iMac (VGA) hiba

Nem az én gépem, csak segítek a felélesztésében. Hozzám úgy jutottak az infók, hogy ez a két probléma nagyjából együtt szokott jelentkezni a 2010-11 körüli gépeken.

Ezek szerint marad a GPU probléma, ami jó esetben szoftveresen megoldható.

Honnan tudható, hogy elég lesz a Terminalos bűvészkedés?

A 2011-es 6xxx-es Radeon gepeknel (iMac/MBP/MacMini) 99.9999%, hogy ez a baj, de mivel a Terminal “reverzibilis”, ezert nem erhet meglepetes. Ha mukodik bejott, ha nem, akkor lehet keresni valakit, aki ranez.

Tudtok helyet, ahol ez szépen le van írva? Mármint a szoftveres bindzsi, szépen lépésenként.

Kb itt megvan minden info. Ami tenyleg kell innen, az az nvram beallitas (ez kapcsolja le a GPU-t), a kextek kimentese es kitorlese eredeti helyerol (ez oldja meg, hogy az OS nehogy visszakapcsolhassa) es ami szinten biztos, hogy kell, az a kextcache ujrageneralasa (az OSX mar nem toltogeti egyesevel a KEXT filokat, hanem osszerak egy cachet es egyben behuzza, igy ha megvaltoznak a kextek, amig a cache nincs frissitve, addig “nem fog ervenyesulni”). Ugyonakkor, mintha ezt tenyleg csak kikapcsolt SIP eseten lehetne megtenni, ahhoz meg szerintem kell egy mukodo recovery.

Azt nem tudom, hogy van-e valahol olyan leiras, ami mindenfele folosleges sallangtol mentes (pl ebben is minek ide arch linux?!).

Valojaban a 3. Javitas utan ha megint tonkre megy a forgalmazo ujat adni vagy visszadni az arat.

En nem tudok ilyen dologrol, csak a kotelezo idotartamon belul es raadasul ott sem kotelezo, csak bizonyos esetek osszejatszasa eseten, pl ha aranytalanul sokba kerulne a javitasa a forgalmazonak. De ha megvetted az MBP-t 2008-ban es 2014-ben megmakkan azzal a hibaval, amire 2013-ig volt visszahivas, akkor igyjratal (itt az aftermarket piac tartalmaz javitott verziot a tonkrement alkatreszbol, a csere ota azota is vigan uzemel). Illetve az iMac jart ugy, hogy a 2011-es gep 2014-ben kapott GPU cseret majd 2016-ben ismet (mind a ketto a visszahivasi program keretein belul, de az 2016-ban vegetert), azt hazilagosan megsutottuk 2018-ben es most 2021-ben is. Ezek csak a sajat peldak.

Szerk: Egyebkent itt engem az idokorlat zavar. Tehat nem akarnam, hogy a 2011-es gepet cserelje ki 2014-esre azt viszont elvarnam, hogy ha valamire “visszahivasi program” van, akkor az “orokre eljen”. Van ismerosom, aki nemreg talalkozott eloszor ezzel a problemaval. Vett egy uj iMacet maganak es a regi 27-est megkapta a gyerek. A korabbi brozer, word, excel, terminal (benne gcc/make es a tobbi idevago toolchain), photos, arduino hasznalatot felvaltotta egy ket jatek, amit a gep enged, plussz tomenytelen mennyisegu youtube. A videokartya terhelese a korabbi (ez elmenen intelen is, nem kell ide AMD) szintrol hirtelen a masszivan kihasznalt szintre ugrott es rendje es modja szerint egy fel ev - 3/4 ev utan meg is makkant. A jelenseg ugyonaz. Sutovel javitottuk… De ha meg elt volna a program, akkor a gepet beviszi az applehoz es kap egy masikat es nem en gorcsolok a gep szetszedesevel, megsutesevel, osszerakasaval.

Szeretném folytatni a sagát.

Bár a szériaszám szerint a gép Early 2011, de elindulni csak 1066 MHz-es RAM-mal hajlandó. Régebbivel, újabbal 3 sípolás a reakciója.

Az elindulás pedig úgy néz ki, hogy van gong, hallani a HDD-t és az optikait működni (ezen amúgy 2011-es az évszám), de a képernyő fekete, háttérvilágítás sincs. Külső kijelző természetesen nem megy.

Mi lehet a következő lépés?

A szoftveres javitas csak addig “telepitheto”, ameddig nem halott teljesen a gep. Amikor az elso fagyasok jelentkeznek, akkor meg sikeresen applikalhato es nem fog tovabb romlani az allapot. A ti esetetekben ez az ut mar nem jarhato, mert nem is indul be annyira, hogy segiteni tudjatok rajta. A kulso kijelzo rogton aktivalna a GPU-t, tehat oda semmi de semmi ne legyen bekotve.

Amit en tennek egy ilyen geppel, az a permanensen tuntessuk el a dedikalt GPU-t dolog. Dosdudenak van egy hardveres megoldasa, ami abbol all, hogy leveszi es atkoti azt az ellenalast, amin keresztul bekapcsol a dedikalt GPU (ezek utan a dGPU nem kap aramot, nem melegszik, de a gep nem tud tobbet betbootolni), ezutan pedig a gep beepitett gMux IC-jet (ez az IC kapcsolgatja a kimeneteket) atprogramozza (ez egy sima microcontroller) kiutve belole a gyari Apple szoftvert, ami utan a gep tobbet nem probal meg atkapcsolni a dedikalt GPU-ra. Ezek utan ez 90%-ban mukodik, azert csak 90%, mert High Sierrahoz, Mojavehez es Catalinahoz (bizony, ha a geprol kiutesre kerul a dGPU, akkor futhat rajta nemi hack utan akar ujabb rendszer is) szukseges egy aprocska driverecske, ami visszacsinalja a fenyeroallitast.

