Azonnali kérdések

Sajnos ez kétélű, ha nem vagy visszafele kompatibilis, akkor meg rákényszeríted a fogyasztót a folyamatos új vásárlásra ami meg fogyasztó szempontból nem túl barátságos.

Kicsit sarkos leszek: azert mar igen keves a 486dx masina :slight_smile:
Ok, ebben reszben azert van igazsag. De az eroforrasok felemesztese reszben “programozoi” hanyagsagbol erednek (ezeknek meg leginkabb uzleti okai vannak-lasd mammut vallalatok).
Egy-egy szoftver, op.rendszer frissitessel egy csomo ilyen kezelheto lenne (ez nem okoz akkora gondot).

De tovabb megyek… lehet a statisztikai adatok tevesek, mert lehet egy-egy hobbista/fanatikus retrozasa zavarta meg a statisztikai mereset. Ez ugyebar nem mervado, mivel nem konstans felhasznalo (azon a hardware-en).

1 kedvelés

Regi szoftverek (lasd korabbi adobe kiadasok). Ha az uzleti modellt nezzuk, vegyen ujat - termeljen penzt a cegnek. Ha a fenntarthatosagot nezzuk, akkor lehetoseget kellene teremteni elfogadhato erteku “upgrade”-re (hisz regen sem volt olcso mulatsag egy adobe pack - jogos a felhaborodas ha elfogadhatatlan merteku osszeget kernek egy valtasert).
De felhasznalo-szemlelet valtozasra is szukseg lenne - ne ragadjanak a regi szoftverekbe. Igaz, ez azzal is jar, hogy az ujak meg ne legyenek sz@rok :grin:

1 kedvelés

olyan betűtipust keresek, amit lemezből, negatívan ki lehet vágni (remélem, érthetően fogalmaztam).

Az ilyeneknek a stencil szó szerepel a nevükben. Pl: Stencil Font - Free Cut & Paint Letters | FontSpace

Ha valami hagyományosra vágysz, akar a Helvetica is létezik stencil változatban.

Megvan a megfejtés: etióp (amharic) karakter kell hozzá, a Kefa nevű betűkészlet tartalmazza (ami a System/Library/Fonts/Supplemental mappában van Catalinán).
Érdekes, hogy az eredeti képen a fejlécben jó volt, alul nem.

A HVG-s π is megjelent: a STIXGeneral kell hozzá.

A fejlecben masik font van. :smiley: Ennel az oldalnal sem ugyonazzal a betukeszlettel van irva a tabra a cimke, mint ami magan az oldalon hasznalva van. Peldaul az ajanlassal szembeneo (*) Arial Unicode.ttf rengeteg zonat tartalmaz, Oda lehet, hogy abbol kerul megjelenitesre (ez lehet akar azert, mert ott pl pont Arial van, de lehet akar azert is, mert oda az a megfelelo helyettesito font a stilus alapjan).

(*) azert megy szembe, mert a korabbi adott kodlaphoz valo, mindent tartalmazo fontokkal szemben, az unicode fontok ossze tudnak “epulni”, tehat az 27 megas Arial Unicode helyett lehetne szabvanyosan kb 1000 fajta Arial Unicode XYZ.ttf ahol az adott file csak az adott zona darabkaival bovitene a glypheket. Igy ugye nem kene ezt az orias filet rangatni, hanem csak azt a darabkat, ami tenyleg kell

Ezt elolvasva csodálkozom, mennyire változó az egymás utáni rendszerek fontkezelése. Nem ugyanaz a (népes) csapat fejleszti, az biztos.
(Kiirtottam a felesleget az ajánlás alapján: mínusz 240 font(család), eddig oké, pível, etióp szótagírással együtt.)

Üdv mindenkinek itt a fórumon. Adott egy 2015 mid MBP 15”. A kijelzőn nagyon sötét képnél látszik két oldalt “színes bevilágítás”. Élőben közel sem olyan durva, mint a képen és normál használat mellett nem látszik. Ez mennyire normális?

Szia! Udv itt @Pqe!
Normalisnak nem normalis - a masina eletkora miatt ez “varhato” is volt.

1 kedvelés

Köszönöm. Akkor ezek szerint beletörődhetek.

Egy neves audiogyarto ceg driver-et csak ugy tudtam felrakni M1-re, hogy minden biztonsagi funkiot ki kellett kapcsolnom recovery modban. Ez a workflow 2023-ban.
A kerdesem az, hogy ez a telepites utan automatikusan visszaall vagy vissza kell kapcsolnom? Koszononet!
(Ennyire draga apple identified developernek lenni?)

Szerintem identified az a Developer… Mert ala nem irt kernel drivert egyaltalan nem tudsz betolteni par eve mar. Szerintem inkabb egy lusta ■■■■■ akinek fel kellene dugni az eszkozet a hatsojaba, mert szerintem itt csak az tortent, hogy nem updatelte a drivert az aktualis API-nak megfeleloen.

Az Apple folyamatosan valtja ki a regi, macOS only driver frameworkot az uj, iPadOS/macOS kozos DriverKit frameworkkel. Amikor egy uj funkcio megjelenik a DriverKit-ben, akkor az ennek kb megfelelo I/OKit funkciok letiltodnak, a developerek pedig updatelik a driveruket az adott OS foverzio beta idoszakaban. Igy mire megjelenik az uj macOS/iPadOS, az eszkoz hasznalhatova valik mind a ketto platformon.

1 kedvelés

Telepites utan vissza all a reduced security-rol fullra?

