iMac 27" 5K 2020 frissítés (upgrade SSD, processzor, stb.)

Kedves Fórumtársak!
Ha nem így és nem itt kellett volna új témát nyitni, akkor elnézést érte, most járok erre először. Jelezze valaki, s törlöm. Segítségre lenne szükségem, mert nem kapok világos és egyenes választ még magától a hivatalos szerviztől sem. HIVATALOSAN NEM a legutóbbi válasz.

2021 óta vagyok Mac felhasználó, de még mindig tanulom, s próbálom értelmezni az egész Mac rendszert. Szerettem volna frissíteni a gépet, de számos problémával szembesültem. Azt már sikerült kideríteni és biztosan állítható, hogy a tárhely nem bővíthető, ugyanis integrált.

Ami a kérdés most, hogy mi a helyzet a processzorral? Szeretném cserélni, s odáig már eljutottam, hogy a tokozásra, TDP-re, illetve a processzor szériára kell figyelni. Az én gépemben egy i5 10500 processzor van, LGA1200, 65W TDP, illetve Comet Lake. Ennek csakis két processzor felel meg: i7 10700, valamint az i9 10900. A YouTube csatornán láttam, hogy minden további nélkül cserélik, azaz frissítik a gépet, de a tegnapi napon az Apple szervize határozottan kijelentette, hogy ez nem lehetséges. Most para van, mert ugyan lehet, hogy cserélhető, frissíthető, de később felrobbanok vele, lefagy, kisül, stb. Tudna nekem valaki segíteni, akinek van már ebben tapasztalata, hogy akkor most lehet vagy sem? Ajánlott vagy inkább ne? Ezer köszönet minden hozzászólónak.

Az Apple szervize a hivatalos gyari szamok szerint, 1 alkatresznek tekinti az alaplapot es a CPU-t.

Az a proci, amivel az Apple is szallitja a gepet, az tutira biztos, hogy megfelelo lesz (ez edig minden esetben mukodott). Az itt levo tablazat alapjan, a 2020-as evben, 27"-es kijelzovel 3 modell is letezett, ezekben i5-10500, i5-10600, i7-10700k volt. Az i5-10600 es az i7-10700k-s modellt lehetett i9-10910-re upgradelve kerni. A 10500 es a 10600 az 65W TDP, mig a 10700k es a 10910 az 125W TDP. Az biztos, hogy a 10700k gyari hutese, az el fogja birni, a 10910-et. Szerintem, a 10500-hoz kisebb hutest pakolnak gyarilag, igy a 10500-at maximum 10600-ra cserelnem ki. A 10600 pedig lutri, de ugy gondolom, hogy mivel kerheto upgrade, igy szerintem abban is jo hutes lesz.

Kedves Czo!
Nagyon köszönöm a hozzászólást, ez azért nagy segítség volt. Bár a táblázat szerint az opció nulla, így asszem ez van akkor, nemtok mit tenni, marad az eredeti. Ennek fényében nem látom értelmét 10 600-nak, ahogy te is írtad. De, ha esetleg változik valami, akkor mindenképpen megírom személyes tapasztalataimat, mert lehet a jövőben segítség lehet mások számára. Még egyszer köszönök mindent.

Latni kellene a gepeket belulrol. A multban pl amikor, VGA-bol pl. tobb opcio volt, akkor csak akkor volt az erosebb VGA-hoz valo hutes a gepbe beszerelve, ha valaki kerte az erosebb VGA-t. Latni kellene egy olyan modellt szetszedve, amiben az erosebb cuccok vanak, es osszehasonlitani, hogy a tied is ugy nez-e ki. En nem ismerem mar sajnos, azt a gepet.

