MacBook Pro 13" 2020

Megjelent.

Ha 32 giga ram kell, akkor szerintem nem eri meg, akkor mar erdemesebb a 16-os modellt venni.

+8GB RAM 40ezerért, már meg sem lepődök, de ez komoly, hogy i5-ről-i7-re az upgrade az 120e Ft? Alapból lehet kb 100$ a differencia a 2 CPU között, de inkább kevesebb. Teljesen elmentek náluk otthonról? (A KÜLÖNBÖZETBŐL kijön egy desktop i7 9700K)

Te rossz modellt nezel. Ne a 2019-ig nem is letezo, 2 portos, touchbaros, alacsony orajelu, TDP es turbo korlatos, 1 ventillatoros “szornyeteget” nezd (ennek a gepnek a letezesenek az okat sem ertem, mielott bejottek a “modern” gepek, ez a CPU kategoria volt a MacBook Air, ami meg most a MacBook Air-ban van, az volt a sima MacBook -ban). Ezek a gepek nem valtoztak (leszamitva a fizikai ESC-et, a T kurzort es a kicserelt billentyuzetet), ezek a gepek tovabbra is a 8. kategorias alacsony fogyasztasu processzorokat tartalmazzak.

Az ujdonsag a normalis MBP kateogria (799 es a 879 ezres gepek), amiben 10. generacios uj, 10nm-es processzor van, amely azonos orajelen is gyorsabb mint a korabbi, raadasul kevesebbet is fogyaszt, valamint a GPU is szinte teljesen megujult. Itt olcsobb az i5-i7 valtas is, raadasul gondolom a korabbi evek tapasztalatai alapjan, most sincs idoben limitalva a turbo a processzoron (a 2 touchbaros modellen van rovid es hosszu tavu turbo korlat is), tehat tenyleg csak a melegedes szab hatart a turbonak. Nem beszelve a duplazott tarhelyet, a DDR3L helyett megjeleno LPDDR4x memoriat.

Ez egy remek frissites lett.

Igen, igazad van, valóban van 2 “rosszabb” és 2 “jobb” modell a kínálatban, bár ez eléggé a vásárló megtévesztése, hiszen az “ÚJ” címke az ott van mind a 4 mellett. Mármint én elhiszem, hogy a 2 rosszabban is módosítottak pár dolgot (pl billentyűzet), de újként árulni 8th gen cpu-val kicsit gáz ennyi pénzért.
Ennek ellenére a cpu upgrade az még mindig 120e a “régi” gépeknél, nem kicsit pofátlan, a “jobb” 2 modell esetén meg 80e Ft, amit szintén nem neveznék az évszázad üzletének.
“Normális” MBP 13, 799 és 879 ezerért, ez remélem csak egy vicc. 1-2éve ez a 15-ös ára volt, de már akkor sokallta azt is mindenki.
Hardveresen még nem is lenne gond ezekkel a gépekkel, de ez az ár nevetséges.

A 15"-osok akkor kerultek leginkabb ennyibe, amikor meg nem retina gepekrol beszeltunk (az arakat dollarban hasonlitom). A retia arazas emelt a gepek aran.

Pont par oraval volt egy erdekes eszmecserem ezugyben, miszerint nagyon-nagyon el van szallva a MacBook Air ara… No, az Apple hazajaban $999 az alap MBA, regen a 11"-es MBA volt $999 indulo aron ennyi, a 13"-asert $1299 dollart kellett otthagyni (majd amikor megszunt a 11-es akkor megkapta a 13"-as a $999-es cimket).

1 kedvelés

Vegre megint lett egy nagyon jo 13-as gep, de az $1800 indulo ar(marmint az uj procis ddr4-est tekintve)… hat nem is tudom. 2010-ben $1999-ert vettem a 15"-os gepet, es ott egyaltalan nem volt kompromisszum, minden tekintetben a teteje volt az akkori palettanak. Szoval a macbook air-t kiveve, azert jo $500-al dragabbak lettek a “pro” gepek, es azert vannak veluk komoly gondok, eleg csak megnezni a kijelzo kopast, amit tobb mint 6 eve nem akarnak megoldani. A 32GB-s upgrade $400-ert pedig egyszeruen lehuzas, foleg hogy ra vagy kenyszeritve, mert bovithetetlen/javithatatlan az egesz. Nem tunik az evszad uzletenek jelenleg.