Intelnel biztos, hogy nem, ARM-nal nem tudom, de szerintem ott sem. Viszont ha visszakapcsolod, szerintem megall a cuccod mukodese.

Hat ez ■■■■■■ Koszi!

Én is ugyanezt kérdeztem pár hónapja. :smiley:
Én a Seteinberg driverrel találkoztam, hogy így kell telepíteni és akkor utána néztem, hogy az UAD kártyáknál is így volt. Legalábbis kb fél éve nézhettem utána, azóta nem néztem meg, hogy változott-e a két gyártó telepítési folyamat.
És az a legelszomorítóbb, hogy @Czo válaszai alapján meg lenne a lehetőség arra, hogy ne kelljen kikapcsolni ezt a biztonsági funkciót és mégis úgy működjön az eszköz ahogy kell.

Igénytelenek ezek a HW gyártok, emlékszek amikor a tascam fw 1884 ami egy konzol hangkártya egyben és annak idején egy évi minimálbérbe került. 2 oprendeszeren keresztül támogaták. A Native instrument egy üdítő kivétel tapasztalatom alapján.

Azert egy RME-tol nem vartam volna…

Az a baj, hogy a ‘hosszutavu tamogatas’ tamogatasaban, az Apple rendszerei nem igazan jok. Ez viszont egy ket elu dolog. Windowsnal a mai napig megvannak a WIN32S/NT3.1 vonalon megerkezett kb osszes API, ha azt egyszer megtanultad, akkor ma is irhatsz szoftvert, ami semmi mas feateuret nem hasznal, csak azt es azt is pont ugy, ahogyan '89-ben elkezdtek kitalalni. Ez azt is jelenti, hogy idoben es igy minosegben, illetve modernsegben elegge szeles skalan mozog minden szoftver.

Ezzel ellentetesen, nalunk szereti a gyarto azokat a technologiakat kidobni, ami szerinte mar elavult. Igy peldaul, mig a 32 bites Windowsok (igen, a 10 is), futtatja a 16 bites, Windows 3.1-re irt alkalmazasokat, sott, a DOS ablakaban eleg sok DOS-os jatek is elindul, mindenfele dosbox es emulator nelkul, addig nalunk mar nemcsak a PPC, de az Intel 32 bites tamogatastol is reges regen el kellett koszonni, illetve, folyamatosan gyuras alatt van a rendszer, igy igen konnyen es hamar kerulnek be uj technologiak. Ahogy valamin tullepett a rendszer, az ahhoz kello tamogatas is rohamosan es gyorsan kirepul. pl. 10.13 -ban (ez meg megy hivatalosan is a Metal-t nem tudo gepeken) meg fullosan hw gyorsitott az OpenGL (minden tamogatott GPU eseteben), addig ma, 13.x alatt elegge lassu minden render, ami OpenGL-t hasznal, mert az OpenGL deprecated es mar nem HW gyorsitott minden egyes resze (updaterol updatera csokken a gyorsitott reszek szama). Tehat, mig Windows 11 alatt siman el tudod inditani az eredeti Starcraftot es tolni egy kort, addig itt OSX-en, azon tul, hogy felraksz egy Windowst es azon elinditod, nem sok mas lehetoseged van. Cserebe egy csomo technologia emiatt hamarabb elerheto, mert nem kell foglalkozni az eros visszafele kompatibilitassal. Pl. az Expose rendes mukodesehez kellett a GPU kompozitalt Desktop megjelenites, ami itt a Pantherrel erkezett, a Windowsba pedig hasonlo feature set csak a Vistaval erkezett. Ugyonigy a 10.4-nel, Intelnel mar kell az SSE3 utasitaskeszlet (illetve a kernelben es minden appban meg kell keresni, es ki kell patchelni, ha nincs ilyened), addig Windowsnal a Firefox peldaul csak 2016 szeptemberetol tette kotelezove azt, hogy benne legyen a CPU-ban az SSE2 utasitaskeszlet! A 10.4 Intelre 2006-ban (ez volt ugye az elso Inteles verzio), az elso SSE3-as CPU 2004-ben, az elso SSE2-es CPU pedig 2000-ben jelent meg, de ugyonigy Sierratol kezdve a kernel hasznal SSE4-es utasitasokat illetve a Radeon GPU driver is, a Sierra 2016-os, az SSE4 pedig 2008-as. Nalunk ez ugy nez ki, hogyha Xcode-ot hasznal a fejleszto, akkor adott OS verziot targetalva, kikerulnek a checkkek es fixen letezonek tekint feature seteket a fordito, mig Windowson mai napig megvannak a feautre checkkek, mert sokkal szelesebb a HW, amin fut.

Szoval, alapvetoen ketto fajta “elmelet” nez egymassal farakszemet, a HW vendoroknak pedig emberi eroforrast es penzt kellene allokalnia, hogy az Apple technologiai diktalasat kovetni tudja. Windowson, 1-1 driver interface, akar 10-15 evig is a rendszerben marad, igy nem, vagy csak nagyon minimalisan kell vele foglalkozni, addig nalunk ezek a dolgok 2-3 eves ciklusokban cserelodnek. A cserelodes pedig sokszor nem csak 1-1 dolog atnevezese, hanem a teljes vagy reszleges megvaltoztatasa a folyamatnak, de volt mar arra is pelda, hogy ami korabban megcsinalhato volt, az azon az elven, azzal az otlettel nem kivitelezheto a jelen API keszlettel, tehat ujra ki kell talalni, a folyamatot.

4 kedvelés