ARM MacBook

Szerintetek lesz ARM MacBook? Én el tudom képzelni, hogy mégegyszer platformot váltanak a jobb teljesítmény és hőmérséklet miatt.

Mar van, ipad pronak hivjak :)

1 kedvelés

Akinek laptop kell, mert dolgozik annak nem opció az iPad. Iszonyatosan körülményes használni kb bármire, arról nem is beszélve, hogy legalább anyagilag érné meg azt választani, de még ez sem áll fent, sokkal olcsóbban veszek egy Airt vagy 13”es Prot.
Egyébként ne gondolja senki, hogy ha lesz is Arm alapú Mac akkor az olcsóbb lesz. Elvileg az Intel “drága”, de le merem fogadni, hogy az ARM processzor egy újabb indok lesz az áremelésre.

Ha arat nem is emelnek, de a szint megmarad (a haszon meg ugye tobb). Bar a haszon merteke is “ketseges”, mert a fejlesztesek es a gyartas azert keri a penzt…
Tobb iranybol is olvasgattam mar ezt az ARM macbook temat, tobben is pedzegettek.
Legtobben inkabb az intel baromsagaira “hivatkoztak”. Meg elmeletileg sw developer oldalrol is egyszerubb lenne a jovoben (nem az ujabb atallaskor).
A “pro” vonal egyenlore marad inteles, csak a “home” felhasznalok kapnak meg az ARM cuccot.

Biztos elfognak keszulni akkor meg egy platformra az appok… majd lehet emulalni mit intel valtaskor. Remek lenne.

Amugy szerintem az ipad pro es az ios fog atalakulni nem pedig direktbe egy arm-s laptop jon (akkor inkabb jon egy “laptop ipad” tunningolt ios-el)

Mar evek ota hallhato/olvashato, tapasztalhato, hogy az epol “hisztizik” az intel altal nyujtott technologiara. Gondolok itt a teljesitmeny/hutes/energiafelhasznalas triumviratusra (egyeb technikai/gyartasi parameterekbe nem nyilatkoznek — nem ertek hozza). Amivel alapvetoen nincs kulonosebb gond, de tobbet akarnak.
Valamint szenvednek ezzel a nyomorek amd grafikaval.

Azt mondjak az okosok, hogy Catalinanal mar egy teszt volt, hogy a 32 bitnek meg az irmagjat is kiirtjak, hogy hany fejleszto kepes nekiallni es ujra megirni az elhanyagolt alkalmazasokat. Ezzel mondjuk prognosztizalhatja, hogy mekkora lehet azoknak a bazisa, akik ugyanezt megtennek egy architektura valtaskor.

Na basszus. Sosem gondoltam volna, hogy az Apple egy víz alatti bázison tart egy őrült tudóst.

3 kedvelés

Az új MacOS jó ronda lett sajnos.
Viszont így, hogy az ARM-os Macen futni fognak a megszokott desktop appok(final cut, Logic x stb), felmerül a kérdés, hogy elvben akár iPaden is futhatnának, bár technikai részletekbe nem nagyon mentek bele.

1 kedvelés

Igen, ez jutott nekem is eszembe. Rettenetesen kíváncsi vagyok.

1 kedvelés

Végül akkor mindent megkaptunk. Átállás rövid időn belül, visszamenőleg kompatibilis inteles appok (Éljen újra a Rosetta! :D). Az új buildek kompatibilisek mindkét architecturával stb, stb. Nincs kompromisszum! (legalábbis eddig úgy tűnik).
Szerintem már megvárom az új Apple procis MacBook Pro-t.

En a folyamat idobeli elnyulasara leszek kivancsi. 10.4-nel jott az Intel, Rosetta default volt. 10.5-ben szinten, de a 10.6-ban mar opcionalis volt, 10.7-ben pedig megszunt. A 10.6-ban erkezo Xcode 4 nem tudott mar PowerPC-re forditani, anno ez szakitotta kette a 3rd party fejlesztok tamogatasat. Ezert maradtak le rendre regebbi verzioval a PPC appok. Anno szinten 2 evre igertek az atallast, 7-8 honap alatt lezavartak. Az tuti, szerintem azok kozul, akik vettek a 2005-os WWDC utan barmilyen Macet es meglattak az erkezo Inteleket 2006-ban, majd eszrevettek, hogy a 10.6 nekik mar nem bejovos, na azok tuti nem vesznek addig uj gepet, amig nincs kinn az ARM modell.

