Zenehallgatás

Felmerült az igény (egykori és újonan beszerzendö) bakelit lemezeim hallgatására.
Mivel nem igazán értek hozzá, elsöként ötleteket, véleményeket olvasnék szivesen lemezjátszókról.
Ami adott jelenleg, az a mostani erösitöm. Ennek nincs kifejezett “phono” bemenete. S ha jól gondolom, akkor nem mindegy milyen lemezjátszót probálok összedugni vele.
Ha számít, akkor ez egy harman kardon avr142.
Láttam, elég nagy a szórás az árazásban… Én ezt a megoldást nem a magasabb szekcióban keresném :-)
Köszi

Milyen zenei stilus? Mennyit szansz ra? Es mennyire gondolod komolyan? Akarsz meg lemezt venni vagy csak egy kis nosztalgia?

Gondolom azzal tisztaban vagy, hogy ez a H/K nem igazan zenehallgatasra van kitalalva. Mivel irtad hogy az ar fontos, en a helyedben a bakelit lejatszo melle keresnek valami regebbi yamaha/marantz/denon erolkodot ami rendelkezik phono bemenettel is. Nekem is itt all dobozban a pio lemezlejatszo, megy egy rakas lemez, gondolkoztam rajta en is, hogy rakotom a regi Yamaha RX-V457-re, de zenehallgatasra (tehat nem hatterzenere gondolok) ez meg szamitogeprol is elegge kompromisszumos dolog… pedig a gepben egy maya44-es kartya van.

Koszi sracok :) szuksegem lesz a hozzaertok segitsegere :)

Nincs kifejezett iranyvonalam a stilusra. Szeretek operat is hallgatni, regi rock muzsikakat az oskorbol (rolling stones, led zeppelin…stb). Mindenfelekeppen akusztikus, analog hangszerekkel komponalt zeneket.
Nem kivanok olyan melyen belemerulni, hogy a hamgszorokat a haz falaba epitsem, meg az egyeb tarkaszarsag. Annyira nem sensitive a fulem. Csak at akarom elni az analog zene elmenyet. Az apro sercegest, a bakelit jellemzoit.

Igazabol a HK-al eddig meg voltam elegedve, meg sem fordult a fejemben hogy ilyen jellegu muzsikara alkalmatlan… De jozan paraszti esszel vegiggondolva teljesen jogos.
Regen, tinikoromban szorakoztam lemezpakolgatassal… Nagy vagyam volt/van egy pio 1210mka2 (ha jol emlekszem a tipusara)… De mar nem ez a cel.

Nehez arra valaszolni, hogy mennyit szanok ra. Jo lenne a leheto legkevesebb penzbol meguszni. De ahogy kalkulalok most egy komplett cuccra lenne szuksegem (lemezjatszo, erosito es hangszorok). Ennek tukreben a 2-300ezer valoszinusitheto?!

Ne legyen csucs/premium kategoria, de szoljon szepen. Egy 20nm-es minimalisan butorozott szobaban lenne.

Ps.: idovel kiegeszitenem egy fejhallgatoval is.

Elöször is a lemezjátszó Technics, de amugy jól emlékszel rá :)
Lehet érdmes használtan venni egy mk2 ha ugyis nagy vágyad volt mert az ráadásul egy értékálló befektetés is (simán eladod annyiért amennyiért veszed, de a sebbesség szabályzó csak elektronikus zenénél fontos ha érdekel elmondom miért).

Három irány van:

  • veszel egy “DJ” lemezjátszót és gyakorlatlag elpusztithatattlan darabb lesz (technics, vestax).
  • egy bármilyen “hi-fi” célraszolgálló lemezjátszót aminek valószinüleg egyeneskarja lesz és sok sok műanyag szíjhajtással (de olcsó)
  • veszel egy directdriveos rendes s-karral cserélhető pick-upos “pörgetőt” ami olyan árban lesz már mint egy DJ lemezjátszó de csak az audiophilek fogják halani a “különbséget”.

nem tudom mennyire fontos a design a szobában de ha engem kérdezel akkor néz szét egy fekete MK2-ért és valami régebbi cerwin vega hangfal ügyében amire rá lehet kötni valami régi közepesen rossz “diszkós” erősítőt (ma már fillérekbe mennek ezeke a nem D osztályó erősítők. szétbontod a házat vele és vissza jön a koncert feeling.

Régen voltál az underground recordsban?

