Dühöngőcske

Mai “meglepődésem”: Bluetooth billentyűzetem lekapcsolódott (félre volt éppen téve), és macbook pro az ölemben, és programozgatok. Billentyűzet lekapcsolásakör jött ez a szép üzenet. Kicsit vicces, hogy nem ismeri fel, hogy van beépített billentyűzet is. :smiley:

Ez is szép volt: Észrevettem, hogy megjelent macOS frissítés (12.3.1). Rendszerbeállításokban rá is kattintottam, hogy telepítse és … újraindult a gépem. Azt hittem, hogy elkezdte telepíteni minden figyelmeztetés nélkül, de nem… csak újraindult a gomb hatására a gépem… :wave:

mondanam lassan, hogy csak a szokasos :DDF

tegnapi nap folyaman hatterbol is kilott ios app ami bt kapcsolatot hasznalt, egy masik bt kapcsolat felepultekor ott folytatta a mukodest ahol elozoleg abbahagyta, demiert? (csak koltoi kerdes),

nagyon eldurran a húsvéti tojásom ettől az M1-es mbp-től….

  • rákötöttem a két db 4K-s kijelzőt. frankó nagy desktopom van. csakhogy minden elalváskor elfelejti a felbontást és a kiosztást is. (azon túl, hogy a display2-nél csak 30Hz a frissítés…)
  • a logitech mx25 egerem egyedi gombbeállításait nem hajtja végre. Hiába van mission control, meg back beállítva az egyedi gombokhoz, tojik rá.
    van valami ötletetek?jogosan dühöngök az ünnep alkalmával?

Milyen módon van összekötve a macbook és a két monitor? 4k 60 Hz-et tudja, szóval nem kéne, hogy 30 Hz legyen.

Logi options app-ot használod?

mindkettő hdmi-n (egy saját, egy usb-c hub). azóta kiderült, hogy mindkettő 30Hz…

a Logi options-t használom. és random működnek a programozott gombok. van egy MX Ergo trackball is. hiába van beállítva a működés, nem mindig azt csinálja, amit felprogramoztam, de nem tudom mihez kötni a hibát.

Kábel nem lehet? HDMI is van 1.1, 1.2, 1.2a, 2.0 stb….

No es pontosan milyen hubok ezek? Meg milyen monitorok? Marmint, ehhez olyan HUB valoszinuleg nem lesz jo, ami tobbfunkcios. Illetve, jo a tobbfunkcios HUB is, ha csak USB 2.0 de nem 3.0 vagy 3.1.

Mert ugye USB-C tipusu csatlakozorol beszelunk (ami ebben a formaban elegge elavult mar, ki kellene talalni az USB-D -t, vagy valami ujabbat, ami jobb), abban van 4 gyors tipusu “utvonal” es 2 lassu tipusu"utvonal". Tehat barmi, amit radugsz, annak ezekbe a lassu ill gyors csatornakba bele kell fernie.

  • USB 2.0 atvitelehez, az eszkozod le fog foglalni 1 db. lassu “csatornat”
  • USB 3.0 (5 Gbps) atvitelhez le fog foglalni 2 db. gyors “csatornat”
  • USB 3.1 (10 Gbps) atvitelhez pedig le fog foglalni 4 db. gyors “csatornat”

A kep ugye DisplayPort atvitellel tud kijonni, ott kb igy nez ki a dolog HA DisplayPort 2.0-d van:

  • 4k/30 vagy 1440p/60 es kb alatta minden: 1 gyors “csatorna”
  • 4k/60 vagy kb ugyonennyi igennyel rendelkezo 8k/30: 2 gyors “csatorna”
  • 8k/60 es a testvereinek pedig 4 gyors “csatorna” kell.

Ha viszont nincs 2.0 DP-d, akkor az igenyek “duplazodnak”, azaz:

  • 1080p/60 illetve 1440p/30 eseteben 1 gyors “csatorna” kell
  • 4k/30 kornyekenel 2 gyors “csatorna” kell
  • 4k/60 eseteben mar 4 gyors “csatorna” szukseges
  • 8k/60 eseteben pedig 8 gyors “csatorna” kellene, ami ugye tobb, mint a C tipusu dugoban levo 4, tehat ez eleve ki is esik.

