M1 Mac Mini ébredés után nem ad képet

M1 air a legutobbi frissites ota sleepben random triggerelgeti a kulso monitort, de csak eppen annyira, hogy nem ebreszti fel,

ezzel a belkinnel egy a baj, hogy amig naluk 35$ itt 50€ alatt nem talalsz,

De hogy én se menjek messzire, mac prónál apple billtyű de van egy usb toldó madzag mert rövid az eredeti, na csezsik felébredni billytűről. Csak egérről. Ha kiveszem a toldót ok. Ha vissza-rakom a toldót nem ok. Ha bent a toldó és ki-be dugom a gép seggén 1-2 napig ok. Kérdés?
A legszebb hogy a bt egér vevője a billytűbe van dugva de az egér az ébreszt mindig.
áhh hagyjuk b+
hmm cenzúrázta a v i ssza rakom szót

1 kedvelés

De volt már aki elektromos szempontból megvizsgálta? Akár egy ohm mérővel, hogy minden pin be van-e kötve, van-e benne elektronika (akár egy plusz ellenállással is sokat lehet trükközni), ami átkapcsolhat benne valamit.
Esetleg egy analizátorral megkukkantani, hogy amikor felébred, akkor mi történik a ki/bemenetein. Pl. Louis Rossman foglalkozott a problémával?

Amikor ilyen fura és random problémákról olvasok, mindég elmegy a kedvem a late2012-es mini lecserélésétől. :frowning:

Figyu, megadod az öreg email címét olyan levelet írok neki hogy megemlegeti :clown_face:
vannak szmájlik, most találtam rá pffff

Szerintem nem tudod ki Ő. 2019-es cikk, azóta történt 1-2 fordulat.
Betintázva megjavít egy gépet, amit az “Apple szerint” nem lehet. Szóval neki pl. van tudása, műszerezettsége, hogy utánajárjon ennek a különös működésnek.

Köszönöm szépen! Végül is a kábel csere megoldotta. Újra csak azért telepítettem, mert voltak vele más bajok is :smiley: . Még egyszer nagyon szépen köszönöm Mindenkinek a gyors segítséget!
Üdv.: Lipi

Melyik kábelt vetted meg végül?

Ezt a típust vettem meg: Hama ECO HDMI apa - HDMI apa kábel, 3m | Extreme Digital
Most nincs vele semmi baj, remélem, hogy így marad :smiley:

1 kedvelés

Na, király. Összeesküvés elméletem újra bizonyítást nyert -)
De ha picit komolyabban nézem akkor szerintem a vezetékek tisztasága, vezető képessége, ellenállása lehet a bibi. Ha tiszta a cucc akkor a wake up ping vagyis a pár milliamper képes végigfutni. A firmware pedig dupla, tripla pinget tolt rá. De az is lehet tök marhaságot írok. A lényeg hogy müxik.

Tisztább réz vagy mi?

Inkabb a specifikacionak ippenhogy nem megfelelo kabelekrol van szo. A piac tele van olyan kabelekkel, amiknel nincs minden szukseges vezetek bekotve, vagy nem olyan a vezetekek ellenalasa, amilyennek lennie kell. Minden teruletet letarolt az olcso gagyi, legyen az USB kabeltol, HDMI kabelen at akar egy Cat5 ethernet kabel.

Nálunk vegyesen vannak HP és Dell üzleti monitorok. A HP nem működik a Dell-es displayport kábellel és fordítva. Rohadt jó egy szabvány de tényleg, külön dobozba vannak a DP kábelek is, nehogy véletlenül összekeverjük őket. A DVI-D volt az utolsó normális cucc. Ott tökmindegy volt hogy milyet kötöttél be az működött.

