Mojave OS M2 MacBook Air-en

Egy Xcodeot nem tudsz felrakni az App Store-bol, mert az App Storeba sem tudsz belepni. Az, hogy erdemben lehet majd ujra hasznalni ARM-on virtualizalt Macet, pl szoftverfejlesztes tesztelesere, az egyik legjobb dolog lesz. Eddig elegge felkaru orias volt ez, hogy nem tudtal AppleID logint hasznalni sehol. Tovabbra is csak az Apple Virtualization Framework volt ilyen “buta”, tehat x86-os Macen, x86-os Fusion tudott x86-os macOS-t inditani es ott mukodott az Apple ID/iCloud is, mert a Fusion se x86-on, se ARM-on nem hasznalta az Apple frameworkjet.

Ezek más igények.
Ott az a cél, hogy 1–2 régi szoftver fusson, megoldható? Igen.

(Nálam is van egy virtuális Mojave, amit a 32-bites alkalmazások kinyírása (kedvenc, közel 20 évig használt képkatalogizálóm elvesztése) miatt bosszankodva bütyköltem össze vagy másfél nap alatt – költöztetéssel. Persze x86-on, és sohasem használom. :slight_smile: )

Hja, csak ARM-ra a legregebbi virtualizacioval rakhato macOS, az a Big Sur, ha a host regebbi mint a macOS 15 betak, akkor az App Storeba se tudsz belepni, hogy felrakd a regebbi szoftvert onnan. Mig x86-os macOS-en korbe tudod takolni az ujabb macOS-ek alatt is a gepet, hogy elinduljanak 32 bites x86 appok (mert vegulis, a CPU ezt tudja ugye, csak az OS tiltakozik), addig ezt nem tudod megtenni mar ARM-os OS alatt, mert itt nem csak az OS tiltakozik, hanem hianyzik a Rosettabol az x86 32 bit tamogatas kompletten. Lehet, hogy ezt a valtast keszitettek elo a Big Sur elotti Catalinaval? Marmint, lehet olcsobb volt az x86 64 bit only liszenszt megvenni, mint a 32 bitet is? Pl. ezt meg lehetett venni 32 bit nelkul igy, az AMD-tol? A Windows 11 ARM verzioja is AMD Athlon 64 CPU-t emulal egyebkent, ha x86 appokrol van szo, bar ott van igen fullos 32 bites tamogatas.

Vagyis lehetséges, hogy fel tudja rakni Mojavét, de a 32-bites alkalmazás nem fog futni?

Nem tudja felrakni a Mojavet, csak QEMU emulaltan (itt hackintosht kell telepiteni tulajdonkeppen), ahol az M3 Pro legerosebb performance magja, kb egy 3.0GHz-ra overclockolt P4 teljesitmenyet tudja, Core2-ben merve, kb egy Core Solo Mini trljesitmenye 2006-bol (6 performance mag osszes emulalt ereje, gyengebb, mint egy 2008-as MBP, 2.6GHz-s Core2Duo CPU-ja). Ebben a virtualis gepben nem lesz GPU gyorsitas, tehat azok a grafikai glitchek es hibak, amik megvannak egy Inteles gepen, pl. drivermentesitett recoveryt bootolva es ott Safarizva/Terminalozva, azok meglesznek itt is, es mivel mindent CPU csinal, egy ablak minimalizalas az animaciojaval egyutt is a vegtelensegig tart.

Akkor bizony be kell szereznie egy régebbi gépet, ha ragaszkodik az említettekhez!

Vagy, ra kene jonni, miert gondolja ugy, hogy a megoldas a Mojave. Ha ezek 64 bites appok, lehet meglehet probalni megszerelni, hogy ujabb macOS alatt mukodjenek. Ha 64 bites Inteles app es el lehet inditani Inteles Montereyen barkacsolas utan, akkor el lehet inditani ARM-os Montereyen is. De semmi reszletet nem tudunk.

(Photo Mechanic – képkatalogizáló, ma is él – gondolom régebbi verziót szeretne használni, amihez van liszensze… ezzel én is próbálkoztam, miután először próbálták kinyírni az iView Media Pro-t azzal, hogy eladták a MS-nak.)

Jaja regebbi licenc van meg 5.0 a lightroom is 5 asszem. 64bites mindketto nagyon kicsi keves heyet foglal es gyors. STABIL. Az ujjabbak ■■■■■■■■ A gond ! H az ujabbak nem mukodnek offline. Ez az egyik legfontosabb szempont. Sza merre induljak szerinted?

