MacBook / Pro túlmelegedés

Gyakran előforduló probléma a Mac-es laptopoknál, hogy normál használat mellett is túlmelegednek. Ennek több féle oka is lehet:

  • szoftveres (gépet terhelő alkalmazás, valamilyen háttérben futó folyamat, Flash Player, stb.),
  • környezeti (túl meleg környezet, nem megfelelő alátámasztás),
  • hardveres (poros belső, hibás ventilátor, pasztázási gondok, stb.).

De mi a teendő akkor, ha ezeket már javítottuk, de a gép mégis melegszik a gép?

Nálam a Turbo Boost Switcher vált be:
http://www.rugarciap.com/turbo-boost-switcher-for-os-x/

Az újabb generációs Intel processzoroknál lehetőség van arra, hogy az egyes magok a sztenderd gyári órajelük feletti teljesítménnyel működjenek. A normál és gyorsabb üzemmódok közti váltást az OS X saját maga intézi a háttérben, amikor éppen szükség van rá.
A nagyobb teljesítményű üzemmódban valamivel többet fogyaszt a rendszer és jobban is melegszik, ugyanakkor gyorsabban is lesz tőle az adott program.

A Turbo Boost Switcher lehetővé teszi, hogy ki/be kapcsoljuk a Turbo Boost engedélyezését. Akár teljesen le is tilthatjuk azt. Én az utóbbit választottam.

Egy 2012-es MacBook Pro gépet használok (2,6GHz-es Core i7). Bár processzor teljesítményben ugyanazt a szintet hozza, mint a mai gépek, viszont nem sokat tudtam tenni a melegedés javítása érdekében.

A Turbo Boost kikapcsolásával átlagos használat mellett kb. 10 ˚C-ot nyertem.
62-64 ˚C helyett kb. 52-54 ˚C körül üzemel a gép.

A teljesítménybeli csökkenést nem érzem.

A Turbo Boost Switcher-nek van ingyenes és fizetős változata.
Az ingyenes programnál minden egyes alvás/ébredés után külön be kell kapcsolnunk a tiltást. A fizetős változatnál teljesen testre szabhatjuk a Turbo Boost állapotait, akár program szinten.

Nekem bevált.
Remélem másnak is hasznos lesz.

Miert jobb a 62-64 mint az 52-54? Ez szinte a fele annak, amikor a hardveres throttling elkezdodik. Joforman hutes nelkul el lehetne engedni az egesz szerkezetet 70-80 fok kornyekeig.

Kellemetlen a kéznek. Engem már zavart.

Na pl. ez a gep kikapcsolt turbo boost mellett a teljesitmenye 30-40%-at elvesztene. Az egesz CPU mukodese arra van kihegyezve, hogy lehet 3.1GHz-re overclokolni amig el nem eri a cpu tokozas a 100 fokot.

Igen, a processzor magok korlátozása is egy jó megoldás lehet.
Ezt is próbálgattam előtte.

Nekem mégis a Turbo Boost kikapcsolás hozta meg a várt eredményeket.
Mindenféle téren javultak a használati paraméterek.

Persze senkit sem akarok semmire rábeszélni. Nálam ez vált be.
Gondoltam megosztom mással is, mert erről a megoldásról eléggé kevés témában beszélnek (Mac-en).

Munkára használom, ami főleg irodai alkalmazásokat jelent: mail, web, néha egy kis programozás, képszerkesztés, Parallels (Windows).

A 650M-et sosem használtam ki. A géppel jött.
Az integrált HD4000 teljesítménye bőven elég nekem.

Ez a gép még ma is megállja a helyét.
Mindent megcsinál amit “hozzávágok”.

A mai Apple gépek semmivel se tudnának többet nyújtani (az igényeimhez)… kb. ugyanezt teljesítményt hozzák.

Koszi a tippet, a mid 2010-en kb 10 fokot hozott, most 70 fole nem megy, es semmi lassulast nem erzek. Azt hiszem meg is veszem a pro verziot. :)

Nálam is ugyanez a helyzet.
Ezért is merészkedtem megosztani veletek a tippet. :)

Az aksi ideje is érezhetően jobb lett. Amit nem tudok számszerűsíteni (értsd nem mértem), de szerintem komoly lehet a különbség.

W2Unix: igen, speciális alkalmazásoknál az új processzorok szebben fognak teljesíteni. De ez is használattól függ. Én pl. tökéletesen megvagyok a 720p, 1080p anyagokkal is. Valószínű öregszem.

1 kedvelés