backup

Megmondom oszinten, en soha nem pakolnek fel semmifele privat cuccot a cloudba. Egy ilyen szolgaltatas feltoresevel elkepeszto mennyisegu es minosegu (azaz baromi ertekes) adathoz lehet jutni, ezert ezek a rendszerek allando celpontok.

En hetente raakasztok egy Time Machine vinyot a gepre incremental backupnak, es ha eladom a gepet, mindig huzok rola pluszban egy imaget SuperDuper-rel. Ez eddig bevalt.

én pedig time machinal soha nem mentenék főleg applet ismerve, mi lesz ha 3 év mulva ezt is megunja és ott leszek 2TB adattal. amugy ha valaki kiváncsi az olaszországi nyaralásomra meg a sirályokra vigye :D

amugy ettől függetlenül én is mentek hetente külső vinyóra (az az adat ugyan abban a lakásban megvan 3szor nem sokkal van nagyobb biztonságban mint ami csak egyszer van meg)

Nem ertem az aggalyodat, a Time Machine nem egy zart formatumu binaris adatbazis. Siman ki lehet nyerni belole az adatokat meg Windows alatt is:

Nagyon regen hasznaltam beismerem akkor nem tudott meggyozni (a logika higy azt kell kivalasztanom mit ne mentsen nem pedig azt hogy mit, gaz volt). Annak idejen egy alaplap cserenel mar komoly bajok voltak, es nekem nincs szuksegem arra hogy mindent tobb peldanyba mentsen valtozasonkent. Tokeletesen kiszolgal otthonra az arrsync es mosmar a kepeim felhoben.

A TimeMachine nem tökéletes. Legalábbis visszaállításkor sokszor volt probléma sok embernél nálam is. Kicsit tényleg gáz az, hogy azt kell kiválasztani mit ne mentsen, de be lehet állítani jól. Én csak a felhasználói fiókomat mentem, azokból is ki van véve jópár mappa (pl Steam telepített játékai), és így bármilyen gépre való átálláskor nem lesz gond, csak a programokat kell újrarakni. Az meg nálam nem tart sokáig. Viszont van előnye a TimeMachine-nek. Pl a programozók beépíthetik a saját szoftverjeikbe és ezáltal meg lehet oldani, hogy alkalmazás szinten látod mit állítasz vissza, nem pedig csak hasraütéskor kiválasztani egy időt, amikor valószínű jó volt.
Pl én egyesével állítottam vissza régen a névjegyzékbe adatokat (és nem egy egész adatbázist valamilyen időről), amikor egy régi telefonnal való szinkronizálás adatvesztéssel járt…
Ettől függetlenül egyetértek azzal, hogy ha egy lakásban van az összes mentés, akkor az sokszor semmit sem ér. Az csak arra jó, ha tönkremegy a gép, akkor visszaállítható legyen rögtön az összes adat. De a ház leégésekor, betöréskor már mit sem ér.
Talán a legbiztosabb az, ha a házunkon kívül legalább két különböző földrészen van egy-egy teljes mentés :D

Akik szivnak a Time Machine-nel, azok tobbnyire az ujratelepites utan, utolag probaljak visszarakni az adataikat. Kozvetlenul a telepiteskor add oda neki a backupot, akkor nem lesz semmi gond.

En akkor adtam fel a Time Machine-t mint fo backup megoldast, amikor megdoglott a vinyom, es a visszaallitasbol par file hianyzott.
Nem appok, meg ilyenek, a munka konyvtarambol par forras valahogy elkeveredett… Persze nagy resze megvolt, de nem mind.
Szerencsere akkor sem a TM volt az egyetlen, es azota is hasznalom a TM-et, mert tok jo korabbi verziokat visszaszedni - tudom, VCS, de a tm automatizmusa kenyelmes.

Ez az, hogy amikor nekem gondom volt, akkor telepítés közben nem tudtam neki megmondani, hogy ott a TimeMachine vinyón a fiókom, állítsa azt vissza. Ez már többször megtörtént.

