Mac Pro (2009 early) felélesztési kalandok :)

Ha mondjuk adott egy ilyen csipp-csupp hardwarekupac, attol meg gondolom a telepito mokolasa elengedhetetlen.

Az 5.1 firmware után már lesz 10.13, ami egy kiforrott rendszer, én 2 hét mojave szenvedés után visszatértem rá, minden szépen működik rajta.

1 kedvelés

A telepítő mókolása sosem egészséges dolog. Ezért kell a lehető legkompatibilisebb hardvereket összeválogatni. Tehát hardvert választunk a szoftverhez. Ha minden klappol a módosítatlan telepítő simán felkúszik a gépre és minimális utólagos mókolásra van csak szükség.

Szóval akkor most adjatok tanácsot! Tehát - amint reparálom a Power gombot - FW-t frissítek 4.1-ről 5.1-re. Milyen videókártyát vadásszak, ami legalább 2 GB memóriával rendelkezik és beletehető a Mac Pro Early 2009-be úgy, hogy max driver telepítéssel működni fog hosszabb távon is feltehetően. A Radeon vonal, vagy az NVidia a jobb. Itt valaki említette azt, hogy az Apple és az NVidia most nincs egymással jó passzban. Mivel egy kis ideje kimaradtam az almás dolgokból, a híreket sem nézegettem. Szóval lehet akár ezekről a dolgokról is felvilágosítást adni. Azonban, ha videókártyát ajánlatok, akkor pontos típus megjelöléssel tegyétek. Ezt előre is köszönöm!

Nekem Radeon RX 570 a hackliban.
Minden OK vele.
Ha ennyit nem akarsz rá áldozni akkor szerintem RX 560. Alább nem adnám.


49

Az 560-al nekem voltak fagyasok. Az 570/580 ment out of box.

Hobbigépbe szerintem felesleges, egy 5770-es is elég.

Az 5770 közel 10 éves kártya, igaz, hogy egy low budget konfigurációba költséghatékony megoldás lehet de a teljesítménye a mai követelményekhez mérten igen szerény és bár alapból támogatott macOS alatt, kérdés, hogy meddig. Kesigomu azt írta, hogy lehetőleg hosszabb távon is működjön. Mondjuk erre almáéknál soha nincs garancia. :slight_smile:

Nem ártana valami maximális határt meghatároznod amit még hajlandó vagy rááldozni a kártyára. Egy korábbi hozzászólásodban megakadt a szemem a Blender-en. Mennyire komoly ez a Blenderezés, mert például az 5770-el beleőszülnél egy Blender-renderbe. A Blenderhez mindenképp valami modern NVidia kártyát ajánlanék, teljesítmény tekintetében sokkal jobb választás a vele azonos árkategóriájú AMD kártyáknál.

A kerdes, hogy meddiget mar tudjuk. 10.13-ig, mert 10.14-tol kell a Metal (igen, tudok mindenfele varazslatrol, amivel nehany kartyan beroffentheto 3D gyorsitassal a 10.14, az 5770 pont nem tartozik ezek koze, a hack pedig tul sok mindent lecserel 10.14-ben a 10.12/10.13/10.11-bol jovo fileokra, hogy az nekem mar sok).

Ha Apple pl 10.15-ben kidobna a MacPro5,1 tamogatast, az nem jelenti azt, hogy ezt veglegesen meg is tette. Gyakorlatilag, A 10.11 elindul minden olyan gepen, amin a 10.8 elindult (tehat bebootoltathato iMac4,1-en amiben eredetileg CoreDuo volt, csak kicserelted a CPU-t), legfeljebb nem lesznek driverei. A VGA driver a legfajdalmasabb, de a mac pro abban a szerencses helyzetben van, hogy abban az pont cserelheto.

Amit viszont tudunk, hogy 10.13-tol SSE4.2-t hasznal az OSX beepitett AMD drivere, emiatt pl MacPro3,1 eseteben vagy visszarakta az ember a 10.12-es AMD drviert es neha belefagyott a sleep/wake-be vagy voltak grafikai glitchei vagy kicserelte az AMD kartyat egy nVidiara (az most mind1, hogy gyari driverrel vagy Web driverrel hasznalja) es telepit batran Mojavet a MacPro3,1-re.

Szoval en ebbol azt josolom, hogy ha Apple dobja a Nehalem alapu MacPro tamogatasat, sanszos, hogy ezzel az OS-ben szallitott AMD drivert frsissiti, hogy hasznalja azokat a CPU utasitasokat amik a Sandy Bridge vagy ujabb gepekben jelentek meg. Ezt pedig azert teheti meg, mert jelenleg tamogat meg egy rakas Ivy Bridge CPU-s gepet, amelyek utasitaskeszlete megeggyezik a Nehalemet valto Sandy Bridge gepek utasitaskeszletevel.