Szoval, a HUB-odnak es a technikadnak ezt kell osszematekolnia. A geped tud DP 2.0-t, tehat olyan atalakito is jo neked, ami DP 2.0-t tud atalakitani a neked szukseges HDMI verziora. Egy szoval, ha regi a HUB es nem tud DP 2.0-t, akkor ha tobb funkcios, akkor az USB 3 nem tud egyuttjarni a 4k/60 -val. Szoval tessen megegyszer megnezni, hogy mi az, amid van, ott pontosan mit emlit a specifikacio.

A gyartok eroszeretettel szeretik az embert atkurni es szeretnek hazugsagokat allitani a dobozokon, rafirkalva minden cuccot, totalisan fogalmatlanul a csomagolasokra. Volt mar errol szo itt korabban, de mindig jol meg kell nezni, hogy egyaltalan van-e logika abban, amit a gyarto a dobozra rair. Az esetek nagy reszeben nincs, igy azt a gyartot, minden termekevel egyutt hanyagolni kell.

Ami meg raadasul plusszban bekvar nalad, az a HDMI csatlakozod. Neked a gepeden HDMI 2.0-s csatlakozo van. Kerdes persze, hogy a monitoron milyen verzioju a csatlakozo, illetve az is, hogy milyen sebesseg classnak megfelelo kabeled van kozejuk. 4 fajta kabel sebessegosztaly letezik (nem kategorizalt, category 1, category 2 es category 3). Igy ha a kabeled “regi”/“lassu”, akkor nem fog 2.0-ra felswitchelni az atvitel. Ha a kabeled igazi, akkor az osztalyozas fel van rajta tuntetve. Ha nem igazi (kinai bovli pl, vagy valami egyeb noname cucc), akkor ez az informacio lehet hogy rajta van, de lehet, hogy hazugsag.

Kabelbol egyebkent “Category 3” biztos, hogy jo lesz neked, illetve igazi, valodi “Category 2”-es kabel is. Itt az igazi azt jelenti, hogy tenyleg tudja azt, amit rairtak. Marmint, amikor a “Category 2” ki lett talalva, akkor a gyartok rajottek, hogy ha csak rahazudjak a kabelre, hogy “Category 2”, de a megfelelo arnyekolast lesporoljak, akkor az a kitalalas kori “Category 2”-es feladatokat (1080p/60 vagy 4k/30) el tudja latni, de a kesobbi, szinten “Category 2”-es feladatot (4k/60), mar nem. Igazi, tenyleges, valodi “Category 2”-es tipusu kabelt mar 10-12 eve tudsz vasarolni. Pl ha a kabel mondjuk tenylegesen Sony, es Cat2, akkor az valoszinuleg Cat2 tenyleg, de ha valami “Yakumputyki” markanevu, akkor valszeg a Category 2 frekvencia atvitelet tudja, de az oda szukseges arnyekolast mar nem.

Ja igen, lattam mar olyan monitort is, ami pl egyik-masik csatlakozoval nem tud 60Hz-t. Tehat HDMI-vel nem, de DP-vel pl igen, meg olyat is, ami forditva volt. Ezen felul, lattam mar olyan monitort, amibe csak DP-t tudtal bedugni, de a DP benn rogton rament egy HDMI atalakitora es ezutan ez a monitor HDMI monitorkent mukodik. Tipikus olcsojanos megoldas a gyarto reszerol, amikor nincs beepitve DP aramkor, hanem benn van egy DP-to-HDMI atalakito es a bejovo DP-jel vissza van hurkolva a monitor eredetileg is meglevo, HDMI csatlakozojara.

3 kedvelés

huh… köszi a kimerítő választ.
ezek a hubok:

ezek tudják mindazt, ami szükséges lenne ahhoz, hogy kimenjen 50(60)Hz-en a 4K kép (usb 3.2Gen1), aztán mégsem teszik. ezért nem értem. a kábel a monitorokhoz kapott cat3-as.