Ha 8 vagy 4 terrás az ssd akkor cserélhető. A többi méret forrasztott.
Venti méret: i5-től i9-ig ugyanaz. A TDP vezérléséről, ha egyáltalán van ilyen, lövésem nincs. Fun control progik vannak, én is használtam az 5.1 prón, anélkül geocentrikus pályára állt volna. Remélem tudtam segíteni.
Apple Part 923-03071
Manufacturer Part 610-0145, 610-0200, 610-0216, 610-00001, 610-00182, 610-00252, 610-00253, BSB1012HE-HM00, MG90321V2-C01C-S9A, MG90321V2-C052-S9A
iMac 27" A2115
Mac19,1 Retina 5K Early 2019: MRQY2LL/A (3.0 GHz Core i5)
iMac19,1 Retina 5K Early 2019: MRR02LL/A (3.1 GHz Core i5)
iMac19,1 Retina 5K Early 2019: MRR12LL/A (3.7 GHz Core i5)
iMac19,1 Retina 5K Early 2019: BTO (3.6 GHz Core i9)
iMac20,1 Retina 5K 2020: MXWT2LL/A (3.1 GHz Core i5)
iMac20,1 Retina 5K 2020: MXWU2LL/A (3.3 GHz Core i5)
iMac20,1 Retina 5K 2020: MXWV2LL/A (3.8 GHz Core i7)
iMac20,1 Retina 5K 2020: BTO (3.6 GHz Core i9)
iMac20,2 Retina 5K 2020: BTO (3.8 GHz Core i7)
iMac20,2 Retina 5K 2020: BTO (3.6 GHz Core i9)

Azt lenne jo tudni, hogy az alaplapon mas-e a borda illetve a hocsovezes, a vasarolt teljesitmenytol fuggoen.

i5

i7

i9
A2115-Logic-Board-3.6GHz-i9-580X-FCC-for-iMac-27-inch-Retina-5K-A2115-Mid-2019 Közepes

Kuksizzátok meg. Szerintem az i9 nagyon eltér, és nem tudom mire kell a gép de az a brutál teljesítmény felesleges.

Igen, az i9-nel mas a borda a ramslotok felett. Az i5-os, az 10500 vagy 10600? Mert a 10500 lesz itt a kerdeses, az a modell, aminel az Apple sem kinal upgradet.

Hú, az i5 3,1 alaplap száma: 661-16008 vagyis a 10500.
3,3: 661-16010
Ha rákerestek a képekre, nincs eltérés szemre.
Nos a mac recycling szerint a 16008-as lapkára ezek másznak fel:
3.6 GHz 10-Core Intel Core i9
3.8 GHz 8-Core Intel Core i7
3.6 GHz 10-Core Intel Core i9
3.8 GHz 8-Core Intel Core i7
3.3 GHz 6-Core Intel Core i5
3.1 GHz 6-Core Intel Core i5
Ámen, egy próbát megér, kb i7-ig, saját felelősségre :innocent:
Meg felrakni egy fun kontrollt- hátha.
Tecsőt nem néztem de ha mindenki vígan csereberélgeti akkor hajrá.

Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget. Abszolút nagy segítség volt minden hozzászólás. Időközben szétkaptam a gépet. Hát azért elmondom, hogy nem úgy ment minden, ahogy a neten vagy YouTube csatornán látni lehet. Az egész alaplap és minden cucc jóval lejjebb van süllyesztve a képernyő mögött, mint egy-egy videón látni, amikor 2020 évjáratú gépeket szednek szét. Persze, nagyjából azonos, de két három csatolóval több, csavarok és anyák lehetetlen helyeken, csavar alatt egy újabb csavar, a bal oldali hangszór rész nem vehető ki, a táphoz vagy három csatoló van, s még sorolhatnám. Full szívás az egész. A sima alaplapi elem is naná, hogy totál teljesen más, mint általában. Szerintem már az is csoda lesz, ha össze tudom rakni majd úgy, hogy működjön is. Andor által feldobott i5 kép egy az egyben az alaplap. Az egyik videóban arról beszélt az illető, hogy nem a tokozással van a probléma, hanem a TDP-vel. Arra kell figyelni. Éppen ezért szerintem egy i7 10700 max. s az életben nem nyúlok többé hozzá. Nekem full para. Amúgy 2021-ben vettem, vigyáztam rá, letakartam mindnen nap, s ennek ellnére nem egyszerűen volt poros, koszos. Igyeksezm lefotózni mindent, s ha valaki igényt tart rá, akkor nagy segítség lehet majd szerintem. Egyelőre itt tartok. Még egyszer ezer köszönet mindenkinek.

Olyan videót nézzél ahol cserélték és működés megy. Nem teker állandóan a venti? Én saját tapasztalat mac pro 5.1, izmos videó kártya, vagyis nagyobb W felvétel és megőrült a gép. Ventik téptek szét mindent, az oroszok erre rájöttek és van a free appjuk amivel dióda érzékelő szinten lehet szabályozni a hidakat és az rpm-et. Na ez a TDP probléma.
Lehet berakod az i7-et és ugyanez lesz, lehet nem. Lehet be tudod majd állítani pl ezzel a progival.mac fun controll
Kitartás.

