operacios rendszer a pro iparban dolgozoknak

Regota foglalkoztat a kovetkezo, kivancsi lennek ki hogy all a kerdeshez:
Lehet, hogy naiv vagyok de milyen jo lenne ha lenne egy operacios rendszer a pro szegmensben dolgozoknak. Ide ertve a filmes/videosokat, hangosokat, grafikusokat/fotosokat, epiteszeket stb…
Kellene egy hosszu tavon tamogatott (LTS) OS verzio, nem kellenek evente mondvacsinalt feature-k meg parasztvakitasok, csak egy stabilan, biztonsagosan mukodo rendszer.
Akar lehetne ez egy RH/Centos alapon nyugvo OS, ami elmegy a jelenleg elerheto Workstationokon. Szerintem sokan aldoznank erre. Ahogy elnezem egy ket nagy gyarto szepen bele is allt, pl: Blackmagic es Autodesk. Nyilvan nagyon osszetett dolog, be kellene vonzani a hw gyartokat is meg jo par ceget, de mondjuk ha az AVID es az Adobe is beadna a derekat az jo irany lenne.
Nagyon naiv elgondolas? Lehetne ez egy alulrol jovo kezdemenyezes?

A linux/freebsd vonal sajnos azert nem jon szoba a pro szegmensben mert hianyoznak a software-ek. Ezt nem lehet potolni hardware-el. Sokan szidjuk az Apple Mail-t, pedig meg mindig az egyik legjobb offline levelezo a piacon, vagy mondjuk az osszes opensource RDP kliens elbujhat a Microsoft RDP-je mellett.
Sysadmin szemszogbol nezve alapvetoen az OSX-ben benne volt minden ahhoz, hogy melora lehessen hasznalni, egeszen a Yosemite ota tarto oruletig… azota sullyedunk.
En megprobaltam otthagyni az Apple-t, de csak felig ment. Android ezerszer jobb mint az iPhone… ez volt a legegyszerubb. A ceges meg az otthoni hacklikat viszont nem tudom kivaltani, notebook vonalon sokszor hasznalom a linux-ot a macbook pro helyett a regi x230-on, de csak azert tudom, mert ha nagyon kell a ceges hacklit barhonnan elerem. Az a bajom, hogy en hasznaltam olyan OSX-et ami melora volt tervezve, es innen azert eleg ■■■■ latni, hova jutottunk a fejlodes helyett.

1 kedvelés

Naivnak naiv az elkepzeles. Nem lenne rossz. Meg en is aldoznek penzt egy olyan OS-ert amiben nem az emojik eleresenek konnyitese a legfontosabb feature.
De ez valoban nem linux lenne. A masik, hogy a hardware sem lehetne olyan vegyes mint amit a pc szegmensben lehet latni.
Nagyjabol a hordozhato/asztali mac vonalrol lehet itt szo.

Pont ezt szeretnem ha portolnak a pro sw-ket linux/unixra.
Regen agy kedvencem volt a snow leo majd utana a mavericks. Perpill elkuzdok El capitannal de high sierrara nem visz ra a lelek. Gyulolom hogy a sw gyartok rakenyszeritenenek egy uj os-re mert csak az tamogatott.

Pont a mac vonatrol szallnek le. Nyilvan meg nem tudok. Vannak nagyon jo WS-ek a mac-en kivul is (DELL HP…) Nagyjabol nem erdekel mi a vas csak menjen jol.
A linux vonalat azert mertem emlitetni mert a CentOS pl tenyleg egy jo eltalalt distrib. RedHat alapokon. Resolve, Flame Fusion stb. mar van linuxra. Ha a BM es Autodesk beleallt kovethetne a tobbi is. :)

Barmilyen mas szoftvert valasztassz, akkor is “kenyszeritve leszel” (dehogy leszel, itt sem vagy, csak nem lesznek frissitesek). RedHat/CentOS alapokon is “kenyszeritve vagy”, mert hiaba lesz az RHEL8 megjelense utan meg evekit tamogatva a 7-es is, egyszeruen azert kell frissitened, mert elavult ocska szarokkal van tele az RHEL7. Mar most is kb csak elavult vackok vannak az RHEL7ben. Ahogy feleroszakolod egy Skylake/Kaby Lakere, bukod a RHEL gyari tamogatott kernelet, mert azzal csigalassu az OS, majd rajossz, hogy neked kene h264 dekodolas, ekkor kiderul, hogy az Xorg Intel drivere is ocska benne. Ezert szerzel kernelt es xorg drivert 3rd party forrasbol.

Jatekosoknak ezen logika menten kezdtel el a steam OS-t ott se mukodik, itt se mukodne. Ha a programokat fejleszteni kene az aktualis oprendszerekhez es meg a pro rendszerhez is csak egy ujabb platform. Maga az os most se olyan nagy gond.

Nana, hogy vannak, apple-k meg szepen lemaradtak, pedig a regi MacPro konstrukcio nagyon jo volt. A HP-nel ezt valoszinuleg lattak, es felelmetes milyen vasakat pakoltak ossze az utobbi evekben. Valahogy igy kell kineznie egy WS-nek. Nem ugy mint a jelenlegi iMacPro vagy MacPro.
https://www.anandtech.com/show/11838/hp-updates-z8-workstation-up-to-56-cores-3-tb-ram-9-pcie-slots-1700w

Viccek kívül az elvárásoknak a Windows megfelel.

mondjuk van benne valami, kb 2-t kell kattintati a Windows Store-ban es mar van egy fullos unix subsystem, es normalis shell :)