Miért vennék Macet?

Nagymamam boldog Linux Mint felhasznalo :-) (Bar ha megkerdezed tole, hogy milyen oprendszert hasznal nem fog tudni valaszolni ra…)
Probalj ki virtualis gepen egy Linuxot, Ubuntu, Fedora vagy Mint, mindegyiket egyszeru telepiteni es hasznalni.
Chromeookot 200-250€ kornyeken lehet venni ujonnan, ennyiert milyen uj gepet tudsz venni? Netezesre tokeletes.

Egy hete, hogy telepitettem ubuntut melohelyre, kb click-click-finish, grafikus feluleten. Egyedul a ket monitor mefhajtasaval volt baj displayporton keresztul.

Van benne alkalmazasbolt is.
nem olyan regen meg en se gondoltam volna, hogy ennyire hasznalhatoak mar

Ez oke neked aki ert a szamitastechnikahoz vagy lasd a nagymamanak aki gyakorlatilag nem csinal sok mindent. De pl edesanyam aki dolgozik a gepen es a tipikus felhasznalo. Technikai tudasa nincs de szuksege van online bankra, munka szinten word exel, tolni akar flash jatekot fenykepezogepet telefont szinkornizalni… Ilyen esetben egy windows mar csak a szomszedok miatt is eszerubb megoldas.

Feleségemnek 2009 eleji típusú, újonnan vásárolt minije van 4 GB memóriával, kb. 2 éve megkapta az általam régebben használt SSD-t, azóta is vígan szöszmötöl vele (a szokásos + némi 3D-s lakberendezés-tervezés). Nemigen kell hozzányúlni (az is igaz, nem megyünk SnowLeo fölé, majd ha muszáj lesz), pedig égek a vágytól … :)
Nos, ezért érdemes Mac-et venni.

Amiket felsoroltal, azokat mind a Windows, Mac OS X es Linux is kepes ellatni egyszeruen, grafikus feluletrol par kattintassal.
A szomszed meg azt hasznal, amit akar. :-D

Nalunk a 2008-as fem(!) MacBook fokozatosan adta be a kulcsot. 2 akkumulator fogyott el, az IR/Sleep sensor 3 eve nem mukodik, a kijelzot tarto zsanerok elgyengultek, SSD-vel is fajdalmasan belassult (mindig aktualis OS volt fent), takaritas es CPU paszta cseret is vegeztem, de 1 evvel kesobb ismet borzaszto forro lett hamar es visitott a ventillator, a gumitalpak leestek, mig nem egy par honappal ezelott vegleg elhalalozott es egy varakozni tilos tablanal tovabb nem jutott el.
A helyette vasarolt Thinkpad T410 1 evvel fiatalabb a MacBooknal, de sokkal masszivabb a gep, pedig az nem otthoni felhasznalasu gep, hanem napi 8 ora munka ment rajta.

jól érzem, hogy tulajdonképpen az jön ki, hogy nem érdemes?:-D később majd kiszerkesztem ezt a postot ha gondoljátok:-D

Érdekes dolgot mondok. A Mac talán személyiség függő.
Anno a Maces lázadó volt. ( Másképp gondolkodunk, stb) Mégis elfogadtuk amit Jobbs adott, s megelégedetten használtuk, használjuk.
Talán a szépsége, mert szép, igénytelensége, mert a minim 5 éve bent fak a fiókomban és azóta rá sem néztem.
Lázadás már nincs, de jó, hogy nem kell állitgatni, tuningolni, varázsolni. A terminál tök jó ha valamit ellenőrzök,de se virussal, se trójaival azóta nem találkoztam. Újonnan már tényleg drága, de használtan már jól elérhető, és a legöregebb Mac-et már össze sem lehet hasonlitgatni a pc-vel. Ugyanis olyan öreg pc már nem létezik, rég elenyészett :)

1 kedvelés

köszönjük és van benne igazsség de ezt nekem két éve sírod 3 havonta nem unod még? :) ha ennyira fika az apple miért nem vettél még dellt egy millioért windowsal?

