenyfeher szinnel vilagitok. Az egyes gombnyomasokra pedig igy vezerlem a 3 kortet a csillarban:
  1. nyomas: kozepso korte, 50% fenyero
  2. nyomas: kozepso korte 100% fenyero
  3. nyomas: ket szelso korte 100% fenyero
  4. nyomas: minden korte 100% fenyero

A WC-ben, ahol nem allithato szinhomersekletu de dimmelheto korte van, olyat allitottam be, hogy gomnyomas hatasara a rendszer megnezi, hogy lement-e mar a nap (van erre “szenzor” a hue bridgeben), valamint van-e mas vilagito fenyforras a lakasban. Ha nem ment le a nap, vagy van mas fenyforras, akkor 70% fenyero, ha pedig lement mar es nincs mas ami vilagit, akkor csak 10%. Ennek igy az az ertelme, hogy kb mindig van feny a budiban, de ha mar lefekudtunk aludni es csak ejszaka meyek ki, akkor nem fog megvakitani, ha felkapcsolom a lampat.

Szines fenyeket egyedul a furdoszobaban hasznalok ott tobb fenyforras is van es mindenfele animalos szinatmeneteket tudok kapcsolni a kapcsolorol. Ide meg akarok valami hangszorot, ahol mindenfele vizeses vagy tenger vagy ilyesmi hangok szolnak halkan.

4 kedvelés

Hozzad akarok koltozni :D

1 kedvelés

This is the beginning of a beautiful friendship :D

3 kedvelés

Nalatod :D Ezert nem ertem, hogy a Hue kapcsan, miert mindenki csak a szinekkel van elfoglalva. Az egesz rendszerben vegtelenul sok lehetoseg lakozik.

2 kedvelés

Mondjuk nekem ennyire nincs tulspilazva a vilagitas.

Nalam sem szerepeltek ezek a dolgok az “ez kell” listan. A dimmer switch hasznalata az rogton megjelent mint igeny, mert en az elso adag korte telepitese utan teloval kapcsoltam le a lampat, mig baratnom a kapcsolot hasznalta, tehat el kellett tuntetnem a kapcsolot. Ha pedig mar fenn volt a kapcsolo, es pl. zavart a feny ereje a wcben, akkor ezt beallitottam. Ezutan pedig kiderult, hogy kb. minden felmerulo igeny megoldhato, ha “smart” a rendszer.

Na mondjuk en telorol tuti nem leszek hajlando vilagitas kapcsolgatni. Meg ennyit biztosan nem is koltenek ra. Amire szuksegem lenne a napaliba valami hangulat feny, mert pl teljesen vaksotetben a baratnom nem szeret filmet nezni.

Ha netatmo lenne a választás, lehet érdekelne a külső cucca.

De a kulso cucchoz kella belteri is azt tudod?

Tudom, egy kit már van itthon.