Fenntarthatóság

Őszintén, most nem dühöngök. Nem olvasok már évek óta pletykákat a közelgő Apple eszközökről és szoftverekről, így nekem minden újdonság volt itt. De ez a mai este nem volt semmi más, csak számháború. Volt, hogy csak pörögtek a számok, ez most 4 akármi, kétszer annyi mint tavaly, ez meg már 6 valami, ami hihetetlenül megkönnyíti a bármit! Az se tudtam ki kivel van.
De igazából én ki vagyok békülve ezzel, de szerintem nem kell minden évben megváltani a világot.
Egyedül új M chipes “Pró” Mac bemutatása hiányzott, de erre hátha megint szentelnek egy külön esemény rövid időn belül.

1 kedvelés

Összefoglalom a lényeget: a telefonban mostantól 64 helyett 128 GB az alap tárhely, ugyanannyi pénzért. Új videófelvételi mód. Másképp néz ki az óra.

Jah, sima iPad is 64GB tárhelyről indul 32 helyett + jobb kamera (több funkció, jobb “számok”) + jó egyel jobb proci. Mondom: számháború. Na jó, kapott egy true-tone kijelzőt, azaz a kamerán kívül a kijelző is jobb, ez egy picit több, mint számháború.

a máshogy nez ki az ora az barokkos túlzás valljuk be :)) a designegek nem tulioraztak magukat a halálba, az uj kijelző miatt kissé más a megjelenése, de kb ennyi, szerintem,
tarhely meg kotelezo elore lepkedes a piacon,
amikor mar a fomufti marketinges azzal árulja a pro szegmensű 100% aluminium telefonjukat, hogy aszondja korrózió free, innen mar nem tudom hol van meg a vége a marketing bullshit pocegodrenek.
Ez az ‘ujdonsagcunami’ szerintem egy hoztak a minimális elvártat (tehát 2s leulhet), legalább a nagyfonók őszinte volt egy közelmúltbeli interjújában, amikor arról beszelt, hogy az Appel elég unalmas a vezetése alatt, legalább önkritikája van, illetve pusztán csak reálisan latja a dolgokat.

Lassan el kellene engedni ezt a dolgot, marmint hogy minden evben kiadnak valami par %-al tobbet tudo szemetet… ez a modell amibe a vilag belehajszolta magat mar egyaltalan nem fentarthato. Eleg szomoru, azt latni, hogy erre var az egesz vilag minden evben.
Raadasul vegtelen penzen ulnek, es ha akarnanak tudnanak ezen valtoztatni es befolyasolni az egesz iparagat, kezdesnek ha mondjuk egy eszkozt 2 evig gyartananak, es csak utana dobnanak ki ujat.

4 kedvelés

Példának okáért újból kitalálhatnák a user által cserélhető telefonakkumulátort, és a kicseréltet visszavennék valami kis aprócska, jelképes ajándékért. Ezzel például változtathatnák az egész iparágat. A telefont sokkal tovább lehetne használni.

4 kedvelés

Ami talán pozitív ebből a szempontból, hogy minden évben egy picit fejlesztenek, és nem éri meg folyamatosan új eszközt venni, bőven elég 3-4-5 évente, mert az már egy elég nagy ugrás. Most pl. egy iPhone 12-rol 13-rá váltani nem éri meg, ahogy Watch 6-rol 7-re sem.

Haha… (mar bocsanat)
De ezt a “nem eri meg valtani” felkialtast fogalmazd meg az amerikai szolgaltatoknak is - amikor gyakorlatilag ingyen cserelik 12-rol 13-ra a telefonokat.
Ez a vilag (nagy tobbsegeben) meg nem erett meg arra, hogy befolyasolja sajat magat egy termek felhasznalasi idejenek tekinteteben. A ripacskodas es a fogyasztas sokkal nagyobb ur.

1 kedvelés

ez állna az en mondandóm hátterében is ;)

Miert baj egyebkent, ha valaki evente cserel? Marmint, senki sem tart fegyvert a fejedhez, hogy neked marpedig most cserelned kell.

