Új filesystem: APFS

A fusion drive az ertheto, ugyanis az ilyen lvm szeruen van osszerakva, ott tenyleg komoly problemakat okozhatna ez. Azert kivancsi vagyok ra, milyen lesz, megiscsak egy 30 eves fs-t fog levaltani.

Amostani os-el automatikusan atvalt a gep?

Ha SSD only cuccod van, akkor igen (Apple firmwares SSD). Mivel Pike irt olyanokat, hogy mostantol nincs checksuming pl file irasnal, mert ezt mar a firmware vegzi az SSD-knel, ezert nyilvan automatan csak olyan eszkozokon forceolja az Apple az APFS-t, ahol a firmwaret is teljes egeszeben kontroll alatt tudja tartani. Pl. notebookok. A merevlemezes gepeken nem lesz automata, az elso betak pedig egyaltalan nem mentek fusion driveon APFS eseten. Egyebkent amit lattam APFS-t, ott is CS volt az alap kiindulo kotet.

En mindenesetre, amig lehet maradok HFS-nel.

Igen laptopom van, akkor most ha updatelem az os/t megkerdezi atalljon, vagy csak siman megtortenik?

Ha gyarilag SSD-vel szerelt a geped es meg mindig a gyari SSD van benne, akkor at fogja konvertalni. Az elso betakban meg volt erre kerdes viszont az ujabb betakban mar nem volt lehetoseg nemet mondani.

Az van, oke koszi. Azert ezt jo tudni igy elore.

Várni kell a váltással, mint ahogy mindig érdemes :)

Solar mindig megbizik a fejlodesben… :-)
Kizart dolog, hogy leragadjon egy regebbi fejlesztesnel :-)

Ez alap, megvarom hogy a traktor dj tamogatja e es ennyi.

Nalam 2 gepen is (ebbol az 1-ik modellen nem is mehetne) kb ugyonugy mukodik, mint a Sierra. Semmi valtozast nem vettem kb. eszre.

2 eve nagyon sokat valtozott audio teren az os x akkor a native instrument szivott vele hetekig. Azota csak akkor nyomok az updatre ha a native kuldi a mailt, hogy mehet.

Dehat az MS-DOS se olvassa az NTFS-re formazott lemezeket. Egyszeruen, ha olyan lemezre van szukseged, ami megy Sierra elotti rendszerekkel is, arra HFS vagy HFS+ filerendszert teszel. Ez nem ok az APFS ellen.

1 kedvelés

OFF
Csak a DU-ba épített formázás sz@r, terminálból megy rendesen
ON

Egyebkent mi a baj a formazassal? Nekem nem szokott vele problmam lenni.

1 kedvelés

Nekem kb 10-ből 1-szer csinálja meg rendesen az EXFAT formázást, de formázott már 4GB pendriveot úgy, hogy 200 MB látta másik gép :( vagy egyáltalán nem is látta a windows gép.

1 kedvelés

Korabban volt egy olyan tapasztalatom, hogy a Windows USB-s removable deviceoknal, amelyek nem disk tipusnak mondjak magukat, nem szerette, ha nem MBR volt a particios tabla. Igy ha az ExFAT-ot GUID felett hoztad letre, akkor ezeken az eszkozokon egyaltalan nem latta. Ebben az esetben a Windows csak a 200 megabyte meretu EFI-nek fenntartott FAT16 particiot latja az eszkozon. A megoldas, MBR felett kell ExFAT-ot letrehozni.

1 kedvelés

En max fat32-re formazok kulso eszkoznek vagy hfs+. Az eszkozok ugyis fat32 esznek tutira. Mas emberek meg ha nem mac-et hasznalnak telepitgesenek ok drivereket ha az en hdd-re van szuksege. (Mondjuk az elmult jo par evben szerintem mar nem csereltem fizikai adathordozon adatott)

Hasonlokeppen jartam par napja, az osxbe formazott ssdt be keleltt volna rakni hirtelen a csajos vindozos gepebe, gondoltam gyors atformazom exfatra egy kulso dobozban aztan mehet bele a wines gepbe majd ott megformazzuk a veglegesre (mivel ugye az osxben formazottal abszolut nem tud semmit kezdeni a win), na igy sem nagyon jott ossze.
Jo ez amikor mar ket ilyen “idiota” rendszerrel kell viaskodni.

Linux alatt mindent meg tudsz csinalni :)
Amugy ez egy erdekes dolog, ebben a szakmaban ajanlasok vannak szabvanyok helyett, amit mindenki ugy ertelmez ahogy neki tetszik. Tehat ha a microsoft holnaptol bevezeti azt, hogy a win10 csak hajlando felolvasni egy FAT32 tablat, hogy pl az FS 4-ik bit erteke 1, akkor azzal nem tudsz mit csinalni… linux-on ilyen helyzetben a kozossegnek meg van a lehetosege, hogy kiegesziti a jelenlegi FAT32 driver-t, es ezt akar a distro korabbi verziojaba is beleilleszthetik utolag.

Ez az egesz FS haboru az emberiseg egyik szegyene. Egy oskovulet FS-t hasznalunk napi szinten, csak azert mert ezek a mamut cegek ott szivatjak egymast ahol csak tudjak. Volt egy apro remeny az ZFS iranyaban, de sajnos itt sem az esz ervek dontottek… Azert ha az Apple es a *BSD is elsodleges FS a ZFS lett volna, akkor szerintem komolyabban elgondolkoznak a normalis linux driver-en is, es onnantol mar csak egy igazan kicsi kellett volna, hogy a telefonoktol a kavefozoig mindenhol ott legyen egy igazan modern es kenyelmes FS. Cserebe meg szarabb lett a szitu:

Microsoft: NTFS istentudja hanyadik foltozasa.
BSD: ZFS
Unix: UFS
Linux: BTRFS/EXT*/JFS/ReiserFS
Apple: APFS/HFS+

Azer valahol egy gorog tragikomedia emlekeztet az, hogy ezek a modern oprendszerek kozul csak a FAT32 az egyetlen atjarhato ut, ami nem mas mint a vegletekig hackolt MSDOS FS…

1 kedvelés

A Microsoftnak is van új fájlrendszere, ott meg azzal szívatja a népet, hogy csak a vállalati verzióban lesz elérhető a formázás…
Egyébként szerintem érthető, hogy miért van rendszerenként külön fájlrendszer. És azt is értem, hogy ezzel a felhasználók csak szidnak. De vegyük pl az Apple esetét. Ha meg kell neki oldani valamit fájlrendszer szinten, akkor saját fájlrendszerrel meg tudja tenni, és az ami neki kell, nem biztos, hogy kell a Winfosnak és emiatt ott is háború lenne vagy lassabban fejlődnének (igen még ennél is) a dolgok.