Fenntarthatóság

Ezt én sem értem, a szemetet nem dobjuk az út mellé, egyrészt törvény tiltja, másrészt nem “illik”. De ha nem lenne rá törvény (“szabályozó testület” nem rendelkezik erről), gondolom akkor sem dobnád az út mellé.
Ugyanígy a cégeknek is attól még mert valamire nincs szabály, nem biztos, hogy ki kéne használni, de ha már rájuk nem lehet számítani, akkor is mi fogyasztók, akik azért kicsit többen vagyunk, a saját környezetünkben megtehetünk minél több dolgot. Pl nem cserélünk évente telefont, aztán mentegetjük magunkat, hogy de az a munkához kell, és amúgyis megveszi vki a régit, ld. ismert “elektromos autós” youtuber.

En nem erzek ebben semmilyen bantast.

Miert akarna egy ceg onkent olyat tenni, ami anyagilag negativ iranyba valtoztatja a merleget? En biztos, hogy nem akarnek ilyet es szerintem te se. Ezt egy cegtol sem varom el. Minden cegnek egyetlen egy feladata van, nyereseget termelni. Ezt teszi az Apple, ezt teszi a Google ezt teszi a sarki zoldseges, de a mozi es a Tesco is. Ebbe nem fernek bele olyan nyereseget csokkento dolgok, mint a kornyezetvedelem. Akkor fog ez beleferni, ha valami kotelezo lesz. Illetve akkor fog meg ez onkent beleferni, ha ez nyereseget okoz. Pl az Apple eseteben a toltokocka es a fules kihagyasa nem okozott veszteseget es eladhato ugy, mint zold dolog. Ez egyebkent szerintem is zold, mert nekem is egy csomo folosleges fules es toltokocka van a szekreny tetejen, amire nincs szuksegem, tehat a letezese tenyleg pazarlasa volt az eroforrasoknak.

Szerk: Nekem, mint egyennek is az a celom, hogy nyereseget terlmejek a sajat kasszamban. Ebbol tudok ezutan javakat vasarolni. Szerintem mindannyian igy vagyunk ezzel.

En azon tul, hogy a szemet eldobasa/nem eldobasa is egy dontes valamint a keszulek megvasarlasa es nem megvasarlasa is egy dontes, sott, a “ceg” szamara is ugyonolyan dontes az, hogy jelentet-e meg ujat vagy nem.

Mi az amire itt nincs szabaly? Hozni kellene egy szabalyt, hogy nem lehet uj termeket a piacra bevezetni csak ketto evente? Vagy nem 2, hanem 4? En nem ertem, hogy milyen dolog az, amit a cegek kihasznalnak es nem kellene kihasznalniuk. Vagy ez csak cegekre vonatkozik? Mi a helyzet a kezmuves piacokra kijarkalo, otthon a negy fal kozott kezmuves pluss sundisznot kotogeto nenivel? O nem hozhat ki a suni melle pluss tengerimalacot? Vagy nem tehet a sunire kesobb szebb szemeket? szebb bajszot? Vagy legalabb 3 dolgot meg kell valtoztatnia, hogy mostantol azt arulhassa? Masabb ez a ketto dolog?

En nem tudom szokas-e mentegetozni, ha valaki megvesz valamit. En nem szoktam, mastol sem szoktam megkerdezni, hogy miert vette meg. Mindenki el tudja donteni onalloan, hogy mit vasarol illetve nem vasarol meg.

Nem tudom kire gondolsz az ismert, elektromos autos youtuber alatt.

