Proxmox

Valaki ismeri/hasznalja a Proxmox-t?

Lenne egy-ket rookie kerdesem :wink:

nem én leszek az embered, de:

  • az itthoni esxi alá már feltettem egyszer kipróbálni,
  • azóta egy HP sff mikrogépre is felkerült, hogy majd a nagyon fontosakat költöztetem.

15éve láttam először, akkor nem tetszett. 8éve megy az esxi itthon, de leváltanám mostmár, úgy érzem többet nyújtana az amúgy nem túl nagy igényeimhez.

Egy pár hónapig kipróbáltam, de nem igazán volt az, amire szükségem volt.

koszi a valaszokat, kozben azert kicsit haladtam elore vele,
probabol felraktam egy c2d macbook-ra,
mar legalabb mukodik egy VM-Home Assistant combo,
de eleinte barhogy probaltam nem birtam mukodesre, az elso kerdes az lett volna, hogy egyaltalan alkalmas-e egy ilyen c2d kornyezet

Nálam pár éve már proxmox van itthon, nem használom hardcore módon, de a beépített ütemezett mentés és hardware passthrou elég könnyen megoldható volt. 4-5 vm fut rajta

milyen gepen fut nalad?

Egy régebbi workstation funkcional szerverként nálam: Precision T5500 Precision Desktop Workstation Specifications | Dell Hungary

1 kedvelés

meg nem dontotem el, hogy levadasszak valami macminit, vagy legyen micro pc. Pro-contra? Vagy tokmindegy?

Nem tudom mi a célod :slight_smile: Proxmox kb elfut minden pc-n. Én vennék valami használt workstation-t, fillér bele bármi, otthonra szerintem legjobb. max a fogyasztás kicsit nagyobb mint valami új gép esetén :slight_smile:

Kicsit körülírod, mi a cél?

Attól függ, mennyi tárhelyre van szükséged. A mini eléggé korlátozott, ha nagyobb tárhelyre van szükséged. Ha pedig RAID tárhely kell, akkor csak viszonylag magas költséggel lehet megoldani. Egy használt szerver vagy munkaállomás ebből a szempontból is jobb.

Igazabol a synorol vinnem at a homeassistant-t, a nas porog mint a ringispil kb folyamatosan, es ha mar akkor mondjuk meg a roon szervert is (azt meg megprobalom a tesztmasinara is felbutykolni), meg esetleg meg egy ket VM ‘jatszasi’ celbol.
Szoval tarhely ugyben semmi komolyabb elvaras. Ahogy utanna olvasgattam a mini pck nel is nevleges az alap fogyasztas, atlagos hasznalt mellett azok is inkabb majd 20W korul fogyasztanak, (a mac minik meg kb ott inditanak) es igazabol nem is a fogyasztas az alapveto kerdes.
Meg nem neztem meg pl az usb-kezelest (HA-hoz kapcsolodo dongle-k pl), nem tudom ez pl okozhatna nehezseget minipc vs macmini eseteben.
Csak ilyen hobbi vonalra keresem a megoldast.

Tárhely kapcsán mivel itthoni dolgok és mind olyan, hogy nem gond ha van szolgáltatás kiesés, nem csináltam sem zfs pool-t, sem raid nincs. Backup minden fontosról van, illetve nfs-en van a proxmox alá két nas is becsatolva, és ami nagyon fontos, az ezeken van (nas-ból az egyik raid-ben van, a másik jbod). USB eszközök átadása vm-nek proxmox-ban elég egyszerű, régebben gpu passthrou-val próbálkoztam, de az kicsit nagyobb macera volt akkor, illetve elvetettem, mert mégsem fizettem elő plex-re, hogy legyen gpu támogatás encoding-hoz.

