ARM MacBook

Na én most, ma, adom el az “inteles” 2012-es Airt-t, amig még ér valalmit, annó ugyanígy jártam az emac-emmel, a ppc-intel váltásnál, ponn jókor szálltam ki, kb 1-2 év múlva durván beesett az ára.
És mi lesz a xeon vonallal?
Mac pro 2020 levezetés: két év mire kidobják az intelt és kb. 3-4(?) év mire a rozettát is. A mac pro mint termék kb itt fog kifutni , vagyis a xeon nem kap több támogatást már szoftveresen sem. A 3-13-30 millás gépek értéke konvergálni fog a nullához.
A saját 2012-es mac próm értéke 2 év múlva konvergálni fog a nullához. Ebből már nem szállok ki jól. Ez van, ütöm az utolsó élő bitig a kutyafáját neki.

1 kedvelés

En elegge tartok attol, hogy a 12-es vagy a 13-es macOS dobni fogja a nativ intelen futas tamogatasat. Ezek utan nem hiszem, hogy tul sokaig benne lesz az emulator az OS-ben. Ugy gondolom, hogy mivel ez a vilag “gyorsabb” mint a 15 evvel ezelotti, ezert ugy gondolom, hogy a valtas is gyorsabb lesz (anno is 2 evet igertek, 1 ev se kellett hozza). Erosen gondolkodtam a 2018-as 13"-as gep 2020-asra cserejen, amit vegul elvetettem (pedig csalogato volt a kulon ESC gomb, a forditott T kurzor, 16GB RAM), de most mar latom, hogy ez volt a jo dontes.

Latni fogjuk, hogy mikor tortenik meg az utolso gep csereje, szerinten onnantol maximum 1 uj OS verziot kap az Intel.

Ami viszont kerdeses, hogy mekkora buktato lesz az elso generacio. Az Inteles gepeknel az elso generacio igen rovid OS tamogatassal rendelkezett.

2 kedvelés

Jó reggelt mindenkinek… Gondolom már ti is túl vagytok a sokkon!? :D

Anno 15 éve megvettem az akkori top PowerMac G5-öt bő egy milláért, majd rá két hónapra bejelentették az intelt…

Miután kisírtam magam, elhatároztam, hogy azonnal eladom, ha rendelhető az új Mac Pro, így is lett… (Inkább buktam rajta egy keveset, ameddig még az előzőnek relatíve jó ára volt.)

Most már nem ez a helyzet, egy 2012-es i7-es Mac Minit nyúzok, talán éppen itt az ideje majd a váltásnak… Hiába lesz Rosetta2, nem érdemes széllel szemben menni - szóval, kezdhetek spórolni egy új gépre :D

1 kedvelés

Es akkor az Adobe kepes lesz vegre optimalizalni a software-t az architectura-ra? 😂
(Koltoi volt)

2 kedvelés

asssszeem már most is letesztelhető iPad-en ez is #költői… ;)

Amennyire reméltem előtte, hogy nem jelentik be, annyira belenyugodtam a végére.
2012-es a gépem, most már kihagyom a Catalinát, és megvárom az új ARM-os gépeket a cserével.
Itt most bizakodóbb vagyok már az elsővel kapcsolatban is, mint annó az Intelnél. Végülis közel ugyanezeket a chipeket nyúzzák már az iPhone/iPad vonalon, úgyhogy ők legalábbis tutira ismerik.

Persze, gyanítom itt a vége a Steam/GoG/mittudomén játékoknak - a rosetta hamar megy a lecsóba -, de a Mac sosem a visszafele kompatibilitásról volt híres.
Ha a JetBrains cuccokból lesz ARMos, meg ViMből, akkor én már megnyugodtam. Gyanítom az Affinity is kb első napra megérkezik.

Az elso gondoltatom az volt, hogy most valoszinu visit aki az utobbi fel evben megvette a xeon alapu uj MacProt. De mivel mocsok jo gepek valoszinu aki ilyet vesz hosszu tavra tervez, igy 5-10 evet kihuz vele addig csak utoleri az ARM.
Viszont amit mar @czo is emlitett. Mi lesz a PCIe busszal, portokkal (TH?), RAM-al kartyakkal . Az AVID AJA BMD stb megint ketfele fog kartyakat/drivert gyartani?
Es csak erintolegesen, de igy a hacklinak is befellegzett. (Vannak, helyek ahol komoly “iparagga” notte ki magat.)
Jomagam is szemeztem tobbmindennel (foleg MBP csere lenne aktualis) lehet jegelem, bar nem tudom mi a helyes dontes. Egyszeruen nem akarom elhinni, hogy 2-3 ev alatt kifuttatjak az intel tamogatottsagot, ha abbol indulok ki hogy iOS-nel meg a 6s is tamogatott.

Na most nem tudom csereljem a 2019-es 16” mbp-t majd vagy ne?

