Mojave OS M2 MacBook Air-en

Sziasztok,

van egy M2 MacBook Ventura OS, de szeretném rajta a Mojavet, mert csak azon müxik 2 programom.
Virtialization vagy Emulation.
UTM-et letöltöttem, de csak szimpla user vagyok nem olyan egyszerű számomra.

hogyan csináljam?
köszi!!

Ezt, igy kb sehogy. Szerezned kell egy regi gepet. Emulalnod kellene, ami talan mukodhetne valamennyire UTM eseten (soha nem probaltam QEMU-val macOS-t inditani; az UTM egy QEMU frontend), illetve soha nem akarnek 10.10-nel ujabb macOS-t GPU gyorsitas nelkul hasznalni.

Ha PC-t emulalsz, az nagyon-nagyon-nagyon lassu lesz. Pont a napokban kiserleteztem x86-os Linux hasznalataval M3 Pro gepen ugy, hogy kb minden eros magot bealdoztam az emulaciora:

Szoval, mi az amit futtatni szeretned? Tuti, hogy tenyleg futtatni szeretned?

Szerk:

Szerk 2:
Rajottem, hogy a vmWare alatt osszereszelt, Rosetta szeru x86 emulacio benchmarkjait raktam be. Mivel, itt az OS minden rendszerhivasat nem kell emulalni, ez egy icipicit gyorsabb. Szoval, csereltem a linkeket a valodi, egy-az-egyben emulalt linkekre.

Mi lenne az a két alkalmazás?

Photo mechanic es lightroom
A gond h az uj verziok hasznalatahoz kell internet nem mennek offline. Itthon me ugye…

Kaptam egy ceges air-t meg gondolkozom hogyan tudnam a regi progikat futtatni rajta. Nem nagy memoria proci ram stb igenyu programok.
Sza valahogy lehet h megis valamifele emulatort kell keresnem…

Koszi!
Erdekes, de a gyakorlatban kellene latni…

Nem tudom egyelore feltenni az utm-et, mert le akarja torolni a venturat.

Nem lehet ezt valaszthato modon telepiteni?

Ezt nem ertem, hogy mi kozott kellene valasztani. Siman fel lehet rakni, ha legalabb Big Sur van a gepen.

1 kedvelés

Én mindenképpen inkább valami hypervisort használnék.

Peldaul? Melyikre gondolsz?

Parallels, vmware, Tart
Lightroom szerintem van arm-os procira (U2B), Photo mechanic ha jól láttam intel only. Nehéz elképzelni, hogy ne lenne ezekre valami használható alternatíva.
Az offline használat említett preferálása miatt azt gondolom, hogy kizárt a legális szoftvervásárlás/ új verzióra licencelés. Ha meg tört, mint a verziók a brokenstoneson, azok nem fognak hazatelefonálni.

A felsorolt virtualizacios megoldasaid hogyan fognak ARM-on x86-os OS-t futtatni?! Nem lehet eltero architekturat virtualizalni, csak emulalni.

Csak olvashatoan gondolkodom…
A Rosetta 2 nem intezi ezt el?

Gondolom, probalta elinditani ezeket, aztan nem ment, onnan jott az otlet, hogy regi OS kellene. A Rosetta viszont nem jo virtualizaciora, mert nem ugy mukodik.

Fingom sincs sajna. User vagyok, a korabbi intele verziok vannak meg a programokbol, azert gondolkoozm mojave emulalasba. Vagy ilyesmibe, de lehet rosszul…

Mi lehet a megoldas? Nincs vmi egyszerubb ut mint a bootcamp vgy ilyesmi?

A workflow miatt kellenek ezek a szoftverek. Lehet h van alternativa, de egyelore ezeket probalom vhogy ravarazsolni az M2-re. Ha nem megy akkor valami open kell mint a dark izé meg a picktorial… de mindketto nagy, es lassan dolgoz fel.

Ezeket probaltad elinditani? Mi tortenik? Kiirnak valamit?

Ennek kapcsan nem is virtualizaciora gondoltam, csak a programinditas elore mozditasaban.
IMHO ha Mojave-n mukodne az emlitett ket alkalmazas, akkor elmeletileg kellene Rosetta-val is. Vagy nem?

Nem, mert a Mojave meg tud 32 bites x86 appokat futtatni. Rosettaba nincs mar csak x86_64 emulacio.

Szerk: szoval, ezert lenne jo tudni, hogy pontosan mi a helyzet itt. Ha 64 bites, akkor az OS-ben levo feketelista is elgancsolhatja, de az javithato pl az Info.plist modositasaval (ezutan serul az alairas, pl. ha valamilyen, alairasfuggo featuret (pl. iCloudot vagy Push notifikaciot) hasznalt az app, akkor az a kepesseg megszunik. Az is lehet, hogy libek hianyoznak neki, amik idokozben megszuntek es kikerultek az OS-bol, ez is patkolhato valamennyire.

1 kedvelés

VMware Fusion v13 elvileg tudja.

Nem tudsz x86-os gepet emulalni egy virtualizacios szoftverrel. x86-os Macen csak x86-os virtualis gepet tudsz inditani, ARM-os gepen pedig, csak ARM-os rendszert. Raadasul, el is butult az ARM-os Fusion, mert mig az x86-os tarsa tud macOS-t inditani, addig az ARM-os verzio mar ARM-os macOS-t sem. ARM-os macOS inditasahoz ARM gepen, az Apple beepitett virtualizacios API-jat kell hasznalni, ezt tudja pl. az UTM is (azaz, az UTM nem csak QEMU frontend!), itt annyi a “bibi”, hogy iCloudba bejelentkezni, ilyen virtualisgep alatt, majd csak macOS 15-os host alol lehet majd.

Rendben, úgy olvastam, tudja.
(Az iCloud-bejelentkezés tizedrangú probléma.)