De nem is annyira ez zavar, mert nem vagyok fps fetisiszta. Az bosszant fel, hogy nem jegyzi meg a gép a képernyőkiosztás és felbontást. Ez viszont már nem a hub hibája (vagy a hiba hubja), hanem a gépé (vagy oprendszer)
Azon gondolkodom, hogy egy usb-c - Dual HDMI vaj’h jó lehet-e, mert lehet, hogy az zavarja a gépet, hogy épp milyen sorrendbe ébred fel a monitor, ő aszerint ossza ki a képet (de ez is csak feltételezés)

Mielott rakattintottam a Hama linkre, mar betippeltem, hogy 99.9999%, hogy nem lesz jo a HUB 4k/60Hz-re. Rakattintva, pedig bebizonyosodott, mert irja is a speckonal, hogy 4k/30Hz. Ami hianyzik a speckobol, az a DisplayPort verzio emlitese. Ha 2.0 lenne, a gyarto tuti rairna (ha en gyartanek ilyet, en rairnam). Ami nekem itt meg zavarja a “szemem”. Ami itt masik “trukkos” dolog, azaz USB nevezektan (siman megtoszatnam egy taliga apromajommal, aki ezt kitalalta). Itt ugye azt irjak, hogy “USB 3.2 Gen1”, ami azt jelenti, hogy 5 Gbps, tehat sima mezei “3.0” sebesseg. Node ha elkezdessz szamolgatni, akkor lathatod, hogy a matek nem is adhatja ki, sehogyan sem:

  • az eszkozod tartalmazni fog egy USB-C Displayport - USB demultiplexer IC-t, ami levalasztja az USB-C 4(gyors)+2(lassu) csatornarol a DisplayPortot (ide felhasznal 2(gyors)+1(lassu) csatornat)
  • tovabba tartalmaz egy USB 3.0 (vagy “USB 3.1 Gen 1”, vagy “USB 3.2 Gen 1” kinek mi tetszik, azt huzza ala) HUB IC-t, ami szinten felhasznal 2(gyors)+1(lassu) csatornat

Ezzel ki is osztottuk a bejovo csatornainkat, nezzuk a kimeneteket:

  • az eszkoz tartalmaz meg egy DisplayPort to HDMI adaptert, amibe bedugasra kerul az elobb emlegetett demultiplexer displayport kimenete, ezzel megszuletett a HDMI dugonk.
  • az USB HUB IC-bol (ami 4 lyukat tudna kezelni, de az eszkozrol le is sporolt a gyarto 1-et :D) bekotesre kerul a 2 USB-A tipusu csatlakozo es egy USB Power Delivery szabvanyt megvalosito IC kozbeiktatasaval, megvalositasra kerul az utolso, USB-C tipusu lyuk is.

Tehat ez a HUB, biztos, hogy nem lesz jo arra, amit te akarsz.

Az USB-C - Dual HDMI az mit jelent? Mi a konkret eszkoztipus? Milyen specifikacionak felel meg? Illetve, milyen monitoriaid vannak?

Az OSX-nek (illetve inkabb ez az Apple sara), van egy nagyon nagy problemaja (ez az a feature, amit en viszont kivaltkeppen imadok a cegben), megpedig az, hogy ha valamilyen szabvanyt felhasznalnak, akkor ezt beturol beture betartjak (mindenkinek ezt kellene csinalnia, kevesebb szemet lenne a piacon). Ez pl pont a monitoroknal szokott problemat okozni, amikor bizonyos gyartok (LG-nel es Samsugnal van konkret multbeli tapasztalat ilyen problemaval) kepesek telibe tojni a szabvanyokat. Az OSX a monitort az EDID infok alapjan azonositja, ami abban le van irva, az egyfajta szentiras. Itt pl jellemzo hiba szokott lenni, a “sorozatszam” mezu hibas adatokkal valo kitoltese. Amit en itt lattam, hogy 4-5 monitornak is ugyonaz szerepelt ebben a mezoben. Az OSX pedig, ha mind a ketto monitorod “egyformanak latszik”, akkor a legvadabb problemakat tudja produkalni. Nem jegyzi meg a poziciot, a felbontast, a hatterkepet, stb stb. De az EDID-be akar egy hibas firmwareju atalakito is beleszolhat.

Szoval, barmi lehet a problemad.