De ha már backup, fentebb javasoltam a crashplan-t. Van nekik ingyenes backup verziójuk, ami tud incremental backupot saját vinyóra (és más számítógépre, amin szintén fut a crashplan programja).
https://www.code42.com/store/

A SuperDuper is tud magatol rendszeres incremental backupot csinalni, ha a TM-ben nem bizol.

Én az egész gépre az időgépet használom, abból bármilyen apró rendszerfájl is kinyerhető, ha egyszer kéne. Párhavonta CCC vagy SuperDuper. A munkákat viszont külön kezelem, a ChronoSync menti naponta, azt a vinyót viszem magammal mindig mindenhova. Time Machine többször megszívatott azzal, hogy nincs jogosultságom megnézni a fájlokat. Ilyenkor másolás, jelszómegadás, permissionbasztatás (ami egy pár gigás állománynál elég kellemetlen tud lenni).

Szóval munkára szerintem ChronoSync.

Ha már itt tartunk, hogy ki mit használ: Time Machine-nel mentem az egész gépemet néhány naponta, van, hogy hetente jut eszembe. De a képeimet Flickr-en tárolom, a gépemen nincs is. Az összes programozási projektemet pedig a bitbucketen, aminek ugyebár további elényei is vannak. Egyedül az Asztal tartalmát jó időnként menteni, mert néha előfordulnak ott fontos fájlok, valamint a Documents mappám nincs most mentve. De abban meg nem tárolok annyira nélkülözhetetlen dolgokat. Ja és az iWork dolgaim meg ugyebár a felhőben vannak (valahol). Szóval van egy csomó dolog a gépem, ami nem annyira fontos, arra használom a Time Machine-t. Arra jó, hogy ha kell, akkor lehet meglesz :D De volt olyan, hogy valamilyen projektet csak és kizárólag onnan tudtam visszaállítani…

Archiválásként időnként rámentenék egy külső vinyón lévő, már létező archívra. Nézze meg, hogy mi változott, ami változott, azt írja felül, az új fileokat másolja át, egyébként ne nyúljon semmihez. Erre a feladatra mit ajánlotok? Mindezt grafikus felületen, mert Terminallal nem tudok/merek/akarok vacakolni.
///a Carbon Coy Cloner “SafetyNet” folderekbe rakja át a felülírandókat, a sima másolással meg nem lehet teljesíteni a fenti feltételeket (vagy csak én vagyok béna) ///
Ti mit használtok? CCC, SuperDuper, ArSync? Pontosabban én - egységsugarú felhasználó - mit használjak szerintetek erre a célra? Tökegyszerű hülyebiztos, Nem felhő alapú megoldás kellene. Köszi!

Én CCC-t használok: a rendszerlemeznél “all files”, a munkáknál “some files” + “protect root level items” (SafetyNet off) beállítással.

1 kedvelés

Kösz Titi!
Közben utána nézetm, és több oldalon ajánlották a GetBackup Pro-t. Azzal van tapasztalata valakinek?

Arsync nalam, es manualaisan is mentek idonkent a legfontosabb cuccokrol nas-ra. A nas pedig egy baratomhoz isnment (az ove pedig az enyemre).

1 kedvelés

Én ezt vettem most pár dollárért (bundle volt, gondoltam kipróbálom): https://www.intego.com/mac-protection-bundle#app-3151

Elég kis egyszerű, nem rossz. Benti gépemen ChronoSync van, az is jó cucc, de asszem drága.
Régen használtam CCC-t és SuperDupert is, mind tudja, amit szeretnél, bátran válassz ár és UX szerint.

1 kedvelés

time machineban hogyan lehet beállítani hogy mennyit tartson meg visszafelé?

úgy tudom nem lehet, mindig az első mentése az első… és folyamatosan a tárhely méretétől függően törli a legrégebbit és ment el újabb backup-ot

1 kedvelés

Igen közbe én is erre jutottam. Ez sajnos nekem így nem felel meg. Kényelmes lenne a dolog ha simán csak annyit foglalna mint a vinyo amit ment.

akkor neked nem a time machine kell. próbáld Lacie backupját (korábban Silverkeeper)

1 kedvelés