Dühöngőcske

Emulátorra FreeHandet? :)

2 kedvelés

Tényleg, hogy imádtam, amikor elegem lett a corel gyökérségeiből, az illustrator meg akkor még a semmi és a valami határán keringett, 1-2 évig freehandeztem… aztán jött az Adobe henger, és bekebelezte a Macromediát. Is.

A “dekoros” es a “grafikus” is enyhe tulzas :-) Egyszer regen voltam olyan…
Nem mondom akad 1-2 kompromisszum, de kezdek hozzaszokni.
Korabban ugyebar illu-val (is, ps-el es id-vel is) termeltem. Ferdites lenne az is, hogy tokeletesen kiszolgalta az igenyeimet. Inkabb ugy fogalmaznek, hogy az evtizedek alatt megszoktam a baromsagait.
Meg igyekszem megszokni a “vectorized pattern fill” hianyat, de eddig a percig az en tevekenysegeimben nem talaltam kulonosebb hianyossagot. A layer-ek es artboard-ok kezeleset is szokogatom - abba nekem egyelore kenyelmesebb volt az Adobe (vagy talan azt szoktam meg).
A A.Photos-rol ha ugy adodik vissza kell neznem a PS-re (van nehany ps.action-om aminek az integraciojaval meg nem foglalkoztam).
Osszessegeben probalom levetkozni a megszokasbol eredo komfortokat. Viszont erzekelheto, hogy nem mozog “behemot” modjara hasznalat kozben.
Arrol nem tudok nyilatkozni, hogy milyen modon viselkedik egy “vinyl cut” vagy “pacer” kornyezetben. De az en 2D-s “hulyesegeimhez” jo opcionak tunik.

Meg a 90-00-es evekben en is babraltam idonkent Corel-t, de nekem mindig is fura volt. Nekem a CasMate ment jobban. Bar azidotajt en inkabb foliat vagtam es “pacer”-el meloztam. Egyik akkori kollegam volt nagy Freehand-es.

Értem, de a vektoros anyagokat miben csinálod, azt is Photos-ban?

Vektorosra jelenleg a Designer-t hasznalom.

Köszi, nem ismertem, jó tudni, hogy van alternatíva.

Az Affinity Designer-ről van szó?
Egy darabig kerülgettem az Adobe megoldásait, tettem kitérőt a Corel felé is, aztán az Affinity Designer-nél kötöttem ki. De csak egy darabig, mert alap dolgokat, amit a tök ingyenes Inkscape meg tudott csinálni, azt a Designer nem tudta. Írtam a fórumra, de azzal jöttek, hogy konvertáljam át a meghajlítandó objektumot sima képpé és úgy hajtogassam. Na ez egy vektoros program esetén szerintem nem szabadna opciónak lennie. Bár lehet azóta jött új verzió, de nem nagyon bízok benne.
Sajnos az Adobe Illustrator elég nehezen váltható ki. Most tanulom, de kiver a víz tőle időnként. Olyan hülye logika mentén van megoldva pár dolog, hogy elképesztő. Az viszont nagy előnye, hogy gyors. 15 évig az Inkscape-et használtam, de komplexebb képek esetén már fájdalmasan lassú volt. Még Linux alatt csak-csak, Windows alatt már kevesebb öröm volt benne, (úgy magában a Windows-ban eleve kevés az öröm) de Mac alatt már pofátlanul lassú.
Szóval elég sok pénzemben volt a megoldás keresés, de minden baromsága ellenére az AI lett nálam a megoldás.
A PS kiváltására viszont az Affinity Photos már elég meggyőzőnek tűnt.
Lightroom helyett a Luminar-t használtam, de napi 300-400 kép esetén már nagyon gyenge. Amúgy viszont az AI képességei igen figyelemre méltóak, érdemes rajta gondolkodni.

Fotora Capture One, meg a regi Aperture konyvtarakat is viszi. (mármint LR helyett, ha valóban foto-editalot keresünk es nem kep manipulálót;)

Gondolom ezalatt a “warp” effekteket erted?! Ez (meg) valoban nincs a Designer-ben, illetve meg jopar hasonlo “surun” hasznalt (adobe) feature sincs benne. De a affinity software-ek fejlodeset nezve, tuti lesz. A “behemot monopoliumnak” azert volt par ev es par bekebelezett szoftver elonye hozzajuk kepest.

Inkscape alatt más módon valósult meg, mint az AI esetében. A Corel-es berkekben is okoztam némi zavart, amikor jeleztem, hogy nem találom ezt az opciót, de kiderült, hogy nem én volt szerencsétlen, hanem a Corel töketlen. Csalódás volt, mer nekem a Corel nagy névként volt ismeretes, de amíg használtam, rá kellett jönni, hogy egy elavult tákolmány, aminek a fejlesztése nem követi a jelenkor eseményeit. Béke vele!
Az AI azért élvonal belinek hat, de sikerült azért pár hülyeségébe bele futni, ráadásul Adobe igen drága barátom már egy ideje.
Húsz év Linux, GIMP és Inkscape után valahol megváltás az Adobe, bár nagyon sokba van.
A Linux-szal semmi bajom nem volt, csak valahogy nincsenek rajta profi grafikai programok. A Windows és Microsoft iránti undorom miatt meg ugye nem maradt más választásom, mint az Apple, de csak azután, ahogy az M1 kijött. Az Intel-es Mac gépeket továbbra is drága és dizájnos PC-nek tartom.

A Capture One is szóba került, de amikor az árait láttam, sokkolóan hatott. Tudom, jó program, de azért a Photography Plan két programmal olcsóbb, mint az.
Most váltok gépet, Canon-ról Sony-ra. Egy esélyt még adok, hogy a csak Sony verzió ára számomra mennyire csábító. Bár valahogy úgy érzem, hogy így sem esik majd be az ingerküszöböm alá az árazása.

Teljesen meg vagyok elégedve ezzel az MBP-vel, amit vettem. Egy dolog cseszi fel csak az agyam. Ez a rohadt glossy kijelző. Engem ez rohadtul zavar. Nem egy szembarát megoldás…

1 kedvelés

Igen, az volt, a 90-es években, a funkciói az akkori fh és ai-t fényévekkel megelőzte + a plotter stb. gyártó cégek is sokáig ahhoz fejlesztettek csak drivereket. Ám mostanra az adobe felfejlesztette az ai-t, a quarkot leváltotta az indesign, a corel meg nem igazán tudott megújulni, az akvízíciók sorra kudarcba fulladtak, ld. xara, ventura, acdsee, kicsit olyan volt, mint a microsoft, felvásárolt minden szart, de befulladt minden, míg itt maradt a draw, ott maradt a windows és az office. Kivétel az xbox, azt nem is értem, hogyan sikerült ilyen jól összehozni. :)))

Fólia? még én sem próbáltam

1 kedvelés

Nem próbáltam még és nem is tudom létezik e rá - de akkor valószínúleg igen - amitől matt lesz a kijelző. Körbenézek akkor, mert számomra tényleg rohadt zavaró így a kijelző.

szépen LAAAAASSSSAAAAN mexokod, kénytelen vagy. én is így voltam

Lehet kapni matt fóliát, csak arra kell vigyázni, hogy baromi nehéz felrakni, egy apró porszem és vége, lehet visszaszedni és cellux-szal levadászni a fóliáról, volt ismerősöm, aki szívott ezzel, aztán inkább elvitte profi szervizbe, műtősök előnyben :))) De egyébként baromi jól törik a fényt, ég és föld.

1 kedvelés

Használd külső kijelzővel! :P

Igen, és pont elveszítem a mobilitás előnyét :D