Az a baj, hogy ez egy sokkal, de sokkal osszetettebb problema. Pl egy csomo olyan monitort lattam, aminek a seggen volt DP es HDMI dugo is. Ezutan elkezdtel jatszogatni:

  • gep HDMI – monitor HDMI : van kep
  • gep DISPLAYPORT – monitor DISPLAYPORT : nincs kep
  • gep DISPLAYPORT – passziv DP to HDMI adapter – monitor HDMI : nincs kep
  • gep DISPLAYPORT – aktiv DP to HDMI adapter – monitor HDMI : van kep

Van ugye a DP AltMode nevu dolog, amivel a fizikai DP port atkapcsolhato fizikai HDMI portra es ilyenkor csak a fizikai csatlakozot kell illeszteni, tehat ide kell a passziv atalakito. Ez ugye csak akkor es csakis akkor mukodik, ha a gepen olyan DP port van ami ezt tudja es a GPU is olyan, ami ezt tudja. No szetszedtuk ezt a monitort, es a gyarto ugy csinalt a korabbi DVI + HDMI dugos monitorabol HDMI + DP dugos monitort, hogy beleeszkabalt egy passziv DP to HDMI atalakitot. Mivel a gepen nem ilyen DP port volt, igy hiaba volt DP a kabel, DP mind a ket lyuk, megse volt kep, mert ez a monitor egy “hamis” DP monitor volt.

2 kedvelés

es melyik jobb vagy rosszabb HDMI vs DP? melyiket miert?

Amennyire én tudom, a DisplayPort illik inkább gép és monitor köze, HDMI inkább TV-hez.
DisplayPort annyiban jobb, vagy rugalmasabb, hogy USB-Cn keresztül is működhet (ha támogatják az eszközök) és ilyenkor tölteni is tudja a notebookot.

1 kedvelés

Egyertelmuen a HDMI a rosszabb. A DisplayPort a VESA “talalmanya”, a HDMI-vel ellentetben nem kell utana semmilyen jogdijat fizetni. A DisplayPort tetszolegesen szabad az atviteli formatumokat tekintve, tehat barmilyen felbontas/frissites atviheto, ami a savszelessegbe belefer, azaz a gepedre kotott DisplayPort-os monitor pl meg fogja tudni jeleniteni a 320x200-as CGA-s jatekot is, ha DOS-t bootolsz a gepen, mig a HDMI-nel a szabvanyban rogzitve vannak az idozitesek, felbontasok, tehat a TV nem biztos, hogy meg fogja tudni jeleniteni ezt a kepet. Egyebkent, bazisok TV es monitor figyelmen kivul hagyja a szabvany egyes reszeit, emiatt fordulhat elo olyan, hogy a 20 eves PC-t, DVI dugoval a TV-re kotve (az elso HDMI verzio fizikai atvitele egy az egyben egyezik a DVI csatlakozoval, igy egy megfeleloen regi kartyan is lehet “HDMI” dugo, azaz pl egy 1999-es GeForce 256-on is), az egyik TV-n latszani fog a karakteres boot kepernyo es a DOS-os Command and Conquer, mig a masikon meg nem. De pl az is a DP elonye, hogy lancba fuzheto, igy ha a monitoron van erre dugo, akkor a 2. monitort bedughatod az elso monitorba es csak az elso monitort kell bedugni a gepbe. Ez pl egy notebooknal, USB-C-be agyazva remek lehetoseg, hogy a laptopot 1 kabellel kosd a gepre de megis legyen ketto monitorod. Pl. az Apple Thunderbolt Display is kihasznalja a lancbafuzesi lehetoseget a protokollnak, igy az elso TBD-be bedughatod a masodik TBD-t es csak az elso TBD-t kell a geprekotni kozvetlenul (sajna, ez a feature nem terjedt el).

Szerintem DisplayPort-ot kellene tenni kb mindenre, a HDMI-t pedig elfelejtenie az iparnak. Ha elfelejtenenk a HDMI-t, akkor nem kellene a beszedett jogdijakbol eltartott tarsasagot penzzel sem etetni :smiley:

6 kedvelés

Nekem a 2012-es mini is csinalja, pedig mDP-DP kabellel van madzagolva a Dell-el. Idonkent sleep-bol nincs kep (mar igen regota - sok-sok kulonbozo OS verzioval). Ilyenkor semmi sem segit (csak az off-on). Viszont azt is muveli, hogy bootscreen idejen csak a kep felso fele ertelmezheto, az also teljesen szet van esve.

Mondhatni mar megszoktam :slight_smile:

1 kedvelés