Fenntarthatóság

Ez igy van… de ugye ez is visszavezetheto az eldobhato szemet kategoriaba. A gazdagabb eu-s nyugati orszagoknak az az erdeke, hogy a roman a magyar a szerb es a tobbi kivigye az orszagukbol a 10+ eves autokat amiket mar nem akarnak megjavitattni mert magasak ra a kornyezetvedelmi adok es az emisszios alkatreszek uj ara vetekszik az auto jelenlegi ertekevel. Aztan a balkani orszagokban pedig visszatekerik a km-t, kidobalnak belole mindent atirjak az ECU-t es kesz is. A magyar parasztnak meg pontosan erre van igenye, es boldog mert van egy 10+ eves nemet premium autoja amiben ora szerint csak 210e km van. Igazhogy egy euro1-es normanak nem felel meg, de ez van. Ebben viszont a magyar kormany a hibas, hogy ezt jogilag lehetove teszi. Ha komoly felelossegrevonas tortenne ebben par ev alatt kikopna az osszes ilyen, de ezt egyik kormany se meri bevallalni, ugyanis a magyar autok 70% szerintem nem kapna ujra forgalmi engedelyt, ha komolyan vennek a szabalyokat… abbol pedig biztos jo nagy hiszti lenne. Ismet egy ordogi kor.

Azért a “nyugati” államokat sem kell félteni. Kitalálták, mivel a benzin és a dízel környezetszennyező, vegyen mindenki elektomos autót, az ottani masinákat pedig eladják harmadik országba, mert ott nem szennyezi a környezetet. :)

1 kedvelés

Persze, ugyanaz mint az a story mint iphone-nal, csak ott kontenerbe rakjak a nem javithato szemetet es kiviszik afrikaba/azsiaba, ott a paraszt mondjuk kiszedegeti belole azt amit meg hasznositani lehet aztan a tobbi erosen szennyezo alkatresz meg hegyekben all. Aztan amikor nagyon meleg van akkor meg kigyullad magatol es eg par heten keresztul.

“Hány éves vagy, királyfi?” :)

Ez igaz, de az utakon futó állomány töredékét képviselik.
Lehet, hogy én is vennék új autót, ha lenne rá keret, de nem dízelt, mert a szagát sem bírom (és keveset autózom).

Solar az ADAC megmért egy régi állólámpás dízel mercit, jobb értékei voltak, mint némelyik új kocsinak.

Személyautóban igazat adok, de tehergépkocsiban nem biztos, hogy örülnél egy benzines ZIL-nek 100L/100km-es fogyasztással :D:D :smiley:

Talán tavaly néztem egy filmet a dízel vs benzines dologról, érdekes módon az jött ki, hogy a benzines rosszabb mert sokkal kisebb szemcseméret van a kipufogógázban mint a dízelnél, ettől fogva károsabb, mert hamarabb felszívódik a szervezetben akár a szemen keresztül is, de ajánlom még Hanula Barna mérnök előadásait az autós témában, meglepő dolgokat tud mondani néha.

1 kedvelés

Elhitted?
“2% of PM10 emissions are from gasoline exhaust and 20% from diesel”
Részecskeméret szerint ugyan nincs részletezve, de:
PM10-1
“A detailed investigation of Oberhausen as a representative emission hotspot showed that 91% of road transport nitrogen oxide emissions are produced by vehicles that use diesel fuel and 9% from vehicles with gasoline fuel, while gasoline vehicles account for 43% of the total distance driven and diesel vehicles for 57%. With respect to particulate matter emissions in the urban area of Oberhausen, 29% are produced by gasoline vehicles and 71% by diesel vehicles. However, only 22% of particulate matter emissions are exhaust emissions, while 78% are produced due to the abrasion of tires, brakes and the road.”

Meg is vagyunk áldva a rengeteg lepukkant furgonnal…

gondolom azért mert több a dízel.

EUROPEAN UNION
Passenger cars benzin 52,9 % Diesel 42,3 %
Light commercial vehicles benzin 7,8 % Diesel 89,5 %
Medium and heavy commercial vehicles benzin 1,3 % Diesel 97,8 %

Forrás: https://www.acea.auto/files/report-vehicles-in-use-europe-january-2021-1.pdf

Talán ha nem utaztatnánk (annyit) pl. a PET-palackos ásványvizet, stb.
Viszont az előző hozzászólásomban említett 22–78-as arány nagyon jól mutatja, hogy elsősorban a megtett kilométereket kell csökkenteni!

2 kedvelés

ha már környezetvédelem… az én szakmámban (építészet) valamilyen módon már bejött a fenntarthatóság az életciklus vizsgálatával. és itt bejönnek a kérdések. tegyek-e extra hőszigetelést egy olyan házra, ami konténerből épül és csak egy évig lesz használat alatt (pl munkásszálló). vagy egy olyanra, amit 3 hónapig használnak (nyaraló). mert ezekben az esetekben a ráfordítás minden esetben kalkulálható a gyártási költségekből és az ebben lévő energiafelhasználásból.