Nem tudom pontosan hogyan működik ez a csere az USA szolgáltatóknál, de szerintem a használt készülékeket nem megsemmisítik, hanem vagy újrahasznosítják, ha olyan állapotban van, vagy eladják használtként másodlagos piacokra. Így a szolgáltató gyakorlatilag többször is el tudja adni ugyan azt a telefont.

Mert az emberiseg belefullad lassan a szemetbe. 3-4 eves cuccokat dobalunk ki sw korlatozasok miatt, ugy hogy a hardware-ben levo szamitasi kapacitas meg ■■■■ minosegu programozas mellett is hosszu-hosszu evekig hasznalhato lenne. Az hogy ezek a k*rva cegek kiallnak es veregetik a melluket, meg keynote-ot tartanak arrol, hogy ok milyen zoldek meg a tobbi, kozben meg csak eldobhato javithatatlan sz@rokat gyartanak, amiket aztan minden evben ujrakezdenek. Ez itt a komoly baj, hogy az emberiseget arra kellene nevelni, hogy a veges eroforrassainkat lehetoleg minel jobban osszuk be.

3 kedvelés

Latod, akit erdekel a kornyezetvedelem, az majd nem fog cserelni, mert nem kotelezo. Akit nem erdekel, az pedig majd megveszi az ujat. Szerintem ezzel semmi baj nincs.

De az iparág szerepe és felelőssége (a rászoktatásban) ott van.

4 kedvelés

Volt egy iPhone SE 128 GB-s telóm. Építőiparban használtam speckó tokkal. Teljesen ellátta a funkcióját. 3 évet bírt az akksija. Hivatalos szervizben cseréltettem. Az új akksival közel nem volt már olyan jó.
Ezzel a beépítem fixre az akksit, pontosan a tudatos cserére ösztönzik a felhasználókat. A telefoncsere során nem csak egy akkumulátor, hanem komplett telefon hulladék keletkezik. Még akkor is, ha esetleg tovább értékesítik.
Ha annyira környezettudatosak, és befolyással bírnak az iparágra, akkor a user részéről cserélhető akkumulátor és a használt, tönkrement akkumulátor visszavételével egy hatalmas pozitívumot hoznának létre és az se lenne baj, ha divatot teremtenének vele.

3 kedvelés

Ha nem jo a csereakku, akkor vissza kell vinni. Az adatok ugyonugy kiolvashatoak belole, ahogyan az eredetibol (felteve, hogy tenyleg valodi, eredeti akku). Egyebkent, ha valaki most nem viszi el szervizbe mert tonkrement az akkuja, mibol gondolod, hogy venne masikat, ha ki tudna venni?

En szeretem a beepitett akkut, mert sokkal stabilabb a kontaktus. Anno, a Palm PDA-k utan (amikben be volt epitve az akku, pont ugy, ahogyan az Apple is beepiti most) elegge katasztrofa volt a Windows Mobile-os PDA-val az elet. Egy erosebb asztalrarakastol, vagy barmitol kepes volt a kiveheto akku elmozdulni, szoval nem latom, hogy hol a kiveheto akku elonye. Azota mar a tobbi gyarto is rajott, hogy ha nem lesz kiveheto az akku, akkor az sokkal jobb. Az egyik a biztos csatlakozas, a masik pedig a meret. A kiveheto akku sokkal nagyobb, mert igy magat a cellat is el kell latni minden fizikai vedelemmel, nem eleg a telefont.

A kornyzetvedelem hangoztatasa szerintem egy nagyon jo marketing mantra, ami igazabol senkit sem erdekel. Nem a beepitett akkuval van a baj, plane nem az iPhone eseteben, mert ott cserel akkut a szerviz normalis aron. A baj a tobbi termekkel van, mert iPad, Apple Watch es az Airpods eseteben egyaltalan nincs hivatalos lehetoseg az akku cserejere.

