Final Cut Pro X

A másik amire figyelni kell, hogy az mp3 az ugye, egy tömörítetlen hangfájl. Ha én is pl. rögzítek pl. külön egy audió sávot, akkor mindig csak tömörítetlen 48kHz-en (pl.: WAW) , mert ha mp3-ban rögzítenénk, bármilyen jó is lenne a tömörítés, egy hosszabb anyagnál (3-5 min) már érezhetően eltolódik a szinkron a kép és a hang között.
Olvasatom szerint, itt nem ez volt a gond, hanem a más-más camerasetup-ok, framerate-k, de érdemes ilyenre is figyelni. Csak okulásképpen- egyszer, még réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban én is megjártam ezt. :D

De a legangyobb problema a fps nem? Vagyis erre mindig figyelnem kell vidovagasnal (plussz ha a project 44,1kHz audio akkor ne pakolj bele ettol elterot)

Igen, itt a más-más fps a probléma, olvasatom szerint.
A Compressorban is van Retimeing funkció. De ilyenbe ritkán futottam bele, Underscore kolléga szerintem más eszközöket és példákat is tud mondani.
Amúgy a brodcast videó világban 48kHz az audió mintavételezés.
Amire még oda kell figyelni, hogy progressive vagy interlaced az anyag.
Számítógép monitoron nem feltétlen zavaró, de ha egy régebbi TV-n játszod le a “mixelt” anyagot, akkor nagyon durva remegések, csíkozások láthatóak.

A regebbi tv mit jelent? Igaz nem crt?

A CRT monitorokra gondoltam. Bár a számítógép monitorokon is látszódhat a hiba, ha a vágószoftver nem értelmezi megfelelően az interlaced/progressive dolgokat.

De de crt-)
25 és 30 frém között már 120% a difi, ez sok. Nem fontos a compi, x-ben ott a változtatható idő lehetőség a timeline-on, csak a 20% eltérés már durva hangszín és sebesség eltérést fog eredményezni, bőven hallható.
A compi retime-jában van mód az említett hanghibák javítására. Nemtom milyen sikerrel.
titkos már nyilvános tipp (én ezt használom): avid free composer - frame flex funkció (csak az a nyavajás mxfezeés ne lenne)

2018 van senkit nem erdekel mar a crt, ugy ahogy weboldalt se fejlesztunk ie6-ra. Es ha valaki idejon nekem megmagyarazni miert kell meg crt-re optimalizanlni barmit is elsirom magam.

Pedig még sok helyi tv kér pl. SD Pal-ban anyagot. És a vágásnál a referenciamonitoron azért jó látni, hogy jók a beállítások. ☺️
Szerk.: És még sokszor kell archív anyagokban is kotorászni, amik szintén 25i-ben gyártódtak.

Igen. Avid vagy Autodesk (Smoke/Flame). A tobbi NLE rosszul kezeli a hangot TW(timewarp)-nal. Sok teszt es eredmeny elerheto kulonbozo NLE programokkal kapcsolatban. Pld

Ja… jut eszembe: A poly <-> mono fileok konvertalasahoz jo wave agent, nem jo retime (v frame rate) valtashoz

1 kedvelés

Persze van olyan ceg aki meg ie6-t hasznal, de igazabol pont lesz@rom az ilyet. Az archiv anyag feldolgozasa mas de nem crt-re megy a vegtermek.

Magyarországon még nagyon sok háztartásban van CRT tv, és mint pl. én is 1080 50P ProRes-el dolgozom a kamerán, majd 25i-ben adom le az anyagot, igen is figyelni kell az interlaced helyes beállítására. Nem egy tv-be adtam le anyagot az MTV-től az RTL-ig, sőt, még külföldre is, ott értékelték a helyes beállításokat. ☺️

(Ja, minek a bicigliút, ma már mindenki önvezetó teszlával jár, ugyi?)

Legfeljebb nyernél +20% nézettséget. Amikor tizedszázalékokért folyik a verseny, nem mindegy.

Ertem a peldat csak rossz. A nezetseg a 18-45 kozotti korosztalyban a lenyeg ebben pedig hany % hasznal crt tv-t. Teny en is ismerek ilyen mind 70 ev feletti. De nehogy mar crt legyen a mervado egy anyag eleksziteseben.

Nem mérvadó, ezt nem állította senki, csak belekapaszkodsz. A helyes megfejtés hárommal feljebb van.
(Ha már személyeskedünk, a saját felmenőidet is így ítéled meg?)

Nem a régi CRT tv-k a mérvadóak, hanem a szabvány. Ha egy televíziós műsorszolgáltatónak leadsz egy anyagot Magyarországon, akkor annak bizonyos követelményeknek meg kell felelnie. Amiben az is benne van, hogy egy LED tv-n is meg tudd nézni az adást és egy CRT tv-n is. Persze, ma már HD-ben gyártunk és igazán egy mai eszközön lesz megfelelő a kép/hangminőség, de annak a felhasználónak is meg kell felelni, aki esetleg régebbi eszközt használ. Lehet, hogy x év múlva, már nem kell figyelnünk erre, de egyelőre még támogatott a CRT tv-n való lejátszás, ezért nekem, tartalomgyártónak úgy kell legyártanom az anyagot, hogy az a szabványnak megfeleljen. Ha csak youtube-ra gyártanék, engem sem igazán érdekelne a dolog- de a broadcast piacra gyártok és ezért nem mindegy. Amúgy egyből vissza is dobnák az anyagot: esélyem sincs igazán nem a szabványnak megfelelni… De szerintem már nagyon elkanyarodtam a topic témájától.

4 kedvelés

KOszi a valaszt.
A hang csak hirtelen felindulasbol lett kinyomva mp3ba, hogy hatha, es azzal ment a sync, mint ahogy irtam.
A framrate-re persze ne is gondoltam, csak eleg nehez egysegesiteni amikor az ios csak 30/60/120 tud pl, a syno meg 25 (4kban). (btw egyetlen szuper youtubos tutorialban sem nagyon emlitik a frame rate egysegesitest mint multicam syncelesi feltetelt! es gyanusan azok a peldak sem azonos kamerakkal keszultek)
Itt most kulon hang nem lett felveve, egyszeru csaladi video (azert 4k hogy lehessen croppolni belole egy jo hd-t).
Messze nem az a kategoria amiben ti dolgoztok ;)

Nem ismerek olyan embert akinek CRT lenne meg barhol is se tv, se monitor. Sot 6 eve amikor elkoltoztem otthonrol mar akkor se.

Azert a framrate szerintme minden esetben alap, hiszen vagy hianyozni fog mindig vagy tul sok lesz a kepkocka. Amugy van iphonera is olyan program ami kepes 25fps-re nem?

Mondjuk netto szivas hogy 2018ban meg mindig olyan fps ertekkel kesziti a gyarto a termeket ami eppen eszebe jutt.

Attol a szabvany meg szabvany

1 kedvelés

Ma magyarorszagon (es az EU legtobb reszen is) 1080i (50i) a broadcast szabvany. Ebben kell gyartanunk az osszes tv tarsasagnak, ha tetszik ha nem.