SAP Business One Web Service

Jelentem ott van! :-)

1 kedvelés

Parancsolj. :)

Ma a tisztelt vezetés szerette volna megnézni az SAP-ban 5 termék készletét egyszerre. És rá kellett jönnie, hogy nem tudja. Meg kell írni hozzá az SQL-t. :-P

Az SAP -tól -ig tud több termékre kimutatni. Vagyis azt várja, hogy a termékkódok számok legyenek, amelyek sorozatokat alkotnak, mint a tizedes osztályozás a könyvtárban, és hasonló termékek szám szerint egymás után jönnek. De mivel erre a tényre nem hívták fel a figyelmünket, így mi a gyártói termékkódokat választottuk az SAP azonosítónak is, amelyek nyilvánvalóan nem így épülnek fel.

Tanulság vagy úgy használja az ember az SAP-t, ahogy kitalálták vagy kell egy ember, aki minden másnap megírja az új SQL lekérdezéseket, amelyek felmerülnek. Az SAP egy rugalmasnak tűnő szoftver, de igazából nagyon hamar pofán vágja az embert, ha letér a helyes útról.

Két hónap használat után sem tudnám megmondani, hogy mi az az iparág, ahol egy SAP Business One a tökéletes ügyviteli szoftver.

Nem teljesen értem. Ez egy sima ‘select * from akarmik, where azonosito in (hablaty, bablaty, nyaflaty)’. Természetesen azonositon index van, de nem kell nekik számoknak lenniük, és végképp nem kell egymás után következniük.

Innen kívülről nagyon furcsának tűnik, ahogy nálatok mennek a dolgok.

Megmutatom a gyári felületet a készletlekérdezésre és érhető lesz.

A Code mezőbe várja az SAP termékkódokat a rendszer tól-ig. De ha a MacBook prokat akarom lekérdezni, akkor be tudom írni, hogy az md101mg/a-tól mjlt2mg/a-ig akarok termékeket, de mivel itt ABC sorrendet vesz a köztes elemekre az SAP, közé fog kerülni gyakorlatilag az összes Apple gép.

Valójában itt egy checkbox-os dolog kellene, hogy miket akarok lekérdezni, azt kijelölöm és kész lennék. Ahogy azt a CIPO-ban is lehetett.

A felület korlátozottabb, mint amit meg tudok tenni SQL-ből.

Csinálhatnánk egy sap module-fejlesztő céget. :D

Az én összeesküvés-elméletem, hogy épp azért annyira szegényes az alap SAP felület, hogy legyen mint újra és újra eladnia az SAP viszonteladóknak/fejlesztőknek.

Vagy ennyire tehetségtelenek az SAP-nál, de ez kevéssé valószínű.

Alapból nem kerekít az SAP, ez külön fejlesztés volt, nem tud visszajártót számolni, ez külön fejlesztés volt, eladói licenccel nem lehet pénzt visszaadni ügyfélnek, számlát sztornózni, így lett egy fejlesztés, ami ezt megoldja, képtelenség helyesen felvinni egy ügyfelet, így erre lesz egy fejlesztés, stb…

De ha ennyi probléma volt vele, mármint ennyire nem passzolt a ti munkafolyamataitokhoz, akkor miért ezt választottátok? Már ha nem titok.

Megnézett a vezetés 3 ERP. Egy magyar fejlesztésű JAVA alapú csodát. Ezt alapból kizárta mindenki. Egy a nagy SAP-val egy kategóriába tartozó, a máltai anyacég által forgalmazott, megoldást. Ezt elvetették, már csak az anyagi vonzata miatt is. A harmadik esélyes volt az SAP.

Igazából annyi történt, hogy nem volt a vezetésben több lendület, még 2-5-10 ERP megvizsgálására. Kiválasztották a 3-ból a legkisebb rossznak tűnőt. És napról-napra rosszabb választásnak tűnik.

A legnagyobb tárgyi tévedés ott volt, hogy azt hitte a vezetés, hogy ők majd mindent szépen látni fognak izgő-mozgó chartok formájában. Minden kimutatás, amit kigondolnak az lejön majd a rendszerből egy gombnyomásra.

De a valóság az, hogy bármi lejön a rendszerből, ha a bevezető cég vagy én megírjuk a kellő SQL lekérdezést mögé. De a vezetés, az eladók, a szerviz sokkal kevésbé tud kimutatni bármint, mint a CIPO-ból tudott, ahol grafikusan összekattintgatták, amit akartak és kijött az eredmény.

Ha jól értem az SAP egy általános cégek számára készült adatbázison alapuló szoftver. Viszont ahogy olvasgatom a hozzászólásokat (máshonnan is), úgy jön le, hogy inkább csak beetetik a cégeket, hogy ez mindenre jó és eladják nekik. Aztán jön a felismerés, hogy hát ez nem tudja ezt, meg jobb lenne így… és ezért rohadt sok pénzt kifizetnek, hogy írjanak pluginokat, hogy ténylegesen tudja azt, ami miatt megvették a szoftvert. Magyarul számomra ez jön le: marketing bullshit az egész.
Viszont pont tegnap néztem meg az SAP programozási nyelvét: Abap (mármint ha a keresések alapján jól értettem). Programozott már valaki ezen a nyelven? Mert ahogy rákerestem, egy elavult átláthatatlan maszlagnak tűnt, amolyan hidegháborús fegyvernek inkább. Nem csodálom, hogy az SAP programozók jól keresnek, mivel annyira idegőrlő lehet vele dolgozni… legalábbis így ránézésre a kód alapján…

Valahol írta, hogy több millióba került nekik az átállás. Mostmár ezzel fognak továbbmenni, ha beledöglenek is. Van erre valami kifejezés is, amikor valamit azért nem hagynak abba, mert már olyan sok pénzt beleöltek.