Tehat en koltseghatekonysag szempontjabol, valamilyen Kepler alapu nVidia kartyat dobnek bele (ha tenyleg nem kell semmi teljesitmeny, akkor valamilyen passziv 620/630-at hasznaltan hardveraprorol, ha kell vele boot screen is, akkor meggugliznam melyiket hogyan kell flashelni es megvennem a legolcsobb flashelheto kartyat 10-20 kornyeken szinten hardverapro/vatera/stbrol), mert azok jo esetben mennek Web Driver nelkul is es a 2014-es MacBook Prok tamogatasanak megszunesekor fog kikerulni a rendszerbol.

4 kedvelés

Ezért vaciláltam az NVidia kártyán. Igazából 4 GB rammal bármi, ami mondjuk Sierra alatt elfut 5.1 FW-vel. Akkor nekiállok guglizni

Ha mar a videokartya temakornel jarunk…

Hogyan tudnam “tiltani” a MBP dgpu-jat, hogy csak a cpu gpu-jat hasznalja?
Mivel ebben ugyebar intel hd 530 van, igy tesztelni tudnam mire elegendo.
(s ha megfelelo a teljesitmeny, akkor az uj mini is eleg lesz az uhd630-al)

Ha jól sejtem valamelyik 2016-os modellről lehet szó. Próbáld ki ezt: https://github.com/steveschow/gfxCardStatus/releases

Hozzáteszem, hogy nincs és sosem volt MacBook Pro-m, így érdemben nem tudok nyilatkozni az alkalmazás működőképességéről, azt neked kell letesztelned.

Lukather, Czo,

Akkor ez a kártya, ha Radeon vonal: MSI Gaming Radeon RX 560 128-bit 4GB GDRR5? Amennyiben meg NVidia, akkor még keresgélnem kell, esetleg mit lehet egyszerűen flashelni.
Ennél többet nem szándékozom videókártyára költeni.
Mi szól a Radeonok ellen és mi az NVidia ellen?

Pár tipp: Recommended: Mac Pro 4,1 and 5,1

(Nem azt mondom, hogy vásárolj innen mert horror áron adják a flashelt kártyákat, csak jó tájékozódási pont)

A Radeonok egy része out-of-the-box működik macOS alatt viszont bizonyos grafikai/3D/CAD alkalmazásokban alatta marad a teljesítményük a hasonlóan árazott NVidiáknak.

Az NVidia kártyák nagyrészéhez az NVidia által “barkácsolt” ilyen-olyan webdriver telepítése szükséges és minden egyes rendszerfrissítésnél várnod kell addig amíg kijön a kompatibilis frissítés. Viszont ár/teljesítmény arányban legtöbbször jócskán felülmúlják az AMD kártyákat.

Szerk.: Kifelejtettem a hozzászólás elejéről, hogy az általad említett MSI kártya is valószínűleg hibátlanul működni fog.

1 kedvelés

Jajj szent kleofás vettem egyet, megnyertem a licitet, tegnap buktam, de ma résen voltam-)
5,1 - 6 mag 3,33 - 32 GB memó - Radeon 5770 1 GB - ssd - hdd pont ezt a konfigot kerestem. Vidkártya csere és ok is számomra.
500 font cakkumpakk.
mac mini eladó sűrgősen !!! 2014 late i5 2,6 Ghz 8gb ram 320 Gb WD black scorpio 7200rpm

2 kedvelés

Gyorsan szétkaptam a gépet, gondoltam a bekapcsoló gombot kiveszem, megpucolom és visszarakom. A szétszedést a doksi megfelelő része szerint csináltam, de elakadtam. A gomb belső oldalán ( a dokumentációban a 191. oldaltól ) a 192. oldalon az első kis ábrán látható gumi fedlapot lehúztam a led fölül, majd az az ábrán feketével jelölt gyűrű következett volna. Na ezt nem tudtam leszedni. Valaki szedte már le? Hogyan kell? Nem mertem feszegetni. Csatolom is a képet, a 4-es lépés.
41

Pár évig egy inteles MacPro házba volt belebarkácsolva a hacklim és a beüzemeléskor szétszedtem a bekapcsológombját is. Úgy emlékszem, hogy az a karika olyasmi mint egy zégergyűrű és egy kisméretű, laposfejű csavarhúzóval egyszerűen ki kell pattintani a helyéről. Ahogy az ábrán is látszik a feketesipkás nyúlvány mellett a gyűrű egyik oldala ferdén le van csapva. Ott kell óvatosan alápiszkálni a csavarhúzóval.

1 kedvelés

Ezt az appot már egy jó ideje használom. Igazából egy dologra jó: mutatja a menüsoron, hogy az integrált vagy a dedikált kártya dolgozik e. Ha egy programnak kell a dedikált kártya, akkor azzal nem lehet mit csinálni, ez a program (már) nem tudja megtiltani neki. Erről írt is a fejlesztője a FAQ-ban.

Az enyémben így zajlott: Macbook Pro 2011 - A1297 - együttélés GPU hibával
Nem kizárt, hogy más típusnál is működik ez vagy hasonló megoldás.
És ez sem végleges, mert pl. egy frissítés vagy egy pram reset is visszaállítja, de legalább működő megoldás. Ilyenkor pl. a Photoshop is beéri az integrálttal.

A fenébe, rémlett, hogy régen tudott ilyesmit ez az app és nem olvastam át a FAQ-t. Bocs srácok! :)