Elso korben dobd ki pl ezt a Hama cuccot, es nezz valami rendes gyarto gyartotta cuccot. Pl. HP -t vagy Dell-t, ha nem akarsz Apple -t. Az ilyen 3rd party gyartok, fogjak a referencia dizajnjait az IC gyartoknak, kihajitjak beloluk amiket foloslegesnek velnek (pl sok atalakitobol hianyzik az EEPROM, igy ha ad ki az OEM chipgyarto firmware updatet, az EEPROM-ot nem tartalmazo donglekra ez nem lesz ratoltheto) es kitudja milyen leirast/specifikaciot mellerakva, megprobaljak eladni.

Szerk: Ja igen, ha valamit venni akarsz, akkor ne allj meg, ott, hogy USB 3.2 Gen XYZ, hanem gondold at, hogy mit tud a lyuk, amibe bele akarsz dugni valamit (szamitogeped), mit tud a lyuk, amivel ossze akarod kotni (monitorod) es probald meg atgondolni, hogy mi kellhet a ketto koze es az ezekre a technologiakra jellemzo jeloleseket keresd. Esetedben az USB-C lyukat kellene osszekotni egy HDMI-vel, tehat annak, hogy most “USB 3.2 Gen 1” van-e vagy nincs, annak ebben az esetben zero a jelentosege. Azt tudod, hogy DisplayPort jon ki a gepbol, HDMI megy be a monitorba, tehat a ketto koze kell valami, ami ezt tudni fogja. Egyebkent, ha van a monitoron DP, probald meg azt is.

A “klasszikus” VGA dugonak majd a DVI-nek, jogi es technologiai szempontbol is a DP az utoda. A HDMI kep resze az nem mas, mind a DVI szabvanynak egy subsetje, majd miutan szukosse valt ez a valami, akkor kezdett el a sajat utjan burjanzani es ugy szulettek meg az ujabb es ujabb HDMI verziok. A legtobb panel, ami pl egy megjelenitoben van, sokszor alapbol DP jelet fogad, tehat a legtobb gyartonak olcsobb lenne, ha csak DP lenne az eszkozokon. Nem beszelve arrol, hogy minden egyes HDMI lyukat tartalmazo eszkoz utan csengetni kell, mert a csatlakozo felszerelese utan dijat kell fizetni. A DP ezzel szemben mentes mindenfele kotottsegtol es fizetesi dologtol.

Szerk2: (utolso, igerem). Tehat azzal, hogy egy lyuk lett mind felett, szereny velemenyem szerint nem lett semmi sem egyszerubb. Sott, minden bonyolultabb lett, mert eddig a lyuk “meghatarozta” a kepesseget, a “C” tipusu csatlakozo ota, pedig ez nagyon nincs igy.

4 kedvelés

Ne haragudj Czo, de ha valaha toroltetni akarod magad innen, ezeket a bejegyzeseidet at fogom menteni egy dedikalt topicba, mert nagyon fontosak. :slight_smile:

6 kedvelés

nagyszerű és kimerítő!
ha még ezek után tudnál ajánlani egy megfizethető áru 2xhdmi hub-ot, akkor a következő rántotthúsba belefoglalom a neved!
köszi, előre is!

1 kedvelés

En nem ajanlanek ilyen dolgokat, mert nem ismerem ezeket. Illetve, anno vasaroltam 4-5 ketto lyukas hubot (megvettem, ■■■■ volt, kidobtam, vettem masikat, ■■■■ volt, kidobtam stb stb). Az utolso, ami bevalt, az ilyen 50-60k kornyeken volt. Mivel az osszeset szetszedtem, igy kb kiderult, hogy 20k-s es a 7k-s, kb ugyonazt tartalmazza belul, elteres csak a kulsejen van.

