Konzumer router

Jelentos mennyisegu tapasztalatokkal tudom boviteni a Linksys WRT3200ACM routerrel kapcsolatos ‘elmenyeket’:

  • Van hozza egy mobil applikacio, de mar nem hasznaljuk. Teljesen osszezavarja a router szoftveret.
    A jelenseg az volt, hogy hiaba volt beallitva a parental control bizonyos eszkozokre, valamiert atengedte a hozzaferest (nemely letiltott eszkozre tiltott, masik tiltott eszkozt meg atengedte).
    Hosszas nyomozas kovetkezett, majd kisebb kilengesek OpenWRT es DD-wrt iranyokba. De ezek nem tartottak sokaig.
    Majd egy nap tok veletlen kiszurtam, hogy a mobilapp kikapcsolt parental control-t mutatott, de a webes felulet meg nem. Ettol a ponttol kezdve, hiaba configoltam a weben keresztul, egyszeruen nem akart megbizhatoan mukodni. Egyebkent effele hibakkal televan a linksys support oldala.
    Router sw reset kovetkezett, majd csak a webes config, mobilapp torolve es elfelejtve.
    Innentol kezdve tokeletesen mukodik.

  • szamomra sajnalatos, hogy a guest wifi-hez nem rendelheto ki-be kapcsolasi szabaly. Felesleges hogy egesz ejszaka menjen (nalunk).

  • a parental control a gyari sw-vel csak egesz oras intervallumokban allithato (meg lehet szokni). De legalabb jol mukodik.

Egyebkent a dlna szervere megbizhato es gyors. Meg ugy osszesegeben az egesz. Picit “almas” erzetem van. Nem bonyolult a config menu, atlathato es kezelheto. Az eszkoz teljesitmenye es sebessege kivalo. Amit igernek azt tudja is.

A ‘custom fw’-k mindig elvereztek valamin. Az egyikkel a parental control volt hihetetlen bonyolult, a masiknak meg a dlna szerver resze volt lassu, akadozo.
Igy vegul maradt a factory fw, de az aprobb hibai ellenere ez a legjobb.

Time machine mentest nem probaltam. Mar eleve ket kulon felhoszolgaltatonal vannak fent a kulonbozo munkaim, adatok…stb. Igy egyaltalan nem foglalkoztat ez a kerdes. A gepeken fizikailag mar csak az os van es az applikaciok.

Summa-summarum: nem tokeletes szerkezet, de a gyengesegeit mar kiismerve eddig legjobb es leggyorsabb (otthoni) routerem.
A fentiek tukreben egy egyszeruen, gyorsan es konnyen configolhato eszkoz.

En par napja csereltem le az Asus RT-n65u-t, mert mar kiszolgalta az idejet es viszonlag gyakran kellett ujrainditani.
Ismet egy Asusra esett a valasztas: Asus RT-AC66u-B1. Egyszeru beuzemeles, brutalis teljesitmennyel parositva. AP-nak allitottam be upc Connect box moge.
Gyari FW-vel 300/20Mbit/secet tudott, Merlin-HGG fw-vel viszont kimaxolta a szolgaltato altal adott 500/22Mbit/secet. HGG FW sokkal jobban konfiguralhato mint a gyari. Jelerossegre sem lehet panaszom, mivel meg overrideolni lehet a wifi txpowert eleg rendesen, meg van benne pluszban egy olyan opcio, hogy Maximum Coverage, ha azt bekapcsolom, akkor olyan 150 meteres sugaru korben stabil jelet ad (csaladihazas ovezetben).Mindent kimaxolva kb 42-44dbm a jelerosseg.
Parental controlt nem hasznalok, de eleg sok opcio van benne, ha jol lattam, es a kezelofelulet is egyszeru, atlathato.
Guest wifi szinten allithato konkret idotartamra, pl reggel 6-tol este 8-ig minden nep, de ugy is, hogy pl osszesen 2 napra
Mesh-t is tud, ha barmi anomalia lepne fel, meg mindig osszekothetem a regi Asussal.
Time Capsule mentesek is eszmeletlen gyorsak.
Szoval egy ideig meg megtartom ;)

Amplifi HD, nincs mit mondanom :DDD

Eljött az ideje, hogy a régi 2,4 GHz-es wifit nyugdíjba küldjem. 😀

A választás a Tp-Link Deco M4-re esett.
https://www.tp-link.com/hu/home-networking/deco/deco-m4/

Van belőle olcsóbb E4 is, de az csak 100 Mbites vezetékes kapcsolattal rendelkezik, szóval felejtős.