Magánemberekre és cégekre más és más törvények vonatkozhatnak, de elég csak mondjuk az adózást megnézni, ott is óriási különbségek vannak.
Pl: Ha kelet ázsiában nincsenek vagy kisebb korlátozások vannak a szemétlerakással kapcsolatban, akkor ne az legyen a megoldás, hogy mint büszke amerikai cég szépen konténerre rakom az összeset és elviszem oda, hogy ők majd jól megfulladjanak benne, közben mindenhol az egyenlőséget hirdetem.
Szerintem egyértelmű, hogy a pluss sündisznót kötögető néni az nem “jókedvéből” kötöget alapvetően, hanem azért, hogy mondjuk a nyugdíját kiegészítse, ezért tőle ezt nem tekinteném problémának. (tudom a törvények nem így működnek). Nyilván szigorúan nézve lehet ez is környezetszennyező, de míg ő előállít 1 db-ot naponta jó esetben, addig valahol ázsiában a kis szorgos kezek összeraknak 300ezret naponta. (ez a profit miatt kiszervezett munka is megérne egy misét) Viszont ezt semmiképpen sem hasonlítanám össze egy olyan céggel, akinek csak a pénz számít (ezzel sem értek egyet, hogy minden cégnek csak a pénz számít, szerintem kisebb kkv-k esetén pl simán lehet, hogy nem csak pénzben mérik a sikerességet, hanem pl helyi iskolák/gyerekek/környezet stb támogatásában), gyakorlatilag annyi pénzük van, hogy már azt sem tudják, hova tegyék, ésszerűen már el sem lehetne költeni. Szerintem nagyon nem fogunk mi jól járni, ha mindent csak egy vadkapitalista szemlélettel vizsgálunk, és semmi nem számít csak az, hogy minél nagyobb legyen az összeg az excelben. A végén tényleg az lesz, hogy a pénzt kell majd megenni, de akkor már késő lesz.

4 kedvelés

“Reklámok parancsára kocsikra gyűjtünk, melózunk, hogy legyen pénzünk a sok felesleges cuccra. A történelem zabigyerekei vagyunk. Nincs se célunk, se helyünk. Nincs világháborúnk, se válságunk. A mi háborúnk szellemi háború, a mi válságunk az életünk. A tévé elhitette velünk, hogy egy szép napon milliomosok, filmcsillagok és rocksztárok leszünk. Pedig nem leszünk. Erre lassan rádöbbenünk, és nagyon-nagyon berágunk.”

/Fight Club/

Apu levetett iPhone-ja vagyok. Nem kellek már a gyerekeknek sem. Pedig ha a karcaim mesélni tudnának… :)

4 kedvelés

(Én levetett SSD-re gyűjtök az azonnali kérdések topikban)

1., Ha most nem kotelezo es nem fer bele, akkor egy torveny hatasara mar belefer? Mi valtozik azzal a profitoldalon? Ez nekem nem all ossze… Ez nem torveny vagy szabaly kerdese. Ez szemlelet kerdese. Azon elkotelezodese, hogy gondolok arra mi tortenhet 50-100-150 ev mulva. Mi tortenik az utodaink eletterevel.
2., A kornyezetvedelem, a felelosseg nem merheto profittal. Ezeknek eredendoen nem nyeresegfuggo tenyezonek kellene lenniuk.
3., Tobb idot, energiat, kreativitast kellene fektetni a fejlesztesekbe. Olyan termeket kellene fejleszteni amire VALOBAN szuksege van fogyasztoknak. Teremtsenek olyan ertekeket amelyek megvasarlasara nem buzditani kell.
Majd ugyanezen termekek javitasat, frissiteset, ujrahasznositasat is a gyartonak kellene megoldania.

Igen, valoban dragabb lenne egy termek. De szivesebben aldoznek tobb penzt egy olyan produktumra, amelynek az eletutja kiszamithato es recycle. S a valaki majd megveszi es meg hasznalja az nem a recycle kategoria (mert utana az fogja kivagni a szemetbe).

