macOS High Sierra

Az a 10.13.2 supplemetnal update volt. Viszont HS ota minden 10.13.x update tartalmazza a komplett recovery updatejat, gondolom azert, hogy a legujabb kernellel induljon a recovery is.

kb. 20 perc volt a frissítés ideje az első újraindítást követően… Mondjuk pont ráértem.

Es az mi amugy?

Ha Command+R -rel bootolsz, akkor nem a rendszerparticiot inditja el a gep, hanem egy masik 650 megas particiot bootol, amin fenn van a telepitomedia minimalizalt valtozata. Alap libek, UI, nehany app (Safari, Terminal, Disk Utility) es ezek fuggosegei, stb. Amikor tkp frissit a geped, akkor az alabbi folyamat megy vegbe:

  • letoltesre kerul a szoftver disztribucios feed: https://swscan.apple.com/content/catalogs/others/index-10.13-10.12-10.11-10.10-10.9-mountainlion-lion-snowleopard-leopard.merged-1.sucatalog.gz Ezt kitomorites utan mar lehet olvasni, a legkenyelmesebben persze ugy, ha atnevezed plistre es megnyitod Xcodeddal.
  • Minden egyes elemben van egy “Distribution” resz, itt nyelvfuggoen letoltesre kerul ez a disztribucios allomany. Ebben a disztribucios allomanyban van benne a frissites leirasa (ez jelenik meg mint leiras a frissiteshez), a fileok nevei, amelyet le kell tolteni, es nehany script, amivel korlatozni lehet, hogy melyik frissitest melyik gep tegye lathatova. Pl. itt dol el, hogy a 10.13.3 frissitese ne jelenjen meg 10.13.2 eseten.

A most telepitesre kerulo 10.13.3 angol disztribucios allomanya ez: https://swdist.apple.com/content/downloads/05/44/091-62775/66pt6fxq6gwe0v78uoce0ekzxidi4egq6c/091-62775.English.dist A frissites azonositojara keresve (091-62775) lehet ezt megtalalni az elobb emlegett feedben. Ezutan lathato a filellista is:

  • macOSUpd10.13.3.RecoveryHDUpdate.pkg - 463.46 megabyte, ez lesz a recovery particio updateja
  • macOSUpd10.13.3.pkg - 629.19 megabyte, ez a tenyleges 10.13.3
  • macOSBrain.pkg - 0.03 megabyte, ez az a program, ami a frissitest vegzi. Nem igazan ertem, hogy ez miert van kulon.
  • EmbeddedOSFirmware.pkg - 56.55 megabyte - ez a touchbar iOS szeru operacios rendszere
  • FirmwareUpdate.pkg - 191.70 megabyte - ez az osszes tamogatott Mac gep legutolso EFI es SMC firmwarjeit tartalmazza (regen pl nem az OS update hozta a firmwaret, igy minden gep onalloan toltogette ezt, nem is kellett ehhez ennyit letolteni)
  • FullBundleUpdate.pkg - 103.69 megabyte - ez pedig egy lecsupaszitott mini Macos, a frissitesi folyamathoz kell.

Regen a frissites telepitese a futo rendszer alol telepult (10.5 alatt tuti, 10.6 es 10.7 alatt is). Ezutan atkerult a telepites az ujrainditas ele, tehat futo rendszer alatt toltodott le, majd megjelent a csik ezutan jott egy reboot es kesz volt a rendszer. Jelenleg pedig a FullBundleUpdate imaage kerult elhelyezesre a gepeden, majd ujraindul a geped, a rendszert pedig ebbol a FullBundleUpdate -bol tolti be. Majd ez a FullBundleUpdate lesz az, ami kirakja a progressbart, es telepiti a frissitest.

Tehat, egy TouchBarral nem rendelkezo gep eseten, ha ez a frissites 2014-ben jelenik meg, akkor mindosszesen 629.19 megabyte lenne, de mivel 2018-at irunk, ezert toltunk le egy csomo folosleges dolgot, osszesen tovabbi 815 megabyte meretben. Igy lesz a teljes letoltes 1.4 gigabyte. Mivel az App Store nem a tomoritett (es tenylegesen, a halozaton atvitt byteok mennyiseget irja), ezert a kitomoritett, 2.17 gigabyteos meretet latod.

5 kedvelés

Ollé!

Költöznék új gépre (High Sierra) így a tapasztaltabb nagyérdeműt kérdezném. Photoshop CS6 és/vagy Illustrator CS6 működik rendesen a rendszeren?

