Apple Event

Igen, bocs az alap MacBook Pro-ra gondoltam. Most az alap 14-es MBP egyértelműen egy sokkal erősebb és jobb gép, mint az Air, ránézésre is másra való.

Igen, pont ugyonigy, ahogyan a korabbi, Inteles eraban levo Touchbarmentes 2 TB3 portos (ami kesobb kapott Touchbart, 2018-ban) es ennek a nagytestvere, a szinten 13"-as, de 4 Thunderbolt 3 portos verzio. Annyira mas volt ez a ketto gep, hogy tobb generacionyi CPU-val is le volt maradva, az ultraenergiatakarekos verziot hasznalo kisebb 13"-as Pro. Last ugye a megszunese elott egy 15W-os, 14nm-es CPU volt a 2 TB3-as portot tartalmazo gepben, mig a 4 TB3-as gepben egy 28W-os 10nm-es CPU, de ha idoben visszamegyunk 2018-ba, akkor is 15W vs 28W 14nm volt a gepekben (a kis Proba vegig a 2017/18-as Intel CPU-k voltak). Az egyszer lefuttatott benchmarkoknal kb egyforma volt a ket gep, de amikor mondjuk egy macports rebuild, vagy videoenkodolas ment, akkor kb harmad sebessegre throttlingolt a kis Pro. A kis Pro arahoz kepest nyilvan nagy ugras most a 14"-es gep arban, de kategoriailag, a Intel Air - M1 Air, 13" 2 db Thunderbolt portos Inteles Pro - 13" M1 Pro, 4db Thunderbolt portos Inteles Pro - 14" Pro, 16" Intel - 16" M1.

Azért az nagyon vicces, hogy a népek eddig azért hörögtek, hogy egy pro gép ne legyen vékony, legyen benne hely meg rendes hűtés, most meg húzzák a szájukat, hogy milyen vastag :joy:

4 kedvelés

Ezek kb. addig fognak zajolni, amíg a kezükbe nem kapják és egy notebook hangtalanul le nem tépi a fejüket. Utána már fúdekúl lesz, hogy sehol egy domborulat, tisztára mint egy 14-16 colos szétnyitható ipad. És tényleg, alkatrész-szinten már lassan ua. :DDD

3 kedvelés

És ez bakker tényleg letépi a fejüket. Most nagyon örülök, hogy az én munkámon nem segít egy ezermagos gpu… :smiley:

1 kedvelés

Nezegettuk egyebkent ezt az XcodeBench-et. Es igen szomoru dolgokat lattunk. Az en gepem (MacBook Pro 13" 2018, 4 Thunderbolt Port) 307 masodpercet produkalt azon korulmenyek kozott, amiben a gepet mindennap hasznalom. Cimbora gepe (MacBook Pro 15" 2018) a szokasos munkakorulmenyek eseten 354 masodpercet. Az enyemben egy i5-8259U van, mig az oveben egy i7-8850H. A tesztet tobbszor is megismeteltuk, az eredmeny kb ugyonez volt. Ez ugye itt elsore nonszensz, hogy a 6 magos gepet megelozi a 4 magos gep, azaz ugyonazon csaladon belul a kisebb modell. Mivel minden 15"-os es 16"-os modell tekeri a ventillatort mindig, mint az orulet (az enyem pedig az esetek nagyon-nagy reszeben teljesen csendben teszi a dolgat), kivittuk a gepeket az erkelyre. Itt az tortent, hogy a 6 magos gep mar 242 masodpercet produkalt. Kontrollkent, kivittuk az enyemet is, nalam ez 311 masodperc lett odakinnt. Ezutan eszunkbejutott, hogy mind a ketto gepre van dugva external display, es akkor az ove mindenkeppen bekapcsolja a beepitett gazkazant es elkezd futeni (AMD Radeon). Tehat futtattunk 1-1 tesztet odabenn, kulso egyseg nelkul. Nalam hibahataron belul az eredeti tesztemhez kepest, 308 masodpercet kaptunk, mig nala igy mar szinten 308 masodperc lett (ez a kep nemkerult fel twitterre).

Azt tudom, hogy nagyon-nagyon-nagyon hangosak a 2018-as es azutani 15"-os es 16"-os gepek, es jol latszik, hogy a tempot se igazan birjak. Az is latszik, hogy a verseny elejen, ameddig nem fo fel a 6 magos, 15"-os gep (erre itt nincs screenshot, de latvanyosan latszik a scrollozodo szovegeken), addig gyorsabb, mint az en 13"-as gepem, viszont a 13"-as gepet totalisan elbirja a hutese, igy nalam konstans teljes turbon porog vegig a teszt alatt a proci. Az erkelyes tesztet tobbszor lefuttattam, ott az 310 es 335 kozoti eredmenyeket kaptam, idebenn tobbszor futtatva 306 es 308 kozottieket. Tehat valami olyan jelenseg is megfigyelheto, hogy az akkurol uzemelo gep valamennyire visszavesz. Teszemazt, ha konnektorrol akarna 100%-ot nyujtani, akkor akkurol mondjuk 90%-et. Tehat a 15"-os gep akkurol nyujtott 242 masodperce is egy ilyen “visszavett” ertek lehet, csak nem tudja magat konnektorrol kifutni a meleg lakasban, faasztalra leteve.

1 kedvelés

https://twitter.com/SnazzyQ/status/1453143798251339778

Az vicces, hogy alá tudott pakolni menubar icon-t, ugyanakkor akármilyen viccesen néz ki, szerintem alapvetően tényleg pluszt ad azzal, hogy a menubar feljebb került, az más kérdés, hogy nem találták ki rendesen szoftveresen.

