Miért vennék Macet?

Van valakinek 2012-2011-es 27” iMac-e? Gondolkodok egy hasznalt vasarlasan nyilvan a 2013-as lenne a legjobb a nem 5k-sak kozul. De annak meg nagyon magas a hasznalt ara. Nekem masodlagos gepnek, paromnak pedig elsodleges lenne (99%-ban csak fotofeldolgozas) meg parom sokat ir. Az uj sajnos nagyon sok meg talan egy 21,5” 4k de az meg kicsi.

En egy 2011-es 27"-est hasznalok. 2012-estol van gyarilag BTle tehat, innentol van Airdrop, 2013-tol pedig 802.11ac azaz, innentol mukodik az unlock Apple Watch segitsegevel. Metal 2012-tol van, a 2011-es modellben nincs gyarialg Metal (viszont cserelheto a GPU, de nem fajdalommentes az upgrade). En azt saccolom, hogy max 1 vagy 2 ev, es Apple kidobja a metalt nem tamogato gepeit (minden 2012 elotti gep) es nem lesz friss OS ezekre a remek vasakra. En azert nem vennek 2013 elottit, mert a 802.11ac lesz a kovetkezo cutoff point (szerintem).

Ugyonakkor, a 2011-es gepemen a legtobbszor (legtobbszor = nem windows alatti jatek, ma mar igencsak gyenge a Radeon 6970) nem erzem azt, hogy barmiben lassu lenne es le kellene cserelnem. Az i7 ma is rendesen uzemel, a DIY fusion drive miatt minden gyorsan indul, raktam bele 802.11ac/BTle, igy van Airdrop es Watch unlock, TB portra dugtam USB3-at, igy van USB3 is. Egyedul a GPU-t kellene mar csak lecserelni. Ha raknek bele egy 1050-1060-as nVidiat, akkor ujra kb minden windowsos jatek menne alatta.

1 kedvelés

Hmm, 2013-ban is lehet gput cserelni? Na es ugye kerdes mennyibe kerul egy gpu bele? Milyen foglalat van benne? De amugy azthiszem 2013 kell mindenkeppen. Nyilvan 5k lenne az igazi de az elege horrror meg.

Nem. 2013-asban integralt a GPU. Ha az 5k-hoz nem is ragaszkodsz, en csak olyan modellt vasarolnek meg, amiben vagy SSD van vagy Fusion Drive. Amire figyelni kell, hogy vagy DIY Fusion Drive legyen (itt a felhasznalo dontesen mulik az SSD merete) vagy legalabb olyan megoldas, amiben 128 GByte SSD van, mert az Apple elegge erosen megnyirbalta az ujabb gepeinel az SSD meretet. Utoljara a legelso 24"-es iMactol kezdve egeszen a 2011-es modellig bezarolag lehetett GPU-t cserelni a gepekben. Talan az iMac Pro visszahozhatja ezt a featuret.

Ja igen, a 2011-es szeriat nem ajanlom a GPU bug miatt (mar vegetert ra a csereprogram: https://9to5mac.com/2013/08/16/apple-opens-graphics-card-replacement-program-for-some-mid-2011-imacs/). A kicserelt GPU-k mostanaban kezdtek ujra meghibasodni.

Ohh akkor 2011 biztosan kilove. Jah igen ssd alap. 2010 ota van a gepemben ssd mar sirok amikor egy sima hdd-s gepele le kell ulni. Mondjuk gpu igazabol annyira nem izgat cserlni meg biztosan horror. Proci kell meg nagyobb kijelzo, neztem a 4magos miniket is de igazabol alig olcsobb mint egy imac. Mondjuk hetvegen neztem eloben a 4k-s uj imacet is, igaz ketszer annyiba kerulne es kisebb de uj. Es teljesitmenyben ott van mint egy 2013-as i7. Kimaxolva.

Ezt én jól értem, hogy egy új imacről beszélsz, aminek olyan a teljesítménye, mint egy 4 évvel ezelőtti gépnek?!

1 kedvelés

Gondolom, a mostani alap gép hozzá a régi csúcskonfig teljesítményét. Legalábbis nagyon remélem, hogy ez a helyzet :D

A belepogepet nezuk a kimaxolt 4 eves gephez. Jol erted.

Az a baj, hogy ha egy i7-es gepen csucsulsz, amiben legalabb 2. generacios Core i duborog, akkor szerintem nem megeros ujabb arhitekturara valtani. Nekem pont ez a bajom az i7-es 2011-es gepemmel. A CPU-t nem erzem kevesnek (sem OS X alatt, ahol sima otthoni gepkent hasznalom, sem Windows alatt, ahol jatszani szoktam), egyedul a GPU az, ahol johetne egy kis elorelepes (de ezt is csak Windows alatt erzem a jatekok miatt). Minden masra eleg a gep, viszont ha ezt uj gepre akarnam lecserelni, akkor 1 millional is tobbet kellene rakoltenem, ami viszont nekem nem eri meg. Pedig nalam az iMac gepcsalad otthoni gepkent kezdte a palyafutasat.