Én inkább eladnám a gépet, most még jó áron ki lehet szállni belőle (egy-két év és nagyon nem) és vennék apple siliconnal gépet.

Ja, azon agyaltam én is, na de az új gépek is majdnem 100%-ban “integráltak”.

És? Ez nem 100%-ban az mégse nagyon tudod bővíteni ahogy elnézem :). Én egy inteles gépbe biztosan nem kezdenék már pénzt locsolni, amikor egy belépő m1-es mini összecsomagolja.

Ez a “dobjunk ki mindent ami 1-2 evnel idosebb” hozzaallast azert nem art idonkent felulbiralni. De ezt mar a “fenntarthatosagi” topicban mar elemezgettuk.
A masik oldalrol nezve, azt sem artana “kihagyni”, hogy aki ilyen eszkozt kivan vasarolni az meg a vasarlas elott dontse el milyen celra akarja hasznalni. Igy elkerulhetoek “csalodasok”.
Lehet lelepi az M1-es mini teljesitmenyben, de ha a legalapabb feladatokra hasznalja a halando, akkor egyaltalan nem fogja eszrevenni a kulonbseget. Igy ezutobbi esetben kiszolgalja a tervezett uzemidejet - anelkul hogy valamelyik fejlodo orszag szemettelepen vegezne.
De ami igaz, az igaz: utolagos “penzlocsolas” helyett jobb elore tervezni :wink:

Ki mondta, hogy dobja ki? Adja el es vegyen egy minit. Ha tunningolni szeretne gyanitom keves neki a telejsitmeny, vagyis nagyon nincs mas megoldas mint elore lepni.

Ertem a fenntarthatosagi oktatast csak jelen esetben hulyeseg.

Alapvetően igaz ez is, az is. Én magam is hajlamos vagyok inkább fejleszteni, cserélgetni, s nem azonnal kidobni vagy esetleg eladni. Ha már “mennie kell”, akkor inkább eladni, egyértelmű. Inkább az zavar, hogy ha időközben az ember tanul, fejlődik, előrelép és esetleg olyan szoftvereket használ a későbbiekben, amit a vásárlás pillanatában nem tud, melyhez egyre több memória kell, akkor sakk matt. Mondjuk pont a memórát lehet bővíteni…

Amíg nem léteztek az M-es procik, addig sem a legalapabb dolgokra használtuk. Az én munkám nagy részét egy G4-esen is meg tudnám csinálni, mert nem a gép a legfontosabb, hanem aki előtte ül.

Érdemes egyáltalán azért a +10%-ért „buherálni”?

1 kedvelés

Hát nem igazán. A véleményem az, hogy hétköznapi halandó felhasználóként teljesen felesleges buherálni, főleg ilyen kis vagy kevés plusz teljsítményért. Szétszedtem, majd gondoltam, mielőtt tovább lépek összerakom, mert elég macerás volt és nem maga a művelet, vagy műveletek, hanem a sorrend, s a tápnál nagyon, de nagyon ügyelni kell arra, hogy nehogy kinyírd. Viszont nagyon patikán össze volt rakva, minden szorult, alig mozdult meg, szóval nem volt egyszerű (12 órás játék). S első körben összerakás után se kép, se hang. Szívhédülést kaptam. Pedig minden egyes alkatrész, csavar, stb. pont oda került vissza, ahol volt. Majd megmozgattam a csatolókat, vezetéket, s helyre állt a rend. El sem tudom mondnai mennyire örültem. Persze, ha már szétszedtem mindent kitakarítottam, újra pasztáztam a processzort, új thermal padokat kapott a VGA, stb. Közben megkaptam a választ egy olyan szervizes sráctól, aki napi szinten dolgozik ilyen gépekkel. A válasz: csak a memória mérete változtatható, bővíthető. Sakk és matt. Most várom a ragasztószalagot, összedobom, s ennyi volt. Asszem többet nem fogom szétszedni. Igaz, így kevesebb kiadás, de ha csak egyszer nyúlok mellé, vagy leeseik egy csavar az alaplapra és zárlatot csinál, annyi.

Sajnos képeket nem tudtam csinálni, mert arra gondoltam ezt követően jön a processzor frissítése, újra szét kell szednem, s akkor lesz idő mindenről képet csinálni, dokumentálni.

Viszont szeretném mindenkinek még egyszer megköszönni a hozzászólásokat, segítséget. Köszönöm.