Hihetetlen, hogy amióta létezik a Mac OS X, az ablakok pozíciójának megjegyzését nem tudták megoldani. Igaz, így egy kicsivel kevesebb a meglepetés… :)

Kivéve néhány helyen. Legalábbis nálam a Spotlight sajnos megjegyzi, hogy hova húztam utoljára. Mert van néha, hogy arrébb húzom keresés közben, hogy valami információt megnézzek, amivel szűkítem a keresést. És ezután ha újra megnyomom a cmd+space-t, akkor ugyanott jelenik meg, ahova húztam. És ez engem pont zavar :D

Valamint nálam megjegyzi, hogy melyik alkalmazás melyik monitoron volt megnyitva, ha lehúzom a külső monitort vagy újra rádugom.
Egyébként nem lehet, hogy valamilyen plist fájl beragadt és amúgy meg meg kellene jegyeznie az ablakok helyét. No meg az is lehet, hogy alkalmazásonként változik, hogy valami megjegyzi vagy sem.
Talán ezt ki lehet deríteni, ha létrehozol egy új felhasználót és ott, hogy működik-e vagy sem.

Céges gépen Windows 10 van, ahhoz képest egy leányálom, egyébként tetszik. Viszont. Már nem túrom olyan mélyen a rendszert, mint korábban, átnyargaltam a mikrokontrollerekre, azok lényegesen kezesebb jószágok. Ettől függetlenül még szeretem magát a Mac OS-t, lényegesen jobban kérzeáll mint a Win vagy a Linux.

A váltás már kötelező volt, sok program/weblap nem futott/jelent meg rendesen, eddig bírtam a dolgot.

Ami miatt bajban vagyok az a Photoshop és az Illustrator. A nekem meglévő CS6 csomag nagyon rosszul fut, időnként ki is lépnek a programok. Netes források szerint az új fájlrendszer vágja ki alattuk a fát. ~ 50 €/hó tulajdonképpen nem olyan vészes a két programért, majd még átrágom a dolgot (már ha a weblapon látható “hozzáadottérték-adót tartalmaz” című dolog az ÁFÁ-s árat jelenti…

A gép egy új Hakli, eredeti gépeken nincs annyi USb, mint amennyi nekem kell, nem lehet bele több, különálló SSD-t rakni stb. Mac Pro pedig aránytalanul drága. Szerintem.

ScreenShot_012

1 kedvelés

Nem az alkalmazásokkal van baj (kivéve a GeekTool-t), hanem a Finder ablakaival. Nem para, a szokásos .DS_Store mizéria. :)

És ha törlöd a DS_Store-t, akkor megoldja a problémát?
(amúgy nekem a TextEdit sem jegyzi meg az ablakok helyét és méretét, az előbb azzal teszteltem)

Igen, megoldja, mint eddig mindig. Az újraindítás után visszaáll az alapértelmezettre de ezután meg is jegyzi az ablakok pozícióját.

1 kedvelés

Azért azt remélem, hogy a Terminalt nem gyomlálják ki az oprendszerből, ha már a telnetet ftp-t meg pár dolgot sikerült.

Ha hakli, miért kell a HS, korábbi nem jó?

Na igen, de itt leginkabb az Adobet kellene utni es verni, hogy a lejart tamogatottsagu szoftveret nem fixalja, ahogy valtozik a kornyezet. Az aktualis, 2018 verzio tokeletesen mukodik. Ha viszont valaki rovidnek erzi a tamogatottsagi ciklust, akkor nem kell megvasarolni a szoftvert.

Úgy voltam vele, hogy egyszer kell kitaposni a legfrissebb rendszer, aztán lesz ideje begyógyúlnia a sebeknek, mint a 10.6 esetén. Ha ez a rendszer is kibír öt-hat évet, akkor elégedett leszek.

Akkor lesz a legfrissebb, mikor már nem frissítik tovább.

Ez mindig is ilyen volt. Rámondják, hogy nem támogatott és kész, innentől kezdve csinálhatsz amit akarsz. A legnagyobb félelmem az volt, hogy a QuicKeys-t régóta nem fejlesztik, nem is működött rendesen az új rendszer alatt. Nem volt mit tenni, másik alkalmazás után kellett nézni, a Keyboard Maestro 99 %-ban helyettesíteni tudja a QuicKeys-t.

A kis frissítéseket kibírja a rendszer, nagyobb ugrásnál kell a keményebb buherálás. Időm, energiám és legfőképpen kedvem nincs az ilyen sz@rakodásokhoz, elég belakni az új rendszert. :)

Reges-regen nem piszkaltad el a Save/Duplicate mukodeset? Amikor ez a feature megjelent, egy defaults write persistentstate szeru opcival lehetett ezt kapcsolgatni. Ez pl okoz a findernel ilyen hibat 10.11 vagy 10.12 ota.

Audio/Midi bugot ne is emlegesd, főnököm Macbook Proját =tavaji modell) mire összevarázsoltam a Roland szintetizátorával USB-Midi kábellel, azthittem tökönszúrom magam.
Nekem Finder néha gondol egyet és a Downloads mappámban csak a hónapokat/napokat mutatja egy szép hosszú listában, nem a letöltött cuccaimat. Átkattintok a Documentsbe, vissza a Downloadsba akkor már jól mutatja. Handoff/AirDrop funkciókat sosem használtam, nem éreztem szükségét.
És valóban nagy kár a régi lemezkezelőért…