2 kedvelés

Baratnom egy 2008-as MB-t hasznal fajdalmasan keves ma mar a c2d. Es nekem is szuksegem lenne egy erosebb masodik gepre.

Latod, mindenki aki egy kicsit realisan szeretne gepet valasztani maganak az apple-tol az elmult par evben az pofaraesik. Jo draga statusszimbolum legyen, semmi mas nem fontos… ez megy most. Jobs idejeben is rohadt draga volt, viszont voltak a gepek mellett ervek amiert megerte megvenni, most meg van egy osszeganyolt software es egy minimum 1 evvel lemaradt hardware. Ha csak az legkissebb 27" iMac-nek a felet rakoltened egy PC-re, a kovetkezo 10 evben nem kellene gepet venned.

2 kedvelés

Ezert a gepert en pedig enm adok 1500 eurot. Ennyiert lehet inkabb a 21,5 4k-t valasztom igaz kisebb de erobben ugyan ott van es uj.

Amugy ilyen 800 euro korul keresek. Most ennyi fer bele. Vagyis karacsony korul.

2 vagy 3TB Fusion Drivevval kell kerni es akkor marad a 128 giga SSD. Alatta 24 vagy 32 van benne. Azzal nem szabad megvenni.

Az elso Intelt tartalmazo iMac paletta legerosebb vasa utan (20"/CD 2.0GHz/2GRAM/RadeonX1600-256VRAM/250HDD), a 2011-es i7-es iMac szoszerint letepte a fejemet (27"/i7-2600-3.4GHz/8GRAM/6970-1GVRAM/1TBHDD+128SSD). Most eltelt ujabb 5 ev(mar tobb mint 5, tudom), es nem erzem a csere igenyt, plussz a gatyam is ramegy (mert azota az ar duplazodott), es tudom, hogy nem lesz meg az “ez is letepi a fejemet” erzes. A fogyasztas az ami nem nagyon erdekel, pedig kb minden szamitogep nonstopp megy itthon a lakasban.

Pedig lenyegesen erosebb csak ez bongeszesnel nem jonki. Nem beszelve a kijelzorol es za uj csatlakozokrol. Valakinek van erre igenye valakinek nincs.

Mikor kB 2 éve megvettem a MacBook prot, fájt egy összegben kiadni annyi pénzt. Mégis azért vettek meg, mert ha vettem volna használtan egy olcsóbbat, akkor vehettem volna hozzá rögtön kiterjeszett garanciát. A garanciávali együtt árhoz képest nem sokkal került többe az új gép.
Úgy éreztem, miután megvettem, hogy nem használom ki a teljesítményét koránt sem, hogy megvehették volna simán egy kisebb, olcsóbb gépet. Aztán rájöttem, hogy legalább ez még gép lesz 5 év múlva is. Még van 3 éve a gépnek. Hátha addig kiadnak valami értékelhetőt és nem horribilis áron.

2 kedvelés

Classic:

“Üdvözöljük üzletünkben! Nálunk fantasztikus minőséget és hihetetlenül alacsony árakat talál. ……… Melyiket választja?”

:DDDD

2 kedvelés

En nem latom ezt a lenyegesen erosebbet (a legerosebb, 7700K modellt hasonlitom). A iMac 2006 - iMac 2011 iszonyatost ugrast hozott, mig ha megugranam az iMac 2011 cserejet az aktualis legerosebb gepre, akkor kb csak duplazodas lenne. A retina display csak hatranyt okoz, mert a GPU kb nem valtozott. A regiben 1305 GFLOPS jut 3.6 millio pixelre (6970), mig az uj modellben 5500 GFLOPS jut 14.7 millio pixelre, azaz kb egyforma. Kiprobaltam par jatekot Windows alatt (tudom nem jatekgep, de miert ne lehetne az, hiszen ez a legerosebb otthoni gepuk) es ami nyogvenyelosen ment a 6970-en 2560x1440-ben, az nyogvenyelosen megy 5120x2880-ban a legerosebb Radeon Pro 580-nak is. Ez a VGA tokeletesen korrekt lenne a sima, nem retina modellhez (kb nem lenne olyan dolog, amire ne lenne eleg), mig a retina modellbe alaphangon egy 1080Ti kellene. Erzi ezt az Apple is, ezert ahelyett, hogy siman kicserelne, kitalalja a “Pro” vonalat az otthoni szamitogepehez. Nem is igazan ertem ezt az otthoni Pro gepet. De majd az eladasok megmutatjak, hogy jo-e az irany vagy nem. Itt megint csak az a bajom, hogy a nem retina modelleknel evek alatt folyamatosan fejlodott a GPU teljesitmeny/1pixel arany es valahol a HD 6xxx vagy az egyel ujabb nVidias sorozatnal (6xx) ertbe a dolog annyira, hogy vegre nem okozott gondot a GPU-nak ennyi pixel tologatasa. Aztan jott a retina, es tokonszurtuk a teljesitmenyt. A Tunderbolt 20 helyett 40 gigabitre ugrott, ezt ertekelem, jo dolog de ennyinel nem tobb. En jobban orultem volna 4db 20 gigabites dugonak, mint 2db 40 gigabitesnek. Plane, mivel jelenleg minden USB lyuk foglalt, foglalt a firewire is (mert a Time Machine diskem mashova nem tudom mar bedugni), es foglalt a 2 displayport is (2db projektor), emiatt ki/be kell dugdosni a displayportba dugott eszkozt, hogy ha be akarom dugni az USB3/eSATA eszkozomet (miert kellett 1 lyukba tenni a displayportot es a thunderboltot?!). A 3.5"-os optikai bemenet eltuntetese egy kicsit fajna csak, mert azt eddig kb 4-5x hasznaltam az elmult 10 evben.