Hat, mivel meg semmit nem lehet tudni az uj gepekrol, nem igazan lehet tanacsot adni. A PPC-s parhuzam nem teljesen alkalmazhato, mert azok a gepek az akkori piacon sokkal lassabb es semmivel sem kompatibilis gepek voltak. Az inteles Macek szerintem jobban fogjak tartani az arukat.

Itt ugye a nagy kerdes, hogy meddig fogja supportalni OS szinten. Azt mondtak hogy 2 ev alatt lezavarjak a hw dolgot, de van a csoben meg inteles fejlesztes. Aki ebben az idoszakban vesz tobb millaert macpro-t o tovabbra is meg fogja kapni a szokasos 7 eves ciklust OS szinten? Ha igen akkor sokaig velunk lesz a Universal OS.

A PowerPC valtasnal is azt mondtak, nem kell aggodni, lesznek meg Power PC-s gepek es lesz meg tamogatas. Aztan mindenki nezett nagyot, amikor a 10.6 csak Intelre jott ki, annal is inkabb, hogy a 10.6-hoz valo Xcode 4 pedig mar nem forditott PowerPC-re.

Az Apple erosen kergeti a penzet, nem hiszem, hogy a minimalisan szuksegesnel tobb ideig hagynak egymas mellett a ketto rendszert. Eddig is szivfajdalom nelkul dobtak ki jo gepeket a tamogatottak kozul, ezutan sem fog nekik fajni. Amig az Inteltol veszik a processzorokat, 400-600 dollar bevetelrol mondanak le. Nem hiszem, hogy az ARM alapu gepek olcsobbak lesznek, sott mivel nem lesz “konvertibilis” az ARM orajel az Inteles orajellel (ugyonugy, ahogy a PowerPC sem volt az), az osszehasonlitas is nehezebb lesz. Ameddig benne marad az OS-ben az x86 emulator, addig folyamatosan liszenszdijat kell fizetni az osszes x86 tulajdonos fele.

Itt nincs az EU-ban vmi olyasmi, hogy ha megveszel egy gepet akkor x ideig tamogatottnak kell lennie? PPC idejen ha jol emlekszem meg nem volt igy.

Igen erre emlekszem en is. Nekem amugy tetszik, hogy valtani fognak… mert ebben tenyleg nagy lehetosegek vannak. A hackli hianyozni fog, de par evig azok is velunk lesznek.

En azt gondolom, hogy ha ARM az intel szintjet hozza, akkor a mi szempontunkbol (user/prouser) nem erte meg a valtas. Legalabb tobbet kell tudnia mint anno ppc valtaskor.
Hackli ezert is lehetett alternativa sok helyen, mert egy imac arabol barmikor epitettel jobbat bovithetobbet…

Most nem azt latom, mint anno a PPC-Intelnel, hogy szukseg volt ra. Most leginkabb azt latom, hogy anyagilag nagyon-nagyon megerte atvaltani, mert az in-house r&d kitermelt egy olyan processzort, amellyel a legtobbet eladott gepeinkbol (mb/mba/mbp13/macmini) minden egyes eladott peldanyon meg lehet sporolni tobb szaz dollart.

Igen, gyakorlatilag eddig csak nekik erte meg. Hosszutavon meg majd kiderul.

Nekem hianyzott a bemutatobol az, hogy mit inditanak a 8 magos iMac, a 16 magos iMac Pro es a 28 magos Mac Pro ellen. Rendelni akartam egy DTK-t (most csak $500, a korabbi intelessel szemben, ami $5000 volt), de mivel nincs rajta thunderbolt, ezert egy itthon levo monitort sem tudnam radugni, ugy pedig ki se tudnam probalni.

szerk: miert nem no meg nagyra a kep ha rakattintok? :smiley: Ezt igazan megcsinalhatna a forummotor.

Itt a noti vonalon szerintem lesz elonye… ugyanis ra tudja optimalizalni az OS-t ugy ahogy akarja, ha kell akkor bele tud nyulni a hw-ba es olyanra alakitja amilyenre csak akarja. Ebbol vegre lehetnek rendes passziv macbook-ok. A desktop vonalon egyelore nem latom meg, hogyan lenne ez kepes kivaltani a nagy teljesitmenyu Xeon-okat 2 even belul.

A cél kérem szépen:

Hat igen. amig egy ipadot hasonlitgatunk MBP-hez addig ok, de feljebb mi van?
En ezeknek a bemutato videoknak amugy nem hiszek. Minden kulfoldi forumon az mutogatjak hogy FCX-ben egy 4K videora laggolas nelkul effecteket huznak. Egyreszt ha rosszindulatu akarok lenni, nem latjuk a gepet min fut masreszt meg emlekszunk meg az elso iphone bemutatojara. Par evel kesobb vallotak be hogy mindenki gyomorgorcsel allt a szinfalak mogott, hogy le ne fagyjon, annyira kezdeteleges allapotban volt.