Lemez vásárlás pedig: www.juno.co.uk

Húúú, tényleg… Technics :-)

Az egykori diszkós cuccokat inkább hagynám :) Nem szeretnék “kutyaólakat” nézni a lakásban. Nem akarok szomszédot űzni, se pohárcsörgést hallgatni. Ha az mond valamit a zenehallgatási igényemről, hogy a HK avr rádióhallgatás alatt -40dB (max) és -45dB körül dolgozik. Ennél jobban nemigen húzom fel, nekem az már zavaró. HK hangszórók vannak hozzá egyébként. Lövésem sincs a tipusáról… Nem nagyok (a subwoofer kivételével), viszont van súlyuk…
Nem követem elvakultan az álmaim, egy kicsit reálisabb ember vagyok… De a lemezjátszó elgondolkodtató. Már csak az a kérdés, hogy “szükségem van-e erre a kategóriára”? Nem fogok én már lemezeket susogtatni, csak normális minőségben (nem audiophilként) hallgatni. Az erősítő-hangszóró kombónak legyen széles dinamikatartománya, nem nagy mérete és elfogadható ára :) Mondom, kevesebb mint 20nm-es szobában lenne.

Valami hasonló felépítésű hangszóróra gondoltam, mert ezt le tudnám tenni a padlóra a fal mellé:
http://www.hangszorobolt.hu/webshop/otthonra/hangfal/sztereo/yamaha-ns-50f.html
Ennek az ára még számomra ehető is… De lövésem sincs, hogy ez egyébként jó-e?! Az se baj, ha még ennél kisebb felépítésű is megoldja az elképzeléseim.
De nem feltétlen ragaszkodom az új cuccokhoz, szeretem az elmúlt kor termékeit. Csak mivel nem foglalkozom ezzel, nem értek hozzá így fingom sincs mit nézzek, mit keressek.

A Suri Imi boltjában jártam anno többször (mi is volt a neve? Dj service?), meg voltam párszor az URec-ben is. Én akkortájt foglalkoztam lemezhuzogatással, mikor a diszkók sztárja a Mo-Do-eins zwei… volt a menő :) …95-96 táján? :)

Én mondjuk 97 után kezdtem , de akkor is richie hawtint vagy aphex twin-t kerestem :).

Yamaha nem rossz döntés árban szerintem, kérdés hogy a hangulaton kivül mit fog ehez adni a vinyl.

1 kedvelés

Amúgy ebben a témában nagy csomó kérdésem van… :-)

  • mi a különbség a normál egyenes karú, egyenes de a végén némileg hajlított karú és az S karú lemezjátszók között? Melyik miért jobb vagy rosszabb?
  • amely lemezjátszók képesek erősített jelet küldeni egy nem “phono” bemenetes erősítő számára, azok között gondolom ugyanúgy van különbség a hangzás terjedelmében, dinamikájában? Függhet a benne található elektronika minőségétől, technológiájától? Vagy hogy van ez?
  • jel-zaj viszony, frekvenciaátvitel, anti-skating és “nyávogás” fogalmai tiszták számomra (valamelyest műszaki ember vagyok) :-)

Megfogalmazódott a fejemben most ebben a kérdésben, hogy lecserélném ezt a HK erősítőt egy másikra.
Létezik-e olyan erősítő, amely alkalmas házimozizásra és bakelitek hallgatására is? Tudom, hogy mindig jobb “céleszközt” használni a megfelelő cél érdekében… de nem kívánok egy konkrét hi-fi építményt bezsúfolni a szobába. Azt viszont megtenném, hogy a jelenlegi eszközöket egy minden célnak megfelelőkre cseréljek.

A jelenlegi cucc hangzásával nincsenek olyan durva problémáim… Egy kisebb frekvenciatartomány hiányt érzékelek (de lehet csak az én hülyeségem). A mély-közép tartományt tartom hangsúlytalannak. De lehet a hangszórók elhelyezésén kellene variálnom?!
A hangszórók is HK… Talán a HKTS-9

Kicsit “idiótának” tűnhet a tapogatózásom, de próbálok egy egyszerű (kevés elemből álló) megoldást találni erre a kérdésre.

Hat a h/k nalam sem volt hosszu eletu mert zenet hallgatni azt nem lehet rajta se regit se ujat :)))))
Szvsz szerezz valami szupi alapotu regebbi hangszorot ahogy Itt fentebb is irtak, egy jo marantz/yamaha erolkodvel, ezek meg bakelitekhez ‘hangolva’ keszultek anno, igy fogod visszakapni a legjobban a dolgokat. Modernebb cuccal mar nem lesz olyan (nem veletlenul nincs phono bemenet).

