Milyen irodai MFP-t vegyek?

Ezért kell drótost venni, ami tud PCL-t vagy PostScriptet. Azokhoz mindig lesz opensource driver, míg világ a világ. Az AirPrint addig fog menni, ami ki nem jön protokoll újabb verziója, és az Apple bejelenti, hogy a régire nincs támogatás. Felesleges ezekkel bohóckodni, a PS/PCL örök, mint a nyomor.

1 kedvelés

Ami valójában történni fog :wink:

standards

1 kedvelés

A jovoben hogyan tervezed az opensource drivert hasznalni? Pont ez a baj, hogy a jelenlegi komplett printer driver framework es a komplett CUPS deprecated az osszes hobelebancaval egyutt az OSX-ben. Most van meg PS es PCL driver is (gyari generikus Apple), mukodnek a gyartok telepitheto printer driverei is, de az opensource GutenPrint is felrakhato, de ha repul a deprecated framework (ami jelenleg, meg csak warningol), akkor ezek is repulnek. Jelen allas szerint pedig, amelyik macOS-ben ez megtortenik, onnantol nem lesz mas, csak az AirPrint.

Ez kb. azt jelenti, hogy a macOS bekaphatja. Mint a gépeik, a kib@szott drága alapkonfiguráció-bővíthetőségükkel.

Ugyan, a Windowsban is ugyonez a “driverless” IPP alapu rendszer jon/fog jonni (insiderbe mar van), ugyonugy PDF es Apple Raster tamogatassal, igy a Linuxokba es ez lesz az egyeduralkodo megoldas a CUPS driverless miatt (szinten IPP es PDF vagy Apple Raster). Windowsnal is leszukul a gyartoi lehetoseg egy kozbenso (es kotelezoen opcionalis) filter hozzaadasra, de maga a kommunikacio a nyomtatoval, es a valasztott lapleiro nyelvet tartalmazo “objektum” eloallitasa a az oprendszer dolga lesz es nem valami 3rd party appe, ami 2 ev mulva megall.

Ennek már régesrég így kellene lennie. (?)

Kb. igen. IPP-t egyebkent (pl. HP JetDirect) 20-25 eve szerintem minden HP halozati kepessegekkel biro nyomtato tamogat. A LaserJet 4 halozatos verzioja biztos hogy IPP kepes volt mar. Szoval, az IPP ott adott. Viszont ezek nem tudnak meg PDF-et, csak PostScriptet meg PCL-t. Ezek igazan megmaradhattak volna az “elfogadott” lapleirok kozott…

Driverlessből is van már négyféle:

Nekem nem úgy tűnik, hogy ezzel egyszerűbb lenne a világ a PCL/PS-hez képest. Sőt.

Nohat, a linked pont azt irja, hogy az osszesnek kozosek a gyokerei. Ha van egy nyomtatod, ami DNS-SD-vel hirdeti magat, IPP-t hasznal a halozaton, es kepes PDF-et a papirra vetni, akkor az a nyomtato, ha a DNS-SD-ben levo infok jok, siman mondhatja magat AirPrint vagy IPP Everywhere vagy Mopria vagy Wi-Fi Direct tipusu nyomtatonak.

Egyebkent, neked, mint felhasznalonak kb mind1, hogy PS vagy PCL vagy PDF vagy Raster utazik a “kabelen”. Az a fontos, hogy legyen valamelyik kotelezoen tamogatando, illetve legyen szabvanyos az atvitel. Egy csomo regi (2000 evektol gyartott) HP JetDirect nyomtato, 99%-ban AirPrint kepes. Marmint IPP-t hasznal atvitelre, tamogatja a PDF formatumot, csak eppen, nincs benne DNS-SD. Egy ilyen nyomtatot, egy barmilyen ethernetes/Wi-Fi-s mikrovezerlovel “driverless” (akar AirPrint) kepesse lehet tenni, csak “sugarozni” kell a megfelelo DNS-SD infot.

A PCL/PS meg mindig “csak” a lapleiro nyelv, a “driverless” ezen kivul, definialja a felderitest (DNS-SD) es az atvitelt (IPP), valamint a featureok konfiguraciojat (ez viszont opcionalis, ezert lehet egy egyszeru DNS-SD infoval kompatibilisse tenni ocskavasakat).

Az egyetlen közös pont a PDF. A dolog csak akkor fog működni, ha mind a 4 alliance kötelezi a tagjait/partnereit, hogy minimum a PDF támogatás legyen kompletten implementálva. Az ördög mindig a részletekben rejlik.

Eddig soha nem talalkoztam olyan AirPrint nyomtatoval, ami nem tudott volna PDF-et. Sott, a 10+ eves trukk, CUPS-hoz is az, hogy PDF-es AirPrint nyomtatora “konvertalod” a meglevo barmidet. Viszont az ketsegtelen elony, hogy “csak” ennyi es “csak” ezek kellenek. Nincs mindenfele vendor/printer firmware fuggo binaris barmi. Egyebkent, nem kell 4 alliancenak megfelelo cuccot venni, AirPrint kepes printert kell venni, az megy.

Jé, felébredtek a Priter Nightmare után? :slight_smile:

https://www.papercut.com/blog/print_basics/windows-print-nightmare-explained/

Elhűlve olvastam itt 1-2 postot, úgy látszik, én kényszermákos voltam, nem volt kedvem több méter usb kábelt kihúzni a szoba másik végébe csak hogy hetente 3x nyomtassak egyet, ezért vettem Xerox phaser 6022-t pár éve, airptinten újabban még csak drivert sem raktok fel (1x elsőre ösztönösen felraktam, talán ps level 3-at tud, de nem kísérleteztem különösebben, főleg, hogy alap memória van benne), mondjuk pár advanced dolgot a Macos driverben nem lehet állítani (papírsúly, nem szabványos méretű papírok jellege, nincs minden méretű boríték, stb.), de nekem elég.

Ami viszont nekem rendezőelv lett mára, hogy van-e hozzá utángyártott toner, lévén, hogy pl. ehhez a phaserhez a gyári talán 2000 oldalas toner 25 rongy/szín, utángyártott meg 3, nagyon nem mindegy. Vettem már több félét, egyikkel sem volt még gondom. Inkeseknél ugyanez van, ahogy láttam.

nyomtatással nincs gond, a 20 éves hp még mindig elvégzi fillérekért, utángyártott tonerrel. szkennelés nem megoldott…

Ja, akkor féreolvastam valamit, mindenesetre advanced usernek eléggé körbe kell nézni már nyomtatásnál is, van-e gyártó által támogatva, a leírt okok miatt.