Linux

10 ev mulva is ez a gep lesz meg? 🙃

Hmm, jelen pillanatban a Linux teljes egeszeben tamogatja a PPC arhitekturat.

Jaa, hogy disztrok. Debian dobta a 32 bitet, de a 64 bit pl maradt. Viszont amig a kernelben van tamogatas, addig tul sok problemaba nem utkozol. A disztrok alltal hasznalt patchek is nagyreszt az endian elteresek miatt vannak, de ha switchelheto a CPU (pl G4), akkor az sem okoz nagy problemat. Pl. a remote desktopra hasznalt freerdp az egyik ilyen pelda. Ha PPC linuxon big-endian modon ahsznalod, akkor nem megy az NLA, de little-endian modon megy. Egyszer mar kitalaltam, hogy megnezem miert van ez (probaltam ezt lebuildelni 10.5/ppc leopard ala), de erdeklodes hianyaban abbahagytam.

Vagy eladni a 10db ppc gepet es venni abbol a penzbol 6 darabb minimum c2d vagy quadcoret. De ha van kedve legozni meg eldo szerias i5 xeonok is kijonnek.

Jah, a gentoo… De az melle meg kell egy dual xeon 20Gb rammal, hogy 1 csomag forditasa ne tartson napokig. A gcc tobb mint 5 ora alatt fordul az 1,5-s G4-en, a xeon meg ledaralta 8 perc alatt. Meg nekem is beletort a bicskam a naprakesz linux-ba ppc. Nalam parkolopalyan van, pedig ott van hozza a vas, csak idom nincs.

FreeBSD-t fel lehet meg telepiteni, de arra is forditani kell mindent.

En kb 1.5 eve porgettem PPC-n egy LFS-t, mert kivancsi voltam, hogy a freerdp akkor is rossz-e ha masik endiannal csinalom. Menni ment minden, de az teny, hogy lassan keszult. De anno az LFS lassan keszult Pentium 4-en es Pentium 2-n is. De nyilvan, ha PPC alapon akarok desktopot magamnak, akkor ez a “kuzdelem” belefer.

Keresztfordito nelkul azt sem uszod meg.
Linux alatt amugy is egy rakas ■■■■ ezeknek a regi radeon-onok supportja. Semmi ertelme kuzdeni vele, attol hogy elerheto lesz ra a legujabb chrome/firefox attol meg ugyanolyan, ha nem lassabb lesz mint osx-en. Realisan nezve a PPC mar sok eve doglott project.

Amugy fillerekert lehet venni sandy/ivy i5-ot, 8Gb ram meg egy 1030 nvidia meg egy ssd… a kov 5-6 evben rohogve el fog futni rajta minden. A Gnome3 pedig tudja ugyanazt mint a snow leopard, szoval desktop reszen nem nagyon kellene visszalepni se. Aztan ha nem jon be a linux ott hackli, ami ugyanugy rohogve fut minden uj intel gepen.

1 kedvelés

PPC != Power Architecture

Az Intelen kivul meg egy rakas ceg gyart meg processzort, nem csak az IBM…

Az intel valami betegseg vagy mi?

Szerintem meg hagyni kell a szamitastechnikat. Siman ujsag es tv. Meg lehet menni a konyvtarba.

2 kedvelés

Mostmar minden vilagos 😂.

Ilyen is van, ezzel is próbálkoznak.

A 15 eves desktop G4/G5 vonalra gondoltam.
Persze a Power8 es tarsai server terembe, specko feladatokra tovabbra is komoly erot kepviselnek.

Altalanos hetkoznapi feladatokra sajnos nincs alternativa, talan a ryzen consumer vonalon meg tudja fogni az intel-t, ez idovel kiderul. Server oldalon ugyanez a helyzet, a nagy programok kivetelevel lassan minden script nyelvben irodik, es a forditok pedig intel-re vannak optimalizalva. Mondjuk en sem haladok annyira a korral, egy overclock-olt E5450-es Xeon 8Gb rammal meg az 560Ti otthon minden igenyemet kielegiti.
Ha mar dpt, besegitettem egyik ismerosomnek egy kicsit az uj 2017-es Indesign & Illustrator parossal, es eleg ez a teljesitmeny egy-egy egyszerubb grafika letrehozasahoz. Viszont ha ezt powerbook-on kellett volna csinalnom CS2-vel, ami mar a fullhd-t se tudja meghajtani, tutira kiteptem volna a maradek hajamat.

2 kedvelés

Azert ehhez kepest az en G5-os Gentoo terveim siman elbujhatnak. Arrol nem is beszelve, hogy egy szerencsetlen T430-at hasznaltak cross-compile-hoz.

66 éves anyósom kapott egy átmeneti laptopot Windows 7-tel. Nap végén odajött, hogy tegyek a gépre Ubuntut. #kamerábanézés

3 kedvelés

Igen, én is most olvastam a napokban, hogy megjelent és a hatalmas nagy újítása, hogy visszatér Gnomera Unity helyett :D
Mondjuk engem alapból úgy is csak a szerver verzió érdekel. Egyetlen egy helyen (több gépen ugyanarra a célra használva) kell majd használnom ablakos linuxot, de ott OpenSuse fog futni. És csak azért, mert nálunk a Suse a fő linux verzió.

Ja igen, a másik nagy újítása, hogy nincs már 32 bites verziója. Kivéve persze az alverziókat. Szóval alapból a régi gépek is kilőve.

engem sem :smiley: