Azonnali kérdések

Simán lehet a weboldal is hibás. Rosszul beállított kódolás, olyan betűtipus beállítása a css-ben, ami nem tartalmazza a karaktert, slendriánul csak bemásolt szöveg a html-be, stb…

Itt van, az utolsó bekezdésben: Élet+Stílus: Igenis lehet szeretni a matekórákat – π-napi interjú | hvg.hu

(A Disquson is jónéhány nick hiányosan vagy rosszul jelenik meg.)

VEGRE egy URL, amit meg lehet nezni. Ha itt a kijelolt elemre gondolsz:

A stilus alapjan, ez a “PT Sans”. Ha kimasolod, es bemasolod egy TextEdit dokumentumba (amit gondosan Rich Text-te alakitassz), elmentes utan, itt is PT Sans lesz:

A CSS definicio egyebkent, ez hozza:
Screenshot 2023-03-26 at 10.08.07

Az latszik, hogy az oldal probal fontokat betolteni, de olyan gondosan valasztja a neveket a google, hogy a css-bol kene kiturni, hogy melyik krix-krax micsoda (ehhez lusta vagyok):


Ezek a webfontok ugy mukodnek, hogy cssben van definialva, hogy az “XYZ” nevu fonthoz, melyik fontfile tartozik.

A browser pedig balrol jobbra haladva probalja kielegiteni a font megjeleniteset. A karakter amit meg kell jeleniteni, pedig “roviden” nem mas, mint egy adott sorszamu elem. Tehat egy dolog biztos, hogy a “PT Sans” nevu fontban, azon a sorszamon, amit oda beraktak, egy olyan elem van, ami ugy nez ki, mintha a Pi lenne.

Az unicode keszlet, zonakra van osztva, nem kotelezo minen fontnak, minden zonat implementalnia. Pl. van matematikai szimbolum zona, amiben benne van a Pi is. Ha a Pi-t ebbol hasznaljak es jelenitik meg, akkor azt kb mindenki latni fogja, mert ez szerintem, minden implementacioban benne van. De van Pi betu peldaul a gorog abc zonajaban is. No, ha ebbol a zonabol rakta be valaki, akkor ehhez olyan fonttal is rendelkezni kell, amiben benne van a gorog zona. Szoval szerintem, itt az tortent, hogy ez nem a matemaikai szimbolum Pi, hanem egy nyelvi Pi, emiatt kell explicite a PT Sans (amit te letiltottal?). Az oldal webfontkent nem adja oda a PT Sans-t, a failbacknak megadott, sima “sans-serif” pedig gondolom, ezen a helyen nem tartalmaz glyphet, ezert kapod az arcodba az unicode placeholder glyphet.

Engedélyezett PT Sans mellett, Firefoxban letiltott uBlock és NoScript, Safariban semmi – és így sem jó.
(El vagyok átkozva, mint Bagaméri :slight_smile: )

No, es mit latsz magadnal, ennel a betunel a cssben? Milyen rendszerverzio? Up to date? Ha nem a legujabb minden, akkor siman lehet, hogy nalad ebben a fontban nincs meg benne ez a zona, vagy az is lehet, hogy ez egy friss zona. Evente van 1-2 jelentosebb unicode valtozas (ilyenkor rohog mindenki az Applen az emojik miatt), az ilyen valtozasokkor szoktak zonak szuletni, zonak osszevonodni, majd a fontkeszletek a valtozas utan szoktak frissulni, hogy a megvaltozott helyeken tartalmazzak, vagy felvegyek kinalatukba az uj glypheket.

Bizony, nem látok semmit, nekem ez a PT Sans verziója: 13.0d3e2; 2017-06-30
Hmmm, Adobe-nál és Google-nél sincs benne ez a karakter, úgyhogy más lesz a ludas.

Nekem ketto is van:
PT_Sans_Web_Regular.ttf (o lakik a /Library/Fonts-ban)

  • Version 2.003W OFL
  • Full name: PT Sans
  • Copyright © 2009 ParaType Ltd. All rights reserved.
  • Glyph Count: 720

PTSans.ttc (o pedig a /System/Library/Fonts/Supplemental-ban van):

  • Version 13.0d3e2
  • Full name: PT Sans
  • Copyright © 2009 ParaType Ltd. All rights reserved.
  • Glyph Count: 718

Tehat, az elsoben kettovel tobb glyph van. Siman lehet, hogy az egyik, ez a Pi :smiley:

Nem hiszem, font-os weboldalakon sem mutatja jól 𝛑

Egyébként 139 fontcsaládot kapcsoltam ki, de még így is kilóméteres (!) a fontmenü, számomra (és más, nem európai nyelveket nem használóknak) teljesen felesleges betűcsaládokkal. Nem számolom meg, többször 10.

Rendszerverzio? Lehet unicode helyettesites is, amit nalad nem ismer meg a rendszer.

10.15, egyelőre nem fogok frissíteni, emiatt szóba sem kerülhet.
Költői kérdés: miért kényszerít az Apple, hogy kilométeres fontmenüt kezeljek? Feltételezem, a Font Bookban kikapcsolható betűcsaládokra nincs szüksége a rendszernek, de így is marad bőven fölösleges. (Pl. Noto Sans család: még “a” betű sincs benne…)

Ismerőseim most vettek M2 Pro miniket, 1 hete szívnak az átállással.

