Súlyos biztonsági hibát találtak az Intel processzorokban

Legalabbis a kovetkezo beismeresig :)))

2 kedvelés

Itt-ott érezhető lett a rendszeren a “lassulás”. Vannak műveletek amivel láthatóan küszködik. Ilyen pl. a finderben több file listázása, a quicklook csigalassúsága, az illustratorban is felfigyeltem 1-2 anomáliára ami régebben nem volt… és még van egy-két dolog amit észrevettem, de hirtelen nem jut az eszembe.

Lehet a p@csméregetős számokon nem látszik, de a valós felhasználásnál meg igen.

A Meltdown hiba High Sierraban a 10.13.2 -ben lett jativa, mig El Capitan es Sierra eseten a Security Update 2018-001 telepitette a javitast. Tehat, Sierra es El Capitan alatt a lassitast okozo patch Januar 23-an, mig High Sierrahoz December 6-an erkezett.

A Spectre elleni vedelem pedig a Safari/WebKit motorba kerult telepitesre, ehhez a patch El Capitanhoz es Sierrahoz a Safari 11.0.2 frissites keretein belul erkezett 2018 jannuar 8-an, mig High Sierrahoz ugyonezt a fixet (tehat a frissitett Safarit es a Webkit motort) a 10.13.2 Supplemental Update tartalmazza, ami szinten januar 8-an jelent meg.

Nem figyeltem mi-mikortól változott pontosan… De tény, hogy a korább tapasztaltakhoz képest érezhető a lassulás. (Nem mától… már egy ideje látom.)

Szerintem azt csak bekepzeled. A neten elerheto informaciok alapjan, atlag hasznalatkor meresi hiban belul van a lassulas merteke. Ettol elter persze, ha 20-30k IOPS kell a mindennapjaidhoz, mert ott akar felere is eshet a teljesitmeny, viszont a macOS nem az a rendszer, amit ilyen kornyezetben hasznalnak.

Akkor mi okozza az általam vázolt jelenségeket? A 2009 mid 15" MBP-n nem tapasztaltam ilyesmit. Pedig ott gyakorlatilag minden alkatrésze töredék-teljesítményű mint ebben…

Korábban sosem volt olyan jelenség, hogy finderben egy olyan mappát nyitva aminek több száz elemre rúg a tartalma, egyszerűen ~20asával jeleníti meg…
A quicklook baromi sz@r… Egyszerűbb vektoros file-ok nézete másodperceket vesz igénybe.
Illustratorban néha-néha érzem, hogy egy-egy vektorpont áthelyezése kozmikus feladattá válik.

Nem használom másként a gépet mint egykoron. Nincs se kevesebb, se több alkalmazásom mint anno.

Többek között ez:

A 2009-es MBP-den nem is aktiv a Meltdown patch (ami a lassitast okozhatja), mert a Core 2 Duo nem erintett Meltdown ugyben. Spectreben erintett, de az a javitas csak a WebKit es a Safariben okoz valtozast.

Az a MBP már eleve nem érintett mert kuka lett tavaly… Csak összehasonlítás alapjaként említettem.
Azzal sosem voltak ilyen jellegű megjelenítési gondjaim. Tény, hogy ezer éves volt, kevesebb memóriával, de ezekkel az új gépekkel csak a szop@s van szerintem.

Megmondom őszintén, ha két évre kellett volna kalkulálnom ennek a gépnek megtérülési rátáját, biztosan nem veszem meg…

En azt mondanam, hogy nezz logokat, nezz iosnoopot meg nezz activity monitort, mert nyilvan nem normalis amit tapasztalsz. Amennyier bugos volt 5-10-15 eve ez az OS, ugyonannyira bugos ma is. Pl. Applications folder ikongeneralasat egy fejelszto is tokon tudja szurni, ha olyan vektoros ikont ad az appja melle, amiben tul sok a vektor. (Ez ugyonaz a bug, mint par eve volt iOS-nel, hogy egyes fejlesztok tul sok URL-t regisztraltak ra az appra). Minden ilyen hibat meg lehet keresni.

Lövésem sincs, hogy mit keressek… :-)
Nekem a log olyan dolog, mint Kasszás Erzsinek a nagy hadronütköztető működési elve :-)
Az iosnoop meg egyenese Istenkáromlás :-)

Három igazán jelentős változás történt azóta.
1., 2009 mid-ről 2016 late-re váltás
2., El Capitan helyett High Sierra
3., Mac OS Extended helyett APFS a kötet “típusa?”

Az alkalmazások gyakorlatilag pont azok mint akkor voltak. Mindenre azt használom ami egykoron volt. Értelemszerűen érkezhettek frissítések, de az említett ikonok esetében nem hinném hogy történt változás. Nincs nagy választék az alkalmazások között. Mindíg is igyekeztem redukálni, szelektálni azt ami kell/szükség van… Ha valami extrém furcsa dolgot kellett csinálnom, inkább feldobtam rá egy VM-et és az alól futtattam.

Nekem azota csak a facebook szarakodik safariban. Ha megvan nyitva es irnak egy uzenetett, csak akkor jelenik meg ha ujratoltom az oldalat. Hetvegen pont ujrahuztam a gepet (8ev utan es ugyan ezt produkalja).

Huhhh… Nem tudom. Szerintem nem.

Most nezem. Mar apfs-en kivul nem is tudok mast valasztani.

Milyen velejaroja lehet ennek az apfs-nek?
Nyerek-e azzal ha visszamokolom MOE-re?

A nemzetközi helyzet tovább fokozódik.

http://sysadminforum.hu/2018/03/26/13-ujabb-kritikus-hiba-az-amd-processzoraiban/

Ezekkel a hibakkal az a legnagyobb baj, hogy ha valaki kodot tud injektalni, hogy ezen a biztonsagi szinten fusson, akkor ugyonezeket a funkciokat elerheti a bug kihasznalasa nelkul is. Tehat, ahogy irja az oldal is, ez amolyan vihar a biliben. Az AMD majd javitja mint bugot, viszont mint feature tovabbra is elerheto lesz.

mar csak ket evet kell kibirni;
https://www.bloomberg.com/news/videos/2018-04-03/apple-said-planning-move-from-intel-for-mac-chips-from-2020-video

Most ezt mimdenki lehozta de nem gondolnam.

Ja, csak ket ev, es akkor lesznek sajat hibak.
Meg egy rakas uj pre-beta minosegu cucc, ha nem lesz x64 kompatibilis a csoda uj processzor.
Illetve ez utobbi esetben nem art melle egy intel pece, ha nem csak facebookolni/ituneselni akarsz.
Jo lesz…

1 kedvelés

Az Apple-nek nem mi hozzuk a pénzt, akiknek Windows kompatibilitás kell és terminál és külső hangkártya stb. Hanem a Facebookozó néptömegek.

A múlt héten kb. 100 új terméket adott az árlistához az Apple. Ebből 12 új iPad és a többi egy-két negyedévig forgalmazott színes tok. Így is van besorolva az árlistában, szezonális termékek. Ez az Apple ma. Ez az Apple kb. az elmúlt 3 évben.

A legkisebb energiabefektetés és legnagyobb nyereség nevében, szerintem lesz ARM-es Mac. És ezen a “Mac”-en iOS fog futni egy egeres, ikonos, ablakos formában. Sokkal egyszerűbb lesz, mint a Mac OS-t ARM-re portolni. És két év múlva még kevesebben leszünk, akiket ez zavarni fog.

3 kedvelés