Én nem vagyok audiophile sőt igazából betegségnek tartom :D de, az s kar egyszerü fizika jobban tartja a tűt a barázdában, kevéséb terheli meg a külső oldalt.

Azért mert ha egy termékben már benne van az előerősítő nem biztos, hogy rosszabb lesz a minősége (persze mivel a komolyabb erősítőkben benne van vagy a keverőkben, így a jó cuccokba minek építenék bele?).

Őszinte leszek én erre már pénzt nem álldoznék, persze nosztalgikus hangulatos tényleg másképpen szól (sokszor jobbnak is nevezhetjük) de egyszerüen nem ilyenek az igényeim már. Itthon szép lassan multiroom rendszert építek/építettem, dj-zni pedig már csak laptoppal nincs az a pénz amiért ujra lemezhez vagy cd-hez nyulnék, egyszerűen iszonyatosan korlátolt a dolog.

Köszönöm a tanácsokat.

Egyelőre a konklúzió az, hogy mégis el fogok csábulni egy SL-1210 lemezjátszóra. Noha DJ-zés már nem lesz rajta, de a bakelit hangulata és nosztalgikus érzések, tinikori álmok megvalósulása lehet. A szerkezet felépítése és minősége a mai napig kimagasló (szerintem). Próbálok majd kutatni valami fiatalabb, megkímélt példányt.

Az erősítő és hangszóró már sarkallatosabb kérdés számomra a látható eszközök számát illetően… Megpróbálok valami “analóg” cuccra megoldást találni… mivel ugyanezen szobában (nappali) nem kívánnék lemondani a házimozizgatásról… Ahhoz meg ez a HK nekem tökéletesen megfelel.

Milyen hangszórókat érdemes nézegetni? Az sem probléma ha "könyvespolc"hangszóró… Viszonylag kevés helyet foglaljon.

ps.:
belefutottam újonan vásárolható csöves erősítőbe (magnat gyártmány)… Ezek vajon meddig bírhatják. Ugyanolyan “szabályok” vonatkoznak ezekre, mint egykori társaikra?

1 kedvelés

Hangdoboz valasztas soha nem egyszeru… el kell menni, es meghallgatni minel tobb markat, es utana donteni hogy neked melyik tetszik. Azt a yamaha dobozt en nem eroltetnem a helyedben… inkabb olyan gyartokat keresnek akik sajat maguk tervezik epitik a dobozaikat (polk, dali, canton klipsch). Ha neked is bejon az amcsis hangzas akkor mindenkepp nezz korul a polk audio cuccai kozott.

Azt a Yamaha-t effektív a felépítése, mérete miatt hoztam példaként. Az a maximum maximuma amit el tudnék viselni méretre.
A javaslataid megpróbálom megnézni, meghallgatni…

A rengeteg időmet tekintve, viszonylag elég gyorsan megszületett a szimpatikus összeállítás.

Találtam egy számomra tökéletesen megszólaló hangládát:
https://www.paradigm.com/products-current/type=tower/model=monitor-11/page=overview
…s mivel elköltöztem azóta, így a méret már nemigen izgat.

Ezzel az erősítővel:
http://www.eu.onkyo.com/en/products/a-9050-85865.html

Nincs szuksegem hazimozi erositore.
Egy H/K mar van…
Ez kizarolag zenehallgatas. Elsosorban bakelit.

Az onkyo-nal csak jobbat talasz…
Vagyis ez nem teljesen igaz, ahogy szoktak mondani, vannak akik felonek es ezaltal kinovik az onkyo-s hangzast… most azert fut nekik ennyire a szeker, mert ez a gyarilag tultolt loudness hangzas nagy divat lett, foleg az elektronikus zeneknel. Yamaha/Denon/Pioneer/Marantz/Nad ezek kozott nezelodj egy kicsit. Szerintem a Yamaha/Denon vonalon talalni fogsz olyat aminek tenyleg jo hangja van. A Yamaha hangja sokaknak azert nem tetszik elsore, mert ahogy az elobb is irtam, kb mindenhol ez a torz hangzast hallani, es a Yamaha nem csinal ilyet. Denon-nak a belepo stereo-jat hallottam egy dali zensor 7 komboval, es elektronikus zenevel egy sima panel szobaban, valami iszonyat jol szolt.

