VIM használata

Continuing the discussion from Mechanikus billentyűzetek:

(Nem is tudom melyik kategóriába illik igazán :D)

Szóval felmerült a kérdés bennem, hogy a navigáláshoz meg kell nyomni egy bill. kombinációt. Ez az amit nem értek a VIM-ben sem. Hogy szerkesztek egy dokumentumot, majd ha gyorsan akarok navigálni, akkor nyomjam meg az ESC gombot, majd ha szerkeszteni akkor újra egy gombot? Mert nekem azzal van bajom, hogy az ESC gomb eléggé távol esik, szóval kényelmetlennek hat. De lehet a nyíl billentyűk is azok, csak már megszoktam. Szóval hogyan is kell igazán jól navigálni VIM-ben?

Ez ilyen, ha hozza vagy szokva a kattingatos felulethez akkor nagyon fapadosnak es lassunak tunik… viszont en sok-sok ev hasznalat el se tudom kepzelni nelkule az eletem, es belehalnek ha ilyen kattingatos szerkeztovel kene nap mint nap dolgoznom, azt azert hozzateszem, hogy a default kiosztas az US keyboard-hoz van igazitva, es eleg jol atgondolt, ami nagyon kezre all… es ott van a lehetoseg hogy sajat vimrc-t irj, es azzal tenyleg olyan lesz mint amilyenre szeretned, egyik szovegszerkezto se tudja felvenni vele a versenyt.

Szerintem a vimben rettenetesen gyorsan lehet navigálni, sokkal gyorsabb, mintha ki kellene nyúlni a nyíl billentyűkhöz, vagy pláne az egérhez. Amit én a leggyakrabban használok:

gg - ugrás a documentum elejére
G - ugrás a doksi végére
I (nagy i) - Ugrás a sor elejére, és insert módba váltás (az insert szóból)
A - ugrás a sor végére, és insert módba váltás (az append szóból)
o - új sor nyitása a sor alatt (open)
O - új sor nyitása az aktuális sor felett
f + valamilyen karakter - Ugrás a valamilyen karakter legközelebbi példányára (mint find). A ; megnyomásával a következő példányra
F - ugyanez visszafele
Html szerkesztésnél nagyon hasznos a cit (Change In Tag), ez mindent kitöröl a nyitó és a záró tag között, és insert módba vált.
Ha zárójelen vagy kapcsos zárójelen állsz, akkor a % billentyűvel tudsz a párjára ugrani.
Sokat használom a ct + valamilyen karaktert, (Change Till valamilyen karakter), ez mindent kitöröl a valamilyen karakterig, és insert módba vált.

A Vim parancsok nagyon nagy része ilyen könnyen megjegyezhető parancsok kezdőbetűje, ami nekem sokkal logikusabb, mint Ctrl+Alt+Shift+R jellegű parancsok.

ha nem valami extra pici billentyuzeted van, akkor a nyil gombok/pgdn,pgup siman mukodnek edit modban is.
A Pok3r (es mas hasonlo 62 gombos billentyuzetek) eseteben tenyleg van egy kis moka azzal, hogy csak normal modban van a “hjkl” es tarsai mozgasra. De azt szerintem nem sokan hasznaljak. Regen bena terminal emulacio mellett volt olyan, hogy ra voltam kenyszeritve a hjkl-re, de kb 10 eve mar nem futottam bele ilyenbe.

Viszont, ha megtanulod az extra mozgasokat, es raall az agyad, akkor nagyon hatekony tud lenni. Peldaul nem tudok mas szerkesztot, ahol varazslat nelkul ki tudod torolni a kovetkezo 4 szot, vagy 5 sort.

azt tudtatok, hogy a j meg a k az itt a forumon is mukodik? Az l az mondjuk a like, ugyhogy ott mar elteres van, de akkor is.

Köszi. Természetesen nem kattingatós szerkesztőhöz képest kérdeztem. Eddig nano-t használtam és az utóbbi időben gyakran belefutok abba, hogy nincs nano. Lehet akkor csak megszokás kérdése.
Nekem inkább az ESC-vél van bajom az tűnik nagyon távolinak.
Akkor lehet mostantól azzal fogok csinálni mindent, hogy rögzüljön.

Ezért jók a 60%-os billencsek, nagyon kényelmesen elérhető az Esc. :)

http://derekwyatt.org/vim/tutorials/novice/

1 kedvelés

Ez hianyzott meg a ViM-bol, ami Reshaperben meg intelliJ-ben nagyon jo volt, de csak keresni kell:

1 kedvelés

Azt hiszem kezd megtörni a jég…
Munkahelyen muszáj használnom a vimet (jó, persze telepíthetnék nano-t).
A lényeg, hogy annyira kezdek hozzászokni, hogy most már az OSx-en is kezdem azt használni mindenre. Persze zavar, hogy OSx-en nem színezi a sorokat, de akkor is ezt használom :)

1 kedvelés

Akkor meg par honap es lesz sajat vimrc-d, meg a tobbi, es mar osx-en is szinezni fogja. :)
Amugy azert nem szinezi mert a osx-en kb semmi nincs beallitva rajta.

Mi az, hogy nem szinezi a sorokat?

Egyebkent meg MacVim, VimR, vagy Sublime Text, Chocolat, Atom, VS Code vim pluginnal.

Elso korben azert mert a “sytnax on” nem default beallitas a mac-en. Amugy meg ugyis lesz/csinal majd sajat szineket, talal egy csomo jo plugin-t es a tobbi.

Ha mar a szineknel tartunk: http://vimcolors.com

De ha a MacVimet felteszi, rogton lesz normalisabb .vimrc

1 kedvelés

Tudtam, hogy elég csak megemlítenem, hogy egyre jobban kedvelem a vimet és már kapom is az instrukciókat :D.

2 kedvelés

Alakul mar? :)

En mar 2 eve folyamatosan vimet hasznalok… mert nem tudok kilepni.

4 kedvelés

Nos MacVim-nél nem tetszik, hogy új ablakban nyílik meg. Volt, hogy bezárás után nem a terminal jelent meg.
Viszont a vimrc és vimcolors szuperül működnek. Persze van még mit beállítanom, de legalább már tudom hogy induljak el. A bibi csak annyi, hogy a szerveren lévő vimrc/vimcolors mappákat is szinkrionzálni kell majd :)

Meg a bashrc-t, a screenrc-t, meg a fel .config-ot… ez ilyen. :slight_smile:

Szerk.:

Amugy ki lehet am pofizni ezt a 3-at rendesen… iTerm, a tabok es splitview miatt, meg kell egy jo bashrc… automatikusan mas szint ad a kulonbozo hostoknak, alias-ok, elfedi a kulonbozo rendszerek sajat hulyesegeit, stb…
Aztan a screen-rc, amiben ujabb tabokat lehet letrehozni, es nem utolso sorban ha leszakadsz a netrol, nem veszik el semmi. Egy jo szemelyre szabott vim, amiben is meg lehet egy rakas tab-ot nyitni… kitalalja helyetted mit akarsz irni, biztonsagi mentes masik file-ba, stb.

Ha kell szivesen megosztom veled a sajat cuccomat, aztan abbol mar ki lehet indulni egy sajat fele… ennek en egy joval butabb verziojat kaptam az egyik ismerosomtol, es abbol lett ez.