Macbook Pro 15" 2018 folyamatos merülés bedugott töltővel

Szeretném megosztani veletek az alábbiakat, mert hátha valakinél előfordult már hasonló probléma:

Adott a fenti gép (újonnan vásárolt gép, eredeti akksi, 66 ciklussal), és pár héttel ezelőtt 3D-s, animációs munkám akadt, amikor is renderelés közben (Blender) azt vettem észre, hogy egyrészt “Not charging / Power source: Power adapter” felirat jelenik meg, mindeközben a töltöttség rohamosan csökken.

Értelemszerűen ez egy heavy-load-process, mind a 6 mag 100%-on pörög. Kb. 2-3 óra alatt le is merül az akksi, és a gép kikapcsol.

Ezután iStat-ban megnéztem az energiafelhasználást, és a következőt írta:
DC in: 58,87W
System total: 77,65W

Magyarán többet fogyaszt a gép, mint amennyit fel tud venni a töltőről. A vicc az egészben, hogy a töltőt most vásároltam az iStyle-ban és 96W-os (a korábbi 87W-osat már nem is árulják).
Ezután megnéztem a System information-t, és ott ezt írja:

AC Charger Information:
Connected: Yes
ID: 0x7002
Wattage (W): 60
Family: 0xe000400a
Serial Number: C4H021xxxxxxxxxxxx
Name: 96W USB-C Power Adapter
Manufacturer: Apple Inc.
Hardware Version: 1,0
Firmware Version: 1070051
Charging: Yes

Magyarán a rendszer (szerintem legalábbis) lekorlátozza az áramfelvételt 60W-ra, ebből következően a fenti probléma azonnal érthetővé válik (nyilván az akksiból veszi a “hiányzó” Wattokat, ezért merül bedugva is).

Már beszéltem az Apple Support-tal is, ahol azt mondták, nem értik a dolgot, és küldjem el a szervizbe a gépet, de onnan viszont azt az infót kaptam, hogy semmi baja a gépnek. Szó szerint idézem:

A tapasztalt jelenség lehet teljesen normális, mert extrém terhelésnél tud a gép többet fogyasztani, mint amennyit tölteni képes. Ilyen esetben a tesztek sem mutatnak semmilyen hibát, hiszen a készülék megfelelő paraméterekkel működik, de vannak határai a teljesítményének. Ellenőriztük a készülék tesztjeit, semmilyen hardveres hiba nem volt detektálható.

Na most akkor mivaaan? Egy hibátlan “PRO” géppel nem lehet komoly munkát végezni???

Valaki esetleg?

Szerk: időközben találtam hasonló problémával küzdő usereket:
https://discussions.apple.com/thread/251257391

Az, hogy a töltő 96 W-os teljesítményt tud szolgáltatni, nem jelenti azt, hogy a fogyasztó, jelen esetben a MBP, ennyit is vesz fel. Rakhatsz elé 2600 W-os töltőt, akkor sem lesz nagyobb a teljesítményfelvétel a villamos hálózatból, a laptopban lévő töltő/tápegység áramkör ennyit tud.

Na most akkor mivaaan? Egy hibátlan “PRO” géppel nem lehet komoly munkát végezni?

Lehet, csak hosszabb ideig ne tartson, mint ameddig az akksi bírja.

Nincs mit tenni, ez van. Csak segíteni tudsz a dolgon, megszüntetni nem. Pl. amíg tart a render, leveszed a fényerőt minimumra, esetleg ki is kapcsolod a monitort, korlátozod valahogy a program energiafelhasználását (lassabban készül el a feladat).

Nem jo a tap hozza. A 13” gep tapjat adtak hozza.

Na ne már, egy csomóan használják videóvágásra, renderelésre, játékfejlesztésre a gépeiket. Most komolyan azt mondod, hogy nekem kell valahogy korlátoznom a gép energiafelhasználását, hogy a végére érjen a feladatnak? Ezt miért nem a rendszer teszi meg?

Másrészt, a másik, 2015-ös macbookpro-nk 85W-os töltővel is 80W körül vesz fel, magyarán annál nincs ilyen probléma. És a System info-ban sem 60W-ot ír, hanem 85-öt. Szóval itt biztos, hogy valami nem stimmel, és ahogy írtam is, az Apple Support szerint sem normális, hogy 60W-ra korlátozódik az áramfelvétel.

Ezt nem írtad korábban. Nincs ilyen gépem, csak a leírtakból tippeltem. Ebben az esetben két opció van: a töltő nem 96 W-os, a gép hibás.