Az egyik monitorodat, egy garantaltan high-speed kabellel kosd be nativan a geped HDMI lyukara. Itt ellenorizd mindenkeppen, hogy a monitorod, tud-e 4k/60-at HDMI eseteben. Lehet, hogy csak DisplayPort eseten tud. Ha nem lehet elfelejteni a masodik monitornal a HDMI-t, akkor vennek valami dedikalt HDMI cuccot, amirol tudjuk, hogy tud, 4k/60-at. Nekem pl kulonallo cuccbol egy “HP USB-C to HDMI 2.0 Adaper” nevu izem van. Ami itt problema, hogy ebbol a cuccbol, hirtelen talaltam tobbet is. 1WC36AA modellszammal es 2PC54AA azonositoval is :smiley: Ami megjobb, hogy ezt aruljak itt is tobb helyen :smiley: Az ‘1WC36AA’ -bol pl talaltam Aqua-s ajanlatot, de az iPon pl mind a kettot IS forgalmazza (2PC54AA es 1WC36AA). Ami itt igazabol nevettseges, az az, hogy az en atalakitomon egyik sem szerepel…


Ide, marmint ha 4k/60 kell, azert nem ajanlanek hubot, mert azok nagyresze elavult ocskavas es csak 2.0 elotti DP verziot tudnak, ugy pedig nem fog kiferni 1 darab “C” lyukon az USB es a DP is. Nekem multi lyukasbol egyebkent egy HyperDrive Pro 8-in-2 van, ez fizikailag ramegy az uj gepekre is es ra lehet dugni ketto monitort. A HDMI dugoja az 4k/30, de szerintem ha a C-be bedugom a 4k/60-at, az ott akar jo is lehet. De ezt nem tudom, mert nekem nincs 4k monitorom. Ezt a hubot bedobva tartom a taskaba, ha megyek valahova, akkor jon velem.

2 kedvelés

És ugye ezt elvileg azért csinálták hogy egyszerűbb legyen az életünk… 1 felé csatlakozó legyen mindenhol. Amúgy ez egy botrány ami ez az egész USB-C körül van. 100e lehet elverni mindenféle ■■■■■■■ ráadásul úgy meg van bonyolítva, hogy egy átlag user számára teljesen érthetetlen.

Amúgy respect az összefoglalóért. :slightly_smiling_face:

szerk.: Amugy ezt rohadtul szabvanyositani kene. Akar EU-s szinten is. Bemegyek veszek egy gepet hozza egy kabelt es egy monitort, otthon osszekotom es orulok. Ennek igy kellene mukodnie, nem pedig specifikaciokat olvasgatni 3 napon keresztul es azokat megerteni.
Erdekes modon a PCIe interface kozel 20 eve jol mukodik, ugy hogy kozben folyamatosan fejlesztik. Azt valahogy senki nem akarja 3 evente lecserelni masra. 2.5 GT/s-rol indultunk es most 16 GT/s-nel jarunk.

2 kedvelés

Azert a PCI-e es a mindent egybe olvaszto “C” tipusu USB csatlakozo egyaltalan nem hasonlit egymasra. A szabvany abbol a szempontbol egyebkent rendben van, hogy mindenfele “logok” lettek kitalalva, amiket fel kene tuntetni a portok mellett es abbol kiderulne, hogy melyik port micsoda. A nagyobb baj inkabb abban van szerintem, hogy tul sok olyan eszkozt tudsz megvenni, ami nincs jol specifikalva.

1 kedvelés

Én ilyet használok: Thunderbolt 3 Dock | elgato.com , használtan olyan 30k körül találtam hardveraprón. Nekem ez nagyon bejött, igaz én usb-c / usb-c kábelen, illetve dp/dp -on kötöttem össze 2x4k kijelzővel. A dock-ról kap tápot is a gép, a gép a dockal egy usb-c thunderbolt 4 kábellel van összekötve.

1 kedvelés

Hat pedig ugyanaz a funkcioja, tudjam boviteni a szamitogepem mindefele cuccokkal. Veszek egy PCIe kartyat amit barmilyen gepbe be tudok szerelni amit az elmult 18 evben gyartottak es 99% hogy mukodni fog. Meg ilyen extrem hulye dolgokra is alkalmas… A G5-os PowerMac-be is rakhatok NVMe SSD-t, es mukodni is fog. Nem kell ertenem a szabvanyt ahhoz hogy hasznalni tudjam, ha fizikailag belemegy, onnantol mukodni fog.