Nekem az osszes glare kijelzos gepeiknel kopott a kijelzo. A retina gepekel lett ez tomeges (gondolom, itt meg kozelebb van a kijelzo a billentyuzethez, emiatt kozelebb kerul az izzadsag es a kosz, mert valahol olvastam, hogy allitolag az gombokrol a kijelzore kerulo izzadsag viselkedik szemet modon, de nem tapasztalja mindenki. Ugyonez volt a “szetrohado” Apple Watch elso generacio aluminiumja is), de ugyonezt a kijelzokopast es az erre valo panaszokat megtalalod a 2006-os MacBook/MacBook Pro szeriatol kezdve vegig (csak kisebb mennyisegben). Nem mentseg, de a hiba nem uj.

Az osszes Pro gep ara emelkedett, amikor bejott a Retina. Igy lathatjuk, hogy a 13" Retina arban a korabbi 15"-os gep fele ugrott (aszem 100-200 dodoval), mig a 15"-os Retina a korabbi 17"-es gep fele ugyonolyan elteressel.

Nem mondom, hogy olcso, de ez az ugras nem most jott elo.

Akinek kell 32GB RAM, az megveszi, akinek nem kell nem veszi. Ha cserelheto lenne a memoria, az nagyon-nagyon rossz lenne az akkuidonek. Gyakorlatilag az Apple azert kepes ekkora teleppel, annyi uzemidot (foleg sleep idot) hozni, mert a stock DDR3/DDR3L DDR4/DDR4L memoriachipek helyett, az LPDDR vonalra tette le a voksot (pont ezert volt peldaul eddig a 13"-as gep DDR3 alapu, mert a prociban volt alacsony fogyasztasu DDR3 vezerlo, de alacsony fogyasztasu DDR4 nem) . Ha teszemazt, csrelhetove tenne a memoriat, a jelenlegi piac alapjan, akkor is csak tole tudnad megvenni (nem nagyon lattam eddig se LPDDR3/LPDDR4/LPDDR4X chippel szerelt SODIMM modulos kivitelt, ezeket a chipeket hasznaljak a konkurensek is az integralt memorias gepeiken).

1 kedvelés

Akkor is emeltek árakat amikor kijött az első touchbaros modell (2016). Meg szerintem most is volt emelés amikor kijött a 16” MBP.
Ennek ellenére a cpu upgrade még mindig 120e Ft, USA storeban 300$, 10th gen cpu esetében is 200$, szerinted ez rendben van? Alapból nem kerül annyiba az a proci, mint amennyit elkérnek az UPGRADE-ért!
Lehet azzal védeni ezt (nem), hogy a forint ■■■■, de érdekes a többi gyártó esetében most sincsenek ilyen emelések.

Mi a baj egyebkent a 200$ upgraden? Amikor en vettem a gepet, akkor az i5-i7 csere szinten $200 volt. Ezen az Applenak $89 haszna volt. A CTO gepek pedig extrabb logisztikat kivannak. En nem sajnalom toluk ezt a $89 nyereseget.

A tobbi gyarto upgrade arait nem ismerem, azt tudom, hogy baromi nehez volt a HP vagy a DELL kinalataban olyan gepet talalni, amibe nem 10-15W TDP-re korlatozott 4 magos CPU-t tett, hanem ugyonazt a 28-30W TDP-s CPU-t amit az Apple pakolt a 13"-as gepekbe. Ez utobbi tipussal, majdnem ugyonannyiba kerult a gep egyebkent.

A Dell XPS-ek szinten “trottyingolnak”… csak a margora jegyeznem meg.
Es nagyjabol ugyanazert a penzert.
Tehat nemigen van “tokeletes” gep.

Ez az uj “pro” kategoria legalabb vastagabb lett, picit nagyobb a display (16), jobb billentyu… Majd ha elkopik a MacPro, akkor veszek egyet.

