Final Cut Pro X

a feladattol es a locationtol is fugg. Mert ha pld szinhazbol szeretnel streamelni akkor tobb f-stop kell. De ha pld kulteri az megint mas (pld a twentyfourseven nekunk ilyen kulteri kamerakat is szerelt fel a Paradise Hotel vagy mas reality adaptacioknal http://www.twentyfourseven.se/new/rental.php?p=ViewSubCategory&ID=41 )

Mi egy gyülekezetbe építettünk tavaly egy közvetítő rendszert. SDI-os, cserélhető obis, zoom szervóval. Az volt a kérés, hogy lehetőleg olcsón, de full HD-ban meg lehessen oldani. Találtunk ipari kamerát: azt leszámítva, hogy aki csinálta, forrasztotta szívott vele eleget, de elég jó lett. Az olcsóbb ip kameráka /200ezer környéke/ simán veri.

Twitchre kell, felulok a streamer “vonatra”. Dj mixek egy darabb fix kamera, igazabol a 720p 30fps is eleg. Elso probalkozasra vettem egy logitech c525 vagy 625, valmi ilyesmit. De a nyomorult autofokusz meg veletlenul se talalja el (igy most inkabb akciokameraval rogzitek) 15 eve fotozok szoval ertem a spec.-ek szamait de mindenki ezeket a logitech-eket mondogatja (de nekem nem kell autofokusz mert ez csak hibalehetoseg).
-nagylatoszog
-manualfokusz (vagy akkor legyen fix a vegtelenbe)
-es ha szukebb a rekesz csak jo, mert akkor minden eles lesz.

De ma mindenki koromnyi erzekelovel f1,2-t akar es beleraknak egy brutalisan gagyi af-et.
Dslr-em van de ott nekem 30 perces ido limit van ugye egy mix pedig minimum egy ora.

A legtobb youtubernek blackmagicet latok vagy canont dslr (streamre nem az igazi).
Dslr milc vonalat amugyis kilonem mert draga es nem akarok meg egy rendszert epiteni.

Tudom, hogy nem alapvetően a vágószoftveren múlik az, hogy milyen lesz a film, vagy, hogy kap -e valamilyen filmes díjat.
De azért örömmel hallottam, hogy a “THE SILENT CHILD” címü rövid film, megnyerte a kategóriája Oscar díját 2018-ban.

Gondolom sejtitek a topic alapján, hogy a film X-ben lett vágva. :)

Ez egy “régebbi” cikk a film “készítéséről” angolul:
http://www.fcp.co/final-cut-pro/articles/2046-cut-with-fcpx-british-short-film-the-silent-child-wins-a-multitude-of-international-awards-and-gets-nominated-for-the-2018-oscars

Ja, és persze gratulálok Enyedi Ildikóéknak is. Bár az Oscar, most nem jött össze, de így is egy fantasztikus filmet alkottak!

3 kedvelés

Sziasztok, most tértem át Macbook pro ra és a Final Cut prot kezdtem el használni. Kis file-okkal már nagyon sok mindent tudok, de szeretnék régebbi kb 1 órás videot ujra szerkeszteni.
Kérdésem: HOGYAN LEHET A BEOLVASOTT HOSSZÚ VIDEOT KISEBB EGYSÉGEKRE BONTANI, HOGY SZERKESZTHRTŐ LEGYEN?
köszönöm

nem ertem a kerdest. Automatikus Scene Cut Detector funkciot keresel (ami megtalalna/felismerne a shotokat egy file-ban) ?
Mint pld a DR 14-ben

1 kedvelés

Bedobod a time linera és te magad feldarabolod.‘b’ klik klik és kész

Van valami olyasmi (legalábbis úgy emlékszem meg asszem az iMovie-ban is van), hogy a projektben amikor még nincs lehúzva a videó sávra, a browserben ki lehet jelölni egy részt, hogy azt lehúzni a videó sávra. Lehúzás nélkül kijelölt részt azt hiszem meg lehet jelölni kedvencként (talán f betű) és azt hiszem be lehet állítani, hogy csak a kedvenceket mutassa…
Nagyon régen használtam már FCP-t :)

Ha bent van az alapanyag fcpben akkor (ahogy idioty is irta) meg tudsz benne jelolni un. in-out pontokat (cmd i/o) es ezeket a “reszleteket” tudod radobalni a timeline re tovabbi szerkesztesre. (Az in-out tal ‘kivágott’ reszeket barmikor tudod kesobb modositani ;)

hát az az igazság, hogy a Pinnacle ben amit eddig használtam ott kétféle is van, egyik tényleg felismeri a jeleneteket, a másik egyenlő (megadható időre) bontja.

a kézzel való feldarabolás elég amatörnek (és lassunak) tünik. Tényleg mi az ilyenkor szokás megoldás?