En mar az alap “problemat” sem ertemnem ertem. Szerintem alapveto elvaras, hogy minden lehetseges unicode zonahoz legyen font a gepen, hogy ha barmilyen, az aktualis verzioban ervenyes jel szembejon, azt meg lehessen jeleniteni. En nem akarok ezek kozul semmit sem letiltani, pont ez az unicode lenyege.

Mikor DTP-ben dolgozol (vagy akár csak szöveget szerkesztesz), nem mindegy, hogy 30 vagy 300 betűcsalád között kell keresned vagy annyi közül választanod. Az alapvető elvárás (mint ahogy eddig is volt), hogy az alapfontokban legyenek meg a szükséges kódlapok, karakterek (bennük is vannak, az Apple Emojit is az újdonságok miatt frissítik, a pí pedig nem újdonság). Azt viszont hadd döntsem el, akarok-e thai nyelven írni.
(A PT Sans-szal szerintem mellélőttünk a probléma kezelésénél, annyira nem is fontos, nem is Catalinánál jelentkezett.)

Dehogy lottunk melle. Az oldal maga azt mondja, hogy PT Sans-sal kell azt megjeleniteni. Nalam nem azzal jeleniti meg, mert abban nincs benne. Itt jon szerintem az unicode masik tulajdonsaga, a verzionovelesnel updatelik a helyettesito tablat is. Igy be lehet mapelni a Pi-t egyik zonabol, masik zonaba.

Ezt nem ertem. Nincsenek kodlapok. Egy darab “kodlap” van, az unicode. Ez zonakra van osztva, es az unicode fontokban, adott zonahoz vannak glyphek. Nincs univerzalis font, ami az osszes lehetseges zonahoz tartalmaz fontokat. Ezert van sok fontod, hogy minden lehetseges zona le legyen fentve.

A szovegszerkesztoben tok mind1, hogy hany font latszik, ha elkezdem irni a nevet, akkor odaugrik. :smiley:

Azzal lőttünk mellé, hogy a PT Sans-ban kerestük, pedig ők hibázták el.
Jól van, zónáknak nevezed, nem kódlapnak.
Ha 1 nap hatszázszor kell valamit csinálni, nem mindegy.
Ha kérsz tőlem egy 5-ös csavart, nem adok egy doboznyi vegyeset, hogy keress magadnak egyet! :slight_smile:
Nem látom értelmét, hasznát, hogy többszörösére emelkedett a mellőzhetetlen nyelvi lehetőségek száma. Tán ez is emiatt van?
inst-1

A zona meg a kodlap nem ugyonaz. Kodlapok regen voltak. Most, unicode kodlap eseten vannak dinamikusan bovulo zonaid. Ha van egy regi, nem unicodeos szoftvered, abba te kesobb nem teszel uj kodlapot. De ha unicodeos a szoftver, akkor eleg ha fenn van az ujabb zonakat is tartalmazo font, meg fog benne jelenni a tartalom helyesen. Szoval ne keverd a zona es a kodlap fogalmat.

Dehat azert van elotted a szamitogep, hogy ha tudod, hogy a “Csudiszep XX” nevu font kell, akkor elkezded beirni es maris ott lesz. A jol megirt szoftver megjegyzi, hogy melyikeket hasznalod surun, azokat elorepakolja, a megjobban megirt szoftverben meg el tudod rejteni, ami nem kell. Nem?

Ne a rendszert kurtisd, hogy valamikor tokonszurd magad a jovoben.

Nem a rendszert kurtítom a feleslegek gyomlálásával.
Mikor betűtípust keresel, válogatsz köztük, akkor is kell a +200 család?

Kifejezetten erre a célra találták ki a font managereket.
Csoportokba tudod rendezni a betűket, felhasználás szerint.
Aktuálisan amelyik csoportra szükséged van, vagy éppen nem, akkor azt a csoportot tudod aktiválni vagy inaktiválni.
Talán a legjobb erre a célra a [FontExplorer X Pro].
Ezzel megszűnik az a problémád, hogy több száz betűtípus aktív amikor nincs rá szükséged.

A Word meg a Pages is amiket hasnzalok, elore teszi a surun hasznaltakat, igy alapvetoen. De ennel jobban nem erdekelt a dolog.

A felhasznalt szoftverbe nem tudod elrejteni azokat ami nem kell, anelkul, hogy a rendszert lovoldozned tokon a fontok letiltogatasaval? Ez nem tunik jol osszerakott szoftvernek.

Rendszerfontokat nem tudsz kikapcsolni, nem is akartam, ezért kapcsoltam ki Font Bookban, amit engedett. Talán nem egészen világos a problémám.
A FontExplorer megszűnt, ami futott Mojavén, már nem fut Catalinán.

Többedszerre is leírjam, hogy nem a rendszerfontokat lövöm le?

Igen, az oprendszerről beszélünk. :slight_smile:
Mindketten régi mekkesek vagyunk – én sorolom a problémáimat, te pedig nyugtatgatsz, hogy jól van az úgy, sőt.