NAS

gondolkodom új nas-on itthonra. elsősorban archiválási célból. két meghajtóval (raid). nyilván a megbízhatóság az első, de a sebesség is fontos lenne. érdemes SSD-t rakni ezekbe, vagy maradjak a jól bevált HDD-nél?

Szia, nekem synology 218+ két db 6TB hdd, nekem itthoni felhasználásra bőven elég gyors úgy is gigabit-en érem el, azt a hdd is ki tudja szolgálni. Én nem tennék SSD-t, max ha komolyabb nas kell de ott inkább 4 vagy több bay-es változatban szokott lenni több network amit bound-olni tudnál, de ott is inkább hdd+ssd cache-t használnék.

nekem is van itthon két nas, de mindkettő hdd-s. mint írtam ssd-n gondolkodom, ehhez kérnék véleményt

Szia, arra próbáltam adni, hogy éred el? hiába van/lesz benne ssd ha gigabit-es elérés fogja limitálni.

Még a NAS képes két gigabites portot is hajtani egyszerre akkor is nagyon sok lesz az ssd. Ha tényleg tempo kell olyan komolyabb nas kell ami képes mint külső ház is müködni TB-n. Jobb QNAP-ok ezt tudják.

Nalam ugyan, DIY megoldas van, de itt csak az operacios rendszer alatt van SSD, a storage, az 4db HDD.

Szerintem Sala nem a sebességre gondol, a HDD-t mégiscsak pörgetni kell.

Hianyzanak Fecka szalagos gondolatai… :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Igen, azert lett nalam kulon SSD a rendszernek. Amig a rendszer is a HDD-n volt, hiaba volt bekapcsolva, hogy aludjanak el a diskek 600 masodperc utan, folyton fel-felebredt valamelyik. Mivel nem hasznalom minden nap a NAS storage reszet, igy vannak napok, hogy a diskek fel sem porognek. Ezutan a “hutest” rendszabalyoztam meg, igy a NAS-ban nem forog az egyetlen 1 darab 12cm-es ventillator, ha nincs meleg, illetve, ha 1 HDD sem porog, a ventillator pedig, a forgo merevlemezek szamanak megfeleloen beallitott sebessegen porog. Igy most, pl full nema a doboz, mert se a disk, se a fan nem forog.

Milyen nas-ez? Mert synoban simán belehet kapcsolni a csendes módot és akkor leállítja a ventiket ha nem indokolt.

Ahogy irtam fentebb, DIY szamitogep, NAS-nak epitve.

Szerk: Egyebkent, elegge NAS szeru, mert 2011-12 korul vettem egy megfelelo Mini-ITX hazat, amiben 4 hot swap 3.5"-os SATA hely van: CFI A7879 Mini-ITX Server | OnLogic. A beepitett tapegyseget kihajitottam, mert van benne ventillator, 12V-os PicoPSU ATX tap kerult az alaplapra, aminek 12V DC kell igy nem kell hozza ventillator. A nagy fant is kihajitottam, raktam a helyre egy olyat, ami gyorsabban tud forogni es viszonylag tag keretek kozott vezerelheto PWM segitsegevel igy sajat szoftver inditja es allitja, attol fuggoen, hogy hany fokos a passziv huteses CPU illetve, hogy hany darab merevlemez van “forgo”, tehat aktiv allapotban. Ami benne van most alaplap (GA-J3455N-D3H), az 2016 nyaran kerult bele, van benne 16 GB RAM (2 SODIMM foglalat), egy integralt J3455-os CPU, amin gyari passziv hutes van. Az alaplapi 4 SATA lett kivezetekezve a 4 HDD Baybe, a PCI helyre pedig beloktem egy itthon talalt PCI-os SATA vezerlot, amire ra lett rakva 2 SSD, hogy a rendszer mirrorban legyen.

1 kedvelés

Jovok en is :slight_smile: Itt az NAS-om… Igaz ez a szerencsetlen halmozottan hatranyos helyzetu, mert HFS+ mindegyik disk ezert OSX kell ra, plusz a diskek mind valami server-bol jottek ki smart error-al, de itthonra filmekre meg sorozatokra pont jo. Ami hibatlan az a rendszer NVMe es a TimeMachine disk-je.

Aztan ha egyszer lesz idom valami “konzolt” csinalni hozza akkor van meg bele kevesett 4x2TB disk-em.
Akkor valahogy igy fog kinezni


1 kedvelés

Hát ez kb. 2 cMP! :slight_smile:
Azt gondolnám, manapság elég 1–2 m.2-es egy tenyérnyi dobozban.

Csak ugye ez nekem “ingyen” van. Ezek a disk-ek amugy a szemetben vegeznek 1-2 apro hiba miatt.

Ezt, nem biztos, hogy elviselnem a nappali sarkaban :DD

Hat ezert van kidobva a lakas legtavolabbi reszere :smiley:

en kicsereltem a gyari ventilatort egy ultra csendesre,

én pedig beállitottam, hogy kapcsolojon be ha melege van, még nem kapcsoltbe a 6 év alatt. (kirpobáltam mivan ha maxon járatom, konkrétan 2 fokkal lett hűvösebb 6 óra zugatás után.

Nekem is ilyen hazam van, :slight_smile: (kar, hogy mar nem lehet kapni), csak anno Xpeno-t raktam ra raid5-ben 4 disk-el.
Kb 5 evente disk csere (Ironwolf), teszi a dolgat. Backup-ra en nem raknek SSD-t.

A hardcore epitok remalma vagyok…
Van ket hordozhato disk-em amikre mentegetek (ok, idonkent cserelgetem ha mar kezd nyugos lenni). Meg van egy icloud tarhely es egy proton cloud ahova szinten feltolom a fontosabb adatokat (illetve szinkronizal magatol).