De szerintem ezeknek a feladatoknak a megoldasa elsosorban nem a gyarto feladata. Marmint, ha en lennek a gyarto, en nem foglalkoznek a kerdessel, mert nekem ez igy jo. A szabalyozo testuletek feladata lenne (gondolok itt pl az EU-ra) kikenyszeriteni, hogy az alajuk tartozo teruleteken ne engedjen forgalomba hozni olyan eszkozt, aminel nem cserelheto az akkumulator, meghozza valami realis arban. Illetve, ugyonez a testulet tudna kikenyszeriteni, hogy a cegek a szervizeikkel is rendesen banjanak, tehat hogy ott is realis aron tortenjen a javitas. Csak ez nehez terulet, mert jogilag nehez megfogalmazni, hogy mi szamit realis arnak.

1 kedvelés

Ezert fulladunk meg lassan a szemetben, a szmogos levegoben, lassan kipusztitunk mindent magunk korul “mert nekunk ugy a jo”…

Na, csak ezen kellene valtoztatni!
…es akkor tenyleg jobb lenne

1 kedvelés

Majd lesz valtozas a profitert dolgozo cegek mukodeseben, ha a szabalyozo testulet valtoztat a szabalyokon. Ahogyan en sem valtoztatnek jelenleg, ugy az Apple sem fog, mert minek.

Nem akarlak megbantani, de pont ez a gond az emberiseggel, hogy keptelen hosszu tavon gondolkozni. Most meg persze, hogy nem gond, de a kovetkezo generacionak igenis komoly problema ez. Nem csak apple, hanem a tobbi sz@rhazi mamutceg is felaldoz mindent a befektetoikert es a profitert cserebe ami azert kell, hogy megtobb sz@rt tudjanak venni. Ebbol nincs kiut. A politika a gazdagok erdekeit szolgalja kb 2000 eve folyamatosan, ott biztosan nem lehet elerni azt, hogy megvaltozzon a gondolkozasmod. Az ilyen cegek mint az apple a tesla a google es a tobbi, viszont ha akarnanak komolyan tudnanak valtoztatni a vilagon. Eleg csak megnezni a smartphone piacot, hogyan alakitotta at az emberiseg eletet kevesebb mint 15 ev alatt. Itt errol van szo, a felelossegvallalasrol.

3 kedvelés

Ha nem jo a csereakku, akkor vissza kell vinni. Az adatok ugyonugy kiolvashatoak belole, ahogyan az eredetibol (felteve, hogy tenyleg valodi, eredeti akku).

Eredeti akksi volt és még sem volt olyan, mint a gyári eredeti, amivel a készüléket vettem anno. Nem bírt annyit napi szinten sem és élettartamban sem. A szervizben erre a válasz csak annyi: bele kell törődni, ez ilyen.

Nekem volt pár kivehetős akkumulátoros eszközöm és egyiknél sem volt probléma sem az érintkezés, sem más. Lehet túl jók voltak azok az eszközök.

A szabalyozo testuletek feladata lenne (gondolok itt pl az EU-ra) kikenyszeriteni, hogy az alajuk tartozo teruleteken ne engedjen forgalomba hozni olyan eszkozt, aminel nem cserelheto az akkumulator, meghozza valami realis arban. Illetve, ugyonez a testulet tudna kikenyszeriteni, hogy a cegek a szervizeikkel is rendesen banjanak, tehat hogy ott is realis aron tortenjen a javitas.

Amúgy az EU-ban van már ilyen jogszabály, csupán még nem igazán kezdték el bevasalni, de mit vár az ember egy impotens, puhapöcs galeritől…

A kornyzetvedelem hangoztatasa szerintem egy nagyon jo marketing mantra, ami igazabol senkit sem erdekel.

Igen. Elég nagy probléma ez. Ezen a sok meghülyített vásárló tudna változtatni és akkor a gyártók foglalkoznának ezekkel a dolgokkal. Végülis igazad van, mindegy, mert a környezetvédelem nélkül is max 4-5 generáció és úgy fullon lesz a Föld emberekkel, hogy az majd a kipusztulás felé löki az emberiséget. Nekünk meg mindegy, hogy szopatjuk le az utódainkat.

1 kedvelés