Külső monitor nem ad képet

Van egy 2019-es MacBook Air-em, amit szeretnék összekötni egy külső monitorral, ami egy Acer v226hql. Ezt egy Usb-C-VGA adapterrel és egy VGA kábellel igyekszem megoldani. A kábel és az adapter jó, kipróbáltam egy windowsos gépen. Viszont a Mac-el se kép, se hang. Mit lehet ilyenkor csinálni?

Próbáld meg a HDMI portot.

Olyan port nincs a gépen. Egyébként a régebbi MacBook Air-emmel mini display-el és DVI-al teljesen jól működött.

Usb-c → HDMI-re gondoltam. Mivel a VGA analóg, ezért lehet, hogy a gép nem érzékeli, hogy rá van dugva valami.

Igen, ezt már hallottam, de a monitoron nincs HDMI, csak DVI és VGA. Erről az analóg dologról már hallottam, de akkor miért megy a másik géppel?

usb C - hdmi kábel - és egy hdmi-dvi átalakító a monitorba?

Akkor lehet, hogy veszek egy USB-C DVI átalakítót, csak azt gondoltam, hogy van valami megoldás ezzel az eszközzel is.

Köszönöm a válaszokat!

Az USB-C egy veszettul “univerzalis” csatlakozo, ami tartalmazza az ezeregyejszaka meseinek osszes csapdajat. Attol, hogy fizikailag USB-C, meg nem biztos, hogy kompatibilis. Az Apple gepeken Thunderbolt csatlakozo van, ami azt jelenti, hogy az USB-C csatlakozo kotelezo jelleggel tud (tehat atkapcsolhato) “DisplayPort”, “Thunderbolt” es “USB” valamint a tolteshez “PD” uzemmodba. Mas gepeken, tudhat a csatlakozo mast is. Pl., van ahol a “DisplayPort” funkcionalitas mellett “HDMI” is van, illetve, olyan is lehet, hogy az adott konfiguracio, tamogatja a “DisplayPort Alt Mode” nevu funkcionalitast is.

Ezutan meg kell nezni, hogy ami adaptered van, az valojaban micsoda. Tehat, hogy az USB-C melyik uzemmodjabol “csinal” VGA-t. Ezt tobb fele keppen is elerheti:

  • “USB” funkciot hasznalva, “DisplayLink” vagy valami ahhoz hasonlo modon csinal “VGA” dugot". Ha ilyened van, es tenyleg DisplayLink, akkor ahhoz letezik driver. Letezik mas, “USB” feluletu “VGA” adapter is, ott az adott chipet/adpatert gyarto oldalan kell szetnezni, hogy letezik-e driver Mac-hez.
  • “DisplayPort Alt Mode” funkcioval. Ilyenkor jelzi az adott konfiguracionak, hogy az USB-C port legyen atkapcsolva DisplayPort modba, majd a DisplayPort modban levo csatlakozonak jelzi, hogy kapcsoljon at VGA modba. Ezt egyre kevesebb eszkoz tamogatja (pl az Intel GPU-k sem tamogatjak mar a VGA modot par generacio ota), az Apple gepek a “Thunderbolt” funkcio miatt egyaltalan nem tudjak ezt tamogatni.
  • “DisplayPort” funkcioval, ugy, hogy atkapcsoltatja az adapter a portot DisplayPort modba, majd erre raultet megfelelo IC-ket, amik fizikailag atalakitjak a digitalis DisplayPort jelet a VGA-hoz szukseges analog jelle. No, ezek az atalakitok mukodnek.
  • “HDMI” funkcioval, a portot HDMI modba kapcsolva, majd erre egy megfelelo IC-t illesztve vegzi a jelatalakitast. Mivel a Thunderbolt miatt nincs HDMI, ezert ez a megoldas is kilove.

Ezen kivul a gyartok meg ezer meg egy aljassagra is kepesek, lattam mar USB-C - VGA atalakitot, amivel nem minden felbontas mukodott, szetszedve ert bennunket a sokk, hogy az belul egy “DisplayPort” to “HDMI” aktiv adapterbol, majd egy “HDMI” to “VGA” aktiv adapterbol allt (gondolom volt annyi folosleges chip a gyartonal a raktarban, hogy igy is megerte eladni).

Szoval, egy a lenyeg, attol, hogy valami USB-C, attol csak latszolag lett “egyszeru” az elet. Minden “USB-C” mogott el van rejtve a regen hasznalt csatlakozok garmadaja es csak akkor fognak tudni egyuttmukodni az eszkozok, ha mind a ketto oldal tartalmazza azt a csatlakozot, amit te az “USB-C” kepessegeibol kihasznalnal.

6 kedvelés

Köszönöm a kimerítő választ, nekem egy ilyen van: USB-C to VGA Adapter HQ | SL-180018-BK
Sajnos, ahogy nézem, nincs hozzá semmi driver. Na, mindegy, írtam a supportnak.
Ha jól emlékszem akkor volt egy MacBook Pro-m és azzal ment, igaz, egy másik monitorral.

Ezt a konkret termeket ugyan nem ismerem, de azon szoveg alapjan, hogy “iPAD PRO* COMPATIBLE” mennie kellene, noha a gyarto nem tudja leirni az “iPad Pro” nevet (ez lenne az elso into jel :D).