Köszönöm TOMIGONZO kiprobáltam a tied múködik…:)

hat ez nem egy gyakori feladat hiszen mi:
1)keszitunk egy masolatot a projectrol
2)lezarjuk a multiclipeket (collapse)
3) consolidate. A program egy helyre kulon csomagolja a HASZNALT file-kat (masolatot keszit a forrasanyagbol)
4) exportaljuk AAF/XML-ben
5) A Davinci-ban “felemeljuk” a sequencet

Van itt egy csomo aprosag… A FCP7 XML-t nem mindig korrekt modon ertelmezi a Resolve DR 12.5/14. Ezert a Flame Assist/Smoke-on keresztul engedjuk at (de minden esetben, elotte multiclip collapse kell)
A Premiere konszolidalasa iszonyu. Kimasolja az eredeti felhasznalt file-kat, de pld nem csonkitja le a hasznalt reszekre transzkod nelkul. Es ha proxy-kal dolgozunk, akkor azokat kulon “xxxx_proxy.mov” kiegeszitovel latja el. Az esetleges kesobbi problemak elkerulesehez erdemes visszalepni a proxy mode-bol.
Mi nem szoktuk becsomagolni egy fileba az anyagot. Altalaban a projectet (FCP/Premiere ->XML export) behuzzuk a DR-ba es onnan konszolidaljuk. A felhasznalt sniteknek adunk 15-15 frame handle-t es a DR meg a forrasanyag mapparendszeret is megtartja.
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=810Screen_Shot_2018_03_12.png
Visszaterve a kerdesedhez: A napokban egy forgatason voltam es a studiobol (a fo projectemen) az asszisztensek a fenyelonek rossz modon kuldtek at a promohoz az anyagot. Gyakorlatilag becsomagoltak egy file-ba. A colourist, hogy gyorsan a fenyeleshez hozzafogjon, o is gyorsan az automatikus jelenetfelismerot hasznalta (automatikus Scene Cut Detector funkcio, amit emlitettem az elozo hsz-ban) es jelenetekre bontotta az anyagot. Nem 100% biztos (kb mint a pluraeyes a szinhronizalasnal), de indulasnak jo es gyors.

Csak jelzem HS FCPX 10.4 SXS kartya importnal crashel…

köszönöm szépen,

  1. hol találom az automatiku scene cut detector funkciót?
  2. hogy lehet az, hogy egy 1,3G-ás film vágásakor (az elején vagyok az I/O vágási technikával - egyébként nagyon beválik) 80G a projekt file?

FCPX alapbol nem tudja, de ha jol tudom kulso puginekkel megoldhato.
Regen DV-nel volt start/stop detect de a mai kamerak mar mind kulon flleokba rogzitik a snitteket.

hat ez meg nem a legrosszabb arany (total forras vs tenylegesen felhasznalt anyag) )))
Egy pelda. december 23an 14 kamera rogzitette az utolso versenyt. kb 5 TB anyag.

A versenyzok szerencsere csak 6.5 oran keresztul birtak az allast a kulonbozo magassagu colopokon. (utana vegre elajult az egyik no versenyzo). De az amerikai versenyben 15oraig birtak ki. Ez kb 13-15 TB anyag! A vegen pedig… Ez survivor fele show es 70 perc adasban kb 3 nap forgatasat vagjuk meg. Azaz egy versenyre 12-15 perc (kulonbozo kamerakbol megvagott multiclip!) jut a master-ben.

az egyik kollega szolt nekem hogy nem biztos hogy erthetoen fogalmaztam az automatikus scene cut detector-ral kapcsolatban. Ezert egy kicsit bovebben leirom. A peldaban egy 25 perces anyag volt.

  1. FCPX
    A megvagatlan 1 db forras.

    File-> Export XML
    (1 perc)

  2. Davinci Resolve (ingyenes)

    Import AAF/XML
    es behuzom az XML-t

    (1 perc alkalmazas megnyitassal)

  3. a Media reszben kijelolom a mediat es lekerem a parancsot (Workspace → Scene Cut Detector)
    Megnyomom az Auto Scene gombot es beindul az analizalas

    kb 3 percet vett igenyben. Megnyomom az add cuts to Media Pool (jobb also gomb) es bezarom az ablakot

  4. A Media Poolban kijelolom a reszeket (de a fo forras nelkul)
    es a “New Time Using Selected Clips” parancssal felsorakoztatom oket egy timelineon
    0.5 perc

  5. a seq-ben szepen felsorakoztak a snitek. Exportaljuk XML-kent

    0.5 perc

A FCPX-be importaljuk az XML-t

0.5 perc

Ennyi.

3 kedvelés

de ha igazan preciz munkara van szukseged akkor Smoke/Flame Assist/Flame

Nagyon finom beallitassal rendelkezik. Smoke/Flame Assist-bol szinten Export XML, majd FCPX-ben (import XML) behuzod az XML-t es folytatod a munkat ha nagyon ragaszkodsz a FCPX-hez…

1 kedvelés

Hát… Vágó se lesz már belőlem… :)

A scene detect-et (amikor kell nagyritkán) én is a Davinci Resolve-al szoktam csinálni, eztán úgy ahogy underscore leírta, xml-elbe átküldöm az X-be. És igen, nem mindig száz százalékos a “darabolás”, de nagyon nagy segítséget tud nyújtani.