Eloszor, probald meg elinditani. Mi tortenik akkor?

Szerk: Megneztem a Lightroomot. Az archive.org -on keresztul letoltottem az Adobe oldalarol (mivel nekem nincs meg a telepito, liszenszem sincs hozza), majd telepitettem, vegul elinditottam. Megadtam, hogy trial verzio legyen, majd latszolag el is indult. Azt nem ertem, hogy miert sotet az ablak, amikor vilagos themet hasznalok (nem is volt theme allitas a korabeli OSX-ben), ugyhogy ezennel le is toroltem, mert amig sotet az ablaka, egy kattintast se vagyok hajlando tenni benne.


Alapban sötét volt a progi. Mondjuk fura is lenne eegy világos felületü foto editor.

Photo mechanic valszeg 32 bites… sajna. Ipyenkor mit lehet tenni?
IMG_1908

A Lr5 installerje 32 bites mikozben az app 64 bites. Ezt nem ertem. Megprobalom majd a fenti linkrol letolteni.

Nem emlekszem mar, hogy mit irt ki az OS, ha el akartal inditani egy 32 bites appot. Illetve, azt sem tudom, hogy a cmd+i -nel latszott-e, hogy 32 bites. Elso korben fogj egy terminalt, es a file commanddal nezzuk meg, hogy az mit ir ki a binarisra (ird be, hogy:
file<nyomj egy spacet>
Majd az app ikonjan Finderben show package content, kitallozod a binarist a Content/MacOS folderben, majd az ott levo binarist belehuzod a temrinal ablakba. Majd entert nyomsz a parancsra. Ha nem vagy eleg bator, akkor elobb tolj fel ide egy screenshotot a paranccsal.

igen latszik h 32 bites.
a Contents folderben nincs MacOS mappa.

Igazabol, az Info.plist mondja meg, hogy hol a binaris. Az eseteg nagyon-nagy tobbsegeben, a bundle builderek a Contents/MacOS -ba rakjak.

Ha 32 bites, akkor ezt, szerintem, maximum Inteles gepen fogod elinditani. Ott (marmint, Inteles gepen), kb ez ugy zajlik, hogy ad az ember a kernelnek egy “no32exec=0” boot parametert, ezutan nem fog sirni a gep, hogy 32 bit nem indulhat el, hanem megprobalja elinditani. Ha statikusan linkelt a binaris (ilyen a szoftverek 0.000001%-a), akkor az ezek utan azonnal mukodik. Ha nem ilyen, akkor kell szerezni egy 32 bitet is tartalmazo macOS System es Library foldert (gyakorlatilag, fognod kell egy feltelepitett Mojavet), amit felmasolsz a gepre valamilyen folderbe, es amikor inditod az appot, akkor meg kell adni, hogy hol a DYLD Library Root. Ha nem sajat fejlesztesu appot akarsz inditani (amit a te fejlesztoi accountoddal irtak ala), akkor ehhez a SIP-et is ki kell kapcsolni (a SIP blokkolja a DYLD Library Root allitast).

Azt tudom, hogy ez mukodott tokeletesen 10.15-on es 11.0-an, ujabb rendszereken mar nem probaltam.

Ez most nem fog tetszeni de 11 éves program lépni kell. Ma már nem itt tart a foto feldolgozás.

Semmi gond. A kerdes nem az, hogy szeretnek e ferrarival munkaba jarni, hanem, h ezt hogyan tudom mukodesre birni.
(Nyilvan generacios kulonbozoseg, de nem akarok se ‘jobbat’ se masikat. Vannak dolgok amelyekbol mar megcsinaltak a legjobbat, mindegy ‘fejlesztes’ csak fancy butasag a szememben)

1 kedvelés

Nem kuzdelem utan fetettem az Lr5-ot, kivaloan fut.Ahogy olvasgatom a PM5.0 is 64bites maga a program, csak a teepitoje 32bit. Ezt nem ertem igazan persze

De, akkor te az elobb nem a programot nezted, hanem a telepitot? Milyen telepitoje van ezeknek? A lightroomnak, a linken, amit az adobe oldalan talaltam, az internet archiveon, annak semmilyen. Marmint, az egy “sima” .pkg file, ami rendszercucc, abban siman benne van az app es kesz. Vannak, akik ennel extrabb/bonyolultabb telepitoket gyartottak?