és azt az egy aproságot ne feledd, ha áttérsz TB-re akkor nem csak a mac pron fogod tudni használni hanem mostmár bármelyik laptopon, imacen, mini. még ha a dellbe bepakolod a cuccokat azt csak a dellben fogod használni.

amugy milyen pci-e kártyákat hazsnálsz (gondolom protools) mert a pro szériának már jönnek kifelé a TB-s változatai lehet logikusabb lenne alapban arra áttérni.

Mire áttérnél Thunderboltra, az Apple meg is szüntetheti, képes ilyesmire.

azért azt nem árt megemlíteni hogy a TB2 gyorsabb mint a pci-e 3, és gykaorlatilag megbezséltük hogy neked felsleges a 8mag zenére nem igazán kell. (főleg DSP kártyával) gyakorlatilag az egész munkafolyamatot megtudod csinálni MBP-vel.

a pci-e cuccokat meg ugyis lecserélheted TB-re mert az uj studio cuccok szépen lassan azon fognak kijönni.

4 lemezes TB ház
http://www.amazon.de/OWC-ThunderBay-4-Bay-Profi-Level-Gehäuse/dp/B00LBF23LW/ref=pd_sim_sbs_23_2?ie=UTF8&refRID=1A4EA90CV5T4HWPR97X2

dockolo:
http://www.amazon.de/Elgato-Thunderbolt-4K-Unterstützung-Gigabit-Ethernet/dp/B00PFHLH2I/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1432978845&sr=1-2&keywords=thunderbolt+dock

pci-e dockolo
http://www.amazon.de/Sonnet-Technologies-ECHO-EXP-SE2-Thunderbolt-Expansion/dp/B00FMJPWFW/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1432978919&sr=1-1&keywords=thunderbolt+pci-e

Lehet ennél olcsobbakat is keresni szerintem ezek mind első találatok amik ránézésére megfelelnek. 1350 euro postával (mondjuk 410e HUF), ha tényleg rendszert épít valaki és a studiod értékehez képest ez nem hiszem hogy akkora tétel.
wrc-re se a tescobol veszünk gumit.

szerk. UI.: a dockolo csak akkor kell ha nem veszel MAC PRO-t hanem laptop marad (mert mint privátban beszéltük gyakorlatilag neked felesleges a MAC PRO teljesítménye. (ha mégis veszel akkor viszont a dockolo levonható.

ezt kell eldönteni os x kell vagy windows. és ezt mondtam is neked sokat. mert hiába lihegsz a témán ha neked os x kell. ha pedig teljesen el vagy a winnel akkor megint nem értem ezt a síránokzást már bocs. add el menj át winre és kész.

miaz hogy rendes raid ház most is abban vannak a vinyók?

igazából eddig nem volt mit frissíteni rajta most jöttek az uj xeonok, és szerintem most fognak ujakat pakolni bele.
nem tudom mennyire figyeled az IT szektort de 2-3 éve gyakorlatilag csak igp/apu terén megy a harc aminek sok értelem nincsen egy munkaállomáson.

ha kijött volna egy macpro karácsony elött akkor meg az lenne a baj miért nem várták meg a ddr4-et az uj xeont hdmi2-t…

mint mondtam ha neked munkához kell az os x akkor nyeld be és vegyél, ha nem akkor hajrá win-re. de csak neked nem fog az apple legyártani egy pc-t ezt boritékolhatod (amugy ha annyira kell a kompromiszum akkor hackli)

