Új filesystem: APFS

Persze, értem én, de nem akarok minden korrektúra fordulót úgy kezdeni, hogy save as, vagy programokkal klónoztatni, természetesen vannak napi-heti backupok, pen drive/nas, ez akkor lenne jó, ha mondjuk van 5 korrektúra forduló egy nap, és van egy olyan, amihez vissza kell lépni, ha lesz valami grafikus felület hozzá, erre pont jó lenne. Az Adobe-nak is van valami ilyen verzió követése, de az is csak duplikál állandóan, amennyire emlékszem.

De nem kell save as.

Felteszed a gitet vagy az svnt. Szerintem az svn neked egyszerűbb lenne.

Hozzáadod a psdt a repohoz és becommitolod. Ezzel elmented az aktuális állapotát.

Dolgozol benne, mielőtt elküldöd az ügyfélnek, nyomsz még egy commitot. Ezzel elmented az akkori állapotot.

Ha bármikor szükséged van egy előző állapotra, az svn simán visszaállítja neked arra a verzióra, amit szeretnél.

A fileból csak egy példányod van.

1 kedvelés

Ez frankónak tűnik, de úgy látom, van kismillió fajta, melyiket érdemes használni?
Köszi! :)

Rovid attekintes az APFS-rol: http://dtrace.org/blogs/ahl/2016/06/19/apfs-part1/

Tegnap írtam erről az Affinity Photo (Photoshop killer) alkalmazásról. Most elkezdtem nézegetni komolyabban, hogy mit is tud. Amellett, hogy meg van benne a Photoshop History funkciója, van a menüben egy Snapshot funkció is. Létre lehet hozni a dokumentumból egy pillanatfelvételt (amit el lehet nevezni bárhogy), majd erre a pillanatfelvételre vissza lehet állni bármikor. Például hozzáadtam a dokumentumhoz egy képet, majd csináltam egy pillanatfelvételt. Ezután töröltem a képet, hozzáadtam másik két képet, megint csináltam egy pillanatfelvételt. Ezután a két pillanatfelvétel között váltottam és tökéletesen helyreállította az adott állapotot. Tehát nagyon hasonló az svn működéséhez, csak sokkal egyszerűbb. Persze csak hirtelen kipróbáltam és nem próbáltam mélységeiben a dolgot, de mindenképpen nagyon hasznos.
Persze a hátránya az, hogy ha egy pillanatfelvételt készítünk, majd törlünk egy képek a dokumentumból, akkor valójában nem törlődik a pillanatfelvétel miatt, így a dokumentum csak hízik meg hízik, viszont így sokkal kevesebb helyet foglal, mint ha valójában egy-egy új mentést csinálnánk minden egyes fázisról.

Köszi, a photoshopban is van snapshot, nekem ezzel több bajom is van, én annak örülnék, hogy ha lenne rendszerszinten egy olyan file-visszaállító funkció, amiben mondjuk megadhatnám, hogy milyen könyvtárak tartalma legyen magas prioritású, és ha kell hely az ssd-n és törölni kényszerül a fat-táblából a rendszer, akkor legyenek “védett” file-ok, amik csak akkor kerülnének törlésre, ha már végképp nincs hely, vagy az eredeti helyéről törölné a júzer mondjuk permanent delete funkcióval. Ezzel meghatározott file-ok változatait vissza lehetne nézni sorrendben, és vissza is menteni, ami kell. Persze lehet, hogy én hülye vagyok, de pl, nekem majdnem elveszett egy rtf nagy része, mert nem tudtam, hogy a 10.11-ben ráment mindenre a textedit, ami nyitva van. Szerencsémre megvolt egy másik meghajtón. Az ilyet pl. lehetne orvosolni egy ilyen progival.

Az OSx elvileg rendszer szinten támogatja fájl verziók támogatását. Ha megnyitod a dokumentumot, akkor a File->Revert To menüvel elvileg megőriz fájlverziókat.
Az igaz, hogy a törlés automatikus és nem lehet megmondani, hogy egy bizonyos verzió védett legyen.
Bár egyébként az SVN/GIT sem a legjobb, mert ott meg nem lehet törölni egy adott verziót, tehát nem lehet helyet felszabadítani.

Köszi, ezt nem ismertem. CS pack nem támogatja. Nekem a legnagyobb bajom a snapshot-tal meg az svn megoldással is, hogy manuális. Tök jó lenne mindezt rendszerszinten, bármilyen program által kezelt file-ok esetében automatikusan használni.

Time Machine.

