NeXT, NeXTSTEP, OPENSTEP, Rhapsody

Tags: #<Tag:0x00007f8a19747a98> #<Tag:0x00007f8a197478b8> #<Tag:0x00007f8a19747728> #<Tag:0x00007f8a19747598>

Azért túl sokat nem gondolkodtam volna, hogy a legjobb Mac-et vagy egy NeXT Cube-ot vegyek. Főleg, hogy 1.5x annyiba került az IIfx.

Még most is nehéz felfogni, hogy '91-ben már létezett egy modern operációs rendszer, ami alig tudott kevesebb, mint egy Mac OS X 10.3. Preemptive multitasking, védett memória, UNIX alapok, Display PostScript, Project Builder, Interface Builder…

Mac IIfx vs NeXT Cube
(Macworld, January 1991)

Inflációt beleszámolva:
Monokróm Mac IIfx: 30 635 USD (7.8 millió Ft)
Monokróm Cube: 19 036 USD (4.8 millió Ft) — Pontosan ennyibe kerül egy legerősebb CTO iMac Pro is. —

Színes IIfx: 53 126 USD (13,6 millió Ft)
Színes Cube: 30 487 USD (7,8 millió Ft)

1 Like

És hogy ne kelljen megírni ugyanezt, megidézem ide a régi BeszMac-es Neuromancer kolléga nem régi Tweetjeit. :-)

1 Like

Mindig is ki akartam probalni, azt hiszem most jott el az ido. Belehackolom egy vm-be, aztan meglatjuk hogy mire kepes 2018-ban.

1 Like

Eddig egesz siman megy…
02 PM

Nekem utoljára az iBookomon Virtual PC alatt volt NeXTSTEP telepítve. Azok voltak az idők! ;-)

Hat a halozat az kicsit problemas, elvileg megy, gyakorlatilag nem annyira… lehet hogy linux kellene ala, de meg futok vele egy-ket kort itt.
IMG_20180426_010200

1 Like

Esztétikai szempontból még ma is bátran lehet szépnek nevezni. A Classic MacOS pixeles ikonjait azt hiszem, csak mi, akik azon nőttünk fel, látjuk szépnek.

Felelmetes mennyire jo, meg az utolso 20 eves verzio is, valahol szornyu, hogy az ocska windows terjedt el a nextstep helyett. En mindig csak hallottam rola, es en csak a 10.1-et lattam eloben 2002 kornyeken. Mondjuk attol meg G4-es Titaniumtol ledobta az agyam az ekszijat. Azert nem semmi tervezes allhatott ez mogott… hiszen 28 ev telt el azota es az alapjain azota sem valtoztak. Teljesen le vagyok dobbenve ettol. Sajnalom, hogy nem lathattam eloben…

Remelem sikerul osszerakni a network-ot is, ugy volna az igazi.

Minden tiszteletem azoké a mérnököké és Jobs-é, akik ezt ilyen időtállóan meg tudták tervezni.

De jobsnak is volt koszonheto, hogy nem terjed el. Ha nem csak brutalisan draga hw-t epit. Hanem elsonek olcsobb gepekkel bazist epit akkor most lehet nexstep lenne az alap oprendszer.

A NeXT egy pénzügyi bukás volt, de Jobs láthatólag sokat tanult belőle.

Az iOS-sel azért végül mégiscsak nagyon sok emberhez sikerült a NeXTSTEPet eljuttatni.

Ezt az emberek 99.9% nem is tudja, hogy az a ■■■■ amit nyomkod mar 1991-ben ott volt Jobs-nal egy meregdraga gepen. Biztos vagyok benne, hogy volt nekik touchscreen-es verziojuk is.

A népeket a beszélő unikornis fej jobban leköti, mint az operációs rendszerek fejlődéstörténete. ;-)

Es ez igy van jol, a legtobb autovasarlot is jobban erdekli a radio minosege mint a valtok fejlodesenek tortelme.

2 Likes

30 eve…

2 Likes