SSD sebesség probléma

Sziasztok!

Segítségeteket kérném az alábbi problémával kapcsolatban.
SSD cserét végeztem az IMac- emben.
IMac 2014 Late, 27 Inch
Processor: I5 3,5 Ghz, Quad-Core
Memória: DDR3 16Gb 1600 Mhz
SSD: samsung 970 Evo plus, 1T (NVMe M.2)
Az írás és az olvasás 800 MB/sec, amit kicsit kevésnek érzek, főleg, hogy ez az SSD akár 3500 MB/sec is tud.
Teljesen új telepítés, Monterey 12.4
Mi lehet a gond? Mit kellene cserélnem?

Adapterrel?
https://discussions.apple.com/thread/252472545

Máshol azt írják: “Your system has a 5.0 GT/s PCIe x2 blade interface” – abból nem jön ki több!

Igen, adapterrel csináltam. Az adapter gyártója a 3000 MB/s garantálja.

Hiaba van az SSD-nek 3.5 meter atmeroju csove, az adapterednek meg 3 meter, ha neked a gepedbol csak egy 80-85 centis cso jon ki.

Mi lenne ez a 80-85 centis cső pontosan? Ezt az összehasonlítást így nem értem. Hol korlátozódik le akkor 800MB/s ra a sebesség?

A geped csatlakozoja, amibe az SSD-t beledugtad PCIe 2.0 x2 tipusu csatlakozo.

A PCIe 1.0-as verziobol az x1 sebessege az 2.5 gigabit/masodperc.
A 2.0-as valtozat x1 sebessege 5.0 gigabit/masodperc.

Mivel 2 lane van (azaz x2, tehat meg kell szorozni az x1-es sebesseget kettovel), ezert a geped 10 gigabit/masodperc sebessegre kepes azon a csatlakozon.

Igy akarmit teszel bele, az ennel nem tud technologiailag tobbet atvinni. A 10 gigabit, az kb 1.25 GByte/s, de valamennyi “veszteseg” mindenkeppen van. Igy kijon, hogy kb 0.9 GByte/sec az a maximalis elmeleti sebesseg, amire kb szamitani tudsz (azert ennyi, mert 10/8 “atvitel” van, tehat 1 byte atvitelehez nem 8 bitet kell atvinni a PCIe csatornan, hanem 10-et).

Tehat eljutottunk oda, hogy a geped es az SSD controller kozott, maximalisan kb. 930 MByte/sec adatot tudsz mozgatni. Mivel a controller oldalan is van valamennyi “veszteseg”, mondjuk az 1 masodpercre juto ido 90%-ban tud a hosttal kommunikalni. Tehat ha a gepeddel 930MByte/seccel tud beszelni, akkor ennek a 90%-a valahol 837 MByte korul alakul. Kb ennyit is mersz.

Ha a gepednek nem 10, hanem 20 gigabit lenne az atviteli sebessege, akkor kb 1670 MByte/secet tudnal merni, ha pedig 20 helyett 40 gigabit, akkor ~3340 MByte/sec, ami kozeliti az SSD specifikacioban lathato maximalis erteket.

4 kedvelés

Ez egy kimerítő és szuperül érthető válasz volt! Köszönöm szépen. :grin:
Akkor csak alaplap csere oldhatná meg a dolgot ezek szerint( vagy gép) :grin:
Akkor milyen Chipset vagy atomerőmű kell ezeknek az SSD - k nek a kihasználásához?

Akkor elég lett volna egy olcsóbb SSD is… mindjuk a Samsung -ot ajánlották
Viszont hogy valami jót is írjak azért, a gyári apple 128 Gb os SSD hez kepest javult az olvasási sebesség 10, míg az írás 50 százalékot!

Ez alaplap, de inkabb gepcsere, hiszen nem valoszinu, hogy ebbe az iMac hazba be tudod szerelni az ujabb modell alaplapjat.

A 2015-osben mar PCI-e 3.0 van, abbol is x4, azaz ~ 32gigabit/s.

A Thunderbolt 2 port gyorsabb ezen a gépen, mint a pcie x2, ha jól sejtem.

Megint jól vásároltam. Ezaz😀 1 év eltérés…
köszönöm szépen tényleg a technikai segítséget!
Összességében azért elégedett vagyok! Szuper kis gép, csak gondoltam felpiszkálom kicsit. Terveztem processzor upgrade-t is de akkor hagyom a csudába.
A Monterey-t is feltelepítettem rá, rendesen, gördülékenyen fut.

Ha bármiben segíthetek:
Modellezés, autóelektronika, akvarisztika, stb… Rendelkezésedre állok​:grinning::+1:
Szép estét kívánok!

3 kedvelés

Igen én is olvastam valamit erről. Na majd jól megnézem! :grin: köszönöm!

Arról nem tájékozódtál, hogy az iMac “egybegép”, nemigen lehet cserélni benne semmit (alaplap (!), proci, videovezérlő)? Egyébként az a 800-as átvitel érzetre már “elég”.

Szia! A proci cserélhető és a memória is ugye, de az én esetemben a proci nem lenne meghatározó az adatátviteli sebesség tekintetében. Természetesen mint írtam elégedett vagyok a sebességgel, de jó magyar módjára miért érném be a 800MB/sec- el, ha lehetne 2000 is :grin:
Jó árban jutottam Németben a géphez, csak nem néztem utána rendesen a PCIe sebességének és most feleslegesen vettem bele egy gyors SSD-t. Igazából ennyi

Úgy értettem, hogy klasszikus értelemben egy iMac nem egy újralegózható géptípus. A PCIe 2.0 x2 nekem is új infó.