Drágább? iPhone-nál is drágább? :slight_smile:

1 kedvelés

Csak az IT-t nezve hardware-s szinten olyan eszkozeink vannak aminek a szamitasi kapacitasa ha rendes programozassal tarsulna, akkor hosszu-hosszu evekig hasznalhato lenne. Szerintem egyszeru a keplet, ugyanis at kellene allni az eldobhato szemet helyett, a tartosan hasznalhato es javithato cuccokig. A kiesett beveteleket pedig lehetne potolni azaltal, hogy a minosegi software-ert fizetunk, akar elofizeteses modellben is, havonta kis osszegekben. At lehetne allni a rolling release-re es egyszerre megszunne ez a hulyeseg, hogy evente uj OS kell. Kicsit mas oldalrol kellene csak megkozeliteni a dolgokat, es a vilag jobb hely lenne. Ha nem evente adnanak ki uj OS-t mindenre, akkor sokkal tervezhetobb es minosegibb kod keszulhetne, amit aztan lehetne optimalizalni a regebbi eszkozokre, es nem erobol hw-val kellene megoldani. Ma rohogve lehet altalanos felhasznalasra hasznalni 8-10 eves gepeket. De az hogy software-sen tesszuk hasznalhatatlanna a regi eszkozoket csak azert hogy ujat gyarthassunk a jelenleg elerheto eroforrasaink mellett rohadt nagy luxus.

3 kedvelés

Ez is egyfajta szoftvercsapda.

Áthoztam a beszélgetést egy külön topicba

3 kedvelés

Az tény, hogy a cégek maguktól nem fognak a saját érdekekkel, profitjukkal szembe menni és csak azért fenntartható eszközöket kihozni, mert az rendes dolog. A cég érdeke az, amit a részvényesek elvárnak, hogy minél több profitot termeljen. A jelenlegi próbálkozások is csak annak az eredménye, hogy jó marketing.
Az nagyon tisztelendő, hogy vannak, akik sokáig használnak egyes eszközöket, de sajnos nem ez a norma. Túl egyszerű új készüléket vásárolni és a régit eldobni, becserélni, eladni, stb. Az nagyszerű, hogy ez egyre jobban középpontba kerül es egyre többen kezdenek erre figyelni, de legalábbis felfogni, miért számít a fenntarthatóság.
Viszont, ahogy írtam, a gyártók nem fognak megváltozni, amíg nem muszáj. És akkor lesz muszáj, ha törvény azt mondja.
Ha valakinek ez a téma számít (és remélem nagyon sokan vagyunk ezzel így), azután, hogy a közvetlen környezetünkben elterjedt a jó szokás, a legjobb, amit lehet tenni, hogy a lokális, illetve magasabb szintű döntéshozók tudomására kell hozni, hogy szükségesek azok a törvények, szabályozások, amik elősegítik a fenntarthatóságot, mert különben az egészéből nem lesz semmi.

Egy nagyon jó kezdeményezés szerintem a Framework notebook, amit teljesen az újrahasznosíthatóságot teszi a középpontba. A notebook legtöbb eleme a felhasználó által könnyen cserélhető, a partok szabadon cserélhetőek és később, ha újabb komponensek jelennek meg, azokra lehet cserélni, nem kell az egész notebookot lecserélni: https://frame.work/
Teszt videók: A COMPLETELY Upgradeable Laptop? - Framework Laptop Review - YouTube
Framework: A Laptop Designed to be Repairable? - YouTube

2 kedvelés

A fogyasztók hosszú és kitartó “nevelés” után lettek olyanok, amilyenek ma – a törvényhozók pedig a világcégek zsebében vannak. Tudom, egyszerűsítés.

A törvényhozók (elméletben) a lakosokat szolgálják, szóval elég nyomással, hangerővel el lehet érni változást.

