Milyen monitort?

Vajúdok…
Monitort keresgélek a MBP15 mellé - ehhez jól jönne egy kis segítség, tanács.
Grafikai és egyéb munkákra kellene. 27-30 inch méretben. Jó lenne, ha nem kéne 58 féle kábel és egyéb a géppel való összekötéséhez. Ha volna benne usb hub, az szuper lenne…

Hogyan jutottam végül a segítségkéréshez?
Kinéztem egy monitort (LG 27UD88)… Nagyon szuper lenne, de ezt követően belefutottam egy olyan infóba, hogy kevés monitor felel meg az alábbi táblázat feltételeinek - tehát nem támogatja a retina felbontást. Nem ideális sem a gépnek, sem a monitornak.

Annyi rohadt szám, szabvány van… Most akkor mi a lényeg? :slight_smile:
Nem akarok gagyit venni, de így első blikkre nem feltétlen adnék 4-500ezret egy “támogatott” LG 5K-ért.
…vagy az lenne a megfelelő megoldás?

Grafikai munkára (ha birod retina nélkül) Eizo CG. Plusz egy i1 spektró kalibráló.

Meg a régi Apple 23-30-asok.

Elhiszem, hogy jó az Eizo…de rohadtul nem használnám ki (évente talán 2x van nyomdával kapcsolatos munkám). Meg eléggé fájó a 7számjegyű vételára is…
Újonnan már nem fogok kapni Apple display-t. Használtat meg nem szeretnék.

Akkor érdemes lehet a Dell 27-eseket megnézni, azok jóval olcsóbbak. A zinternet isteníti őket, én még nem láttam csak 24-est, az jó és szépen kalibrálható.

1 kedvelés

27es dell ar ertek aranyban bajnok.

Azt a meghatározást nem értem, amikor egy 4k-s monitor nem “támogatja” a retina felbontást.
(Úgy értik, ha 200 ppi alatt van, akkor nem retina? Pfff.)
Olvasmányaim szerint a Dell P2715Q az ajánlottak között van, az ára is megfelelő.

Ha jol emlekszem a lenyegre, akkor a GPU nativ retina felbontasi kepesseget kell elkezdenie konvertalni (ami plusz eroforrast jelent). A masik a konvertalas hibaibol letrejovo "fel"pixelek miatti homalyosodas.

Ha jol sejtem, a "retina"sag pontosan a monitor keppontsurusegebol ered (es ez nem all kozvetlen kapcsolatban a felbontassal - csak kozvetve)

Zárjuk rövidre: a 4k-s felbontás retina lesz (a GUI annak kezeli), az ezalatti nem.

A masik “gond” amibe belefutottam, az a hdmi gyengesege. 4K/5K tartalmat nem kepes attolni rajta normalisan.
Ezert preferalnam inkabb a thunderbolt csatlakozos monitorokat (masreszt akkor a monitorhoz tudnek csatlakoztatni mindenfele periferiat).

A “retina” képesség ~200ppi felett értelmezhető?! Mindenhol úgy olvastam…

A Dell viszont (163,2ppi) eléggé alatta van.
Effektív nincs 218 ppi alatti kijelző iPhone 3GS óta… (az Apple kínálatában)

Meg most se igazan kepes, a windows megy de nagyon sok program meg nem. A jo munkahoz ido kell.

Nem errol van szo, olvasd el. Winben mas az ablakkezeles. Elege regen olvastam igy nem akarok hulyeseget irni, de rendszer szinten vannak a gondok nem csak a program gyartojanal.

Ui amugy akkor te papirt meg ceruzat hasznalsz ez biztos 😂

Nekem 24-es monitorom van, ez kb. 184 ppi-t jelent = annyira kicsik a pixelek, hogy külön öröm PS CS5.1-et használni, a CS6-ban mindig fel kellett nagyítani a képeket, mert 1:1-ben nem látni a hibát.
A 163 ppi nem sokkal kevesebb, nyugodtan vedd meg. Monitort messzebbről nézünk, mint telefont…

Szerk.: elolvastam a szifon cikkét, te is onnan vetted a kételyeid?
Én nem tapasztaltam az emlegetett félpixeles problémát, ez amúgy is csak a GUI esetében létezik.
Megoldás: ne vedd meg látatlanban.

A szifon cikkéből indult… Ennek alapján nézelődtem még a neten és találtam még itt-ott ezzel kapcsolatos írásokat ami hasonló (de nem ugyanolyan) tartalmú volt.

CS szérián már túllendültem (sajnos vagy sem - nem tudom) és rohadt hamar megszoktam a retina felbontást (a CC-n már működik rendesen). Viszont ugyanezt a minőséget látnám viszont nagyobb méretben.

Vannak ultrahd 27” kijelzok amit minidisplay porton megtudsz hajtani. Igaz akkor nincs usb portod a monitoron,egyet valasztani kell:
Jo minoseg/usb hub (tb/usb-c port)

Vagy pedig agyatlan draga lesz.

Ugyanazt fogod látni, csak nagyobb méretben (nagyobbak a pixelek, de más távolságból nézed).

Megnezek par monitort es kiderul mi lesz belole…
Azt elore gyanitom, hogy szinte azonos kepminoseg eseten a kenyelem fog donteni…
Ugyis netto ~300 korul kalkulaltam az esetleges kiadast.

300e korul mar nagyon sok fele uhd monitor van.

Én még mindig azt mondom, hogy alapvetően a Microsoft a felelős azért, hogy nem kompatibilisek a retina felbontással az alkalmazások. Mert alapból xar a rendszer. Annak idején az Apple kivárta, hogy az összes, (igen, az összes alkalmazást a világon) megírják retina felbontásban? Nem… Mert rendszer szinten meg tudta oldani a dolgot. Szintúgy, mint az iPhone 4 bemutatása után is működtek az alkalmazások retina kijelző alatt anélkül, hogy frissítették volna őket a fejlesztő.

Azt elhiszem, hogy magánszemélyként ezt meg lehet tenni. De nagyvállalati szinten nem fogják cserélgetni az akár többmilliós programokat, mert nem támogat valami új Windows fícsőrt.

Gyakorlatilag ez a 3 maradt nálam számításban. Mindegyik mellett szólnak érvek-ellenérvek… A publikum véleményét kérdezve:

  • ez a 3 nagyjából egy minőségi kategória?
  • azt a kevés (elhanyagolható mennyiségű) nyomdai feladataim elvégzéséhez mondhatni bármelyik tökéletes? (eddig a MBP kijelzője volt a munkafelület…)

https://www.amazon.de/LG-Products-27UD88-W-AEU-Zoll-Monitor/dp/B01CDYB0QS/ref=sr_1_1?rps=1&ie=UTF8&qid=1513175039&sr=8-1&keywords=LG+27UD88&refinements=p_76%3A419122031|419123031

https://www.amazon.de/Dell-U2718Q-LCD-Desktop-Zoll/dp/B07439KLK5/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1513175127&sr=8-1&keywords=dell+U2718Q