1 kedvelés

De az automatikus nem fogja tudni, hogy melyik a fontos melyik verzió. A Time Machine nagyon jó amúgy, ha az adott program támogatja, akkor visszaállításkor megnézhető az előnézete a dokumentumnak, így lehet látni mit állít vissza. De időnként törli automatikusan a régi backupokat, ha nincs hely. De csak akkor, ha nincs hely. És nem lehet megmondani neki, hogy mit ne töröljön.

Igen, a tm gyakorlatilag nem testreszabható, nekem most a 750GB-os vinyó nagy részét már elfoglalta, és nem tudok semmit törölni belőle, pedig nagy része már régen archiválva lett. Csak annyi kellene, hogy lehessen definiálni több session-t, a rendszerről nem kell állandóan backup, viszont a munkákról kéne folyamatosan, akár egy másik meghajtóra. Igazából nekem third party, fizetős program is jó lenne, csak csinálna valaki, adnék érte simán 100 dollárt, ha jól működik.

Szomomra a tm legnagyobb problemaja:
Nem azt kell kivalasztani, hogy mit arhivaljon hanem azt hogy mit ne. Szamomra ez teljesen logikatlan.

ZFS Snapshot :-)

Egy átlag felhasználó nem tudja, hogy neki mi kell(het). Ezért úgy gondolja az Apple, hogy legyen egyszerű, egy kattintással megadható, hogy mire mentsen és kész. És egy átlag felhasználó nem tudja azt, hogy hol vannak a számítógépen a dolgai. Sok esetben a fontos dolgokat sem tudják. (kinn van valahol az asztalon; és kiderül, hogy sok olyan fontos dolog is van még, amit nem az asztalon tárol, például az arhív levelezés, amit mondjuk egy ismerős mentett le neki…)

Ez (ha jól tudom) saját külső winchesterre ingyenesen ment.

A másik a chronosync, amit tudnék ajánlani: ChronoSync | The Ultimate Mac Backup and File Sync App

Igazából mindkét szoftverről tudom, hogy tud Incremental backupot, File verzió kezelést, de egyikről sem tudom, hogy meg lehet-e adni egy adott verziót, hogy azt ne törölje. A Chronosyncnél korábban láttam olyat, hogy meg lehetett adni, hogy az első (talán több) verziót mindenképpen hagyja meg, valamint mondjuk az utolsó két-három verziót.
Ráadásul a Chronosyncnél még az is jó, hogy lehet mondjuk scripteket futtatni, ha lement a mentés vagy nem sikerült vagy ilyesmi.

De itt egy lista még, amit találtam (ezen ha jól látom a chronosync a második legjobb :))
http://mac-backup-software-review.toptenreviews.com

Ezt en megertem de nem erdekel, akkor legyen egy haladoknak menupont.

Köszi a tippeket, megnézem őket, most már látom, hogy az én bénaságom volt az oka, de ezeket pl. nem láttam egyszer sem, pedig kerestem ilyen megoldást a múltkor.

Számomra az hogy ne írjon tele egy meghajtót a tm, amire ráengedi a júzer, az nem egy advanced funkció, de feljöhetne ez egy külön panelen, hogy ne zavarjuk össze a Zátlagot. :) Főként hogy – szemben egy sima külső meghajtóval – a nas nem jön fel a disk utility-ben, tehát még csak particionálni sem tudnám, ezt kivédendő. Kínomban a belső vinyóra rakom a tm-et, a 6 terás nast valahogy nem szívesen íratnám tele. :D

Köszi még egyszer, ez a crashplan zseniális, pont ez kellett nekem. Végre kivehetek minden mást a tm-ből, csak a rendszer marad benne, így nem zabálja fel a vinyót. De hogy még az erőforrást is be lehet állítani, kész. Ez a másik, amitől agyhúgykövet kapok a tm-től, ha elindítom, ott kell hagyni a gépet, mert úgy pörögnek a ventilátorok, mint a porszívó. :))

2 kedvelés

Én a time machine így használom: http://www.mackungfu.org/massively-speed-up-time-capsule-time-machine-backups.
Habár én hetente egyszer csatlakoztatom a külső drive-ot, de akkor nem kell legalább sokat várni rá

Ezt a passzust kicsit erősnek érzem elsőre, de lehet bennem van a hiba:

“When you upgrade to macOS High Sierra, systems with all flash storage configurations are converted automatically. Systems with hard disk drives (HDD) and Fusion drives won’t be converted to APFS. You can’t opt-out of the transition to APFS.

Óvakodjunk ettől.