Jah az egyik legjobb pelda a donteshozok alkalmassagara az egesz villanyautos baromsag is… nem annak kellene lennie a megoldasnak hogy a diesel-t betiltjuk/ellehetetlenitjuk. A modern diesel autok rendelkeznek az egyik legjobb hatasfokkal. Persze a varosokbol ki kell tiltani, de hosszu tavon nincs alternativaja jelenleg. Aztan az autoipar a masik ilyen csodaja, hogy a mindenre teljesen alkalmatlan 2,5 tonnas SUV-ok valtjak le a praktikus es konnyu autokat. Majd ezekbol epitunk elektromos verziot es elmondjuk hogy mennyire is zoldek vagyunk. A 2000 evekben egy turbodiesel kombi 1500kg-t nyomott es 1000km lehetett menni 1 tank uzemanyggal, ugy hogy a fel ikeat a csaladot kutyat es macskat is bepakoltal. Most egy felfujt golf meretu SUV 2000kg es orulsz ha 600km-t el tudsz vele menni. Majd jott az isteni szikra es ezekbe az alapbol 2 tonnas szarokba rakunk meg 1 tonna akksit es igy teljes feltoltessel akar 350-400 km-t is tudnak menni felteve ha nem hasznalsz hutes/futest es nem mesz ki vele az autopalyara. Az pedig mar csak hab a tortan, hogy ezeknek az energiat szenbol allitjuk elo. Mindezt politikai alapon a kornyezet vedelme erdekeben.

Németország egy nagyon jó példa. Leállították az atomerőműveket, aztán tiltakoztak az erdőírtás miatt. Alattuk van a szén, amivel a szénerőműveket kellene etetni. A “zöld” energia (nap és szél) kb. több problémát okozott eddig, mint amennyi hasznot. De nem probléma, francia atomerőművekből lehet villamos energiát venni. :)

Kikáltották a diesel autókat (is) ellenségnek, miközben sokkal jobb mutatóik vannak, mint a benzines társaiknak. Elég csak a katalógusokat megnézni. Ezt tényleg nem értem. A 30-40 éves traktorokat hasonlították össze a mai benzines személyautókkal?

A másik nagy agyrém az autók kitiltása bizonyos területekről, legfőképpen a belvárosokból. Állítólag ausztriában csináltak ilyet (talán Wiener Neustadt), szép lassan kihalt a belváros. Ott lakó ismerősöm szerint a polgármester könyörgött az utolsó élelmiszerbolt tulajdonosának, hogy ne zárjon be…

Ez amúgy érdekes. Nekem most van egy szeretett, 28 éves VW Transporterem 1,9 szívódízel. Patent a motorja, doxa óra járása van és ténylegesen nincs még a motorjában 300.000 km. Mindig figyelem, ha megyek, ereget e pl füstöt és meg kell mondjam nem igazán, még gyorsításkor és emelkedőn való menetnél sem. Persze nem egy rakéta, de nekem nincs szükségem rakétára. Viszont nagyon sok, sokkal fiatalabb autó megy el mellettem, a dízelek rohadt fekete kormos füstöt okádva, a benzinesek meg sokszor kékes füstöt húzva maguk után… A fene se érti ezt.
Az enyémen a kasznit kell rendbe vágnom, bár túl nagy problémák azon sincsenek. Aztán majd átépítem lakóautónak. Városokba nem is akarok menni.
Viszont példának okáért erre az elektromos autó dologra reagálva, már a cseh miniszterelnök is elkezdett az EU által kijelölt és dátumozott elektromos autókra átállás ellen felszólalni. Alig várja, hogy az EU Parlamentben Ő kerüljön az aktuális vezetővé és akkor újragondolást fog kérni ezügyben. Mert az elektromos autó se fogja elhozni a megváltást…

Ráadásul még jól is néz ki. :slight_smile:

Akkor most merjünk mar ra mi is jon azon a kipufogón es egy mai modern auton.

Meg lehet nezni, haza jövök Magyarországra es az ut felen olyan retkes az auto mint 1 ev alatt Ausztriában. Vagy meg lehet nézni a házfalakat. A magyar utakon levő járgányok felet gondolkodás nélkül bezúznám.
Persze most en leszek a rossz, de botrányos amilyen állapotok uralkodnak.
Az autózás nem velünk született jog!