ARM MacBook

Szerintem ugyonugy meg fogjak venni, ahogyan anno megvettek a PPC modelleket is, az elso Inteles modellek megjelenese (vagy akar a 2005-os bejelentes utan).

100 dodóval én kibékülnék, csak hát ez így elég gáz, hogy nem mondanak semmit, mikor milyen gép várható, én szívesen elköltenék 1.5-2 M-t egy inteles gépre, ha tudnám, hogy mondjuk minimum 2026 végéig van hozzá OS támogatás. De így. Csak nézek, mint ebihal az üveggolyók között. :)

3 kedvelés

Node, sosem tudhatod mikor ki mit hoz ki. Marmint eddig is barmikor hozhattak ki ujabb gepet, ami jobb volt, mint amit megvettel. Jelenleg sem tudod, hogy egy gepre mennyi ideig van tamogatas. A PPC iMac vasarlok sem tudtak 2005 oktobereben, hogy januarban jon az Inteles iMac. Az egesz paletta ki lesz cserelve, de nem tudjuk mennyi ido alatt (mondani monthatnak barmit, mint ahogy anno is tobb evet igertek a PPC-Intel atallasra, meg hogy van meg nehany remek PPC gep a tarban csoretoltve). Ha most kell olyan gep, amire ra tudsz dugni 2db 5k displayt, akkor nem tudsz mast venni, mint az Inteles 16"-os modellt, tehat megveszed. Ha nem kell most azonnal, akkor megvarod azt az idot, amig megjelenik. Semmivel nem masabb ez, mint 15 eve, amikor a PPC-t dobtak ki. Nincs ebben semmi para szerintem.

1 kedvelés

15??? Baaakkerrrr… Dehát az inteles váltás most volt…

2 kedvelés

Melyik vállalat? :smiley: Az Apple úgy árulta mindig is az upgradet (pl i5ről i7), hogy nem a különbözetet fizetted, hanem gyakorlatilag a erősebb cpu teljes árát. Ha azt vesszük, hogy az Apple még valószínűleg sokkal olcsóbban is vette a procikat, mint egy átlag ember a boltban (laptop cpu esetén is van ajánlott fogyasztói ár), nem kizárt, hogy 100%-os profittal árulta őket. Szóval igazából, tökmindegy mennyi a cpu ára, úgyis rátesznek még egy nagy sápot.

eddigi aremeleseknel mindig volt valami “plussz”, ami miatt elkertek a penzt (retina kijelzo, integralt gpu, stb)

Pl: több memória és tárhely,nevetséges áron.

Igen, pont ezt irtam. Ha az Apple $200-$300 fizetett, egy ajanlott kiskeres $1000 Core i9 utan, akkor siman lehet, hogy a sajat CPU eloallitasaval ebbol a 200-300-bol $250 nyeresegkent realizalodik. Mivel nem kell kulso feltol ezt megvenni, igy ez kb megmarad.

Ok, de amíg eddig megvettek egy kesz termeket arra ezek utan az almasok fizetik a teljes “rezsit”. Azert a fjlesztesi koltsegek…stb sem alacsonyak.
Nem vedem oket, de azert az az “apple aras” 2-300$-os intel ar es a sajat arm eloallitasa (brutto) kozott azert nem is olyan nagy a kulonbseg.

De utana azt a procit hasznaljak a 100 millio eladot telefonban vagy ipadben is. Nyilvan kicsit modositva alacsonyabb tdp-vel… stb. Pont ugy ahogy iphone es ipad kozott. Lenyegeben meg tovabb osztjak a fejlesztesi koltseget.