Annyi hátránya van, hogy összesen 2 db gigabites ethernet található rajta, így az itthoni vezetékes kliensek és az egymással való összeköttetés miatt be kellett iktatnom egy gigabites switchet is, ami évek óta porosodik a fiók mélyén. A wifi hibátlan, a mesh tökéletesen működik, végre a MacBook Air is simán jön-megy a lakásban, szakadás nélkül, a Time Machine mentés is gyors.

Webes felületen nem konfigurálható csak a saját Appjával, viszont otthoni környezetben elégséges ez is.

Lehet vennék routert. Ax miatt, bár nincs itthon csak 300Mb net, szóval annyira nem lenne fontos az ax, csak ha már veszek, akkor olyat vennék, ami tudja. Olyan 20-30eFt közötti sávban keresgélnék, nem adnék érte többet. Persze ami fontos az ax-en kívül a gigabites portok, USB és egyéb más sallang nem kell, max DHCP reservation és port átengedése.
TP-Link közül az AX23 és AX53-at néztem. Igazából azt sem értem, hogy mi a kettő közti különbség.
Asus RT-AX53U - itt a hátrány, hogy csak 3 lan port van, bár lehet beállítanám a Time Capsule-t, mint sima switch, így végülis elég ennyi port.
Mit ajánlanátok? Igazából mindkét gyártóról olvasok sok jót és rosszat is, nekem csak TP-Linkkel van tapasztalatom, azokkal nem volt gondom régebben.

Ha alapvetoen nincs problemad a jelenlegi eszkozzel, akkor en azt mondanam, hogy hagyd.
De kerdesedre a valaszom: en sosem biztam a privat adataimat ketes gyartokra. Tobbnyire mindig Cisco/Linksys termekekkel oldottam meg az otthoni verkeringest.

1 kedvelés

Igazából nem vagyok elégedett a mostani rendszerrel. Ez úgy néz ki, hogy modem módban van a szolgáltató routere, és mögötte Time Capsule van. Bár a szolgáltató eleve koaxon szolgáltat, és emiatt is lehetnek veszteségek, de nem tartom kizártnak, hogy a lassan 10 éves Time Capsule is hibás lehet a kapcsolat gyengeségében. Szóval a szolgáltató routere maradna modem módban, utána tennék egy újabb routert, és mögé simán “nashként” a Time Capsule-t.

Mik a tunetek?

Én eddig Asus-t preferáltam, de amit utoljára vettem az nem lett kedvenc, azóta pihole-osztja a dns-t es a dhcp-t is. Már csak a vpn van a routeren :confused:

1 kedvelés

Csak router kell vagy Wi-Fi is?
Sima routernek akár az ubnt EdgeRouter is jó lehet:

1 kedvelés

Volt olyan, hogy akár 10%-os csomagveszteség. De ez is csak néha, nem konstans. Most mérve 0%.
Amúgy konkrétan pl. PS-en lehet streamelni a játékot, amivel játszom haveroknak. Ott van egy teszt, hogy mennyire tudok streamelni. Piros - sárga - zöld sávok vannak, ha jól értem, és volt, hogy egyik mérésnél pirosban volt, következőben meg zöldben. Persze ez sokmindentől függ. Jah, és a PS természetesen kábellel van rákötve a Time Capsule-ra.
Most éppen kíváncsiságból teszteltem Speedtesttel, és meglepően gyenge méréseket kapok 5Ghz-en: 60-70Mb letöltés, 15-20 Mbit feltöltés. Ez utóbbi még nagyjából rendben is van, mert elvileg vagy 20 vagy 22 Mbit a feltöltés, de a letöltésnek 300Mbitnek kellene lennie. Korábban ugyanez az iPhone simán hozta a 200-240 Mbitet. Úgy, hogy közben semmilyen eszköz sem megy, nem töltök le, nincs film nézés, stb. Szóval ez most elég siralmas. Ja, és az új MBP is csak 50-60 Mbit/sec-et mért 300 helyett.
Meg kell néznem, hogy nem-e kezdték el használni az 5Ghz sávot, amit használok.