Egy ilyen szintű adatbázisra nehezen lehet azt mondani, hogy bullshit. Maga az adatbázis korrekt.

A legnagyobb baj, hogy egy olyan felhasználói felület van ráültetve, ami nem rejti el a felhasználó elől az adatbázist. Tehát ha szükségszerű, hogy 3 helyen legyen letárolva az adatbázisban egy adószám (EU, magyar, könyvelési), akkor a felületen is 3 mező van, ahová a felhasználó beírhatja. És a felhasználónak el kell döntenie, hogy az adott esetben melyik mezőt használja.
Vagy lásd a fenti kimutatási problémát. Egyszerűen a GUI nem nagyobb lehetőséget ad a felhasználónak, hanem korlátozza.

1 kedvelés

Én nem is az adatbázist vitatom, hanem azt, hogy úgy adják el, mint ha mindent tudna és csak megveszi a cég és csak használni kell. Ehhez képest mindig mindenkinek kell plusz pluginokat írni, hogy ténylegesen tudja is használni.

Itt az bevezető cégnek kellett volna sokkal jobban felmérnie, hogy mennyire fog ez megfelelni a mi cégünknek. Akarva-akaratlan ez nem történt meg. Ha ma megkérdeznék, hogy ez a szoftver alkalmas lesz-e egy egy Apple APR üzemeltetésére én azt mondanám, hogy nem.

Bedőltünk a névnek. Mi az SAP nevet vettük meg. Nem sokkal másabb, ez mint bármilyen márkahűség.

1 kedvelés

Szerintem olyan kb soha nincs ilyen komplex rendszereknél, hogy megveszed és csak használni kell. Én elektronikus dokumentum kezeléssel foglalkozom és mi pont egy alap dobozos szoftvert (Alfresco ECM) szabunk testre az ügyfél igényeinek megfelelően. Az a tapasztalat, hogy nincs két teljesen azonosan működő cég, ezért szükséges a testreszabás. Persze ez nem egy ERP, de a dokumentumok esetében is elég komplex tud lenni a folyamat.

SAP-ról en is azt hallottam, hogy pont ezeket a rugalmasságokat, amik az ügyvitel működése miatt szükségesek nagyon rosszúl kezelik (inkább megmondja h milyen legyen az ügyvitel).

Egyébként ezt sejtettem, hogy a legkisebb, legegyszerűbb cégek esetén is vannak apró eltérések, ezért nincs általánosan jó szoftver. Csakhogy ha jól értem, akkor az SAP-ra úgy gondolnak illetve úgy adják el.

Mikor egy PC-s fejlesztő azt mondja, hogy egy szoftver jó vagy egy szoftver az adott cégre alakítható, akkor ő nagyon más világban szocializálódva mondja ezt. Egyszerűen, amire ők azt mondják, jó, arra mi Mac-esek azt mondjuk, hogy ez rossz.

Ez egyfajta világszemléletbeli kérdés is. Az SAP kétségtelenül PC igényességgel készült. Ami ott elfogadható, az Mac-en sosem volt az. A jó == fut náluk.

2016-ban egy grafikus felület nem állhat 9 pontos Tahoma betűket tartalmazó négyzetrácsból. Mert az SAP ilyen. Lehet betűméretet növelni, de akkor igazából az egész GUI-t felskálázza. Én láttam Mac OS 9-es programokat, amelyek technológiailag megegyező szinten állnak az SAP-val, de azok is 100x igényesebben voltak elkészítve.

Ez nem API-król, nem a Windowsról, nem a technológiai korlátokról szól, hanem hogy az SAP egy elég igénytelen és rosszul használható programot rakott össze. És minden utólagos fejlesztés is csak ebben az fapados fejlesztési környezetben tud megvalósulni, tehát predesztináltan alacsony minőségben.

1 kedvelés

En mar 8 eve is azt mondtam hogy egy elavult vacak az egesz. Raktarban hasznaltam. Az a raktarkezelo program amihez kell eger alapban vicc targyat kepezi. Amugy viccet felre teve ha egyszer van lehetoseged nez meg egy obi programjat (nekik sajat fejlesztes)

Nem csak SAP, hanem altalanosan az a velemenyem, hogy a nagy uniformizalas+felho dolgokkal a szoftverek visszaleptek egy jo 20 evet felhasznaloi szempontbol.
Nalunk par eve halad a felhobe koltozes, es a maximalisan testreszabott egyedi fejleszteseket faragjak szolgaltatoi platformokra. Persze, az egyedi fejlesztesek is megertek mar az atomra, mert azt is kutyautok csinaltal annak idejen, de azert az legalabb arra valo volt.
Kicsit olyan ez, mintha a sajat magamnak osszeganyolt talicskamat valaki kicserelne egy Ferrarira. Sokba kerul, jol is nez ki, de a tragyat kihordani pont kenyelmetlen, hiaba szijjazunk ra egy almas ladat a hatuljara.
(Ja, es kb fejlesztoi szempontbol is ugyanez… A jol bevalt univerzalis keretrendszerek helyett adott a platform altal szukre szabott mozgaster. Persze, jot tesz a talalekonysagnak… :) )

2 kedvelés