Ertem en, hogy a dolgok nagyresze, amit felsoroltam azok csak szamok, viszont nem fog fele annyi ido alatt bootolni az OS az uj gepen, USB3/eSATA/AirDrop/Watch Unlock van a jelenlegi gepemen is tehat a featurek nem nagyon nonek. Ha elerheto lenne az uj GPU nem retina modellben, gondolkodas nelkul megvennem, de 2011 ota eltelt eddig 6 ev, ezen 6 ev alatt, nem 2x gyorsulast szeretnek, hanem legalabb 4x-8x gyorsulast, mint ami megvolt 2006 es 2011 kozott.

En jelenleg inkabb gondolkodok a jelenlegi gepben GPU cseren (csak ossze lehetne rakni normalisan…) vagy hackintoshon, mint tovabbi iMacek megvasarlasan.

1 kedvelés

2006 táján ültem át PM G4 dualról iMac 24 (nem emlékszem pontosan, talán 2,4 C2D volt – max 4GB memóriával). Eleve egy furcsa váltás volt, de jelentős volt a teljesítménynövekedés.
Majd ezt követte a 2009 mid MBP 15, 2,8 C2D. Ez már 8GB memóriával. Itt szintén jelentős javulást tapasztaltam. De leginkább a memória duplázódás javára tudnám írni.
Majd ezt követte a táccsbáros 2016 late MBP 15. Itt is jelentős teljesítménynövekedést tapasztalok. De itt is inkább a memóriamennyiség duplázódására írnám a fejlődést.
Amiket használok nap mint nap (a nyomi adobe szarokat), ezeknél jelentős process time csökkenést érzékelek. Az ügyifogyi Adobe CC kényelmesebben mocorog 16GB memórával mint a 8-al.
A processzor teljesítményét az előző gépemben se igen használtam ki, A párezres vektorpontokkal tarkított illustrator file-okkal szinte bármilyen gép elboldogul.

…viszont rohadtul nem bootol gyorsabban, időnként ugyanúgy strandlabdázik (safari, mail…stb) mint az előző gépek. De ezt inkább az újabb nyomorék OS-ek kontójára írnám.
S megmondom őszintén… Kardoskodtam én is anno a portok hiánya miatt. Viszont amióta megvan ez a gép, azóta rászoktam a vezeték nélküli megoldásokra. Effektív 1db (sima puritán) TB-USB átalakítóval ügyködöm (de megjegyezném, hogy a 2009 mid lekerült a TV alá médiacenternek - a display halott, az mDP-n jön még ki kép, ami a TV-hez tökéletes, meg az erősítőhöz az OPT kimenete is. Plusz erre van rádugva a FW800-as külső hdd, meg egyéb karácsonycucc). Így a 2016 late gépet nem kell kijelzőre meg egyéb baromságra dugdosnom,

A korábbi 9xxx modellek meg egyéb masinák-at követő fejlődést már nem kívántam részletezni.

Nade, ott szinten C2D-rol valtottal. Egy 2 magos C2D es egy 4 magos i5/i7 kozott vegtelen nagy ugras van mind teljesitmenyben, mind szolgaltatasban (eleg megnezni, hogy milyen uj utasitasok erkeztek, pl. direkt AES tamogatas, ami a lelke peldaul az Apple fele filevaultnak. Mivel notebooknal mind a swap, mind a disk alapbol titkositott, igy nem mind1, hogy mind a ketto magot 100%-ra terhelve 100-150 MByte/masodperc a maximalis teljesitmeny, amit a gep AES titkositani tud, vagy teszemazt hardveres segitseggel tobb gigabyte/masodperc).

Viszont a 2. generacios i csalad mar kb minden modern featureval rendelkezik, amit az aktualis processzorok tudnak. (most direkt nem beszelek a GPU-rol, hiszen az iMacban azt 3. feltol szerzi be az Apple, igy lenyegtelen, hogy az Intel mit alkotott GPU teren). Jelenleg 8G RAM van az iMacemben, de ha szetturom a lakast, talalnek meg plussz ramot, es akar 20G-re is felbovithetnem (32G a max), viszont a 8G sincs tele, igy nem erzem szukseget a bovitesnek.

Mivel az iMac nekem asztali gep, ezert az tele van aggatva mindennel.

1 kedvelés