Igen, pont írni akartam, hogy nálam sincs ilyen gond. 2015-ös alap 15" MBP. Hozzáteszem, hogy sohasem takarítottam vegyszerrel. Egyetlen egy vegyszer amit használtam (akármennyire gusztustalannak gondoltok) az a nyálam. Tökéletesen bevált! :slight_smile:

5 évre terveztem a jelenlegi MBP-t, amikor vettem. Most év végén fog lejárni az 5. év. Viszont még most is iszonyatosan használható gép akár munkára. Ha váltani fogok, legalább lesz egy gép (16"), amit végre szívesen vennék. A 2015-ös gép után végre jelentek meg értelmesnek tűnő gépek. És én is valószínűleg belepakolok majd 32GB RAM-ot a gépbe a felár ellenére, ugyanis lehet, hogy most még elég a 16GB, de utána majd 5 évvel később már nem biztos.

Én sem örülök nyílván az Apple árazásának, viszont én is úgy gondolom, hogy miért ne csinálná ezt, ha van valaki aki megveszi?

Ugyan ilyen gepek minden markanal ennyibe kerulnek. Milyen arazas? Mindenki igy araz.

Ez mondjuk pont nem igaz. A többi gyártó alapból olcsóbb (még a Razer is, pedig ők sem számítanak egy “olcsó” márkának), ezen felül, a legtöbb gyártó legtöbb laptopját n+1 konfigurációban lehet megvásárolni, emiatt nem vagy rákényszerülve, hogy olyan dolgokat is kifizess amik nem is feltétlenül szükségesek. Nekem például életbevágóan fontos lenne az Nvidia kártya, helyette van középszerű AMD. (Így kénytelen vagyok az asztali gépen csinálni csomó mindent). De mondjuk 6K videokimenet támogatásra nincs szükségem, meg úgy kb senkinek sem, aki laptopot használ, vagy idióta touchbarra sem.Wifi6-ot is sikerült kispórolni. De ez csak pár példa a sok közül. Eddig az volt a mantra, hogy pl “Mutass pontosan ugyanolyan vastag gépet, mint az MBP, de ne vastagabbat!” - most, hogy az MBP vastagabb lett, ez így nem gond (lol).

Node, az Applenal sohasem volt sokkal szelesebb a kinalat, regebben is olcsobban kaptal mastol eszkozt.

Egyebkent mi az a szoftver egyebkent, ami van Macen de nem tudsz vele erdemben dolgozni, mert kellene hozza egy ezereves nVidia videokartya? Nem szegyelli magat a szoftvered gyartoja, hogy nem frissitette meg a termeket az elerheto es gyorsabb Radeonokra? Vagy ez a szoftver nem is letezik csak mendemonda? :D (azert erdekel ugye, mert 500-600-as nVidia sorozatnal ujabbak nem mennek, tehat nehez elhinni, hogy neked tenyleg nVidia kellene)

A vastagsag erdekes kerdes, mivel a mostani helyzet sem oldja meg a billzet problemat (a bement morzsa ugyonugy nem jon ki, ugyonugy le kell pattintani a keycapot es kiszedni).

1 kedvelés

Sajna a WiFi 802.11ax megjelenesere meg sokat kell varni. Az Apple (eleg regota) minden eszkozebe Broadcom WiFi+BT egybe modult pakol. A jelenlegi iOS palettaban mar csak 2x MIMO kepes eszkozok vannak, a Mac csaladban pedig szerintem mar minden eszkoz 4x MIMO. Jelenleg a Broadcomnak van 802.11ax (2.4/5) eszkozbol “4x MIMO”; “2x MIMO + BT 5.0”. Utobbit ha beletenne a gepekbe mindenki kirohogne (eddig volt 1.7Gbps WiFi, ezentul meg nem lesz csak 930Mbps?!), elobbihez pedig kellene plussz BT modul. (WiFi 6E, azaz teljes 802.11ax is van mar a Broadcomnak, de az is 2x2 MIMO).

Szoval, szerintem amig a Broadcom kinalataban nem lesz 4x4 MIMO kepes WiFi addig nem lesz a gepben WiFi 6. Annak nincs ertelme, hogy lasabb legyen, mint a mostani.