Nem volt türelmem végigolvasni az összes hozzászólást, kicsit belefáradtam.
Szerintem is évekkel ezelőtt mérföldekkel jobb volt az Apple, bár én nem a konkurencia erősödésére gyanakszom, hanem az Apple lett egyre szarabb minden téren.
Ha nem lenne Mac gépem, akkor én is tuti Ubuntut használnék, szerintem nagyon jól használható rendszer, már amennyit ismerek belőle. Csak röviden egy Ubuntu telepítése: nyelv kiválasztása - billentyűzet kiválasztása - winchester kiválasztása - időzóna kiválasztása - telepítés. Lehet még van egy ablak talán, így hirtelen nem emlékszem. OSx telepítése annyival egyszerűbb, hogy nem feltétlenül kérdezi meg a winchestert és az időzónát. Tehát ez már nem lehet érv. Sőt a Recovery móddal való friss telepítés most már rohadtul bonyolult lehet egy áltag felhasználónak.
Viszont arra tudok választ adni, hogy miért ne linux vagy miért ne windows (az én szemszögemből): OSx egyik általam fontos és szinte mindennapos funkciója nagyon alapnak tűnikés jelenlegi tudomásom szerint nem tudja másik rendszer (úgy értem, hogy alapból és nem belenyúlva a rendszerbe esetleg thirdparty szoftverrel) az az, hogy van egy aktív ablakom amibe írok és egy másik ablak, amit olvasok (mondjuk pdf), és a pdf ablakot nem teszem aktívvá csak azért, hogy görgessek. Tehát pdf ablak felé viszem az egeret, görgetek, elolvasom a szöveget és kattintás nélkül (azaz nem kell visszavinnem az egeret az első ablakra és kattintani) elkezdek gépelni és működik. Ez számomra egy nagyon idegesítő dolog, hogy csak és kizárólag az aktív ablakot lehet görgetni. Legalábbis Win8.1-nél még így volt ha jól emlékszem Ubuntun is.
Windows ellen szól, hogy rengeteget használom a Terminált és Windowson az az MSDos ablak (és parancsai) röhejesek. Nem lehet állítani az ablak méreteit csak fix ablak méretek közül választhat az ember, nem jegyzi meg a korábbi parancsokat ha újra megnyitok egy ablakot, stb…
Ubuntu ellen pedig az szól, hogy ha vannak régebbi hardverek (pl nyomtató), akkor nem biztos, hogy lesz hozzá felhasználó barát telepítő és akkor a telepítéshez már Terminal kell, onnantól halott egy átlagember számára.
Röviden ez a véleményem.

Mindig is az volt az érzésem, hogy Solar a más farkával veri (legalábbis a bejegyzései szintjén)…
( de majd jól kimoderálják az elkövetkezendőket :) )

Titi, te vagy az, aki beszólsz, amit Solar igen rosszul kezel. Nem moderálom ki, de eléggé elszomorít, hogy nem megy a személyeskedés nélküli fórumozás.

1 kedvelés

Lehet benne igazság, bár igyekszem mosolyjeleket tenni a végükre.

Udv a forumon. :-)
Ezt a gorgetest en is nagyon ertekelem, viszont ez mukodik az alatalam hasznalt feleuleteken is (Gnome - Arch Linux, XFCE - FreeBSD) alapbol, nem kell hozza allitani semmit. Windowson az oruletbe tud kergetni, hogy gorgetek egy masik ablak folott es csakazertis az aktiv ablakban gorget…

Valami rémlik, hogy Ubuntun is működik, de nem mertem volna rá megesküdni. Egyébként lehet (pontosabban remélem), hogy Ubuntu felhasználó lesz belőlem és nem megint winfos. Mármint új munkahelyem lesz, ahol nem biztos, hogy megengedik (sőt nagy valószínűséggel nem), hogy Mac gépet használjak. Akár sajátot akár úgy hogy ők biztosítsák. Aztán amit tudok, hogy vannak vállalati szoftvereik, csak azt nem tudom, hogy ahhoz kötelező lesz-e win. Ha igen, akkor sírni fogok, hogy használhassak virtuális gépet winre. Talán annyira vagyok szerencsésebb helyzetben, hogy a leendő munkahelyem keresett fel engem, hogy menjek hozzájuk dolgozni (mert megtudták, hogy a jelenlegi munkahelyem bajban van…). De inkább lehet befogom majd a szám és leszek inaktív winfos felhasználó csak hogy ne legyek munkanélküli :D
A fene essen belém, hogy nem tudok röviden és érthetően fogalmazni… :)