Synology ds212j probléma

Amit neztem, az SLC NAND chip. A megbizhatosag miatt szokas ilyet valasztani. Ha lehetne, en tennek az eszkozbe a NAND tipusu flash melle NOR tipusu flasht is es a beallitasokat, tartalmazo particiot/fileokat/byteokat ilyen chipre helyeznem. Mikor legutobb ilyesmire szukseg volt, akkor a 4 megabyte meretu NOR kerult annyiba, mint a 128 megabyte meretu SLC NAND. Ezek a NAND chipek beepitve szoktak mar gyarilag tartalmazi hibas cellakat, pl. arnovelo tenyezo, ha olyan gyartotol vasarolsz, aki pl. kikoti, hogy a megvasarlaskor <1% hibas. Masik ismert szamlalo, az az ertek, ami azt mondja meg, hogy valtoztatas nelkul kb mennyi ideig igerik azt, hogy az adat megmarad. A legtobb olcsobb eszkozben nem NOR/SLC NAND hanem MLC/TLC nand eszkozt talalsz esetleg lasabb eleresu chipet talalsz. Lattam mar olyan eszkozt is, ahol a sohasem irt rendszerparticio 1-2 ev utan nem tudott bootolni. Ujra kellett flashelni es megjavult. Persze az eszkozben megbuvo nand chip datasheetjebol kiderult, hogy a kicsi az irasi ciklusok szama, a data retention pedig 1 ev volt. Kb. itt az elso oldalon van egy features lista, itt van egy csomo szam ertek, amelynek a romlasa csokenti az arat, a javitasa pedig akar negyzetesen noveli.

1 kedvelés

Ez teljesen maganvelemeny, lehet, hogy hulyeseg, de szerintem nem a sporolas miatt (vagy nem csak) nincs benne sajat tarhely. Ha belso ROM-on tarolodik az oprendszer, akkor annak is redundansnak kell lennie, csakugy mint a lemezeknek. A jelenlegi megoldassal a rendszer ugyanugy redundans, mint az adataid. Gondolom ha a lemezeket kiveszed es beteszed egy barmilyen masik Synology hazba, ugyanugy a sajat rendszered jon fel, a sajat beallitasaiddal.
Ennel mondjuk sokkal jobb megoldas, amit a FreeNAS alkalmaz. A rendszer kulon tarhelyen van, akar pendrive, akarmi, de az osszes beallitast a lemezeken (is) tarolja. Ha kicsereled a pendrive-ot egy ures FreeNAS telepitesre, akkor az elso indulaskor lecsekkolja, hogy vannak-e beallitasok a lemezeken es ha vannak, akkor azokat fogja alkalmazni.

Logikus amit mondasz, de szerintem ezt igazán megoldhatná a syno. Elvileg ők ketten a qnap-al a piacvezetők.

A problema szerintem inkabb az, hogy ha mar 2 flash tarhelyet raknak az alaplapra, akkor rogton kell valami egyszeru RAID vezerlo, ami transzparensen mukodik a rendszer alatt. Illetve ha az a kis chip meghal, akkor nem bootol a NAS. Illetve ha az egyik flash chip hal meg, akkor meg bootol, mukodik, de nem tudod kicserelni a rosszat. Ezutobbi RAID vezerlo nelkul is problema.

A beepitett flash, ha rendesen valasztassz relative ritkan hal meg. Elegge kevesszer kellett azert kidbonod a hutodet/mikrosutodet/taviranyitos ventillatorodat/tvdet mert a flash, amelyben a “rendszer” volt tonkrement. Szerintem sporolas volt az egesz. Ott a disk, ott a tarhely, oda kell mindent rakni.

1 kedvelés

Vegyük csak a példát az évi 1 milliárd telefonból mennyibe megy tönkre a beépített flash? De igen szinte mindenben vanés még soha nem volt olyan, hogy kijött a mósógépszerelő azzal, hogy sajnos itt a flash elszállt.

A post was split to a new topic: Synology