Wifis kellene. Néztem az Ubiquiti eszközöket, ennyi pénzt azért nem áldoznék rá. :slight_smile:

En le"szimatol"nam a belso halozatot. Elkepzelheto, hogy valamelyik eszkoz hibas vagy egyeb szoftveres/config dolog nem turja-e tele felesleges pack-okkal, call-al savszelt. De elsokent mindenkeppen a szolgaltato modemjen tesztelnem a kapcsolatot - illetve a ki-be forgalmat. Ha a modem optimalis RF parameterekkel uzemel (tehat megfelelo a DS / US jelszint es zajviszony), akkor mar csak a LAN felulet tesztelese marad.

Az az igazság, hogy nem ismerem, hogy milyennek kell lennie a jel/zajviszonynak. Van 24 csatorna, de nem tudom, hogy abból mindet használja-e vagy csak egyet, vagy felváltva… De azért elég sok hiba van, de az is lehet, hogy ez természetes.

Maga a wifi jel/zajviszony szerintem egész jó, ahol mértem, ott úgy emlékszem, hogy -60 körüli a jel, és -90 a zaj. Tx rate-nek 800Mbit feletti sebességet írt. Most egy szobával arrébb -70 és továbbra is -90 zaj mellett 500-600 mbit. Szerintem ez így rendben kell lennie, nem tartom valószínűnek, hogy a wifi jelszinttel van a baj.

De egyébként valószínű, hogy az lesz, amit mondtál, hogy szétszedem a hálózatot, és megnézem, hogy ha router módba van kapcsolva a szolgáltató eszköze, akkor mennyit mérek kábelen.

Ha sokat korrigal a modem, akkor az mar arulkodo jel. Magas nalad az RxMer ertek is. SNR nagyjabol rendben. Az RX-TX jelszint meg erdekes adat lenne. Amennyiben Vodafone elofizeto vagy … uhm, oszinte reszvetem.
Ameddig a modem nem kerul az optimalis uzemi tartomanyaba, addig szerintem nincs sok ertelme az uj routernek/AP-nak.

Esetleg:

2 kedvelés

Köszi, csak ez már drága, ennyit nem áldoznék rá.

Ahogy néztem, nem találtam külön RX-TX jelszintet, csak “Jelszint” nevű adatot. De ahogy nézem a 24 csatornából, 1 db 1-es értékű, 15 db 2-es értékű van, a többi pedig 3-as. És igen, Vodafone, de ezt még anno a UPC húzta be. Régebben UPC alatt még minden jobb volt, de az is lehet, hogy már csak megszépültek a régi dolgok. :slight_smile:
Viszont ennyire rossz eredményeket korábban sosem mértem. De mielőtt bejelentem a hibát, úgy is mérek egyet közvetlen az eszközről biztos ami biztos alapján.

Nagy valoszinuseggel RF hiba van (vagy az is). Viszont azt (eddigi tapasztalataim alapjan) varhatod hogy a vodafone kijavitja. A UPC sem volt valami penge ebben, de legalabb volt bennuk valamennyi hajlandosag.
Annyit megtehetsz meg az ugy erdekeben, hogy a modembe beerkezo koax csatlakozoit leellenorzod. Ne legyenek laza, hibas kotesek. Ennel tobbet nem tudsz.

Ettol fuggetlenul optimalizalhatod az otthoni halozatod, de nem ott van a doglott hal elasva.

1 kedvelés