Amúgy hallottam egy érdekes elméletet, hogy miért nem pozitív notch-t csináltak, tehát lenne egy plusz kitüremkedés középen. Mit gondoltok erről?

Arra gondoltak, hogy menubaritemek (ez ugye a menuelemek baloldalrol kezdodoen) ne csusszanak be a notch ala, mert azok atugranak balrol jobbra, arra viszont nem, hogy menuitemek (ezek a jobb oldalrol erkezo elemek) is elerhetnek odaig. Tehat ezt majd javitja. Az viszont jol latszik, ami miatt en nem fogok ilyet venni, hogy a 14"-es gepnel, annyira tudod hasznalni a menusavot, mintha egy 12"-es gep lenne. Egyszeruen nem ertem miert kell ezt. Telefonnal is a halal fa…ara kivanom a notchot, mert folyamatosan rangatni kell miatta a controlcentert (nem is akarok masik telefont venni, amig tart ez a notchos orulet). Legalabb lenne kikapcsolhato, es telefonnal visszacsuszna a statusbar a notch ala, ezzel vegre visszakapnam az elvett teruletet, es ugyonugy jo lenne, ha a menubar lecsuszna vissza a kijelzo tetejere es visszaadna azt, amit a notch elvett.

1 kedvelés

Par het es szerintem lesz erre valami 3rd party megoldas. Fura, hogy ezt igy hazon belul nem probaltak ki, azert nem 5 perc egy ilyen gep tervezese.

1 kedvelés

Nekem nagyon osszecsapottnak tunik az egesz gep. A notebookjaikon mindig fele magas funkciogombok voltak az elmult 10-15 evben, csak desktop keyboardon volt full magas funkcio gombsor. Kicsit ugyerzem, hogy ezt a gepet touchbar + fele magas F1-F12 gombsorral terveztek, majd elvitte a touchbar utalat a touchbart. De ugyonezt erzem a HDMI+SD portnal is, plane azert, mert HDMI 2.0. Szerintem 4 db USB-C porttal terveztek, es az egyik USB-C portra (amiben ugye van 4 gyors csatorna) rahuztak egy usb-c displayport splitter IC-t, majd egy displayport HDMI controller IC-t vegul egy USB - SD Reader IC-t. Sott, siman lehet, hogy ilyen 1 IC formajaban is kaphato. Az elhamarkodottsag pedig onnan jon, hogy a 4 csatornabol 2 csatornat hasznal a HDMI 2.0, mert a HDMI 2.1-hez 4 csatorna kellene. De 2 csatorna kell az USB 3.0-nak is. Tehat vagy “USB 2.0 alapu SD olvaso + HDMI2.1” lehetett volna, vagy “USB 3.0 alapu SD olvaso + HDMI 2.0”. Ezert “tunt el egy port” es ezt is a hirtelen nepharag okozta a portok ellen. Most kiszurjak az ember szemet egy UHS-II-es olvasoval, holott mar reg PCI Express alapuak a gyors SD kartyak csatoloi.

2 kedvelés

Varjuk ki a veget… a teljes meretu funkciobillentyuk tenyleg furak, de ha azt vesszuk alapul hogy ez mar nem inteles gep, igy a csatlakozok szama es adatatviteli csatornaik is lehet hogy at lettek tervezve (de az is lehet, hogy nem foglalkoztak ezzel annyit).

Én alapvetően úgy vagyok vele az sd kártya + hdmi kapcsán, hogy ok elfogadom visszatették, mert sokan szerették volna, viszont én az elmúlt években teljesen átálltam usb C-re, hdmi-t max akkor dugok a gépbe ha prezentálok, de arra meg van átalakító, sd kártyát meg nem kell útközben olvasnom, otthon meg van az átalakítón szintén ha nagyon kell. Szóval igazából én bőven el vagyok a jelenlegi 4 db usbc/thunderbolt portal.

A magsafe ugyan így, mivel usb-c dock van itthon azon csücsül a macbook, ha ügyfélnél vagyok akkor viszem a gyári usb-c-s töltőt magammal de általában akksiról bőven el ketyeg annyit, ha kell akkor meg ott a töltő, de ott is asztalnál használom.
Magsafe szerintem sokkal fontosabb lenne a ios eszközökön, mert szerintem kb csak kanapé használat mellett kell attól tartani, hogy lerugják és milyen faja, hogy nem rántja a gépet magával.

De persze lehet nem én vagyok az átlag felhaszáló, és innen a forumról is sokan toljátok töltő+kanapé kombóval.

1 kedvelés

Igen ebben azert van valami amit leirtal. Szerintem a touchid miatt kellettek a magasabb funkciogombok. Marmint itt szerintem a szenzor merete egy bizonyos meretnel nem lehet kisebb, es igy volt a legegyszerubb a design-t hozzaigazitani.

Dehat, a MacBook Air-en sincs touchbar, de van touchid es felmagasak a gombok :smiley:

1 kedvelés

Na most kezdek megtérni… A fiamnak megjött az M1 Airje (alap 7 magos, 8GB rammal), egy hét nyomkodás után igencsak kielégítő a teljesítménye (az én gépem egy 2019-es 27-es iMac i9 Vega kártyával) és hát ehhez képest az M1 Pro 2x ilyen gyors…

Szóval várom az M1 max-es 27-es iMacet :grinning:

1 kedvelés

Az új gép mindig gyors(abbnak érződik). :slight_smile:

2 kedvelés

na meg gyorsabb is… (csak, hogy meg legyen a minimum 20 karakter.)

meglepoen jol szerelheto, akkut is lehet cserelni ugy hogy a ne csak az also fedel meg a 6 csavarja maradjon az eredeti, mondjuk ha kijelzo gond van az most is a gep ertekenek 30%, szoval az huzos

41 posts were merged into an existing topic: Fenntarthatóság