1 kedvelés

Meg mindig nem ertem. Ha fogsz barmennyi PCI-E kartyat, az mindegyik PCI-E protokollt fog hasznalni, igy minden PCI-E kartya, tulajdonkeppen tok egyforma. Ha fogsz egy USB eszkozt, bedugod az USB lyukba, ott USB eszkozkent mukodni fog. Ugyonezt tudja a DisplayPort es a Thunderbolt is.

Ha fogsz egy PCI-E kartyat, aminek jo nagy savszelre van igenye, pl egy modern, NVME eszkoz, az nem fog teljes sebessegen menni, regebbi PCI-E verzio eseten. Bumm, fogsz egy 8k monitort, aminek DP 2.0 kellene, azt bedughatod DP 1.0/1.1 portba is, kepet is fog adni, de nem lesz meg se a teljes felbontas, se a teljes sebesseg.

Viszont ha fogod a monitorod es bedugod egy “C” tipusu lyukba, az ugyonugy monitor marad, ugyonugy DisplayPort funkcioval. Tehat, nem lesz belole USB-s adatatvitelt hasznalo monitor. Pont olyan ez a csatlakozo, mint az “M2”, vagy a Mini PCI-E. Ha nincs ott a MiniPCI-E foglalatlan a notebookodon az USB, akkor rakhasz bele olyan kartyat, aminek USB kell, az nem fog menni. Hiaba ugyonaz a form factor (pl. 3G/4G modemek, vagy a kombinalt WiFi+BT kartyak BT resze, mert az szokot USB-s lenni). De ugyonilyen M2 eseten a SATA/PCI-E meglete. Attol, hogy belemegy, nem biztos, hogy fog menni.

Monthatod, hogy ez mind modern technologia… De ha visszauazol 20-25 evet, es pl PCI hangkartyat akarsz rakni a gepedbe es szeretnel DOS alatt is mindig hangot, akkor vagy szoftveres emulaciod van, vagy bizol benne, hogy bizonyos vezetekek be vannak huzva az alaplapi foglalatnal es menni fog a rendes ISA “emulacio”.

Nincs itt szerintem semmilyen para. Egyetlen egy dologgal van baj, senki nem irja le, hogy mit ad el. Igy nem tudod, hogy amikor megveszel valamit, abban mi van. Ha nem lehetne, csak es kizaroalg olyan termeket eladni, ahol le lenne irva, hogy az pontosan mi, akkor senki se vasarolgatna ossze-vissza termekeket, vagy megy, vagy nem megy alapon.

De itt szerintem legalabb akkora nagy para, a szaksajto hianya/elpuhulasa. 20-25 eve, a szaksajtobol tudtad meg, hogy azert kell nVidia Riva-t venni, ATI Rage 3D, vagy Trident 3DImage helyett, mert az tobb jatekkal megy. Voltak osszehasonlito tesztek, az eszkozoket szetszedtek, a hutobordakat leszedtek, a chipeket megneztek. Ma csak semmitmondo, osszehasonlitasra alkalmatlan reviewk vannak. Amibol semmit nem lehet megtudni, mert a tesztelo se ert hozza, lovese sincs, mit kene tesztelni.

1 kedvelés

Abban egyetertunk hogy ez nagyon el lett bonyolitva. Nekem aki ebben elek is sokszor gondot okoz jol osszevalogatni a cuccokat, nem is csoda hogy egy atlag user szamara teljesen erhetetlen az egesz.
Szerintem 2022-ben joggal elvarhato lenne gyartoktol fuggetlenul, hogy ne nekem kelljen mindenfele specifikaciok alapjan matekoznom otthon. Mert az egy vicc, hogy a tobb $100 USB-C dock, a $2000-os gep es az $1000-os monitor meg hozza a kabelek vagy mukodnek vagy nem… mert ez majd csak akkor derul ki amikor osszerakom.
A YouTube review-k nagy resze egy kalap ■■■■■ sem er. Raadasul 99% mind szponzoralt tartalom, mindenfele alkalmatlan magukat tech embernek nevezo bolondokkal… es a hozza tartozo mindenfele benchmark-ok amibol csak az nem derul ki, hogy az a cucc alkalmas-e az adott feladatra vagy sem.

1 kedvelés

Kedvencem az unboxing - switch on - switch off contents :smiley: (nomammeswey)

1 kedvelés