ARM MacBook

Amúgy pont ezen “röhögtem”, hogy azt írják mindenhol, hogy max pár nap alatt az Xcodedal újra lehet buildelni az alkalmazásokat az új porcira. Ehhez képest az Photoshop is csak jövő év elején jelenik meg leghamarabb, ugyanakkor már nyár óta lehet fejleszteni, tesztelni, átírni, stb. az új porcira. Jó, persze értem, hogy az alkalmazások jó nagy részét könnyű átporolni, de szerintem ami igazán számít és nagy közönség is használ alkalmazásoknál sokszor bonyolultabb az egész és nem csodálkozom ezen…

1 kedvelés

De mint tudjuk az adobe termekek sebesseget es platformfuggo nyugjeit pontosan at kell vezetni az arm-verzioba is. Ehhez pedig ido kell…

9 kedvelés

https://www.blackmagicdesign.com/media/release/20201113-01

2 kedvelés

…hát brutálak lettek az új gépek. Ahogy sejtettem, gyorsabb lesz az intel amortizácó mint azt sokan gondolták volna. (Új Mac Prot se vegyetek :D :D )

@tms: Mikor jön a Mini?

a telefont hétfő óta nyűvöm, a Mac mini meg ha igaz, 25-én érkezik

1 kedvelés

azert ez meg korai…) inkább a consumer/prosumerek fizessek a tanulopenzt… ezek a lelkes onkentes beta teszterek majd ontjak a feedbacket az Apple fele es a megjeleno gyerekbetegsegeket 1-2 even belül kijavitjak.
AVID, Flame, Baselight es meg sorolhatnam - meg csak az uj OS-ra reagaltak uj verzioval. Szinte mindegyik solution X platformos es ha kiderul, hogy az uj processzor instabil- a szakemberek es komolyabb studiok inkabb a win vagy linuxos verziora fognak atalni a jovoben (ha az inteles Apple HW vonal el fog sorvadni)

1 kedvelés

Instabil nem lesz az új processor azért az ARM nem tegnap jelent meg és pár milliárd telefonban és szerverben is megy. De az applenek is már van egy jó pár 100 millió készüléke amiben saját arm dolgozik.

ok… rosszul fogalmaztam…) Nem maga a proci, hanem az uj vason futo megszokott solution/alkalmazas (AVID, Flame stb).
*"…, hogy uj processzorRAL instabil…" - en is igy gondoltam, csak a reggeli kave meg nem hatott…) Amúgy koszi, jogos volt a megjegyzes)

1 kedvelés

Igen, ettől függetlenül nem kell fejest ugrani. A következő szériák már a pro vonalon is versenyképesek lehetnek. Látva ezeket. Egyébkét már vannak pletykák egy Mac Mini Pro verzióról is…
Nem lehetetlen, talán ez az egyetlen olyan mac aminek még nem volt “pro” verziója :D

2011 ota mindig elbizonytalanodom az Apple “PRO” megjelolestol… Pontosabban attol, ahogy az Apple jeloli a SW es HW-t.

Valahol a Shake-nel indult (es ahogyan az optical flowt kiszedtek es beraktak a prosumer Motionba) majd 2010-2011 ben legyilkolta az Xserve-t, FCSvrt stb es termeszetesen a FCP… Egy nappal a FCPX megjelenése elott Phil (az akkori Apple Pro vezetoje), Pragaban találkozott az EMEA terseg Master/Mentor oktatoival es azt mondta nekunk, hogy az Apple megvaltoztatja az utomunkas szakmat. Masnap megjelent a FCPX (iMovie Pro).

Mi koze a leirtaknak a topik temajahoz? - Az hogy az Apple letrehoz egy szamukra idealisnak hitt rendszert (SW vagy HW) ami tele van korlatozasokkal. Pld a filmes/TV utomunkas vilagra nezve:

SW- FCPX. Elso FCPX uj vagasi alapok logika stb. De egy filmes kornyezetben az elejen hasznalhatatlan volt. A vagoasszisztensek nem tudtak gyorsan szinkronizalni a kepet a seten rogzitett hanggal stb. A realitas elterhet az Apple altal elkepzeltol. A realis vilagban a felveteleknel a kamerak gyakran nincsenek szinkronban, nincs TC stb. Az elejen meg egy qrva TC-ot sem lehetett megadni a sourcenak a FCPX-ben. Meg a leglojalisabb Apple felhasznalok is attertek a Premierere vagy az AVIDre es a FCPX maig nem harcolta vissza a piaci reszesedeset…

HW- Most megjelent az M1. Remek. De mi a fenet kezdjek vele ha pld nem H.264/265 be kell tomoritenem gyorsan az anyagot (amely tamogatasa pld bele van egetve a vasba) hanem mas formatumba? eGPU tamogatas sem biztos hogy lesz az uj rendszerben… En pedig nem tudok es nem is akarok varni. Az utomunkas studiok bizonyos idobeli normakra alapozva vallalnak be munkat. Pld a vagoasszisztensek kapjak naponta az ARRI Log C forrast es tudjak hogy a transcode (proxy keszites) kb 120FPS-re van tervezve +sync + Dailies stb… Es ha nem Prores proxy kell hanem pld DNxHR DCI es a RED forrasra a Debayering fullos kell hogy legyen (vagy meg rosszabb- custom) es azt a qrva M1 pont nem tamogatja meg (es pld a neural engine sem tud segiteni)? Es amilyen szerencsenk van meg eGPU-t sem tamogat a rendszer akkor mit lepunk? Nem az Apple határozza meg a jatekszabalyokat es workflowt hanem a piac/szakma…