Hulye kerdes de montad le kell torolni a drivert (dgpu) mivan ha kiveszed a vinyot feldugod egy masik gepre es a rendszerbol torlod a drivert. Ilyenkor bootnal nem tudja elvileg elinditani nem? Vagy itt megakadna a boot nem valtana igp-re?

A Firmware probal beszelni a gpu-val, ha az nincs kikapcsolva az nvramos valtozo beallitassal. Tehat annyira mindenkeppen jonak kell lennie a GPU-nak, hogy itt meg reagaljon :(

A korábbi linkedet követve jutottam a következő helyekre:

https://www.jeffgeerling.com/blog/2017/fixing-2011-macbook-pro-booting-grey-screen-amd-radeon-video-glitch

Nyilván nem kérem, hogy végigolvasd, a lényeg, hogy az itt szereplő hardveres megoldások egyetlen SMD-ellenállás kiszedésével oldják meg az első kört, és csak a folytatásban oldják meg a fényerőállítást illetve az újabb rendszerek telepíthetőségét.

Szóval, ha nekiesünk ennek az ellenállásnak, akkor elvileg szó nélkül elindul a gép?

Utána jöhetne a szoftveres folytatás, már csak azért is, mert azt sem tudjuk, ép-e az összes többi szerve.

Ahogy irtam (es ahogy a linked is irja) “With the removal of an EFI variable and 1 resistor, the GPU will be completely disabled”. Ha ez az EFI variable, most be lenne allitva a gepeden, akko elkezdene bootolni a gep. Ha ez a variable nincs bealliva, a firmware mindenkeppen megprobalja felkelteni a GPU-t, ami viszont halalt okoz. Tehat hiaba veszed le ezt az ellenalast, attol ugyonugy nem jutsz elorebb, amig ez az EFI variable nincs beallitva. Ha viszont be van allitva ez az EFI variable, akkor akar az ellenalas is maradhat (tehat le se kell venned), mert a Firmware nem aktivalja a GPU-t, driver nelkul pedig az OS sem. Ahhoz, hogy te most tuljuss a firmwaren es eljuss a bootolasi folyamatig, ahhoz ki kellene kerulnod a gMux chipet. Ezt vagy ugy tudod megtenni, ha leforrasztod es osszekotod az Inteles GPU kimenetet a beepitett kijelzo bemenetevel (erre is talalsz a neten doksit) vagy atprogramozod a gMux chipet, hogy ne probalkozzon a dGPU-val. Ezutan mindenkeppen le kell venni az ellenalast, mert a GPU elkezd beindulni. Gondot nem okoz, de foloslegesen eszi az akkut es termeli a hot. Akarmit is csinaltal, nincs fenyeroszabalyozasod, amihez vagy szoftveres hackeket hasznalsz (ezzel lemondassz, az automata fenyerorol pl) vagy hardwares hacket. Szoval az ellenalas keves lesz, amig az EFI valtozot be nem allitjatok… Az EFI valtozot pedig nem tudjatok beallitani, ha nem sikerul bejutni az OS-be…

Áááá, végre értem már a sorrendiségét. Hálás a nagyon köszönetem!
Továbbítom a vidám híreket…

Én meg ma is tanultam valami értelmeset :]

Sziasztok!
Tegnap elhalálozott a gpu a gépemben. Imac 2011 27"-ról van szó.
Cserélném frissebbre, radeon pro wx4170, 4150, 4130 amit szeretnék. Tudtok támogatni a témában?
Köszönöm!

A MacRumors forumon van ezzel kapcsolatos thread, ott nezelodhetsz. Nekem a kotelezo OpenCore miatt nem eri meg kiserletezni sem. Nekem az mar tul nagy hack.

En eg 10 eves iMacra mar nagyon nem locsolnám a pénzt. Ma a legolcsóbb m1-es macbook air is majdnem 3szor erősebb.

Tegyél bele csak egy ugyanolyat, az sem olcsó.

1 kedvelés

Ha letezne javitott revizio a GPU-bol, akkor ezzel semmi problema nem lenne, de nem letezik. A visszahivasi programban cserelt kartyak is ujra tonkremennek. Amit megvasarolsz ebayen, siman lehet, hogy egy hibas peldany, amit megsutottek a sutoben, majd mivel igy megint mukodik egy ideig, ezert eladjak, mint mukodo peldanyt.

Végül rendeltem egy ugyanolyat, mert ezt legalább kapni és nem kell hekkelni. Ha megjött beszámolok mit kaptam, az élettartam nyilván nem kalkulálható…

Tervben van később egy új is de azért a felhasználhatóság és az ár nem összevethető egy javítás vs egy m1 macbook air.

Köszönöm a válaszaitok!

Ha a regi egyebkent teljesen halott, akkor megprobalhatod sutoben atsutni, azutan meg szokott javulni ujabb honapokra-evekre. A folyamat tobbszor ismetelheto.