1 kedvelés

ez mitol lehet (mar nem eloszor), amikor probalnam a VM consolt elinditani es mennek be a bios-be de nem tudok (az egyik HomeAssistant telepiteskor is ugyan ez volt, ott script-es telepitessel meg tudtam oldani, hogy fusson es mukodjon)
click a startra, kozben nyomom az esc-et, de ez fogad,


logban:
Jan 30 11:21:56 proxmox pvedaemon[17299]: start failed: QEMU exited with code 1
Jan 30 11:21:56 proxmox pvedaemon[993]: root@pam end task UPID:proxmox:00004393:00042213:65B8CDC1:qmstart:106:root@pam: start failed: QEMU exited with code 1

Szerk: hosszas keresgeles utan, ugy nez ki ez a c2d macbook messze nem a legidelisabb kornyezet a proxmox futtatasara, erositesetek vagy cafoljatok meg :wink:

Szerk2: meg egy kis utanna turas utan azert mukodesre sikerult birnom, a CPU type helyes megvalasztasaval, ill azert volt nemi buktato a drive kezelesben is, de ugy nez ki megoldodott.

Megj: c2d procis vasaknal cpu type-hoz hasznalj ‘host’ tipust :wink:

Igazabol minel modernebbet veszel annal jobb ha 0-24-ben fog menni. Nekem most egy 2012-es mac mini a router-em, es egy i3-8100 + 10disk a storage, ez az utobbi hackintosh a sok HFS+ disk miatt. Itt is megy docker-ben a fel vilag is, beleertve a HA-t. Ha teheted minel modernebb cuccot vegyel, mert sokat tudsz sporolni a villanyon. En merem folyamatosan ez igy ~100W folyamatosan. 200±rol indultam az ilyen regi ■■■■■■■■■ amikor elkezdtem komolyabban merni ezeket. Jah es ebben a 100W-ban benne van a modem meg a switch is.

1 kedvelés

Azert is agyalok a mac/pc kerdesben is. Macminibol 2012-2014(15) amit kb raszennek, ez pc-re forditva kb i5-7500 (kis szerencsevel folotte is akar plane hogy 20-50€ a hasznalti ido alatt siman visszajon).
Nem zarkozom el teljesen, hogy mindenkeppen aluhaz kell almalogoval, azert is kerdeztem, hogy lehet-e valami negativum (usb kezeles, akari-barmi), hiszen ugyis nativan futna rajta a proxmox.

Ha PC akkor Seasonic gold tap, es en 8th gen alatt mar nem vennek. Ezek mar nagyon takarekosak, nvme-vel pedig nagyon jo sebesseggel fog futni minden. Ha kell majd a kesobbiekben a plex transcode, azt is lazan ki tudja szolgalni. En sokaig mindenfele irodaban megmaradt vacakbol csinalntam, aztan meguntam. Amugy a proci a i3-8100 egy eredeti iMac-bol jott ki. :smiley: Nalam a kov, hogy meg csavarni ezen, a 10disk helyett 2db nagy, es meg ujabb vas.

1 kedvelés

koszi a tippet :wink:
Plex nem lesz, egy halva szuletett otletnek tartom miota megjelent (oda-vissza transcodelunk egy mar egyebkent is agyon kodolt filet, minden oldalon hw zabaloan,;).
A 8 genesek azert meg nem egeszen az a budzse amivel nekifutottam.
Eddigi tesztelgetes alapjan en inkabb a memoriat neztem, hogy szinte sosem eleg belole, most 2-3 vm (HA, Roon, Homer pl) elvisz kb 50-60% a 8GB-bol.

Érdeklődéssel olvasom, csak még azt nem értem, mire használódnak ezek! :slight_smile:

Ami most éledben fut itthon:
HP Microserver Gen8 (xeon proci, 12G ram, 2x4TB + 2x1TB hdd, 512G ssd, valami sd kártya), ESXi alatt fut pár gép.
ONT, router (mikrotik rb5009), szünetmentes (APC back-ups pro 900), és a szerver összesen átlagban 70W fogyaszást eredményez. Ebből 20W csak a szünetmentes létezése.

Amin most a proxmox fel van telepítve:
HP EliteDesk 800 G3 mini (i5 7.gen, 8G ram (van még szabad slot), 512G nvme ssd, és egy szabad sata port.)
Még nincs rajta semmi, ezt csak a tanulós-játszós gép lesz, mert cserélném az ESXi-t proxmoxra.
A mini hp árban kb ott mozoghat mint egy mac mini, de jelentősen újabb konstrukció, és picit jobban bővíthető.

2 kedvelés