Nem tudok pontos valaszt adni, mert egyaltalan nem tudom mire es mennyit kolthetnek. Csak mas gyartasi teruleten szerzett tapasztalatom alapjan elmelkedem.
De az biztos, hogy nem a ket szep szemunkert es humanitarius kezdemenyezes kereteben uzik az ipart 😁

Na, a kettőből én egy harmadik állatfaj vagyok. És ez a dilemma oka. Persze az is közrejátszhat, hogy az előző váltásnál a tranzisztorok rossz végére kerültem, 2006 őszén vettem egy 17-es Powerbookot, hogy majd azon fogok grafikázni. Aztán ebéd után egy hosszabbat pislogtam és már el is avult a gép. És ez olyan, mint lenyalni a filézőkést: ilyen hibát csak egyszer követ el az ember. :smiley:

1 kedvelés

Szerintem nagyobb az. Marmint, az M1, az azonosito szamok alapjan, nem mas, mint az A14X. Marmint, pontosan beleillik abba a sorozatba, sott, ha meg kellett volna tippelni, hogy mi lesz ranyomva az A14X-re, akkor pont azt tippelte volan mindenki, mint ami most ra van nyomva az M1-re. Tehat ugy gondolom, hogy az R&D koltsegek eddig is fedezve voltak, kvazi, most “ajandek”, hogy ezentul ezt tesszik a Mac vonalba is.

Tekintve, hogy ha maradnak x86 vonalon, valthattak volna akar az AMD-re is, mert a teljesitmeny ott is meglett volna, sott, biztos vagyok benne, hogy az AMD GPU-k hasznalata miatt, meg siman jo targyalasi pozicio is lett volna. Viszont a sajat utat valasztottak, igy megsporolva az AMD GPU-t, es az Intel CPU-t is. Sott, ha AMD-re valtottak volna, akkor a szoftveres csapatnak is kevesebb munkaja lett volna.

Emiatt tovabbra is tartom, hogy ez a valtas, most csak arrol szol, hogy in-house legyen minden, ezaltal tobb bevetel maradjon hazon belul.

5 kedvelés

Ez igy van.

minden IS!

@tms: Meselj, milyen az uj Mini?

1 kedvelés

szia, igazából még mindig nem tudok érdemben nyilatkozni, mert bár megvan, de nem volt még arra időm, hogy teljesen belakjam… 4 és 8K-s videót már néztem vele ;)

na, csináltam egy tesztet - nekem semmit nem mondanak a számok, mert sosem néztem ilyet az előzőeknél se és őszintén szólva nem is érdekelnek, de megosztom itt is, tehát:

cpu: https://browser.geekbench.com/v5/cpu/5104843
compute: https://browser.geekbench.com/v5/compute/1975597

Meg egy tesztet kerhetek? Feltenned ezt a szoftvert: https://apps.apple.com/us/app/stockfish-chess/id801463932?mt=12 Majd elinditva, a beallitasokat igy allitod be:

Csinalsz egy merest ugy is, hogy igy allitod be?

  • Threads: X, ahol X legyen az elso meresnel 4, mert 4 eros magod van a masodik meresnel pedig legyen 8, hiszem osszesen 8 magod van
  • Hash (MB): 128
  • Contemp: 0
  • Skill Level: 0

Majd ha megnyomod a Go gombot, a kN/s ertekre vagyok kivancsi. Koszi! Ez ugyahogy valtozik, de ha tolsz egy screenshotot amikor “kb” stabilizalodott, azt megkoszonnem.

nem tudom ezt mit csinál, a számok folyamatosan csökkentek, kb. 1 percig bírtam, utána leállítottam… :smiley:
remélem elég lesz, de magyarázd el kérlek, hogy mit láttam és az milyen eredmény…

4-es teszt


8-as teszt


Ez egy sakk engine, amely elegge megdolgoztatja a CPU-t (ott is csak a nyers erot). Ott pedig a szamolt lepesek szama/masodpercet latod. Ha ez a szam nem stabil, akkor a gep folyamatosan csokkenti az orajelet. En egyebkent kb a duplajara szamitottam.

16" MBP-m meg se közelíti ezt a számot. már ha jó számot nézek. vagyis inkább azt mondom teljesen random mikor mennyit mér. de kb itt van mint a m1-es chip.