Na akkor a MP-m meg kihuz 2-3 evet, utana meg at lehet nyergelni az ARM-re.

Azert rohadt messze van ez az arm egy mostan xeontol. Spersze lehet a pi-t gyorsan tudja szamolni de ez meg edes keves.

Azt azert latjuk, hogy 1 magon ott van. Azt is latjuk, hogy az A12Z 8 maggal ott van, mint a 10. generacios Intel 4 maggal a MacBook Pro 2020-ban. Nyilvan, ha belerak 16 magot, vagy 24-et, akkor jobb lesz. Kerdes, akkor hogyan fog alakulni a fogyasztas. Nekem pont ez hianyzott a WWDC-rol. Azt tudom, hogy az A12Z/A12X kepes erre, de nem tudom, hogy ez hogyan skalazodik fel az iMacPro/Mac Pro 28 - 32 magjaig.

Az biztos, PPC-nel 3 ev kellett az elso Inteles Mac es az elso csak Intelen mukodo OS verziohoz, vajon itt hany ev kell. Anno nyilvanvaloan beszopta aki vett a 2005 ev vegi G5 Quadbol, iMacbol, de nekem is 2005 ev vegi a PowerBookom.

Ertelek de hogy es mennyi ramot fog tudni kezelni hany pci-e csatorna lesz. Hogy es 8 magon hoz annyit mint 4 magon a 14+++++++++ architektura? Ha az intel vegre lepni fog hirtelen amd es koppani fog. Ezt a 10 nm nagyon elszurtak ez teny de az amd is csak kisebb csikszellesegen tudta megszorongatni.

Erre irtam, hogy nem lattuk mit tudnak a nagy vasak. En a PCI-E savokat is siratom. Lesz-e egyaltalan Thunderbolt a gepeken? Oda mit fogunk bedugni? Mert PCI-E hazat nehezen. Illetve ha be is dugunk egy PCI-E hazat, azokhoz lesz driver? Mi lesz a kartyakon levo BIOS/EFI modulokkal? PowerPC-nel is az votl a baj sok kartyaval, hogy nemhogy OS driver nem volt, de meg a kartya BIOS-a se tudott lefutni.

Az biztos, hogy a 7nm-es A12Z ott van, mint a 10nm-es MacBook Pro-ba valo i7. Anno teljesen jol latszott, hogy zatonyra futott a PPC vonal, most ezt nem latom. Amit latok, az iPad Prokba keszitett processzorok R&D-je ugyis “ki van mar fizetve”, ha ezt beleteszi a MacBook Air/MacBook Pro 13"-as gepekbe, maris megsporolt gepenkent 400-600 dollart. Ha a nagyobb gepek processzorainak a fele megy R&D-re, mar anyagilag rendkivul jo dontes volt.

A kerdes az atterjunk vagy varjunk. En is nem regen vettem uj gepet de ha olyan szintu fejlodes lesz mint a ppc-nel 3 ev mulva 2 fabatkat nem fog erni. Vagy ez olyan lesz mint a 12” retina macbook?

Nem tudom. Szerintem az a kérdés, hogy a mostani palettában van-e olyan gép, ami kiszolgálja az igényeidet x évig. Ha igen, és teljesen megfelelően működik, akkor nem mindegy, hogy árul-e az Apple olyan vasat, ami háromszor gyorsabb? Ha meg olyan területen dolgozol, hogy a harmadannyi idő rengeteg pénzt jelent, úgyis megveszed. Bár első generációs terméket venni mindig rizikós.

4 kedvelés

Tavaly evvegen vettem egy alap 16” mbp-t ami kiszolgal, de en elszoktam adni a hasznalt gepeimet es kalkulalok az arral, megprobalom a leheto legjobbkor eladni.