Mac Studio

Az Ultra az 2 Max. Minden duplazodik, a memoriavezerlo, igy a memoria is (a RAM fele az egyik CPU-hoz van drotozva, a masik fele a masikhoz), a GPU (mintha 2 db VGA lenne benne), es nyilvan a PCI-e lanek szama es a TB controllerek is.

Akkor ez azt jelenti, hogy az M1, M1 Pro, M1 Max procikkal sosem lesz TB4 támogatás?

M1 Pro-n (és Max-en) van, a 14” és 16” MBP-n is van TB4.

1 kedvelés

Adobe d…göljön meg! (A gépem 1/12-ét tudja használni).

Végre találtam egy videót, amiben egy motion designer osztja meg a tapasztalatait pár hónap használat után, 7.30-nál van egy elég aggasztó issue, röviden izmosabb projektnél elfogy a memória a gpu számára, amit kioszt neki a rendszer a közösből, aminek eredményeképp pl. leáll a 3D gpu render, ami nem túl vicces esemény. Mivel a video editorok is elég aktívan tolják a gpu-t, lehet hogy ott is fennáll a probléma.

Lehet, hogy ha veszünk mellé egy varangyzöld iphone-t az megoldja, de ezt még nem erősítették meg. :stuck_out_tongue:

ps: Ja igen, és minden szereplő natív arm app, és elmúlt 18 éves.

Azt hittem, a 64 gigas gep alol fogy ki a ram, de ez egy 32-es. Es elmondja, hogy csak a Redshift es a Cinema 4D a nativ, a tobbi app nem. A legjobban az tetszett, hogy ezek a gepek csak a beta tesztereknek valok, a tobbiek meg ne valtsanak. Szerintem korrekt review.

a penzeddel jobban safarkodik :wink:

Utánaolvastam ennek a memory leaknek, a jó hír, hogy ez egy Monterey feature, a régi gépek tulajdonosai közül sokan downgradeltek a Nagy sörre, a rossz hír, hogy ez tavaly november óta tudott, ám az Apple nem javítja, viszont a Szteroidos Mac Mini nyilván az új Os-sel jön majd, úh. vagy kilépked/újraindít a delikvens az 1-2 milliós számítógépén, vagy vár a vásárlással. Én genetikailag az utóbbiak családjából származok. :stuck_out_tongue:

Néztem szétszedős videókat, a hűtések rendben vannak, nem volt képük kispórolni a 2. ventit :slight_smile: az ultárban réz hűtőborda van, a belépőben alu.
viszont a stressz teszt során 2 érdekes dolog derült ki:

  1. CPU+GPU együttes, izmos használatánál a gpu powát valamiért visszaveszik 75%-ra. Ventik alapon, gpu 40°-os, nem találtak rá magyarázatot.
  2. Úgy fest, hogy – jelenleg legalább is – a video enkódolást kizárólag a co-chip végzi, egy hevc exportban az M1 ultra ugyanannyi idő alatt végzett, mint a Max, a timeline sebességét nem tesztelték. Final cut legújabb verzió, tehát elvileg ez ennyi. Ez 2 dolgot jelent, vagy ugyanannyi enkóder chip van mindkét procin, vagy valaki nem kapcsolt be egy chekboxót az Apple-nél. :slight_smile:

En inkabb azt mondanam, hogy nehez feladatra valalkoztak. Marmint, azzal, hogy a komplett egyseget duplaztak, majd osszekotottek egy gyors busszal, tulajdonkeppen NUMA architekturara “upgradeltek”. Ez annyibol szenvedos, hogy programozas szempontjabol sokkal, de sokkal nehezebb kezelni. Marmint, amikor 1 CPU tokba pakolsz tobb dolgot, akkor azt sokkal egyszerubb skalazni, mint azt, ami most kialakult. Mert ugye a RAM egyik felet az egyik “SoC”, mig a masik felet csak a masik “SoC” eri el. Tehat totalis tokonszuras, ha neked keresztben kell dolgozni, mert felemeszti a buszodat az adatok tologatasa.

Tehat, amire en tippelek, hogy ha 1 export X ido, akkor 2 parhuzamos export, az szinten X ido lesz, mert ilyenkor ez a masodik a masodik clustert hasznalja. Ugyonigy kivancsi lennek arra, hogy mekkora efficiencyvel “emulaljak” le a fejlesztok szamara, hogy a 2 GPU csoport az tulajdonkeppen 1-nek latszodik, de megis meg kell oldani, hogy csak egymassal nem osszefuggo feladatokat toljon szet a rendszer a 2 egysegre, ami egymassal osszefugg, az maradjon 1 egysegen belul, mert egyebkent tologatni kell az adatokat a buszon keresztul.

Szoval ez a termek a szememben hasonlit egy techdemora, ami ki lett adva eles “tesztelesre”. Az nyilvanvalo, hogy a nagy erogepbe, ilyen konstrukcioban kell 2-4-6-8 utas konfiguraciot kesziteni, de mire az megjelenik, biztosra kell menniuk, hogy az ezt a reteget celzo szoftverek ezt mind tamogatni fogjak. Mert mit er a 4 db M1 Max-ot tartalmazo “M1 Ultra Pro”, ha a 4 clusterbol lenyegeben csak 1-et dolgoztatnak a szoftverek.