Ugyonakkor, az 1024QAM kodolast, ami kotelezo a 802.11ax annexben, opcionalisan meg lehet valositani a 802.11ac eszkozoknel is, emiatt sok Broadcom es Qualcomm eszkoz mar most tudja ezt a fajta kodolast. Az eszkozok ezt mar vagy hasznaljak vagy egy szoftverfrissites utan tudjak majd hasznalni (pont ugy, ahogyan szoftver frissites utan minden WPA2 kepes eszkozbol lehet WPA3).

Nem volt ilyen mantra azt mondtam mindig minimum ilyen gepet vagy jobbat mutass ennyiert. De ertem en hogy meg mindig meno a fullhd kijelzo mert a win ugyse tudd ertelmesen skalazodni meg most se.

Ui. A multkor fritzbox routerhez 1050Mb csatalkoztam, nem eleg? (Wifin)

Most konkrétan a tensorflow-ról van szó, hivatalosan nem működik AMD kártyán. Vannak sufnituningolt megoldások de azok nem működnek igazándiból, és még ha működnének is akkor sem támogatják az összes műveletet ami nvidia kártyán elérhető. Kipróbáltam az összes ilyet ami létezik, nem ér semmit egyik sem. CPU-t tudnék csak így használni Mac-en, cserébe várhatnék 1 hetet mire végez bármivel is.
Az RTX kártyákhoz ilyen téren (is) sehol sincs az Amd.

Azért ezzel a skálázódással sincs annyi gond szerintem, mellesleg ez is vissza tud ütni, amikor 1600x a logikai pixelek száma, és kb semmi sem fér el normálisan a képernyőn.
Én nekem nincs bajom egyikkel sem igazán, viszont kiemelni egy-egy ilyen már lassan közhelynek számító dolgot nincs sok értelme. Ilyen alapon ■■■■ a hűtés az összes Macben már évek óta, és throttlingol a CPU. Nyilván ezt a felhasználók -köztük én is- tudomásul vették, és ennek tudatában használják a gépet.
De mint mondtam alapvetően nem a gépek minőségével van a gond, hanem az árcédulával, ami főleg akkor iszonyatosan zavaró, amikor még változtatnál is egy konfiguráción vásárlás előtt.
Konkurenciánál 600-700ért már szinte bármit meg lehet venni, 800-ért végképp. Applenél egy gyenge MBP13-at lehet kapni ezért a pénzért.

Node, a tensorflow nem idevalo technologia. Ha tensorflow szamodra a munkaeszkoz, akkor nem az Apple gepe lesz a munkagep. macOS alatt coreML az erre hasznalando szerszam. Ugyonezzel talalkozhatsz forditva is, ha neked a Final Cut a munkaeszkoz, akkor nem egy Lenovo/HP/Dell eszkozben fogod megtalalni az ehhez szukseges hardvert. Regebben voltak probalkozasok OpenCL illeszteshez tensorflowval, de mivel az OpenCL is deprecated (sott mar azt hiszem, nem is hardver gyorsitott teljes egeszeben 10.14 felett). Innentolkezdve en vegkepp nem ertem, hogy miert ragaszkodsz az Apple vasakhoz. Lassan 7 eve mar, hogy nincs nVidia, raadasul az nVidia sem tori magat, hogy driver szulessen az ujabb rendszerekre.

1 kedvelés

Egyebkent, szeretnem, ha idejonnel, es megmutatnad a throttlingolo CPU-t a 13"-as gepemben (ez a 28W TDP-s modell). Egyszeruen keptelen vagyok elerni, akar 30-50 perc allando hasznalattal, hogy ne a turbo orajel kozelebe szaladjon a CPU. Az Apple azon keves gyartok egyike, akiknel nincs idolimit a turbora allitva cserebe tenyleg a hutes szabhatja meg a hatarokat. Pont ez tetszett meg a fenntebb mar emlegetett kolleganak, aki szeretett volna ilyen vasat venni PC fronton (28W TDP 4 magos CPU es nem a throttlingolo 10-15W verzio). Sajna, keves gyarto van, aki ezt ennyire jol megcsinalja.

Szerk: Igen, tudom, az ELSO firmware frissitesig felfott a VRM. De azota jo.