Bár így lenne… de a gépnek nincs baja, ezt egyrészt az iStyle szerviz mondja, másrészt az Apple Support is lefuttatatott velem egy diagnosztikát, ami szintén azt jelzi, hogy nincs probléma.

A töltő – mint fentebb írtam is – vadonatúj, gyári töltő. Most vettem az iStyle-nál, a szerviz ezzel küldte vissza a gépet…

Szóval ez innentől róka fogta csuka.

Amúgy email-ezésre tök jól használható a gép, csak erre nem biztos hogy elköltöttem volna közel 1 millió forintot…

Hagyd a csukát. Azt írtad, egy másik nem szórakozik. Cseréld meg a két töltőt, azonnal látszani fog, hol van a kutya elásva.

Jó lenne, de ugye USB-C vs Magsafe2…

Menj el a géppel az iStyle-ba és mutasd meg nekik, mit adtak, solareclipse-nek lesz igaza.

Azért az tök jó, hogy azok szerint akiknek ezt tudniuk kellene, rendben van minden.

“Tipikus magyar” szerviz hozzaallas… Magyarazzuk meg hogy az igy jo es kesz…

1 kedvelés

A 13-asé 61W-os, az enyém, mint írtam is fent, 96W… és ezt a System info írja, szériaszámmal együtt…

Nekem ez 60W-osnak tünnik.

Milyen feszultsegertekek szerepelnek a tolton? Nekem csak 60.9W -os USB-C toltojuk van, azon ezek vannak:

  • 20.3V/3A
  • 15V/3A
  • 9V/3A
  • 5.2V/3A

Az az elmeletem, hogy a gyari toltodon, kb ugyonezek a feszultsegek lesznek, csak 3A helyett 4A koruli teljesitmennyel, mig a 96W-os tolton, lesz egy fokozattal nagyobb feszultseg. Ugy gondolom, hogy a geped nem fog tudni annal nagyobb feszultseget kerni, mint ami a sajat toltojenek maximalis feszultsege es ebbol nem is nagyon fog nagyobb aramerosseggel tolteni. Megnezed melyikre mi van irva? Legalabb ha beirod ide, meglesz kesobb a jovoben is ez az info :)

A 60W-bol ugy gondolom, hogy 3x20V vagy 4x15V toltesi modot hasnzalja a nagyobb toltobol egyebkent.

Neked ez fog kelleni https://www.amazon.de/Apple-Magsafe-Power-Adapter-Watt/dp/B008ATNJNS/ref=sr_1_5?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&crid=EQ1B7PWTY2MD&dchild=1&keywords=magsafe+2+85w&qid=1612512834&sprefix=magesafe+2+%2Caps%2C184&sr=8-5

A MagSafe nem dughato be USB-C lyukba.

neki most nem magsafe 2 töltő lell?

Nem, akkor be se tudna dugni az USB-C toltot. A 16"-os gepekhez nagyobb teljesitmenyu tolto jar, mint ami jart a 15"-os gepekhez. Szerintem igy ott bejott egy nagyobb feszultseg ertek ezert nem megy nagy teljesitmennyel. De ehhez tudni kellene melyik toltore mi van irva, mert az apple a tolto specifikacional cseszik ezt leirni (mint oly sok minden mast). Illetve az is elofordulhat, hogy a tolto korlatozza a toltoaramot, mert nem jo kabelt erzekel. (igen, USB-C PD eseten a kabelrol kap informaciot mind a ketto oldal es tudjak korlatozni az atfolyo arma erosseget, hogy ne egjen el a gyenge kabel).

1 kedvelés

Annyit vesz fel a gép, vagy annyinak látja, nem tudom, de valójában, ahogy három sorral lejjebb is írja, ez egy 96W-os Apple-charger.

Egyébként időközben találtam egy ugyanilyen problémával küzdő embert, az apple fórumán:
https://discussions.apple.com/thread/251257391

Tehát, úgy tűnik, nem egyedi eset.

Fogd meg a gyari regi es az uj tapod is es ird be ide a rajta talalhato feszulseg ertekeket. Biztos, hogy van 100% logilus magyarazat arra, hogy miert tortenik ez. (mint kb mindenre amit egyebkent a gyarto csinal)

nincs valakinek ilyne gépe gyári töltővel? érdemes lenne kirpbálni. Ausztriában egy csomo helyen van még az eredeti 87W töltő.