Szerver kornyezetben ezt a fajta felepitest a virtualizacioval a legkonnyebb kihasznalni, marmint, ugy alakitod ki a virtualis gepeidet, hogy 1 gep se lepje tul 1 clusternek a limiteit, itt nyilvan a programozoknak kell majd figyelnie arra valahogyan (nem neztem meg, hogy milyen API valtozasok/ujdonsagok vannak), amivel segitheti az utemezot, hogy melyik clusteren es hogyan legyen utemezve az adott ize.

2 kedvelés

Ja persze, de lüke vagyok, hát az afterburnert is duplázzák, akkor nem tudom. Azért fura, mert minden más feladatban – ha nem is matek szerinti, de – nagyjából duplázódik a score a többszálú feladatoknál, a real tesztekben is, nemcsak benchmark appokban. Csak azért írtam ide, hogy ha valaki emiatt venné az ultrát, nem biztos, hogy megéri.

Azért érdemes megnézi a videóban fel-feltűnő arcokat Linusáknál, amikor rájönnek, hogy az $1600-os monitorból nem lehet kihúzni a tápkábelt. :slight_smile:

Amúgy wanshow-ban kiderül, hogy még is ki lehet szedni, mondjuk vicc, hogy az apple support leírásban az van, hogy nem lehet.

Persze nem elegáns, de sztem ennek már nincs nagy jelentősége, ha lehet is szerezni soc-ot külön, a T2 nem hiszem, hogy engedni fogja a cserét házilag, a Miani pl. kicserélte az ssd-t, el sem indult a gép, megpróbálta a 2. ssd helyre a másik gép ssd-jét, nem ismerte fel, és az csak egy storage.

1 kedvelés

Ez egyebkent teljesen logikus szerintem. Marmint, ezen a lofaxnyi kis modulon, csak a Flash chipek vannak. A controller marad az “alaplapon”. A controllerrel is tudatni kellene a megvaltozott kornyezetet. Egy PC-s SSD-n se tudsz igy egyszeruen flash chipet cserelni, hogy nagyobb kapacitasod legyen.

1 kedvelés

Sok mindent lehet, ami hivatalosan nem támogatott. Ugyanakkor ezen rugózni, hogy a tápcsatlakozó “beépített, vagy cserélhető” … Irigylem őket, hogy ez a legnagyobb problémájuk! De miért gond ez? Kicserélnék cuki rózsaszínre? Megtörik a kábel, mert napi szinten több alkalommal ki/be dudossák tekergetik a tápkábelt? Vagy miért?
Biztos én vagyok a hülye, mert 3 éve mikor megvettem a monitoromat, egyszer bedugtam az elosztóba, és azóta nem nyúltam a tápkábelhez.

2 kedvelés

kép

Hát szerintem egy 1600 usd monitornál ha megtörik/sérül a kábel és utána lehet kidobni a monitort akkor azért az nem túl elfogadható.

Főleg úgy, hogy több megoldásuk is van már a palettán (magsafe/vekonyitott tapkabel).

Es cserelheto a kabel. De komolyan 1990 kaptam az elso szamitogepem soha nem serult meg meg monitor tapkabel :rofl: ez a tipikus idiota blogger fikazasa a semmirol. Mert erre klikelnek 3 millioan.

Ja apple specifikáció szerint NEM, más dolog, hogy kb ki lehet tépni úgy, hogy utána vissza lehet tenni. Értem hogy neked nem sérült meg, de konkretan mi az előnye? 1 usd-vel nagyobb profit? Szerintem Linus mond jópár valid indokot - ha mondjuk valaki hosszabb kábelt használna azt pl eddig simán megoldotta.

Már miért kéne kidobni egy tápkábeliba miatt? Ne legyél már olyan mint “ezek”!
Legrosszabb esetben elviszed a szervizben, és ott kicserélik. Uram bocsá levágod ott ahol meg van törve, megblankolod, és ráteszel egy villásdugót.
A laptopok tápcsatlakozója sem cserélhető az alacsonyfeszültségű részen (a tápegység és a notebook közötti kábel+spéci dugó) Hidd el hogy több nagyságrenddel nagyobb lenne az igény azoknak a cserélhetőségére. Azok tényleg elnyíródnak a gyakori ki-be dugdosástól, tekergetéstől megfeszüléstől. Hallottál valakit hogy valaki azon nyafogott, hogy a laptopok tápegységének tápkábele nem cserélhető?! De ott vannak az akkumulátortöltők, robotgépek, a bármi …
Most komolyan! Az elmúlt x évben hány vásárlásod előtt volt szempont, hogy fix-en beépített az eszköz hálózati kábele?

Akinek hosszabb kábel kell, az

  • meghosszabbítja egy hosszabbítóval
  • vesz olyat, amin cserélhető
    Ne csináljunk már úgy, mintha ezután csak ezt a monitort lehetne kapni.
1 kedvelés