3 kedvelés

Az egyik szociális munkás már megkapta, úgy fest az Air-ben a venti-hiány nem para. Érdeklődve várjuk a 3000-es RTX-et hanyatt lökő SOC-ot :)))

https://www.youtube.com/watch?v=S-dOB326mlY

Magyarosi Csaba elégé jól tesztelte nem csak benchmarkokat nyomott rajta. Az aksi idő döbbenet lett (ez várható volt de ennyire…) Most már az a kérdés azonnal szabaduljak az inteles gépemtől vagy jön egy még erősebb macbook pro. Az inteles gépek borzalmasan gyorsan fognak elértéktelenedni szerintem.
ARM 13 MBP gyakorlatilag 10%-al van lemaradva vagy hozza a majdnem kimaxolt 16" MBP-t.

Az inteles ‘Macek’ fognak max gyorsan elértéktelenedni. PC piacra nem lesz nagy behatása. Amúgy már eljártak azok az idők amikor egy Mac megtartotta az értékét, az enyém is 3 év alatt 60%-ot vesztett az értékéből.
Btw bár a CPU tesztek egyelőre bizakodásra adhatnak okot, a videokártya továbbra is gyenge (főleg, hogy innentől már nem lesz külön AMD), az NVidia-t meg úgysem fogják behozni, amíg a CUDA támogatásra rengeteg szakmában szükség van, ezek a Macbookok megmaradnak, a videovágás/képszerkesztés vonalon. Amíg a Safari laggol és szétesik a facebook feed scrollozásától, addig nincs miről beszélni. (Érdekes ugyan azon a gépen a Chrome meg jó)
Bár nem egy tesztet láttam, ahol az olcsóbb PC premierben bőven veri render időben az FCPX-et.

1 kedvelés

Szerintem nem rossz egy olyan “GPU” az MBA/kisMBP/MacMini vonalban, ami erosebb, mint egy 1050Ti? Ez a jelenlegi erosebb 13"-as MBP Intel GPU-hoz kepest laza 6-7x sebessegnovekedes/teljesitmenynovekedes.

Macen nincs CUDA, engedd el, hiaba hozod fel mindig. Legalabb 4 eve deprecated, 10.13 utani rendszerekhez pedig mar se a GPU driverek, se a CUDA driverek nem jottek ki. Ez nem most tunt el. Igen, OpenCL sincs, Metal van. Ez platformfuggo. Igen, az Apple igy dontott.

1 kedvelés

Nalam meg van High Sierras hackli nvidia kartyaval. A mai napig jon hozza cuda/driver az Nvidiatol. (Bar lassan szerintem lecserelem AMD-re a GPU-t)

Azt hittem, mar azt is abbahagytak (kb 1 eve olvastam a sajtohirt, hogy befejeztek). De az tovabbra is 10.13. Mar 11.0/10.16-nal jarunk. Apple nem akar se cudat, se openclt, se openglt. Ezt eldontottek evekkel ezelott.

Nyilvan nem akarnak, ezert is akarom lecserelni AMD-re. A metal-al vmit. nagyon eltalaltak. Ugyanaz a gep Catalina alatt gyorsabban renderel mint High Sierra alatt.
Viszont az Nvidia bosszubol vagy sertettsegbol nem tudom, de a mai napig irja a drivereket, olyanokra is ami nem is volt elerheto mac-ekben.

Hogy lenne már 6-7x-erősebb? Jó az max 2-nek is. 1050Ti amúgy alsó-közép kategória, amit elérni teljesítményben nagy dolog egy integrált gpu-val ez tény (bár erről hol lehet tesztet olvasni?), viszont abbból a szempontból meg gáz, hogy itt ki is fújt a dolog, erősebb megoldás nincsen.
Én értem, hogy már nincs és nem is lesz CUDA, csak akkor ne hívjuk pro-nak a gépet, amikor a “pro munkák” nagy részét nem tudod a gépen megcsinálni. (Mac Pro-n sem, ahol mondjuk tényleg értelme is lenne pár Quadro kártyának)
A maximum 16GB (8GB alapból) RAM meg elég kevés, főleg úgy, hogy később nem is lehet upgradelni.
Egyébként ami számomra meglepő, hogy pl Magyarósi Csaba is arról beszél, hogy ha ez belekerült a belépő szintű gépekbe, akkor majd vajon mik fognak a nagy 16os prókba kerülni (biztos ennél is sokkal erősebb).
Szerintem ha lenne az Applenek sokkal erősebb procija akkor most kiadta volna azokat a gépeket is M1 (M1 pro?) -el, de tuti, hogy jelenleg ez a max ami van nekik, és ezért csak ezekbe a gépekbe kerültek bele. Azt sem értem mire alapozzák sokan, hogy jön majd az Nvidia/AMD verő gpu.
A realitás az az, hogy bár valóban nagyobb teljesítményt fogunk kapni a pénzünkért, az ökoszisztéma még jobban bezárul, ami szerintem elég kétoldalú dolog, és nem csak előnyei lesznek a jövőben.

+Nem sokára érkezik az új Intel és Ryzen laptopba való cpu család, komoly teljesítménynövekedéssel, és a jól megszokott x86os platformon, annak minden előnyével (és hátrányával).

1 kedvelés