Ugyonakkor, ha jobban megnezed, elkezdi csattogtatni a buzzwordoket. A masodik into jel az kellene legyen, hogy “Plug & Play”, mert a PnP idestova legalabb 20 eve “halott” (ugyanis a PnP nem mas, mint a szakallas ISA buszon ulo eszkozok felfedezese es konfiguracioja, nem tobb es nem kevesebb, tehat nincs PCI PnP meg nincs USB PnP). Node, a 3. into jel, a “Kompatibel mit Thunderbolt 3(R)”, hiszen kizart dolog, hogy ebben a kis ■■■■■■■■■■ elferjen egy komplett Thunderbolt bridge valamint egy komplett PCI-E feluletu kulso videokartya :smiley: Tehat, nem lehet Thunderbolt 3 komaptbilis. Az USB 3.1 emlegetese pedig elvileg inkompatibilis a korabban emlegetett “iPad Pro” kompatibilitassal, ugyanis nincs olyan USB protokollt hasznalo megoldas, ami megy az iPad Pro-val.

Egy szo mint szaz, errol a termekoldalrol nem derul ki, hogy amid van az pontosan mi es pontosan hogyan mukodik :smiley:

En arra tippelek, hogy ez egy DisplayPort modeot aktivan VGA-ra konvertalo ize lenne es lehet van valami hiba a konfiguracios adatai korul es/vagy kellene neki egy fw update. De kb barmi lehet. Ha nem megy, ki kell kukazni es megnezni egy masik gyarto, masik tipusat.

1 kedvelés

Ugye ezeket én nem tudtam, csak vettem egy átalakítót, de legközelebb letesztelem, vagy legalább megkérdezem, hogy jó lesz-e a gépemhez.
Az fw update az átalakítóhoz kellene, vagy a mac-hez?

Úgy tudom, hogy az iPad Pro lightning áramköre tartalmaz egy USB3.0 controller chipet is.
Szóval esélyes, hogy erre támaszkodik az említett átalakító amikor azt írja, hogy iPad Pro compatible.

Szerk, kozbe latom, hogy ez nem az USB 3 sebessegre utal.

Ha jol megnezed az atalakitot, akkor ennek az egyik oldalan USB-C dugo van, a masik oldalan pedig VGA. Ha ez a cucc menni akar USB-C csatolos iPad Pro-val pl, akkor ennek “DisplayPort” funkciot kellene hasznalnia az USB-C port lehetosegeibol. De, ha “DisplayPort” funkciot hasznal, akkor nem lehet “Plug n Play”, hiszen nem letezik PnP USB es USB-C es DisplayPort felett, de ugyonigy nem lehet USB 3.1 sem, merthat DisplayPort. Pont ezert nem lehet Thunderbolt sem, mert Thunderbolton nem jon ki kep egyaltalan. Szoval itt a gyarto minden buzzwordot felhanyt, ami szerinte relevans lehet, hatha valamelyik bejon :smiley:

Hat a fene se tudja. Meg kellene ezt benchmarkolni. Ahogy hirtelen googleztam, senkit nem lattam, aki benchmarkolt volna. Probaltam keresni az App Storeban disk benchmarkra appokat. Talaltam is hirtelen kettot, mind a keto 0.99 volt, meg is vettem oket, de egyik sem tud external storageot benchmarkolni, igy kerhetek hozzajuk refundot. Benchmarkbol a neten csak ilyen “voodoos” benchmarkot lattam, ahol az idot figyelve meregettek. Namost en ezeket nem tartom megbizhato, reprodukalhato eredmenynek. Tehat lovesem sincs, hogy hogyan kene ezt megtesztelni.

Te tudsz valami app storebol letoltheto disk benchmark appot? Van USB 3-as SATA adapterem, ra tudok probalni tobb fajta SSD-re es HDD-re is (wd green SATA SSD-tol az Intel DataCenter Series SSD-n at minden van).

1 kedvelés

Szerintem az atalakitohoz. Nekem pl ilyen “HyperDrive Pro 8-in-2” van, amihez jott ki mar a multban firmware update.

Az itt a legnagyobb baj, hogy tul sok mindent gyomoszoltek bele a szabvanyba, tul sok dolgot hagytak opcionalisnak es tul sok gyarto probalja ki igy, ki ugy implementalni. Emiatt soha nem fognak megszunni a kompatibilitasi problemak. Ami eszkoz megy az egyik cuccal, az lehet, hogy nem fog menni a masik cuccal.

Ez egyreszt marha jo, de tenyleg fel kell csapni egy windowst az eprom irashoz? :expressionless:

Ha nem irta meg senki mas platformra, akkor igen. Ezt a toolt sem ok irtak, hanem a felhasznalt hardverekhez jaro cucc. Mas is, pl a StarTech is ezt hasznalja (drivers/downloadnal letoltheto izeben, ugyonez a windowsos flasher van).

Szerencsére írt a support! Angol nyelvű levelemre sikerült németül válaszolni: "Hallo Tamas,

Vielen Dank für die Nachricht.
Leider haben wir nicht die Möglichkeit, das Problem nachzustellen. Aber wir vermuten, dass es sich bei Dir um einen Defekt handeln muss, oder das man bei MacOSX separate Einstellungen nötig sind, damit der Monitor erkannt wird.

Gerne hätten wir Dir weiter geholfen."

Magyarra lefordítva: "szia Tamás,

Köszönöm az üzeneted.
Sajnos nincs lehetőségünk a probléma újrateremtésére. De gyanítjuk, hogy valami hibáról van szó, vagy külön beállításokra van szükség a MacOSX-hez, hogy a monitor felismerhető legyen.

Szívesen segítettünk volna."

Ha valami nem működik, olyankor én is műszaki hibára gyanakszom.

Harom dolog lehet:
Zarlat, szakadas vagy egyeb… :slight_smile:

Ahogy írtam, a windows-os géppel működik, tehát szerintem hardveresen rendben van. Most vettem egy USB-C DVI kábelt, remélem azzal menni fog.