Ha ezt végre bevezetnék a gépjárművek esetében, kiderülne, hogy azok a gépjárművek, amelyeken 5 év után fődarab cserét kell végezni, sokkal környezetszennyezőbbek, mint a 40 éves lada.

amire meg nagyon-kurv@ra-mocskosul mérges vagyok, az a pillepalackos “ásványvíz” meg “szóda”. az összes családapát és családanyát kedvem lenne lapáttal tarkón vágni, akik 8-10 zsugorfóliányi vizet viszik haza a panelba és utána b@sszák kis az üres műanyag palackot. nekem mondhat bármilyen okosat ez a szentkirályis baloghlevente, mint cápa, de lassan az ő érdemi tevékenysége folytán az igazi cápák műanyag szemetet fognak enni. bizonyára van az a helyzet, hogy meg kell venni a palackos vizet (én ilyent nem tudok mondani), bár egy jó kulacs már mindent megold
holott egy víztisztító ma már nem egy nagy összeg… és tízezrednyi a víz költsége. én a munkahelyemen is bevezettettem a vízszűrőt, kancsót, üvegpoharat.

még valami… a műanyag palack újrahasznosításával (kínai póló) csak szétaprózzuk a hulladékot. nagy szemétből mikroműanyagot gyártunk.

7 kedvelés

Akad jó sok, valóban. De érdemes a tömegközlekedésben használt buszparkot is megnézni. Némelyik, amikor egy megállóból elindul, a babakocsiban ülő gyerekek olyanok lesznek a buszok kormos füstjétől, mint egy kéményseprő.

Amúgy nem rossz az elektromos autó, városokba ideális lenne, mert nem tolja tele a levegőt semmilyen, a fenti táblázatban felsorolt káros részecskével. Legutóbb, mikor Pesten jártam béreltem elektromos autót (az enyémet meg letettem egy P+R-ben) a GreenGo-nál és azzal közlekedtem. Nem mondom, hogy olcsó volt, de élmény volt.
Sajnos a jelenlegi felhozatal és ár viszont rohadtul nem biztosítja, hogy nagy tömegek, rövid határidőn belül átáljanak az elektromos meghajtású autókra. Nálunk meg pláne nem, amikor mindenki annyiért akar kocsit venni, amennyiért egy levedlett 2012-es MBP-t lehet venni. Másrészt manapság már a családok zömében van legalább 2 gépkocsi és nem feltétlenül nagyzolásból, hanem mert apuka megy jobbra dolgozni jó messzire, anyuka meg tök más időben balra, szintén tök messzire. Ha ehhez még hozzájön az is, hogy adott pontra a munkahelyektől nincs értelmes alternatíva a közlekedésre, akkor totál érthető a családi gépjárműpark, még ha az “roncsderbi” kategóriába illeszthető.

A totális átállás szerintem nem kivitelezhető, pláne, hogy alig van olyan elektromos kocsi, amelyikkel nyugodtan elindulhatsz BP-ről mondjuk Kőszegre és még haza is érsz vele.

Ha lenne felesleges 8 millám, itthonra, a városba biztosan vennék egy új Fiat 500e-t, mert a városba rohangálni, boltba elugrani, gyerkőcöket suliba, edzésre vinni világbajnok lenne amellett, hogy szeretem a Fiat 500-as típust. Sajnos nincs 8 millám csak úgy és még annyi sincs, hogy az esetleges másfélmilliós állami támogatással könnyítetten vegyem meg. Talán mire az asszony is nyugger lesz, már gyártanak annyit ezekből az elektromos autókból, hogy az áruk mérséklődik. Azonban a kisördög bennem is bújkál, hogy környezetvédelmileg ne kérdezzem meg, hogy ok ok, a kocsiból kikerült, lecserélt cellák energiatárolóként tovább funkcionálnak, de utána? Ha már onnan is le kell cserélni? Na akkor mi lesz, mert az akkumulátor cellák se túl környezetbarát hulladékok?

Szóval nincs mese, tényleg vízzel kell hajtani a kocsit :smiley:

1 kedvelés

Azt is megmagyarázhatnád, hogy miért kell egy Teslába 500 lóerő! :)

na ez jó kérdés, minek egyáltalán személyautóba 200-nál több?

:slight_smile:

1 kedvelés

Aha persze :).
Tálaltak olyat amiben jobb volt maradjunk ennyiben.

Es a 30 ev alatt csak az a par szaz liter motorolaj? Vagy eppen az a rengeteg energia amivel az üzemanyagot eloallitjak?

Az aksi ujra felhasznalhato, mire ez valodi hatalmas problema lesz mar anyagilag is meg fogja erni.

Ezt magyarázza el Elon Musk. Nem vagyok Tesla fan, csupán az űrtémáját kedvelem Musknak.