Hallgasd meg az onkyo-t, de szerintem az nem valo zenehallgatasra.

Egyelőre csak az ismerősömnél hallottam élőben. Ott tesztelgettem, füleltem a jellegzetességeire.
Blues, pop és korai rock zenékkel tesztelgettem… és egy-két 30-40-es évekbeli tengerentúli muzsikával (ezt nem részletezném…felesleges is szót ejteni erről a kategóriáról. Majd ecsetelem, hogy miért)
Az amp gyártmányát nem néztem. Nem annyira AF cucc… Cakkpakk az egész volt neki 1milla alatt… előerősítő, végfok, online radio streamelésre alkalmas cucc 6TB tárhellyel a tömörítetlen zenékhez, 2.1 hangszórószett (a mélynyomó neki pont a korai zenék mélyhiányai miatt van - ezért írtam, hogy hanyagolandó a stílusirányzat részletezése - amúgy sem hallgatok ilyeneket).
Az én fülemnek kellemesen telt és lágy hangzása volt a ládáknak (a sub-ot direkt kikapcsoltam). A blues és popzenék lejátszása közben semmi aggressziv vagy tolakodó jellemzője nem volt. Harmónikus, diszkrét de mégis hallható hangszertulajdonságokkal telt hangzása volt. Nem mondanám, hogy domborított különböző frekvenciákon. Egyenletesnek titulálnám.
A rockzenéknél (The Doors, Led Zeppelin, Stones…stb) megszólaltatásában is volt valami intellektuális impresszióm a dinamikájával kapcsolatban.
Egyáltalán nem mondanám harsánynak, tulbuzgónak. Direkt nem hangosítgattam. Olyan tartományokban tesztelgettem, ami mellett még beszélgetni is lehet. Nekem ez a fontos. Sokszor hallgatnék nem direktben úgy muzsikát, hogy nem feltétlen arra koncentrálok - de szóljon szépen és jól.

Köszi. Kifejezetten ezt az Onkyo amp-t nem ismerem, nem hallottam - egy haveri tippre vettem számításba. De régebben volt egy szintén stereo Onkyo erősítőm ami meglepően jól szólt (a tipusára már nem emlékszem).
Megpróbálok akkor még erősítő-fronton körbeszaglászni.

A hangládák beszerzése sem lesz túl egyszerű (…megfelelő áron) :slight_smile:

A 90’s evek onkyo erositoit ossze se lehet hasonlitani a mai cuccokkal. Amugy ha talalsz a 90 evekbeli erolkodot, akkor azzal is jol jarhatsz, az akkori japan cuccok kb elpusztithatatlanok, a releken es a kondikon kivul sok dogol nem nagyon megy tonkre bennuk. Hangzasban pedig meg mernem kockaztatni hogy jobbat tudnak nyujtani mint ezek a mai cuccok.

@W2Unix Nem akartam kioktatasnak szanni, remelem nem is lett az :) Az onkyo tudatosan jol lotte be hangszint, ugyanis most ez a meno hangzas, foleg a fiatalok koreben, ha 16 eves lennek, nem is gondolkoznek masban, klipsch+onkyo aztan pusztuljon a fergese.

Nekem az amerikai hangzasvilag mindig is bejott, foleg ahogy ezek a classic rock zenek szolnak a polk cuccokon, de csak is yamaha erositot tudnek elkepzelni magamnak. Viszont annyi a jo ebben a mai vilagban, hogy ha tisztaban vagy azzal, hogy neked mi az ami hangzasban tetszik, azt siman meg tudod valositani. Aztan ugye van az, ahol mar csak jazz-t hallgatnak es azt figyelgetik hogy ez most eppen hogy adja-e vissza ezt meg azt… szerintem ez mar az a kategoria amikor keptelenek elvezni a zenet.

Én is örülnék egy full analóg erősítőnek, de lutrizni nem akarok. Nem akarok időt, energiát arra szánni, hogy találjak valami ügyes mókust aki rendbetesz egy ilyen masinát.
Nekem kényelmes, hogy van garancia…stb.

Sosem hallottam még pl. Cambridge Audio erősítőt. Ezt is többen dícsérik. Nektek volt már “szerencsétek” vele? (próbálom szűkíteni a kört, merre induljak el)

De ha a betapot poniszempillabol keszult harisnyaba huzod, a magasok is sokkal lagyabbak lesznek nem?